Προς το περιεχόμενο

Νεος πινακας προσδιορισμου ποσοστου αναπηριας για ΚΕΠΑ


Anorymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γίνονται και θαύματα, μη νομιζεις. Ακόμη κι αν είσαι άθεος όπως εγώ, το βλέπεις καθημερινά με τους πολιτικούς.

Επεξ/σία από agamoi-thytai
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, stakaman21 είπε

ο πατέρας μου είχε πέρυσι αναπηρία 80% και φέτος του έδωσαν 45%. πως γίνεται αυτό ρε παιδιά ? καλυτέρευσε στα καλά καθούμενα και είναι έτοιμος για δουλειά? οτι ναναι ...

Αν και είναι γνωστό οτι κοιτάνε να ρίχνουν τα ποσοστά για να κόψουν κόσμο, προ 1-1.5 μήνα άλλαξαν τα ποσοστά αναπηρίας με νέο ΦΕΚ, σε ορισμένες ασθένειες αυστηροποιήθηκαν.

Να κάνετε ένσταση για να περάσει από β΄ βάθμια επιτροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, stakaman21 είπε

ο πατέρας μου είχε πέρυσι αναπηρία 80% και φέτος του έδωσαν 45%. πως γίνεται αυτό ρε παιδιά ? καλυτέρευσε στα καλά καθούμενα και είναι έτοιμος για δουλειά? οτι ναναι ...

Δεν είναι ο μόνος πολλές παθήσεις έχουν ρηξει ποσοστό , κάνε πάντως μια ένσταση μπας και πάρεις μεγαλύτερο ποσοστό την δεύτερη φορά

3 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Αν και είναι γνωστό οτι κοιτάνε να ρίχνουν τα ποσοστά για να κόψουν κόσμο, προ 1-1.5 μήνα άλλαξαν τα ποσοστά αναπηρίας με νέο ΦΕΚ, σε ορισμένες ασθένειες αυστηροποιήθηκαν.

Να κάνετε ένσταση για να περάσει από β΄ βάθμια επιτροπή.

Όχι μόνο έριξαν τα ποσοστά αλλά θα βάλουν και αξιολόγηση μέσω ερωτήσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.

Ετοιμάζομαι να κάνω τα χαρτιά μου για ποσοστό 67% και αναρωτιέμαι εάν θα καταφέρω να φτάσω αυτό το ποσοστό.

Οι ασθένειες που πάσχω είναι:

1) Κοινή Ποικίλη Ανοσοανεπάρκεια. Κάνω χρήση αγωγής υποδόριας γ-σφαιρίνης κάθε μήνα. Επίσης οι μετρήσεις των πρωτεϊνών IgA και IgM είναι κάτω των φυσιολογικών, ενώ οι τιμές της IgG είναι φυσιολογικές λόγω της αγωγής γ-σφαιρίνης που κάνω.

2) Ιδιοπαθής Θρομβοπενική Πορφύρα. Ο αριθμός των αιμοπεταλίων είναι άνω των 50000, όμως κάνω θεραπεία για την αύξηση των αιμοπεταλίων εδώ και 4 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Έχεις δει τον πίνακα πόσο δίνουν σε αυτές τις παθήσεις?

Να ενημερώσω ότι μετά από αίτημά μου να αναθεωρηθεί το ποσοστό σε "επ' αόριστον" λόγω του ότι περιλαμβάνεται στον πίνακα με τις μη αναστρέψιμες παθήσεις, μου ήρθε η απάντηση ότι δεν το δέχονται διότι "ίσως να μην είναι μόνιμο". 'Έχω κάνει αίτημα να το ξαναδούν αλλά αν πάλι κάνουν το ίδιο, μόνο δικαστικά μπορώ να πάω μου είπαν. Εν τω μεταξύ για να φτάσουμε εδώ έχει προηγηθεί πρωτοβάθμια με 50%, δευτεροβάθμια με 67%, αίτημα αναθεώρησης και άλλο ένα αίτημα αναθεώρησης της αναθεώρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Άνθρωπε μου δεν είναι ιατρικό φόρουμ. Τι περιμένεις να σου απαντήσουν;

Εγώ άνετα του δίνω 65% τώρα αν πέσει και λίγο λαδάκι θα τον ανεβάσω δύο μονάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ανάγκη να είσαι γιατρός, υπάρχουν online πίνακες με τις παθήσεις και τα ποσοστά ανάλογα την βαρύτητα. Γράφει τι συμπτώματα πρέπει να έχεις για να θεωρείται ήπια, μέτρια η βαριά μια νόσος και τα αντίστοιχα ποσοστά. Υποψιάζομαι ότι και αυτοί στις επιτροπές δεν είναι καν γιατροί με τέτοια ασχετοσύνη που έχω δει, απλά διαβάζουν τον πίνακα και δεν καταλαβαίνουν καν αυτά τα απλά πράγματα που λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πίνακες όντως δίνουν μια προχειρη εικόνα στο τι ποσοστό μπορεί να φτάσεις, παρόλα αυτά, δεν μπορείς πάντα να βγάλεις το ποσοστό από εκεί. Για παράδειγμα σε εμένα τα ορθοπεδικά προβλήματα δεν μπορώ να καταλάβω από τον πίνακα σε πια κατηγορία βαρύτητας ανήκω από αυτές που λέει οπότε αυτό το κρίνει μόνο ο γιατρός της επιτροπής, στα υπόλοιπα προβλήματα βέβαια βγάζω εύκολα άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...