Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις και παρατηρήσεις για το αναβαθμισμένο Forum


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιζει να ζουμε το μεγαλυτερο failure στην ιστορια των ελληνικων forums , ας με συγχωρεσουν οι υπευθυνοι ... phorum .gr  δειτε τι υπεροχο...λιτο και με σκοπο την συζητηση... turn it backkkkkkkkkkkkkkkk

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο περισσότερο μπαίνω στο νέο site τόσο περισσότερο καταλήγω ότι είναι πολύ καλό! Μου λείπει μόνο η εμφάνιση νέων μηνυμάτων σε θέματα που συμμετέχω αλλά πιστεύω θα γίνει σύντομα.

Οταν λειτουργήσει σωστά η ροή θα είναι πολύ καλό να μπορείς να δεις τα πάντα συγκεντρωμένα, θέματα (ακόμα και του μπλα μπλα), reviews, αγγελίες, τα πάντα, πολύ ωραίο!

 

Από θεματάκια, εγώ δεν έχω πρόβλημα στη πολλαπλή παράθεση που λέει ο sargio, απλά δεν μπορώ να γράψω πάνω από την παράθεση αλλά μόνο από κάτω της.

Επίσης, νομίζω ότι τα θέματα που είχα συμμετοχή πριν αλλάξει το site αλλά όχι από όταν άλλαξε και μετά μου τα βγάζει σαν να μην έχω συμμετάσχει.

Γενικά, μπράβο σας για την προσπάθεια και σίγουρα θα γίνει καλύτερο όταν θα είναι 100% έτοιμο!

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, zio10 είπε

Μου λείπει μόνο η εμφάνιση νέων μηνυμάτων σε θέματα που συμμετέχω αλλά πιστεύω θα γίνει σύντομα.

Αυτη τη σελιδα εννοεις ;

http://www.insomnia.gr/followed/

Επεξ/σία από panoc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 λεπτά πριν, zio10 είπε

[...]

Από θεματάκια, εγώ δεν έχω πρόβλημα στη πολλαπλή παράθεση που λέει ο sargio, απλά δεν μπορώ να γράψω πάνω από την παράθεση αλλά μόνο από κάτω της.

[...]

Λογικό το βρίσκω, υπό την έννοια ότι πρώτα πρέπει να μπει στη ροή του μηνύματος αυτό στο οποίο θες να αναφερθείς (το κείμενο που παραθέτεις) και μετά το σχόλιο.

Πάντως, αν θες να γράψεις πρώτα κάτι και μετά να βάλεις μια παράθεση, ας πούμε να κάνεις μια εισαγωγή, μπορείς να γράψεις ό,τι θέλεις και μετά να πατήσεις "παράθεση".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κείμενο απάντησης

17 minutes ago, zio10 said:

Από θεματάκια, εγώ δεν έχω πρόβλημα στη πολλαπλή παράθεση που λέει ο sargio, απλά δεν μπορώ να γράψω πάνω από την παράθεση αλλά μόνο από κάτω της.

 

 

 

 

Ως εναλλακτικό αυτού που πρότεινε παραπάνω ο @Snoob:
Με mouse over πάνω από το quote εμφανίζεται ένα κουτί με σταυρό στο πάνω αριστερό μέρος του. Αυτό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν drag and drop handle για να μετακινήσεις το quote όπου θέλεις μέσα στο κείμενο σου.

Οπότε για το δικό σου ερώτημα, τα βήματα θα ήταν τα εξής:

