Προς το περιεχόμενο

Τεράστιο σχεδιαστικό λάθος σε όλους τους Intel επεξεργαστές εξαναγκάζει τον επαναπρογραμματισμό σε Linux και Windows Kernels, εώς και 30% χαμηλότερες οι επιδόσεις.


Καϊάφας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι θέμα κουτοπονηριάς φίλε μου( Αν και δεν έχω δώσει κάποιο δικαίωμα να αναφέρεσαι έτσι σε μένα Μην βγάζεις τα νεύρα σου από τον άλλον σε μένα)

Δες το ότι το ξέρανε όπως αναγράφεται και θεωρώ οτι αμα μπορεις να τους ζορίσεις Έστω και με αυτό τον τρόπο Καλό είναι να πάρουν ένα μάθημα μπορεί να είμαι και λάθος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Δεν είναι θέμα κουτοπονηριάς φίλε μου( Αν και δεν έχω δώσει κάποιο δικαίωμα να αναφέρεσαι έτσι σε μένα Μην βγάζεις τα νεύρα σου από τον άλλον σε μένα)

Δες το ότι το ξέρανε όπως αναγράφεται και θεωρώ οτι αμα μπορεις να τους ζορίσεις Έστω και με αυτό τον τρόπο Καλό είναι να πάρουν ένα μάθημα μπορεί να είμαι και λάθος

Δεν σου βγαζω τα νευρα μου,απο αυτα που εγραψες αυτο καταλαβα. Ξαναρωταω λοιπον για δευτερη φορα. Σου εταξαν λες αλλες επιδοσεις και αλλες επιδοσεις πηρες.

Ο 7700κ σου μετα το patch εγινε i5 7500 σε ολες τις επιδοσεις?Αν ναι τοτε εχεις το νομιμο δικαιωμα να τους κραξεις και να παρεις φυσικα και τα χρηματα σου πισω.

Αν οχι τοτε μαλλον ισχυει αυτο που εγραψα πιο πισω.

Επισης το ξαναλεω παλι για δευτερη φορα οτι υπαρχουν 2 θεματα ασφαλειας,το ενα το meltdown που αφορα κυριως τους επεξεργαστες της Intel και φτιαχνεται μεσω patch(που ενδιαφερει τον κοσμο αν υπαρχουν σημαντικες διαφορες στις επιδοσεις)και το δευτερο το Spectre που πιανει ολους τους επεξεργαστες,δηλαδη ναι ακομα και τους Amd.

Αρα το να μιλας οτι πληρωσες για ασφαλεια(συγνωμη αλλα αυτο πρωτη φορα το διαβαζω σε επεξεργαστη, σε anti virus δηλαδη τι θα εγραφες?)και δεν εχεις δεν στεκει για 2 λογους.

1)Γιατι σου υπεκλεψαν στοιχεια καποια στιγμη και ξερεις οτι εφταιγε το meltdown γιαυτο?

2)Αφου το spectre ισχυει για ολους τους επεξεργαστες,αρα οτι και να αγορασεις παλι θα υπαρχει ακομ και στο νεο σου επεξεργαστη.

Τελος να τονισω αυτο που ανεφερα παραπανω οτι εδω και χρονια τονιζεται αυτο κυριως ετσι οπως εχει διαδωθει το Internet ακομα και στην Ελλαδα.

Ακομα και anti virus να εχεις(γενικα μιλωντας) να προσεχεις σε ποιες ιστο σελιδες μπαινεις και τις συναλλαγες που κανεις.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fulgore

όχι, δεν είναι σωστή αυτή η λογική. Τι θα πει επειδή όλοι οι επεξεργαστές έχουν πρόβλημα ασφαλείας, δεν έχω δικαίωμα επιστροφής? Θα τον επιστρέψω και επειδή κανένας επεξεργαστής δεν με καλύπτει, θα πάρω μια κατσίκα να βελάζει και να την κοιτάζω.

