Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις και παρατηρήσεις για το αναβαθμισμένο Forum


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, adi32 είπε

Βλέπω ότι υπάρχουν κάποια άτομα που μπαίνουν σε θέματα και προκαλούν καυγάδες με αποτέλεσμα να σβήνονται ολόκληρα τα θέματα. 

Ποιο το νόημα να κάνει κάποιος ένα θέμα που θα χαθεί σε λίγη ώρα? 

Αν δεν μπορεί κάποιος να σβήνει μόνο τα μηνύματα αυτά και να μένει ζωντανό το θέμα, ας υπάρχει από τον ts η δυνατότητα να απαγορεύει σε όποιον νομίζει να λαμβάνει μέρος στο θέμα του. 

Συμφωνώ, είναι πολύ κρίμα να ξεκινά μια συζήτηση και να πεταχτεί ένας σαν την..... τσατσάρα και να ανάβει μια σπίθα και να φέρει αλυσίδα αντιδράσεων από κάποιους και με το δίκιο τους. Π.χ. Αν γράψω εγώ κάτι και μπει ένας και γράψει "τι λες ρε μεγάλε; εσένα περιμέναμε." ε τότε εγώ θα φουντώσω, το ignore σε αυτές τις περιπτώσεις ποτέ δεν ήταν λύση για εμένα γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να γράφει ο άλλος για εμένα και να μην το βλέπω εγώ... είμαι της άποψης να επιστρέψουν οι λόγοι διαγραφής μηνύματος και να το στέλνει από π.χ. drop down list ένας mod μη κάθεται και γράφει. Π.χ. "Διαγραφή: Εριστικός χαρακτηρισμός." και να το στέλνει το σύστημα όχι ο mod με το name του και θα ήθελα να παρακαλέσω πολύ γιατί μου έχει συμβεί μέσα σε ένα μήνα πάνω από 5 φορές σε μια συζήτηση να πεταχτεί κάποιος να το παίξει πιο έξυπνος να με μειώσει, να με κακοχαρακτηρίσει με αποτέλεσμα να απαντήσω, αν γίνεται οι απαντήσεις μας σε αυτούς να διαγράφονται με λόγο/αιτία με μήνυμα από το σύστημα(τουλάχιστον μη λέει λόγο άπλα ότι διαγράφηκε το τάδε και θα καταλάβουμε γιατί δεν το παίρνουμε χαμπάρι ότι διαγραφούν ένα) και αυτός που ξεκίνησε πετώντας την σπίθα ban 5ημερο επιεικώς και να μένει στο ιστορικό του ετσι να γίνεται διαγραφή αν συνεχίζει και έπειτα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, SeXBOX είπε

Συμφωνώ, είναι πολύ κρίμα να ξεκινά μια συζήτηση και να πεταχτεί ένας σαν την..... τσατσάρα και να ανάβει μια σπίθα και να φέρει αλυσίδα αντιδράσεων από κάποιους και με το δίκιο τους. Π.χ. Αν γράψω εγώ κάτι και μπει ένας και γράψει "τι λες ρε μεγάλε; εσένα περιμέναμε." ε τότε εγώ θα φουντώσω, το ignore σε αυτές τις περιπτώσεις ποτέ δεν ήταν λύση για εμένα γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να γράφει ο άλλος για εμένα και να μην το βλέπω εγώ... είμαι της άποψης να επιστρέψουν οι λόγοι διαγραφής μηνύματος και να το στέλνει από π.χ. drop down list ένας mod μη κάθεται και γράφει. Π.χ. "Διαγραφή: Εριστικός χαρακτηρισμός." και να το στέλνει το σύστημα όχι ο mod με το name του και θα ήθελα να παρακαλέσω πολύ γιατί μου έχει συμβεί μέσα σε ένα μήνα πάνω από 5 φορές σε μια συζήτηση να πεταχτεί κάποιος να το παίξει πιο έξυπνος να με μειώσει, να με κακοχαρακτηρίσει με αποτέλεσμα να απαντήσω, αν γίνεται οι απαντήσεις μας σε αυτούς να διαγράφονται με λόγο/αιτία με μήνυμα από το σύστημα(τουλάχιστον μη λέει λόγο άπλα ότι διαγράφηκε το τάδε και θα καταλάβουμε γιατί δεν το παίρνουμε χαμπάρι ότι διαγραφούν ένα) και αυτός που ξεκίνησε πετώντας την σπίθα ban 5ημερο επιεικώς και να μένει στο ιστορικό του ετσι να γίνεται διαγραφή αν συνεχίζει και έπειτα.