  1. quote το μήνυμα που θέλεις
  2. Γράφεις κείμενο από κάτω (όπως φαίνεται στην εικόνα)
    image.png.11e11269edcc7a846940219cd5047964.png
  3. Χρησιμοποιείς το drag and drop handle για να μετακινήσεις το quote πιο κάτω. (εικόνα πιο κάτω)
    image.png.6747a37b3a7f7effff8aa5a2fd957d46.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ αυτό έχω να πω είναι ότι είμαι τόσα χρόνια γραμμένος στο Φόρουμ και για εμένα ήταν εκτός από μια πηγή γνώσης και ένας δικτυακός χώρος αναψυχής, όποτε δεν είχα τι να κάνω έμπαινα ένα insomnia και χάζευα...Τώρα το έχετε κάνει τόσο κουραστικό και δύσχρηστο που που σε πιάνει άγχος όταν το κοιτάς! Ήταν μια χαρα το site γιατί να αλλαχτεί κανείς δεν το κατάλαβε!Στις αγγελίες πήγατε να κάνετε κάτι "καλό" και έγινε χαμός...αγγελίες πώλησης-ζήτησης όλα μαζί χωρίς να μπορείς να επιλέξεις τις μεν ή τις δε...Στην κεντρική σελίδα καταστροφή...Τα χρώματα για να πάθεις επιληψία...Σε κουράζει τόσο πλέον οπτικά το insomnia που νομίζω ότι σιγά σιγά θα το εγκαταλείψουν πολλοί συμφορουμίτες ή δεν θα το έχουν ως βασικό Φόρουμ!

Δεν είναι κακό να το ξανα επαναφέρεται στην προηγούμενη κατάσταση...όλοι κάνουμε λάθη , δεν θα πει κανείς κάτι κακό το αντίθετο μάλιστα...Δεν είναι ντροπή να πείτε "δεν πέτυχε" !  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nikοs είπε

Τα χρώματα για να πάθεις επιληψία...Σε κουράζει τόσο πλέον οπτικά το insomnia που νομίζω ότι σιγά σιγά θα το εγκαταλείψουν πολλοί συμφορουμίτες ή δεν θα το έχουν ως βασικό Φόρουμ!

Μπορεις παντα να δοκιμασεις αυτο Nέο Navi Blue Theme για το Insomnia - Σελίδα 4 - Insomnia Site - Forum - Insomnia.gr

15 λεπτά πριν, nikοs είπε

Δεν είναι κακό να το ξανα επαναφέρεται στην προηγούμενη κατάσταση...όλοι κάνουμε λάθη , δεν θα πει κανείς κάτι κακό το αντίθετο μάλιστα...Δεν είναι ντροπή να πείτε "δεν πέτυχε" !  

Αυτο απλά δε γινεται.

12 ώρες πριν, fsbmaniac είπε

Παιζει να ζουμε το μεγαλυτερο failure στην ιστορια των ελληνικων forums , ας με συγχωρεσουν οι υπευθυνοι ... phorum .gr  δειτε τι υπεροχο...λιτο και με σκοπο την συζητηση... turn it backkkkkkkkkkkkkkkk

Μπορεις παντα να δοκιμασεις αυτο Nέο Navi Blue Theme για το Insomnia - Σελίδα 4 - Insomnia Site - Forum - Insomnia.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, panoc είπε

Μπορεις παντα να δοκιμασεις αυτο Nέο Navi Blue Theme για το Insomnia - Σελίδα 4 - Insomnia Site - Forum - Insomnia.gr

Αυτο απλά δε γινεται.

Μπορεις παντα να δοκιμασεις αυτο Nέο Navi Blue Theme για το Insomnia - Σελίδα 4 - Insomnia Site - Forum - Insomnia.gr

Η προσπάθεια σου #panoc είναι εκπληκτική και μακάρι να υιοθετούσαν τις ιδέες σου  αλλα αυτο δεν διορθώνει το πρόβλημα απλά το σουλουπώνει! Έκανες ότι καλύτερο μπορούσες χωρίς να το χρωστάς σε κανέναν και στο τελος στην είπαν κιόλας!!! Προσωπική εκτίμηση σαν να ήρθε σιγα σιγά η αρχή του τέλους για το Insomnia...

Επεξ/σία από nikοs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ την άποψη μου.

Στην αρχή ομολογώ ότι δε μου άρεσε η αλλαγή, επειδή όμως δεν μου είχε αρέσει ούτε την προηγούμενη φορά όταν φύγαμε από την vbulletin το άφησα για να δω πως θα εξελιχθεί.

