Προς το περιεχόμενο

Παπούτσι αδιάβροχο


vakvag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

περιμενω την black friday μηπως σκασει κατι καλο στο πεδιο 50-60 ευρω, ισως και salamon αν κατσει.

Το αμαζον οταν κανει εκπτωσεις δεν κανει τις ελληνικες μουφες,

ακομα εχω το απιθανο δερματινο scott που ειχα παρει με 120 ευρω απο 350... μιλαμε για εκπτωση οχι εμπορικα τερτιπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλα αυτά τα αδιάβροχα με τις μεμβράνες goretex, θέλουν προσοχή στη χρήση.Πιο συγκεκριμένα, αν είναι βρεγμένα κ προσπαθήσεις να τα στεγνώσεις κάτω από κάνα καλοριφέρ η καμία σόμπα, η μεμβράνη θα ανοίξει από τη ζέστη και θα χαθεί η αδιαβροχοποιηση. Προσοχή λοιπόν, να τα αφήνετε να στεγνώνουν φυσικά. Την έχω πάθει με salomon. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, tornado said:

περιμενω την black friday μηπως σκασει κατι καλο στο πεδιο 50-60 ευρω, ισως και salamon αν κατσει.

Το αμαζον οταν κανει εκπτωσεις δεν κανει τις ελληνικες μουφες,

ακομα εχω το απιθανο δερματινο scott που ειχα παρει με 120 ευρω απο 350... μιλαμε για εκπτωση οχι εμπορικα τερτιπια.

olo kai κατι θα σκασει.και αρκετες φορες βγαινουν προσφορες και σε παλια μοντελα.

20 hours ago, 26ska said:

Όλα αυτά τα αδιάβροχα με τις μεμβράνες goretex, θέλουν προσοχή στη χρήση.Πιο συγκεκριμένα, αν είναι βρεγμένα κ προσπαθήσεις να τα στεγνώσεις κάτω από κάνα καλοριφέρ η καμία σόμπα, η μεμβράνη θα ανοίξει από τη ζέστη και θα χαθεί η αδιαβροχοποιηση. Προσοχή λοιπόν, να τα αφήνετε να στεγνώνουν φυσικά. Την έχω πάθει με salomon. 

ολες οι μεμβρανες θελουν προσοχη.ειτε goretex ειτε οτιδηποτε.και προσοχη στοκαθαρισμα και στο πλυσιμο.για μερικες μεμβρανες υπαρχουν και διαφορα υλικα για να το ξανακανουν water repellent κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πήρα αυτά τα sketchers 

Λένε ότι είναι αδιάβροχα.

Σε πρώτη επαφή δείχνουν άνετα και καλά, αν και μου φάνηκαν λίγο σκληρά. 

Με 63 ευρώ δεν βρήκα κάτι καλύτερο,  ελπίζω να αντέξουν κάποια χρόνια και να είναι όντως αδιάβροχα και ζεστά στα πολύ κρύα. 

IMG-20191205-185948.jpg

 

1575565357397425903405793360846.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/12/2019 at 19:10, tornado said:

Πήρα αυτά τα sketchers 

Λένε ότι είναι αδιάβροχα.

Σε πρώτη επαφή δείχνουν άνετα και καλά, αν και μου φάνηκαν λίγο σκληρά. 

Με 63 ευρώ δεν βρήκα κάτι καλύτερο,  ελπίζω να αντέξουν κάποια χρόνια και να είναι όντως αδιάβροχα και ζεστά στα πολύ κρύα. 

IMG-20191205-185948.jpg

1575565357397425903405793360846.jpg

δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα με 100 ευρω ειχα παρει απο την Polo Salomon quest

https://www.skroutz.gr/s/15454967/Salomon-Quest-Prime-Gtx-404637.html?from=drop

τα οποια δεν θα μπορουσα να τα συγκρινω καν με τα skechers. τους εχω ....ησει τα ραμματα και ακομα ζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν με απογοητευεις μιας και τα 100 ευρω ηταν αρκετα εκτος μπατζετ,

ακομα και για τα 60++ εκανα υπερβαση αλλα καταλαβα οτι αμα ηθελα παπουτσι ανετο στο περπατημα και 100% αδιαβροχο

πιο κατω δεν υπαρχει και μαλιστα φτηνα μου ηρθε.

Ισως σε επομενη φαση να παω σε Salomon που σαφως ειναι καμποσα κλικ καλυτερα απο τα sketchers.