 

Αυτό είναι μια θεματάρα.
Προσωπικά θα έλεγα ότι δεν με νοιάζει τι γράφει ο καθένας για μένα, η αγνόησή όμως είναι πολύ μεγάλο λάθος. Το μόνο που μπορεί να φέρει είναι double posts μιας και αν δεν βλέπω τι έγραψε ο χρήστης που έχω αγνοήσει μπορεί να απαντήσω από κάτω ακριβώς το ίδιο και  να γεμίσει το θέμα με ένα τσουβάλι σπαμ.
Απ την άλλη βέβαια είναι και εκείνοι που δεν διαβάζουν τι έχει ειπωθεί και απλά διαβάζουν το πρώτο post και απαντάνε πάλι ακριβώς τα ίδια με τους προλαλήσαντες.

Και βάση των παραπάνω μου έρχεται η εξής απορία. Αν εγώ κάνω αναφορά για spam,  <<ιδρώνει>> κανενός moderator το αυτί ή απλά βλέπουμε μεγάλο θέμα και λέμε ας το κλειδώσουμε, έχει δεν έχει απαντηθεί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

@adi32 και @SeXBOX

Υποθέτετε (αυθαίρετα, και εσείς, γιατί δεν μπορείτε να δείτε όλα τα μηνύματα) πως "μόνο ένας" (ή τέλος πάντων όσοι, αλλά σίγουρα, με το σκεπτικό σας, "λίγοι") δημιουργούν πρόβλημα.

Ποτέ δεν κλείνει νήμα γιατί ένας δημιουργεί πρόβλημα. Να είμαστε απόλυτα ξεκάθαροι σε αυτό. Μπορεί να είναι μια βολική δικαιολογία για ορισμένους, "α, οι κακοί μοντ μας φιμώνουν αντί να τιμωρήσουν τον ένα", αλλά ποτέ, ξαναλέω, δεν είναι ένας.

Κανένας δεν τσακώνεται μόνος του. Για να υπάρξει διαπληκτισμός, απαιτούνται κατ' ελάχιστο δύο.

Για να μην αναφερθώ στα νήματα όπου κάποιος γράφει κάτι που στους μαγκίτες φαίνεται σαχλό ή τρολάρισμα, και πλακώνουν για να μετατρέψουν το νήμα σε παιδική χαρά ή να ειρωνευτούν το "τρολ".

Και εδώ να είμαστε απόλυτα ξεκάθαροι, κανένας δεν σας όρισε συντονιστές: ό,τι θεωρείτε πως παραβαίνει τους όρους χρήσης, αναφορά και ΤΙΠΟΤΕ άλλο.

Μετά, έχουμε τους κλασικούς Πόντιους Πιλάτους, που είναι πολύ μημουπάπτου και υπεράνω για να στείλουν μια ρημάδα αναφορά, γιατί τέτοια "ριουφιανιλίκια" δεν συνάδουν με το χαρακτήρα τους, αλλά δεν είναι αρκετά υπεράνω ώστε να μην πλακωθούν στο νήμα ούτως ώστε να υπερασπιστούν τη διαδικτυακή τιμή τους απέναντι σε έναν άγνωστο που τους κακομίλησε.

Έχουμε και μια άλλη, ακόμη "καλύτερη" κατηγορία, αυτούς που στέλνουν μια αναφορά για τους τύπους, και μισό λεπτό αφού τη στείλουν (ή, ακόμη καλύτερα, πριν τη στείλουν) απαντούν με τα ίδια και χειρότερα σε αυτόν που τους έθιξε (μη σπάσει κανένας διάολος το ποδάρι του και είναι συντονιστής μέσα εκείνη την ώρα, σβήσει το μήνυμα που τους θίγει και δεν προλάβουν να "απαντήσουν").