Χωρίς να διαφωνώ μαζί σου (είμαι "βολικός" καταναλωτής), θέλω να πω πως εφόσον το Χ προϊόν, ότι είναι αυτό, έχει σοβαρό θέμα, τότε ως καταναλωτής έχω το δικαίωμα να διεκδικήσω τα χρήματα μου πίσω.

Σχετικά με αυτό:

" Γιατι σου υπεκλεψαν στοιχεια καποια στιγμη και ξερεις οτι εφταιγε το meltdown γιαυτο? "

Δεν αποδεικνύεται...οπότε απέφυγε το ως επιχείρημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι μια ανακούφιση το γεγονός οτι δε φαίνεται να χάνουν επιδόσεις μετα τα patch(ή τουλάχιστον υπάρχει μικρή χασούρα) αλλά μην ξεχνιέστε και βαράτε παλαμάκια μερικοί .
Το μουχαμπέτι έγινε και εν γνώση του meltdown βγήκαν τα coffee .
Ναι το spectre πιάνει τα πάντα. Δεν αναιρεί την ύπαρξη του meltdown όμως.
Για μένα  δεν τη βγάζει λάδι η intel επειδή υπάρχει ΚΑΙ το spectre.  

 

Επεξ/σία από johnpopexi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, VChris είπε

@Fulgore

όχι, δεν είναι σωστή αυτή η λογική. Τι θα πει επειδή όλοι οι επεξεργαστές έχουν πρόβλημα ασφαλείας, δεν έχω δικαίωμα επιστροφής? Θα τον επιστρέψω και επειδή κανένας επεξεργαστής δεν με καλύπτει, θα πάρω μια κατσίκα να βελάζει και να την κοιτάζω.

Χωρίς να διαφωνώ μαζί σου (είμαι "βολικός" καταναλωτής), θέλω να πω πως εφόσον το Χ προϊόν, ότι είναι αυτό, έχει σοβαρό θέμα, τότε ως καταναλωτής έχω το δικαίωμα να διεκδικήσω τα χρήματα μου πίσω.

Σχετικά με αυτό:

" Γιατι σου υπεκλεψαν στοιχεια καποια στιγμη και ξερεις οτι εφταιγε το meltdown γιαυτο? "

Δεν αποδεικνύεται...οπότε απέφυγε το ως επιχείρημα.

Ειπε κανεις το αντιθετο?Το ξαναλεω λοιπον για αλλη μια φορα. Υπαρχει εστω και ενας χρηστης που να ειδε αυτο το εως 30% κατω σε επιδοσεις στο συστημα του σε ολες τις διεργασιες?

Δεν εχω δει ως τωρα ουτε ενα που να αναφερει κατι τετοιο. Αν πχ οι εχοντες servers το εχουν δει αυτο,ας κινηθουν νομικα να διεκδικησουν οτι θελουν.

Εχουν μηπως πολλοι στο Insomnia servers για να παρει το θεμα τετοια εκταση,απο την στιγμη που μετα το patch δεν βλεπουμε αυτο το εως 30% για τον μεσο χρηστη?

Καποιοι χρηστες ειπαν οτι μετα το patch ειδαν μικροτερες επιδοσεις στα συστηματα τους με amd.Να ζητησουν και αυτοι επιστροφη χρηματων και αν ναι απο ποιους και γιατι????

Εγω σαν μεσος χρηστης ενημερωθηκα για ενα θεμα που μπορει να προκαλεσει μαζικη μειωση στις επιδοσεις του συστηματος μου.Βγηκε το οποιο patch και διαφορες στις επιδοσεις δεν ειδα οπως και ο περισσοτερος κοσμος.Αρα τι ακριβως καθομαστε και σκαλιζουμε δεν μπορω να καταλαβω.

2 λεπτά πριν, johnpopexi είπε

Είναι μια ανακούφιση το γεγονός οτι δε φαίνεται να χάνουν επιδόσεις μετα τα patch(ή τουλάχιστον υπάρχει μικρή χασούρα) αλλά μην ξεχνιέστε και βαράτε παλαμάκια μερικοί .

