Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις και παρατηρήσεις για το αναβαθμισμένο Forum


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Είμαι μέλος κάποια χρόνια τώρα (το προφίλ γράφει 2010 αλλά δεν ξέρω αν είναι ακριβές αυτό) και ανάλογα τις περιόδους και ενεργός στο φόρουμ. Για μένα το insomnia ήταν ένα σαίτ με μια ωραία ροή ειδήσεων (σε αντίθεση με τον αχταρμά που επικρατεί τώρα στην αρχική σελίδα) στις οποίες σχολίαζα και μετά έμπαινα στο "Το περιεχόμενό μου" έβλεπα τα threads που είχαν νέες απαντήσεις και πάταγα να δω τί νέο ειπώθηκε. Η αλλαγή που έγινε μου έχει δέσει τα χέρια σε πολλά πράγματα για τα οποία θα ήθελα να παραπονεθώ και να ρωτήσω σε περίπτωση που εγώ δεν τα βρίσκω. 

1) Είναι ανάγκη είναι ανάγκη 5/13 γραμμές που διατίθονται στον "πίνακα ελέγχου" που βγαίνει όταν πατώ στο nick μου να αφιερώνονται στις αγγελίες; Μπορώ να το αλλάξω αυτό;


InsomniaUpd-11-min.thumb.jpg.0cbe996de74743005d5e083d37215a4d.jpg

 

2) Όταν έχω τον κέρσορα πάνω από φράσεις που "κόβονται" με αποσιωπητικά δεν υπάρχει κάποιο pop-up που να αναγράφεται η πλήρης φράση που κόβεται
 

InsomniaUpd-22-min.thumb.jpg.1beefbc0d28e188577b9146ac5b1d90e.jpg

 

3+4) Στο insomnia.gr/discover (το οποίο προβλέπεται να μπορούμε να το βρούμε κάπως μέσω πλοήγησης; Ή όχι; ) παρόλο που επιλέγω να μου δείξει όλα τα posts στα οποία έχω αναρτήσει,  δε μου βγάζει ΤΙΠΟΤΑ από τα δεκάδες προηγούμενα. Γιατί; Επίσης, στην παράμετρο "Χρονική περίοδος", παρόλο που επιλέγω "Οποιαδήποτε στιγμή" μου βγάζει από μόνο του "365 τελευταίες ημέρες"

InsomniaUpd-33-min.thumb.jpg.8142eaf8443d9ce299c1291481b0cb21.jpg

 

5) Μπορώ να βρω κάπου μια λίστα θεμάτων που έχω αρχίσει/συμμετάσχει όπως στο παλιό-καλό "Το περιεχόμενό μου";

6) Χάθηκε η "Προεπισκόπηση" θέματος/μηνύματος;

7) Σοβαρά θα υπάρχει όριο 0.2/MB ανά συνημμένο αρχείο;

Αυτές είναι για αρχή οι ερωτήσεις και παρατηρήσεις που θα ήθελα να θέσω. Θα τις συμπληρώσω με τον καιρό κι ελπίζω σε υπεύθυνη ενημέρωση από τους διαχειριστές.

Προσπαθώ να είμαι δεκτικός στην αλλαγή, αλλά ειλικρινά αισθάνομαι οτι αυτή τη στιγμή έχουμε απολέσει λειτουργικότητα για την οποία δεν βλέπω ούτε κάποια παράκαμψη να υπάρχει. Θα δεχτώ κάποιους συμβιβασμούς παραδείγματος χάριν στο μοναδικής χρηστικότητας "Το περιεχόμενό μου". Αλλά αυτή τη στιγμή δε βλέπω ούτε walkaround.

Για πολλούς από εμάς το insomnia ήταν μια ζωντανή κοινότητα που ανταλλάσσαμε απόψεις, δίναμε τα φώτα μας, ή εκφράζαμε τις απορίες μας. Αυτός ήταν ο πυρήνας. Αυτό γινόταν στα διάφορα υπο-φορουμ ή στα νέα της αρχικής σελίδας.

Αυτή τη στιγμή φοβάμαι πως οδεύει στο να αποτελέσει πρώτον ένα ειδησεογραφικό σάιτ που θα τραβάει μόνο clicks και όχι "πληκτρολόγηση" με αποτέλεσμα την παθητική ανάγνωση και όχι την ενεργή συμμετοχή και δεύτερον ένα χώρο αγγελιών.

Ελπίζω ειλικρινά να μην επιβεβαιωθούν οι φόβοι μου. 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1. Συμφωνώ κι εγώ με αυτό. Πολλούς μας ενδιαφέρει μόνο το φόρουμ και καθόλου οι αγγελίες.

3, 4. Σύντομα που θα ολοκληρωθεί το search indexing όλα αυτά πιστεύω θα φτιάξουν.

5. Γίνεται θεωρητικά με κάποιο activity stream που θα φτιάξεις και με τις σωστές επιλογές. Δεν ξέρω αν θα υπάρχει και ξεχωριστά κάπου.