Χαρακτηριστικό παράδειγμα του μύθου του "ενός προβληματικού που χαλάει το νήμα" ήταν τα αλήστου μνήμης οπαδικά νήματα στα αθλητικά, που ο καθένας, ανάλογα με το τι χρώμα παρωπίδες φοράει, έβλεπε ως αποκλειστικά υπεύθυνο έναν, άντε το πολύ δύο από "τους απέναντι", ενώ στην πραγματικότητα το πρόβλημα το δημιουργούσαν και τα δύο "στρατόπεδα" (τους χωρίσαμε στα club και κάπως ησυχάσαμε, αν και πρόσφατα πάλι άναψαν τα αίματα μεταξύ "ομοϊδεατών"...)

Το έχουμε πει άπειρες φορές: αναφορά και τίποτε άλλο

Προφανώς συντονιστικές δυνατότητες στα μέλη στο forum δεν πρόκειται να δοθούν, για να απαντήσω και επίσημα στην πρόταση που κατατέθηκε.

3 λεπτά πριν, manolis940 είπε

[...]

Και βάση των παραπάνω μου έρχεται η εξής απορία. Αν εγώ κάνω αναφορά για spam,  <<ιδρώνει>> κανενός moderator το αυτί ή απλά βλέπουμε μεγάλο θέμα και λέμε ας το κλειδώσουμε, έχει δεν έχει απαντηθεί ;

Εξαρτάται από το πώς ορίζεις το "ιδρώνει το αυτί".

Όλες οι αναφορές ελέγχονται (με παραμέτρους, δείτε σχετικά εδώ παράδειγμα προβληματικών και επί της ουδίας άχρηστων αναφορών) αλλά δεν σημαίνει πως ο συντονιστής που θα την ελέγξει θα συμφωνήσει πως το μήνυμα είναι προβληματικό. Το μέλος μπορεί εδώ να νομίσει πως "δεν ίδρωσε το αυτί κανενός", ενώ πρόκειται απλά για διάσταση απόψεων.

Το κλείδωμα είναι η απολύτως τελευταία λύση, εκτός κι αν συντρέχουν άλλοι λόγοι: λ.χ., ένα νήμα με θέμα "καριόληδες πολιτικοί μας καταστρέψατε" θα κλειδωθεί αμέσως. Ή ένα νήμα όπου, αφού έχει τρέξει για 10 σελίδες με 1 απάντηση ουσίας και 99 τρολολό και υπεράνω "σχολιασμούς" από εκείνους που κατά τα άλλα βρίσκουν το νήμα "φαιδρό" και "ανάξιο" σοβαρής απάντησης, θα κλειδωθεί. Και πάλι, εξαρτάται από διάφορες παραμέτρους. Αν το προλάβουμε νωρίς, προσπαθούμε να το σώσουμε. Αν ο ts ή 2-3 (ή όσα) μέλη προσπαθούν να κάνουν συζήτηση, προσπαθούμε να το σώσουμε.

Υπάρχει η λανθασμένη εντύπωση πως "μας αρέσει" να κλειδώνουμε νήματα. Και είναι λανθασμένη γιατί διαθέτουμε πάρα πολύ χρόνο προσπαθώντας να κρατήσουμε τα νήματα. Και τα κλειδωμένα νήματα, σε σχέση με τα ανοιχτά, είναι απειροελάχιστα. Διαβάζει κανείς τις τοποθετήσεις ορισμένων μελών και νομίζει, αν δεν δεν τις ενότητες στις οποίες αναφέρονται, πως θα μπει μέσα και θα βρει πέντε σελίδες με λουκέτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτόν τον τρόπο θα μπορουν κάποιοι να κλειδώνουν τα πάντα. 

Εσείς δεν έχετε παρατηρήσει κάποιους που έχουν επιθετική συμπεριφορά σε πολλά θέματα? 

Γιατί δεν τους κάνετε Ban για πολύ καιρό ή για πάντα? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Snoob said:

@adi32 και @SeXBOX

Υποθέτετε (αυθαίρετα, και εσείς, γιατί δεν μπορείτε να δείτε όλα τα μηνύματα) πως "μόνο ένας" (ή τέλος πάντων όσοι, αλλά σίγουρα, με το σκεπτικό σας, "λίγοι") δημιουργούν πρόβλημα.