Εκτος αν βγει καμια τρελη προσφορα απο amazon και προλαβω νουμερο που να μου κανει να τα χτυπησω του χρονου.

Προς το παρον τεσταρω τα sketchers - απο περπατημα καλα πανε, περιμενω και βροχη να δουμε τι σοι αδιαβροχα ειναι.

 

Κατι τελευταιο

μου φανηκαν λιγο σκληρα σαν παπουτσια εξωτερικα,

ετσι ειναι ολα αυτου του τυπου λογω αδιαβροχοποιησης η τα sketchers παιζουν ετσι μονο?

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα Γιάννενα και εγώ που μένω χρησιμοποιώ τα εξής:

https://www.epapoutsia.gr/mpotakia-pezoporias-columbia-ruckel-ridge-waterproof-bm5525-cordovan-canyon-gold-231-1.html

https://www.skroutz.gr/c/379/athlitika-ypodhmata/m/1279/Adidas.html?from=cat-match&keyphrase=Terrex+Agravic+GTX&o=Adidas+Terrex+Agravic+GTX

https://www.skroutz.gr/s/19984460/Under-Armour-Charged-Rogue-Storm-3021948-001.html

Τα χρησιμοποιώ γιατί ως εκπαιδευτικός στέκομαι ώρες όρθιος, οπότε κύριος παράγοντας ήταν η άνεση, και κυρίως να μπορώ να τα φορέσω με τζιν/πουκάμισο και όχι με φόρμες! Και φυσικά να είναι αδιάβροχα...!

Επεξ/σία από harris78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ βρήκα την υγεία μου με Grisport Chelsea μποτάκια. Αδιάβροχα, άνετα, ζεστά και ανθεκτικά. Μετά από έξι χρόνια πήρα το ίδιο ζευγάρι και σε μαύρα :)

Επεξ/σία από acomaedo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, tornado said:

δεν με απογοητευεις μιας και τα 100 ευρω ηταν αρκετα εκτος μπατζετ,

ακομα και για τα 60++ εκανα υπερβαση αλλα καταλαβα οτι αμα ηθελα παπουτσι ανετο στο περπατημα και 100% αδιαβροχο

πιο κατω δεν υπαρχει και μαλιστα φτηνα μου ηρθε.

Ισως σε επομενη φαση να παω σε Salomon που σαφως ειναι καμποσα κλικ καλυτερα απο τα sketchers.

Εκτος αν βγει καμια τρελη προσφορα απο amazon και προλαβω νουμερο που να μου κανει να τα χτυπησω του χρονου.

Προς το παρον τεσταρω τα sketchers - απο περπατημα καλα πανε, περιμενω και βροχη να δουμε τι σοι αδιαβροχα ειναι.

Κατι τελευταιο

μου φανηκαν λιγο σκληρα σαν παπουτσια εξωτερικα,

ετσι ειναι ολα αυτου του τυπου λογω αδιαβροχοποιησης η τα sketchers παιζουν ετσι μονο?

σε πιο φτηνα επισης αδιαβροχα παιζουν και Mc kinley στα Intersport. καταλαβαινω οτι το κοστος ειναι μεγαλυτερο αλλα γενικως θα το εχεις για πολλλλλαααα χρονια.προσφορες βγαινουν αρκει να ξερεις το νουμερο σου.οπως και αγγελιες ακομα παιζουν απο ατομα που το πηραν λαθος νουμερο. το ποσο σκληρο εξωτερικα εχει να κανει και απο το τι υφασμα ειναι.υπαρχουν δερματινα υπαρχουν με μεβρανη goretex οποτε το απεξω υλικο ειναι πιο μαλακο. και επειδη καποια ειναι για βουνο πολλες φορες και η σολα είναι πιο σκληρη απο οτι σε ενα αθλητικο. εσωτερικα μετα παιζει ρολο ο πατος. τωρα τα sketchers δεν ξερω ποσο σκληρα ειναι.αλλα σε συγκριση τα salomon τα goretex που εχω με boreal που ηταν δερματινα , τα salomon ηταν γενικα πιο ανετο και πιο ελαφρυ παπουτσι σε ολα και πιο μαλακο.σιγουρα κανενα δεν ειναι τοσο μαλακο οσο ενα trekking  χαμηλο παπουτσι ή ενα αθλητικο.