6. Στα εργαλεία πάνω από το πλαίσιο που γράφεις απάντηση, το τελευταίο λέει Προεπισκόπηση. Δεν ξέρω αν αυτό ψάχνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το καινούριο σιτε δεν είναι οργανωμένο καθόλου. Το άσπρο χρώμα είναι χάλια και η αγγελίες το μόνο που χρειαζόταν ήταν μια μικρή αναβάθμιση.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλαγη ηταν πολυ μεγαλη και καπως αποτομη τουλαχιστον για εμας τους απλους χρηστες .

Επιτελους το site εγινε μοντερνο και οπως αρμοζει στο 2018

Βεβαια θελει αρκετη βελτιωση ,π.χ spacing , fonts , colours και αλλα πολλα.

 

Ιδωμεν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν το προσεγγίζω τόσο από άποψη "γραφιστική". Σαν χρήστης μπορώ να πω τις ιδέες μου αλλά δεν έχω καθόλου σχετική γνώση. Εμένα αυτό που πρωτίστως με καίει είναι να μη χαλάσει ο χαρακτήρας και η χρηστικότητα στην οποία μάθαμε όλοι εμείς που συμμετέχουμε ενεργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάγνωση

  1. Η απόσταση της μιας σειράς από την άλλη κάνει το forum δυσανάγνωστο και χρειάζεται πάρα πολύ scrolling για να διαβάσεις απαντήσεις που θα χωρούσαν σε μια σελίδα.
  2. Γραμματοσειρά, είναι μεγάλη κάτι το οποίο επίσης δυσχεραίνει την ανάγνωση.

Theme

  1. Το επιλεγμένο λευκό theme σε συνδυασμό με το μεγάλο spacing κάνει κουραστική την ανάγνωση.

Αρχική οθόνη

Φαίνεται να μην έχει σχέση με το forum, σαν ξένο σώμα ας πούμε. Την θεωρώ κακόγουστη αν και δεν παίζει ρόλο αφού το φόρουμ έχει άλλη δομή/διάταξη.

Δεν έχω κάποια πρόταση, αλλά σίγουρα μικρότερες γραμματοσειρές παιδιά.

Δεν αναφέρω το issue με τις αξιολογήσεις αγγελιών γιατί διάβασα πως θα φτιαχτεί.

Εν κατακλείδι, παρατηρώ πως πλέον προσπερνώ το insomnia.gr για τις ενημέρωση μου κλπ μιας και μου είναι κουραστικό να το διαβάζω.

Δεν ξέρω αν οι προτιμήσεις μου αντιπροσωπεύουν το μεγαλύτερο κοινό μελών του Insomnia.gr αλλά πιστεύω σε λίγο καιρό αυτό θα μπορεί να μετρηθεί και με πτώση της επισκεψιμότητας/logins κλπ.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τολμώ να πω ότι το προηγούμενο site αν και γραφικά απαρχαιωμένο ήταν πιο λειτουργικό. Έχω τρελαθεί στο scrolling και ειδικά στο κομμάτι των προσφορών που μου άρεσε να παρακολουθώ με μια γρήγορη μάτια ΥΠΟΦΕΡΩ. Αυτά στο mobile site. Desktop εμπειρία δεν είχα ακόμα, θα το δω μόλις επιστρέψω από τις διακοπές. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Abudi είπε

5) Μπορώ να βρω κάπου μια λίστα θεμάτων που έχω αρχίσει/συμμετάσχει όπως στο παλιό-καλό "Το περιεχόμενό μου";

 

Κι εγώ θα το ήθελα πολύ, ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα όταν συνδεόμουν, πήγαινα και έβλεπα τι καινούριο υπήρχε. Τώρα όλες οι παλιές συζητήσεις έχουν χαθεί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ αυτό ψάχνω και δεν βρίσκω. Τα θέματα που είχα απαντήσει κάποτε στο παρελθόν και αν έχουν νέες απαντήσεις. Χωρίς αυτό μου είναι αδύνατη η παρακολούθηση θεμάτων που με ενδιαφέρουν.

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

πολλα μπραβο για την προσπαθεια της αναβαθμησης και για ολα αυτα που δεν μπορουν να φανουν απο το ματι του απλου χρηστη.

αυτο που εμενα που ειναι δυσκολο να συνηθίσω ειναι το τοσο πολυ ασπρο χρωμα που εχει το site. ειδικα τις βραδινες ωρες που θα καθεται καποιος να διαβαζει θα του βγαινουν τα ματια !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους.Προσωπικα ειμαι υπερ της αναβαθμισης αλλα...Με κουραζει το full width template,.To ασπρο χρωμα οκ,αλλα θα μπορουσε να ειχε λιγα σκουρα ακομη.Γενικα ομως στην φαση τωρα που ειναι το site στημενο ,θα προτιμουσα το προηγουμε teplate που τουλαχιστον στα δικα μου ματια φενεται απλο και λιτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλη χρονια σε ολους και στην προσπαθεια σας.Αισιο το 2018..

μια βοηθεια για την ευρεση του νεου περιεχομενου πως το βλεπουμε.?

Επεξ/σία από sakisvele
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sakisvele είπε

καλη χρονια σε ολους και στην προσπαθεια σας.Αισιο το 2018..

μια βοηθεια για την ευρεση του νεου περιεχομενου πως το βλεπουμε.?

http://www.insomnia.gr/discover/74/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...