Ποτέ δεν κλείνει νήμα γιατί ένας δημιουργεί πρόβλημα. Να είμαστε απόλυτα ξεκάθαροι σε αυτό. Μπορεί να είναι μια βολική δικαιολογία για ορισμένους, 1"α, οι κακοί μοντ μας φιμώνουν αντί να τιμωρήσουν τον ένα", αλλά ποτέ, ξαναλέω, δεν είναι ένας.

Κανένας δεν τσακώνεται μόνος του. Για να υπάρξει διαπληκτισμός, απαιτούνται κατ' ελάχιστο δύο.

Για να μην αναφερθώ στα νήματα όπου κάποιος γράφει κάτι που στους μαγκίτες φαίνεται σαχλό ή τρολάρισμα, και πλακώνουν για να μετατρέψουν το νήμα σε παιδική χαρά ή να ειρωνευτούν το "τρολ".

Και εδώ να είμαστε απόλυτα ξεκάθαροι, 2κανένας δεν σας όρισε συντονιστές: ό,τι θεωρείτε πως παραβαίνει τους όρους χρήσης, αναφορά και ΤΙΠΟΤΕ άλλο.

3Μετά, έχουμε τους κλασικούς Πόντιους Πιλάτους, που είναι πολύ μημουπάπτου και υπεράνω για να στείλουν μια ρημάδα αναφορά, γιατί τέτοια "ριουφιανιλίκια" δεν συνάδουν με το χαρακτήρα τους, αλλά δεν είναι αρκετά υπεράνω ώστε να μην πλακωθούν στο νήμα ούτως ώστε να υπερασπιστούν τη διαδικτυακή τιμή τους απέναντι σε έναν άγνωστο που τους κακομίλησε.

Έχουμε και μια άλλη, ακόμη "καλύτερη" κατηγορία, 4αυτούς που στέλνουν μια αναφορά για τους τύπους, και μισό λεπτό αφού τη στείλουν (ή, ακόμη καλύτερα, πριν τη στείλουν) απαντούν με τα ίδια και χειρότερα σε αυτόν που τους έθιξε (μη σπάσει κανένας διάολος το ποδάρι του και είναι συντονιστής μέσα εκείνη την ώρα, σβήσει το μήνυμα που τους θίγει και δεν προλάβουν να "απαντήσουν").

Χαρακτηριστικό παράδειγμα του μύθου του "ενός προβληματικού που χαλάει το νήμα" ήταν τα αλήστου μνήμης οπαδικά νήματα στα αθλητικά, που ο καθένας, ανάλογα με το τι χρώμα παρωπίδες φοράει, έβλεπε ως αποκλειστικά υπεύθυνο έναν, άντε το πολύ δύο από "τους απέναντι", ενώ στην πραγματικότητα το πρόβλημα το δημιουργούσαν και τα δύο "στρατόπεδα" (τους χωρίσαμε στα club και κάπως ησυχάσαμε, αν και πρόσφατα πάλι άναψαν τα αίματα μεταξύ "ομοϊδεατών"...)

Το έχουμε πει άπειρες φορές: αναφορά και τίποτε άλλο

5Προφανώς συντονιστικές δυνατότητες στα μέλη στο forum δεν πρόκειται να δοθούν, για να απαντήσω και επίσημα στην πρόταση που κατατέθηκε.

Εξαρτάται από το πώς ορίζεις το "ιδρώνει το αυτί".

Όλες οι αναφορές ελέγχονται (με παραμέτρους, δείτε σχετικά εδώ παράδειγμα προβληματικών και επί της ουδίας άχρηστων αναφορών) αλλά δεν σημαίνει πως ο συντονιστής που θα την ελέγξει θα συμφωνήσει πως το μήνυμα είναι προβληματικό. 6Το μέλος μπορεί εδώ να νομίσει πως "δεν ίδρωσε το αυτί κανενός", ενώ πρόκειται απλά για διάσταση απόψεων.