14 hours ago, harris78 said:

Στα Γιάννενα και εγώ που μένω χρησιμοποιώ τα εξής:

https://www.epapoutsia.gr/mpotakia-pezoporias-columbia-ruckel-ridge-waterproof-bm5525-cordovan-canyon-gold-231-1.html

https://www.skroutz.gr/c/379/athlitika-ypodhmata/m/1279/Adidas.html?from=cat-match&keyphrase=Terrex+Agravic+GTX&o=Adidas+Terrex+Agravic+GTX

https://www.skroutz.gr/s/19984460/Under-Armour-Charged-Rogue-Storm-3021948-001.html

Τα χρησιμοποιώ γιατί ως εκπαιδευτικός στέκομαι ώρες όρθιος, οπότε κύριος παράγοντας ήταν η άνεση, και κυρίως να μπορώ να τα φορέσω με τζιν/πουκάμισο και όχι με φόρμες! Και φυσικά να είναι αδιάβροχα...!

το καλο ειναι οτι ακομα και σε χαμηλα παπουτσια παιζουν αρκετα αδιαβροχα και αρκετα με goretex.οποτε αν δεν πεσεις σε καμια τρυπα με νερο και μπει μεσα ολο το ποδι  τοτε δεν εχεις θεμα(τα ωραια στους δρομους μας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, acomaedo said:

Εγώ βρήκα την υγεία μου με Grisport Chelsea μποτάκια. Αδιάβροχα, άνετα, ζεστά και ανθεκτικά. Μετά από έξι χρόνια πήρα το ίδιο ζευγάρι και σε μαύρα :)

γενικως υπαρχουν πολλες μαρκες και μπορεις να δοκιμασεις και αλλες για αλλαγη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, acomaedo said:

Έχεις δίκιο, αλλά από μικρός είχα κόλλημα, αν κάτι με βόλευε να μην το αλλάζω. 

το καταλαβαινω αυτο που λες.ποσες φορες εχω πει θα παρω κατι αλλο και στο τελος παλι καταληγω στα salomon.αφου πλεον οταν κοιτουσα για πεζοπορικα παπουτσια βρηκα salomon και λεω οχι.θα παρω αλλη μαρκα.βαρεθηκα να τα βλεπω.εχω αλλαξει 100 ζευγαρια . απλα μπορει να βρεις κατι που να ειναι ακομα καλυτερο.απο την αλλη βεβαια ειναι λιγο trial and error. προσπαθω γενικοτερα σε ολα τα πραγματα να δοκιμαζω διαφορες μαρκες για να βλεπω τα συν και τα πλην.πχ σε Dryfit ειχα παρει Salewa που δεν επρεπε να το πουλανε ουτε 2 ευρω(αποτυχια τρελη) και εχω παρει και Marmot που θα εδινα και τα διπλα απο αυτα που εκανε και αξιζε το καθε του ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα ηταν καλη μερα για τεστ δραιβ γουοτερπρουφ παπουτσιων 

δεν εκατσα πολυ στα νερα γιατι για τις μετακινησεις ειχα παρει αυτοκινητο.

Αλλα στα μεσα - εξω τσαλαβουτουσα σε λακουβες, ολα οκ. Θα δειξει σε επομενο πιο σκληρο τεστ.

Παρεπιπτωντος τι κολαση σημερα το απογευμα, το κεντρο?

Κατεβηκα απο Φαρο ψυχικου - Νεα Σμυρνη, δυο ωρες περιπου!!!!

Τετοιο πηξιμο ειχα χρονια να δω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, tornado said:

σημερα ηταν καλη μερα για τεστ δραιβ γουοτερπρουφ παπουτσιων 

δεν εκατσα πολυ στα νερα γιατι για τις μετακινησεις ειχα παρει αυτοκινητο.

Αλλα στα μεσα - εξω τσαλαβουτουσα σε λακουβες, ολα οκ. Θα δειξει σε επομενο πιο σκληρο τεστ.

Παρεπιπτωντος τι κολαση σημερα το απογευμα, το κεντρο?

Κατεβηκα απο Φαρο ψυχικου - Νεα Σμυρνη, δυο ωρες περιπου!!!!

Τετοιο πηξιμο ειχα χρονια να δω....

δεν νομιζω οτι θα εχεις θεμα.εχουν και καποια σπρευ για να ανενεωνεις την αδιαβροχοποιηση. γενικως οταν βρεχει κολλανε τα παντα εκει εξω συν παρα πολλα τρακαρισματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...