Προς το περιεχόμενο

Παπούτσι αδιάβροχο


vakvag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 10/12/2019 στις 1:56 ΜΜ, poulinos είπε

γενικως υπαρχουν πολλες μαρκες και μπορεις να δοκιμασεις και αλλες για αλλαγη :)

Τα Karrimor δεν είναι αδιάβροχα σωστά;Αξίζουν τα λεφτά τους;Σε σχέση με τα Mc Kinkey;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.

Εγώ πάλι φοράω το παπούτσι τουλάχιστον 16 ώρες την μέρα (ίσως και παραπάνω)

Ρίχνω ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ περπάτημα (πόλη, όχι βουνά κλπ) και θέλω κάτι που να είναι ξεκούραστο, και αδιάβροχο, σε φάση να μη μπαίνει νερό και βρωμάει ο τόπος όλος μετά από λίγο.

Αυτά εδώ μ αρέσουν αρκετά https://www.epapoutsia.gr/mpotakia-pezoporias-columbia-ruckel-ridge-waterproof-bm5525-cordovan-canyon-gold-231-1.html 

αν και είναι για βουνά απ ό,τι βλέπω :P 

Εγκρίνετε η έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο; 

 

ΥΓ. Έχω αυτά εδώ σχεδόν 2 χρόνια και δεν έχουν πάθει τίποτα, απλά σε βροχές είναι άστα να πάνε. 

Φοράω το νούμερο 46 στα συγκεκριμένα https://www.skroutz.gr/s/10646717/Adidas-Tubular-Shadow-BB8942.html

Να πάρω το ίδιο νούμερο η μήπως χρειαστεί να πάρω μικρότερο / μεγαλύτερο; 

 

(Πολλές ερωτήσεις, κούρασα το ξέρω :P) 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! 

Επεξ/σία από HateMe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 12/12/2019 at 12:57, tornado said:

για πες κανα καλο σπρει, αν ειναι σιγα σιγα να εφοδιαστω.

δες τι γραφουν εδω.

https://www.nikwax.com/en-gb/

αλλα σπρει για δερματινα αλλα για μεμβρανες κτλ. η συγκεκριμενη μαρκα ακουγεται πολυ. οταν ειχα παρει παπουτσια ειχαν ηδη μεσα sprey.και βεβαια διαβαζουμε και το site του κατασκευαστη τι προτεινει.

On 13/12/2019 at 14:23, Natha said:

παιδιά για αδιάβροχο ανδρικό μποτάκι έχετε να προτείνετε κάτι; απ' ότι είδα σκρούτζ παίζει πολύ μάρκα timberland.

salomon θα πηγαινα εκτος αν θες κατι δερματινο ή πιο κυριλε.

On 13/12/2019 at 14:41, AntiCambeR said:

Τα Karrimor δεν είναι αδιάβροχα σωστά;Αξίζουν τα λεφτά τους;Σε σχέση με τα Mc Kinkey;

ολο και καποιο Karrimor θα ειναι αδιαβροχο.πανω κατω ιδια κατηγορια πιστευω θα τα εβαζα και τα 2.

On 13/12/2019 at 18:23, HateMe said:

Καλησπέρα παιδιά.

Εγώ πάλι φοράω το παπούτσι τουλάχιστον 16 ώρες την μέρα (ίσως και παραπάνω)

Ρίχνω ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ περπάτημα (πόλη, όχι βουνά κλπ) και θέλω κάτι που να είναι ξεκούραστο, και αδιάβροχο, σε φάση να μη μπαίνει νερό και βρωμάει ο τόπος όλος μετά από λίγο.

Αυτά εδώ μ αρέσουν αρκετά https://www.epapoutsia.gr/mpotakia-pezoporias-columbia-ruckel-ridge-waterproof-bm5525-cordovan-canyon-gold-231-1.html 

αν και είναι για βουνά απ ό,τι βλέπω :P 

Εγκρίνετε η έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο; 

ΥΓ. Έχω αυτά εδώ σχεδόν 2 χρόνια και δεν έχουν πάθει τίποτα, απλά σε βροχές είναι άστα να πάνε. 

Φοράω το νούμερο 46 στα συγκεκριμένα https://www.skroutz.gr/s/10646717/Adidas-Tubular-Shadow-BB8942.html

Να πάρω το ίδιο νούμερο η μήπως χρειαστεί να πάρω μικρότερο / μεγαλύτερο; 

(Πολλές ερωτήσεις, κούρασα το ξέρω :P) 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! 

α.οτι ειναι για βουνο δεν σημαινει οτι δεν κανει για δουλεια.τωρα εγω οταν βρεχει φοραω salomon.αν τωρα θα πας σε μποτακι ,ημπιμποτακι ή χαμηλο το κρινεις εσυ.σιγουρα θα πηγαινα σε goretex. για το νουμερο ή πας με size chart η δοκιμαζεις καποιο.πχ εγω σε salomon φοραω 45 1/3 ασχετα τι salomon ειναι.αλλα σε αλλη μαρκα εχει τυχει να φοραω 46 (boreal) ή 45 scarpa.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλησπέρα.

Ψάχνω ένα αδιάβροχο παπούτσι για την πόλη και αν είναι δυνατόν να έχει goretex.

Έχω 2 παπούτσια αδιάβροχα, Ένα ζευγάρι Salomon μποτάκια και ένα ζευγάρι Τecnica χαμηλά. Και τα 2 με goretex. Μάλιστα της Tecnica έχει και σόλα Vibram (από Salomon δε θυμάμαι). Και τα δύο ζευγάρια είναι σούπερ, έχω κάνει πεζοπορία με αυτά, δεν σκαμπάζουν από νερό αλλά...