Το κλείδωμα είναι η απολύτως τελευταία λύση, εκτός κι αν συντρέχουν άλλοι λόγοι: λ.χ., ένα νήμα με θέμα "καριόληδες πολιτικοί μας καταστρέψατε" θα κλειδωθεί αμέσως. Ή ένα νήμα όπου, αφού έχει τρέξει για 10 σελίδες με 1 απάντηση ουσίας και 99 τρολολό και υπεράνω "σχολιασμούς" από εκείνους που κατά τα άλλα βρίσκουν το νήμα "φαιδρό" και "ανάξιο" σοβαρής απάντησης, θα κλειδωθεί. Και πάλι, εξαρτάται από διάφορες παραμέτρους. Αν το προλάβουμε νωρίς, προσπαθούμε να το σώσουμε. Αν ο ts ή 2-3 (ή όσα) μέλη προσπαθούν να κάνουν συζήτηση, προσπαθούμε να το σώσουμε.

7Υπάρχει η λανθασμένη εντύπωση πως "μας αρέσει" να κλειδώνουμε νήματα. Και είναι λανθασμένη γιατί διαθέτουμε πάρα πολύ χρόνο προσπαθώντας να κρατήσουμε τα νήματα. Και τα κλειδωμένα νήματα, σε σχέση με τα ανοιχτά, είναι απειροελάχιστα. Διαβάζει κανείς τις τοποθετήσεις ορισμένων μελών και νομίζει, αν δεν δεν τις ενότητες στις οποίες αναφέρονται, πως θα μπει μέσα και θα βρει πέντε σελίδες με λουκέτα.

Δεν διαφωνώ, έχεις δίκιο. Απλά στα σημειωμένα δεν ξέρω γιατί μου τα λες εμένα αναφέροντας με και με @ tag.

1. Δεν έγραψα τέτοιο πράγμα πουθενά.
2. Δεν ζήτησα να γίνω συντονιστής δεν καταλαβαίνω γιατί το τυπογραφείς κατ εμέ σε έντονο, αυστηρό ύφος.
3. Πάντα κάνω αναφορα αν νιώσω ότι θίχτηκα, αν δεν κάνω αναφορα και απαντήσω στον άλλον θα είναι απλά και μόνο γιατί δεν τσαντίστηκα αλλά θέλω να τον τρολλάρω λίγο και να τον πειράξω χωρίς βρισιές, ούτε έντονο ύφος κλπ. γενικά να κρατάω μια στάση που να σκάει από το κακό του.
4. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο δεν το εχω κάνει, αν μου έχει επιτεθεί ο άλλος και επιτεθώ κι εγώ τότε δεν κάνω αναφορα γιατί θέλω να την πραγματοποιήσω την αντιπαράθεση. Αν αργότερα οι mods σβήσετε τα μηνύματα μας δεν με νοιάζει, δίκιο έχετε.
5. Δεν είχα τέτοιο αίτημα ποτέ και δεν θέλω να εχω.
6
. Αντίθετα, γνωρίζοντας και βλέποντας μια διαγραφή του άλλου που με προσέβαλε ή δω διαγραφή σε κάτι που έγραψα εγώ τότε δεν τίθεται θέμα ότι δεν κάνετε την δουλειά σας, μια χαρά την κάνετε.
7. Όχι προς θεού δεν εχω τέτοιου είδους εντύπωση.

Με αυτά και αυτά το πήρες λίγο προσωπικά το θέμα, δεν σε κατηγορώ, και στα παρακάτω θέματα που έγραψα δεν έλαβα απάντηση, τύπου "δεν θα το κάνουμε", "ίσως να γίνει κάτι τέτοιο", "το εξετάζουμε" κλπ...

6 hours ago, SeXBOX said:

οι "αντιδράσεις" οι οποίες θα ήθελα να είναι με περισσότερες επιλογές και μακάρι να γίνει...

Όπως είπα πιο πάνω, εύχομαι να προστεθούν 2-3 ακόμα που λείπουν.