Σε γενικές γραμμές το συνηθίζω και τα χρώματα δεν με ενοχλούν.

Λίγο με χαλάει το μεγάλο κενό ανάμεσα στις γραμμές όταν πληκτρολογώ μήνυμα, αλλά τέλος πάντων, θα το συνηθίσω.

Έψαχνα να βρω πως μπαίνουν τα img tags και τα βρήκα σήμερα κατά λάθος. :)

Μου άρεσε η προσθήκη του κουμπιού για spoiler και η προεπισκόπηση.

Δεν μου άρεσε το μπάχαλο της αρχικής σελίδας και ο τρόπος που εμφανίζονται οι αγγελίες.

Επίσης, δεν μπορώ να βρω πως καθαρίζω τις ειδοποιήσεις όπως πριν και συσσωρεύονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, nikοs είπε

Η προσπάθεια σου #panoc είναι εκπληκτική και μακάρι να υιοθετούσαν τις ιδέες σου  αλλα αυτο δεν διορθώνει το πρόβλημα απλά το σουλουπώνει!

Δε γινεται κατι περισσοτερο χωρις να γραψει καποιος τονους κωδικα. Προσωπικα οπως εχω ξαναπει, πιστευω οτι τα παιδια θα βγαλουν ενα theme/template που θα φερει το site στα μετρα του. Εαν αναλογιστεις οτι μου πηρε σχεδον μια εδβομαδα δοκιμων και 1500 γραμμες κωδικα για να φερω το theme μου εκει που ειναι, και το μονο που κανει οπως σωστα ειπε ο bilpanos στο αλλο θεμα ειναι να παιρνει ετοιμα στοιχεια απο το insomnia και απλα να τους αλλαζει μορφη, σκεψου ποσο χρονο και κωδικα θελει να φτιαξεις απο την αρχη κατι σωστο.

29 λεπτά πριν, nikοs είπε

Έκανες ότι καλύτερο μπορούσες χωρίς να το χρωστάς σε κανέναν και στο τελος στην είπαν κιόλας!!!

Νταξ, ισως παρεξηγησα και εγω καθως ο γρααπρος λογος φαινεται πιο ξυλινος απο τον προφορικο, αλλα νομιζω ειναι οκ.

29 λεπτά πριν, nikοs είπε

Προσωπική εκτίμηση σαν να ήρθε σιγα σιγά η αρχή του τέλους για το Insomnia...

Οχι, ντε, σε site σαν το insomnia αυτο που εχει σημασια ειναι το περιεχομενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, panoc είπε

Δε γινεται κατι περισσοτερο χωρις να γραψει καποιος τονους κωδικα. Προσωπικα οπως εχω ξαναπει, πιστευω οτι τα παιδια θα βγαλουν ενα theme/template που θα φερει το site στα μετρα του. Εαν αναλογιστεις οτι μου πηρε σχεδον μια εδβομαδα δοκιμων και 1500 γραμμες κωδικα για να φερω το theme μου εκει που ειναι, και το μονο που κανει οπως σωστα ειπε ο bilpanos στο αλλο θεμα ειναι να παιρνει ετοιμα στοιχεια απο το insomnia και απλα να τους αλλαζει μορφη, σκεψου ποσο χρονο και κωδικα θελει να φτιαξεις απο την αρχη κατι σωστο.

Νταξ, ισως παρεξηγησα και εγω καθως ο γρααπρος λογος φαινεται πιο ξυλινος απο τον προφορικο, αλλα νομιζω ειναι οκ.

Οχι, ντε, σε site σαν το insomnia αυτο που εχει σημασια ειναι το περιεχομενο.