Έχουν ένα πρόβλημα. Σε βόλτα στην πόλη σε βρεγμένο πλακάκι, γλιστράνε πολύ και πολλές φορές μπορεί να γίνουν και επικίνδυνα.

Έτσι ψάχνω κάτι αντίστοιχο με σόλα όμως που δεν γλιστράει +goretex. Έχει κανείς στην κατοχή του κάποιο που να μην γλιστράει; Ψάχνω για χαμηλό, όχι για μποτάκι. 

 Ακόμη και σε κάτι τέτοιο θα πήγαινα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο... δεν γλιστράει. 

https://www.skroutz.gr/s/22077878/Adidas-Terrex-Agravic-EF6868.html?from=sku_color_variations

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, AntiCambeR said:

δεν εχω δοκιμασει τα συγκεκριμενα.σε salomon goretex δεν ειχα θεμα να μπει νερο.ηταν αδιαβροχα κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Ότι είναι Goretex (τα 2 τελευταία που πόσταρες) δε θα έχεις θέμα με νερό. Εκτός αν πετύχεις σε ελλαττωματικό προϊόν που δεν είναι και ιδιαίτερα σύνηθες. 

Οπότε αν σου αρέσει κάποιο από αυτά εγώ θα πήγαινα σε GTX. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Παιδιά, θέλω μια πρόταση για μποτάκια αδιάβροχα με εργονομικό σχεδιασμό για το πόδι να μην κουράζει με λίγα λόγια, τι προτείνεται; Η χρήση θα είναι για ορειβασία, κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mikelpcpro_GR είπε

Καλημέρα Παιδιά, θέλω μια πρόταση για μποτάκια αδιάβροχα με εργονομικό σχεδιασμό για το πόδι να μην κουράζει με λίγα λόγια, τι προτείνεται; Η χρήση θα είναι για ορειβασία, κλπ

Εγώ έχω Salomon & Tecnica με Goretex και είναι και τα 2 σούπερ. Τα Salomon είναι μποτάκια και τα Tecnica χαμηλά γιατί τα χρησιμοποιώ καθημερινά στην πόλη.

Σαν άνεση προτιμώ τα δεύτερα αλλά χωρίς να υστερούν σε κάτι σημαντικό τα Salomon. 

Τα έχω χρησιμοποιήσει και τα 2 σε ορειβασία. Τα χαμηλά τα προτιμώ κυρίως καλοκαίρι και σε πιο εύκολα μονοπάτια. Για πιο δύσκολα σίγουρα μποτάκι ανεξαρτήτου καιρικών συνθηκών. 

Επεξ/σία από broxopios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, broxopios είπε

Εγώ έχω Salomon & Tecnica με Goretex και είναι και τα 2 σούπερ. Τα Salomon είναι μποτάκια και τα Tecnica χαμηλά γιατί τα χρησιμοποιώ καθημερινά στην πόλη.

Σαν άνεση προτιμώ τα δεύτερα αλλά χωρίς να υστερούν σε κάτι σημαντικό τα Salomon. 

Τα έχω χρησιμοποιήσει και τα 2 σε ορειβασία. Τα χαμηλά τα προτιμώ κυρίως καλοκαίρι και σε πιο εύκολα μονοπάτια. Για πιο δύσκολα σίγουρα μποτάκι ανεξαρτήτου καιρικών συνθηκών. 

Τα Salomon είναι άνετα για πολύ ωρη χρήση; Πολύ καλά χαρακτηριστικά έχουν, ίσως επιλέξω αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Mikelpcpro_GR είπε

Τα Salomon είναι άνετα για πολύ ωρη χρήση; Πολύ καλά χαρακτηριστικά έχουν, ίσως επιλέξω αυτά.

Σε 4 ώρες ανάβαση δεν ένιωσα καθόλου ότι κουράζομαι. Αντίθετα ένιωθα προστασία από τις διάφορες επιφάνειες που περπατούσα. Γενικά σούπερ. Τώρα έχω διαβάσει απόψεις ότι από τα πολύ τοπ παπούτσια ξεκάθαρα για ορειβασία είναι τα Salewa. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ βέβαια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

On 12/12/2020 at 10:52, Mikelpcpro_GR said:

Καλημέρα Παιδιά, θέλω μια πρόταση για μποτάκια αδιάβροχα με εργονομικό σχεδιασμό για το πόδι να μην κουράζει με λίγα λόγια, τι προτείνεται; Η χρήση θα είναι για ορειβασία, κλπ

salomon/north face/la sportiva,scarpa. διαφορες εταιρειες.

On 12/12/2020 at 13:16, Mikelpcpro_GR said:

Τα Salomon είναι άνετα για πολύ ωρη χρήση; Πολύ καλά χαρακτηριστικά έχουν, ίσως επιλέξω αυτά.

εχω φορεσει salomon σε βουνο επι ενα μηνα με μεσο ορο 6 ωρες την ημερα περπατημα.αυτο σου λεω μονο.το kilimanjaro το εβγαλα με salomon

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

 

salomon/north face/la sportiva,scarpa. διαφορες εταιρειες.

εχω φορεσει salomon σε βουνο επι ενα μηνα με μεσο ορο 6 ωρες την ημερα περπατημα.αυτο σου λεω μονο.το kilimanjaro το εβγαλα με salomon

Δυνατά φαίνονται τα Solomon τα έριξα χθες παραγγελία τώρα αναμένω. Πιστεύω να μου ταιριάζουν πένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...