 

3 hours ago, SeXBOX said:

Αν γράψω εγώ κάτι και μπει ένας και γράψει "τι λες ρε μεγάλε; εσένα περιμέναμε." ε τότε εγώ θα φουντώσω, το ignore σε αυτές τις περιπτώσεις ποτέ δεν ήταν λύση για εμένα γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να γράφει ο άλλος για εμένα και να μην το βλέπω εγώ... είμαι της άποψης να επιστρέψουν οι λόγοι διαγραφής μηνύματος και να το στέλνει από π.χ. drop down list ένας mod μη κάθεται και γράφει. Π.χ. "Διαγραφή: Εριστικός χαρακτηρισμός." και να το στέλνει το σύστημα όχι ο mod με το name του

 

3 hours ago, SeXBOX said:

αν γίνεται οι απαντήσεις μας σε αυτούς να διαγράφονται με λόγο/αιτία με μήνυμα από το σύστημα(τουλάχιστον μη λέει λόγο άπλα ότι διαγράφηκε το τάδε και θα καταλάβουμε γιατί δεν το παίρνουμε χαμπάρι ότι διαγραφούν ένα)

 

3 hours ago, SeXBOX said:

αυτός που ξεκίνησε πετώντας την σπίθα ban 5ημερο επιεικώς και να μένει στο ιστορικό του ετσι να γίνεται διαγραφή αν συνεχίζει και έπειτα.

Αυτά εχω απορίες, θα ήθελα να υπάρχουν αν γίνεται και δεν απαντήθηκαν, προς θεού ΔΕΝ τα απαιτώ, ούτως η άλλος ποιος είμαι εγώ στο κάτω κάτω να εχω απαιτήσεις. Απλά λίγοι προβληματισμοί σαν "γερασμένο" μέλος της κοινότητας.

Εδιτ: κάτι που ξέχασα, εχω απενεργοποιήσει τα PM ούτε να λαμβάνω μπορώ ούτε να στέλνω. Γιατί από αυτούς του επιθετικούς τύπους έπαιρνα απειλές και κατάρες για τα παιδιά μου και γυναικά μου, γενικά για την οικογένεια μου σε πολύ άσχημο έντονο ύφος με βωμολοχίες. Εκεί δεν μπορείς να κάνεις κάτι, π.χ. να το στείλεις rreport, μήπως μπορεί να γίνει κάτι και γι' αυτό;

Επεξ/σία από SeXBOX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

@SeXBOX

Δεν παίρνω τίποτε προσωπικά, με αφορμή και το δικό σου μήνυμα, για να μην κάνω πολλαπλές παραθέσεις, σε βάζω σε κάτι που σε αφορά και έχει αφορμή και δικά σου μηνύματα.

Ας σου απαντήσω και σε αυτά που ρωτάς, λοιπόν:

1. Δεν υπάρχει καμία ενημέρωση για προσθήκη περισσότερων reaction. Δεν ξέρω ποια έχεις κατά νου, τα μόνα που μπορώ να σου πω αυτή τη στιγμή ότι αποκλείονται είναι τα αμιγώς αρνητικά (vote down, dislike κτλ.) Όχι επειδή θέλουμε να "φιμώσουμε" τον αντίλογο ή τις διαφωνίες, αλλά γιατί θέλουμε αυτές οι διαφωνίες να διατυπώνονται με λόγο και επιχείρημα και η εμπειρία έχει δείξει πως τα αρνητικά όχι μόνο δεν βοηθούν στη ροή της συζήτησης, αλλά δημιουργούν και προβλήματα (καταλήγουμε να συζητάμε τα αρνητικά ως αντίδραση και όχι την όποια αντίρρηση).

2. Το ignore είναι ένα εργαλείο που παρέχει το forum. Μπορεί να μη σε καλύπτει, αλλά από τη στιγμή που απαντάς, ο έλεγχος αφορά και τις δικές σου απαντήσεις.

3. Ειδοποίηση στέλνεται όταν η διαγραφή συνοδεύεται από ποινή. Στις άλλες περιπτώσεις όχι.

4. Φορτώνεται το σύστημα αφενός, αφετέρου δεν λύνει τίποτε: το είχαμε πριν, κι αυτοί που ήθελαν να το επαναλάβουν, το επαναλάμβαναν.

5. Τις ποινές τις αποφασίζουν οι συντονιστές, υπάρχει ήδη επαρκέστατο πλαίσιο. Οι ποινές προφανώς μένουν στο ιστορικό του μέλους.

32 λεπτά πριν, adi32 είπε

Με αυτόν τον τρόπο θα μπορουν κάποιοι να κλειδώνουν τα πάντα. 

Εσείς δεν έχετε παρατηρήσει κάποιους που έχουν επιθετική συμπεριφορά σε πολλά θέματα? 

Γιατί δεν τους κάνετε Ban για πολύ καιρό ή για πάντα? 