Εχεις την εντυπωση οτι τον μεσο χρηστη τον ενδιαφερει να βαραει παλαμακια ή οχι?Τον ενδιαφερει μονο αν ισχυει αυτο το εως 30% στην πραξη.Ολα τα αλλα ειναι οι κλασσικες αερολογιες που γραφονται στα vs θεματα των μεγαλων εταιρειων σε διαφορα τεχνολογικα forum.

Δεν θα αγορασω ξανα εγω και ο Βασιλης intel ή amd ή nvidia και κατι εγινε.

-Θα της δειξω εγω της Χ εταιρειας(που την ενδιαφερει το κερδος)τι θα παθει.Ποτε ξανα δεν θα αγορασω προιον της και θα με βλεπει στον υπνο της-

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως λεει και ο ιδιος ο τιτλος

Τεράστιο σχεδιαστικό λάθος σε όλους τους Intel επεξεργαστές εξαναγκάζει τον επαναπρογραμματισμό σε Linux και Windows Kernels, εώς και 30% χαμηλότερες οι επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν θέλω ούτε το 5% ούτε το 8% μείωση που μπορεί να έχει,αυτό μπορείς να το δεχτείς .....Συνήθως οι εταιρείες όταν κάνουν κάποιο λάθος δεν κάνουνε downgrade κάνουνε upgrade(άμα έπαιρνες ένα αμάξι με 150 άλογα και ξαφνικά σου έλεγε εταιρεία για κάποιο λόγο Πρέπει να το κάνουμε 140 άλογα θα το δεχόσουν)

και στο ξαναλέω είναι η κοροϊδία που το ήξεραν

 

Επεξ/σία από birel-motosport
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Εγώ δεν θέλω ούτε το 5% ούτε το 8% μείωση που μπορεί να έχει

Το patch εχει ηδη βγει,ειδες καπου τα νουμερα αυτα ή μιλαμε γενικα και αοριστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://hexus.net/tech/news/cpu/114215-intel-makes-security-first-pledge/

Αναφορά σε κείμενο

Security-First Pledge

In his open letter to the IT industry Brian Krzanich starts by saying how happy he was to see the remarkable degree of collaboration to get these bugs analysed and fixes issued. He went on to pledge that by 15th January Intel will have issued updates for at least 90 per cent of Intel CPUs introduced in the past five years. Anyone still waiting after the 15th will see updates arrive before the end of the month.

.......

Intel's latest tests provide quite an extensive and useful reference table and they roughly agree with Microsoft's findings that older architectures suffer the greatest impact from the security patches. However, Intel has only examined architectures from Skylake to the present day and offers limited Windows 7 and Windows 8 test results. Please check out the results below which shows relative performance scores compared to a non-mitigated system (100 per cent).

86cac7e3-033c-4cc7-b367-1f7d4f0fbad9_res

Επεξ/σία από idonthave
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, birel-motosport είπε

Αρχίζουμε και μπερδευόμαστε....υπάρχει διαφορά στις επιδόσεις ή δεν υπάρχει?

Αυτα που γραφτηκαν πιο πισω απο τους προηγουμενους τα διαβασες?Αν οχι ευκαιρια ειναι :)

Επισης μαρεσει που εγινε αναφορα ολως τυχαιως μονο στο Meltdown επειδη συγκεκριμενα πιανει μονο τους intel,για το spectre που τους πιανει ολους τσιμουδια απο τους περισσοτερους(διαφορα site εννοω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αυτα που γραφτηκαν πιο πισω απο τους προηγουμενους τα διαβασες?Αν οχι ευκαιρια ειναι :)

Επισης μαρεσει που εγινε αναφορα ολως τυχαιως μονο στο Meltdown επειδη συγκεκριμενα πιανει μονο τους intel,για το spectre που τους πιανει ολους τσιμουδια απο τους περισσοτερους(διαφορα site εννοω).

Βασικά δεν μου απάντησες Σε αυτό που ρώτησα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...