Panoc γνωρίζω πως θέλει κόπο και χρόνο...δεν ασχολούμαι με τον προγραμματισμό και την σχεδίαση ιστοσελίδων αλλά είμαι στον χώρο της πληροφορικής. Σε ένα Forum το Α και το Ω είναι το περιεχόμενο του να είναι εύκολα προσβάσιμο και να μπορεί το νέο μέλος που πρώτη φορά έρχεται σε επαφή να βρεί αυτό που θέλει άνετα! Ε, λοιπόν όπως το έχουν κάνει δεν πετυχαίνει τίποτα από τα παραπάνω. Και εκτός αυτού επικρατεί τέτοια αναρχία στην κεντρική-αρχική σελίδα που σε αποτρέπει με το να ασχοληθείς...Εγώ που το Φόρουμ το λατρεύω και το έχω όλη μέρα ανοιχτό είτε για να σκοτώσω τον χρόνο μου , είτε για να ενημερωθώ ακόμα και για να πουλήσω-αγοράσω μεταχειρισμένα και έχει γίνει αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητάς μου, μετά τις αλλαγές με αποτρέπει από το να ασχοληθώ μαζί του και φαντάζομαι πως δεν είμαι ο μόνος! 

Να σημειώσω πως δεν είμαι από τους γκρινιάριδες που τους ενοχλεί η κάθε πιθανή αλλαγή και βρίσκουν πάντα λόγο να γκρινιάξουν και να κατηγορήσουν...Αλλα στην προκειμένη περίπτωση νομίζω η πλειοψηφία μάλλον δεν έμεινε και πολύ ικανοποιημένη! 

Επεξ/σία από nikοs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panoc είπε

Αυτη τη σελιδα εννοεις ;

http://www.insomnia.gr/followed/

Σ'ευχαριστώ αλλά δεν είναι ακριβώς αυτό. Αυτό εμφανίζει μόνο τα θέματα που έχω συνδρομή, εννοώ την επιλογή που είχε το παλιό να εμφανίζει όλα τα θέματα που έχω γράψει μηνύματα.

 

Snoob thanks, δεν το είχα σκεφτεί καν αυτό! :)

Praetorian, επίσης ευχαριστώ, απλά μπαίνω από κινητό αυτό το διάστημα και δεν είναι πολύ βολικό να μετακινήσεις το παράθυρο.

 

Το άλλο που έγραψα τελικά ισχύει; Έχει σημασία το αν γραψαμε σε ένα θέμα από την αλλαγή και μετά για να θεωρηθεί ότι συμμετέχουμε; Να το βγάλει με αστεράκι και όχι τελεία δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 minutes ago, nikοs said:

Να σημειώσω πως δεν είμαι από τους γκρινιάριδες που τους ενοχλεί η κάθε πιθανή αλλαγή και βρίσκουν πάντα λόγο να γκρινιάξουν και να κατηγορήσουν...Αλλα στην προκειμένη περίπτωση νομίζω η πλειοψηφία μάλλον δεν έμεινε και πολύ ικανοποιημένη! 

Ωστόσο η συνεισφορά σου στο thread εδώ και τρία μηνύματα είναι μόνο γκρίνια και καταστροφολογία. 

Δεκτή η όποια κριτική μια φορά, αλλά για να είναι εποικοδομητικό το thread θα πρέπει να χρησιμοποιείται για παρατηρήσεις προβλημάτων στο ανανεωμένο forum και γρήγορες ερωτήσεις οι οποίες δεν έχουν δικό τους νήμα (...). Για να βοηθηθούν τα υπόλοιπα μέλη ή/και η ομάδα ανάπτυξης του forum. 

Κάτι σχόλια "αποτυχία", "αρχή του τέλους", "η πλειοψηφία (νομίζω) δεν το θέλει!", "γυρίστε πίσω" είναι απλά θόρυβος στο νήμα.

Δεν ανήκω στην ομάδα που διορθώνει τα bugs στο site (...), αλλά είμαι σίγουρος ότι αυτά τα μηνύματα δεν αντιμετωπίζονται με ένα πρόθυμο "ε τότε θα πρέπει να βάλουμε τα δυνατά μας!".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Praetorian είπε

Ωστόσο η συνεισφορά σου στο thread εδώ και τρία μηνύματα είναι μόνο γκρίνια και καταστροφολογία. 