Μα είναι υπερβολή, "να κλειδώνουν τα πάντα". Τα κλειδωμένα νήματα είναι ελάχιστα σε σχέση με τη ροή που υπάρχει και πάντως δεν κλειδώνονται γιατί ένας φέρεται λάθος.

Σαφώς έχουμε παρατηρήσει μέλη και έχουμε λάβει τα ανάλογα μέτρα. Και ban δίνουμε, πολυήμερα ή οριστικά. Από εκεί και πέρα, πάμε σε σχολιασμό συγκεκριμένων περιπτώσεων, τον οποίο προφανώς δεν θα κάνουμε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Snoob said:

@SeXBOX

Δεν παίρνω τίποτε προσωπικά, με αφορμή και το δικό σου μήνυμα, για να μην κάνω πολλαπλές παραθέσεις, σε βάζω σε κάτι που σε αφορά και έχει αφορμή και δικά σου μηνύματα.

Ας σου απαντήσω και σε αυτά που ρωτάς, λοιπόν:

1. Δεν υπάρχει καμία ενημέρωση για προσθήκη περισσότερων reaction. Δεν ξέρω ποια έχεις κατά νου, τα μόνα που μπορώ να σου πω αυτή τη στιγμή ότι αποκλείονται είναι τα αμιγώς αρνητικά (vote down, dislike κτλ.) Όχι επειδή θέλουμε να "φιμώσουμε" τον αντίλογο ή τις διαφωνίες, αλλά γιατί θέλουμε αυτές οι διαφωνίες να διατυπώνονται με λόγο και επιχείρημα και η εμπειρία έχει δείξει πως τα αρνητικά όχι μόνο δεν βοηθούν στη ροή της συζήτησης, αλλά δημιουργούν και προβλήματα (καταλήγουμε να συζητάμε τα αρνητικά ως αντίδραση και όχι την όποια αντίρρηση).

2. Το ignore είναι ένα εργαλείο που παρέχει το forum. Μπορεί να μη σε καλύπτει, αλλά από τη στιγμή που απαντάς, ο έλεγχος αφορά και τις δικές σου απαντήσεις.

3. Ειδοποίηση στέλνεται όταν η διαγραφή συνοδεύεται από ποινή. Στις άλλες περιπτώσεις όχι.

4. Φορτώνεται το σύστημα αφενός, αφετέρου δεν λύνει τίποτε: το είχαμε πριν, κι αυτοί που ήθελαν να το επαναλάβουν, το επαναλάμβαναν.

5. Τις ποινές τις αποφασίζουν οι συντονιστές, υπάρχει ήδη επαρκέστατο πλαίσιο. Οι ποινές προφανώς μένουν στο ιστορικό του μέλους.

Μα είναι υπερβολή, "να κλειδώνουν τα πάντα". Τα κλειδωμένα νήματα είναι ελάχιστα σε σχέση με τη ροή που υπάρχει και πάντως δεν κλειδώνονται γιατί ένας φέρεται λάθος.

Σαφώς έχουμε παρατηρήσει μέλη και έχουμε λάβει τα ανάλογα μέτρα. Και ban δίνουμε, πολυήμερα ή οριστικά. Από εκεί και πέρα, πάμε σε σχολιασμό συγκεκριμένων περιπτώσεων, τον οποίο προφανώς δεν θα κάνουμε εδώ.

Thank you! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/11/2018 στις 11:49 ΜΜ, ThReSh είπε

Loophole, αν φάει λουκέτο το topic μιας είδησης μερικές φορές μπορεί να postάρεις από το main page, ενώ μέσα από το forum είναι κανονικά locked...

 

 

🤣🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2018 στις 1:11 ΜΜ, Snoob είπε

Όχι, δεν είναι καλό μέρος για τέτοιες απορίες, γιατί αυτού του είδους οι απορίες πάντοτε καταλήγουν σε σχολιασμό συντονιστικών ενεργειών.

Ως προς το "επίσης", είναι καθαρά μια εντύπωση που έχεις, 10 χρόνια συντονιστής δεν έχω παρατηρήσει καμία αύξηση στον αριθμό των κλειδωμένων νημάτων.

Παράπονα για mod για παράδειγμα που κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...