Δεκτή η όποια κριτική μια φορά, αλλά για να είναι εποικοδομητικό το thread θα πρέπει να χρησιμοποιείται για παρατηρήσεις προβλημάτων στο ανανεωμένο forum και γρήγορες ερωτήσεις οι οποίες δεν έχουν δικό τους νήμα (...). Για να βοηθηθούν τα υπόλοιπα μέλη ή/και η ομάδα ανάπτυξης του forum. 

Κάτι σχόλια "αποτυχία", "αρχή του τέλους", "η πλειοψηφία (νομίζω) δεν το θέλει!", "γυρίστε πίσω" είναι απλά θόρυβος στο νήμα.

Δεν ανήκω στην ομάδα που διορθώνει τα bugs στο site (...), αλλά είμαι σίγουρος ότι αυτά τα μηνύματα δεν αντιμετωπίζονται με ένα πρόθυμο "ε τότε θα πρέπει να βάλουμε τα δυνατά μας!".

Στην προκειμένη περίπτωση γκρινιάζω γιατί απλά δεν μαρέσει αυτό που βλέπω...Τι έπρεπε να χαϊδέψω τα αυτιά για να φανώ καλός;;;

Το νήμα έχει τίτλο "Ερωτήσεις και παρατηρήσεις για το αναβαθμισμένο forum"  σωστά;;; Οι δικές μου παρατηρήσεις ήταν οι παραπάνω, δεν προκάλεσα "θόρυβο" απλά εξέφρασα την γνώμη μου.

Αν το νέο forum άρεσε στο κοινό δεν θα είχαν βγει themes και δεν θα είχε ανοίξει τόσες ενότητες που οι χρήστες διαμαρτύρονται... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το φόρουμ έχει χιλιάδες μέλη, και αυτή τη στιγμή η συντριπτική πλειοψηφία είτε περιμένει να ολοκληρωθούν ορισμένες διαδικασίες που έχουμε ενημερώσει ότι τρέχουν στο bakground και επηρρεάζουν κάποιες λειτουργίες, είτε συνεχίζει κανονικά, όπως πριν, να μετέχει σε μία από τις μεγαλύτερες τεχνολογικές -και όχι μόνο- κοινότητες στην Ελλάδα.

Κανείς δεν υποτιμά τη δυσαρέσκεια ορισμένων μελών -ακόμη και όταν αυτή εκδηλώνεται με ανεδαφικές προτάσεις του στυλ "πίσω ολοταχώς στο παρελθόν"- αλλά δεν είναι δυνατόν να μένει και αναπάντητη η τοποθέτηση πως δήθεν οι "περισσότεροι" έχουν θέμα και "αυτή είναι η αρχή του τέλους" για το insomnia.

Αντίθετα, αυτή είναι η αρχή μιας νέας κοινότητας που ήδη προσφέρει περισσότερη ασφάλεια στις συναλλαγές, καλύπτει αδυναμίες του παρελθόντος, παρέχει νέες δυνατότητες και ενεργότερη συμμετοχή των μελών στη διαχείριση των αγγελιών τους (έχει ανακοινωθεί ήδη η δυνατότητα να εγκρίνουν τα μέλη συχνές ερωτήσεις για τις αγγελίες τους, ακολουθούν και άλλες δυνατότητες στο προσεχές μέλλον, για τις ενότητες του φόρουμ) και προχωρά με το βλέμμα στραμμένο στο μέλλον.

Η "καταστροφή" που προβλέπουν κάποιοι, ενδεχομένως θέλοντας να προσδόσουν καθολική αξία στις απόψεις τους δεν επιβεβαιώνεται σε καμία περίπτωση από τα στατιστικά. Κι αυτοί που "κραδαίνουν" την επισκεψιμότητα σαν απειλή, ας θυμούνται πως το insomnia έχει αποδείξει με την απαγόρευση εξαιρετικά δημοφιλών θεμάτων συζήτησης ότι ουδέποτε κατέστη δέσμιο της στείρας επισκεψιμότητας.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...