Προς το περιεχόμενο

Γλυπτό Phylax


McNerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Undertaker25 είπε

Το δεύτερο λινκ που σου παρέθεσα, απαντά ακριβώς στο άρθρο του Jungle report που μου παρέθεσες και το ισοπεδώνει ολοκληρωτικά.

http://www.oodegr.com/oode/dogma/erevna2.htm

Εδώ θα βρεις μερικά ακόμη στοιχεία επί του θέματος.

https://el.orthodoxwiki.org/Πίστευε_και_μη_ερεύνα

Οτι link και να βαλουμε δεν προκειται να πεισουμε ο ενας τον αλλο για κατι.Για πες μου ομως τι σε κανει να πιστευεις σε κατι για το οποιο δεν υπαρχει καμια αποδειξη.

Επεξ/σία από ScorpioX777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 710
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Οτι link και να βαλουμε δεν προκειται να πεισουμε ο ενας τον αλλο για κατι.Για πες μου ομως τι σε κανει να πιστευεις σε κατι για το οποιο δεν υπαρχει καμια αποδειξη.

μήπως θα ήταν καλυτερα να ανοιξεις ένα ξεχωριστό νήμα για αυτό το θέμα? ή μπορείτε να τα πείτε και με πμ,  δεν χρειάζεται να αναλυθούν τόσο μεγάλα ζητήματα στο παρόν νημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, esem είπε

μήπως θα ήταν καλυτερα να ανοιξεις ένα ξεχωριστό νήμα για αυτό το θέμα? ή μπορείτε να τα πείτε και με πμ,  δεν χρειάζεται να αναλυθούν τόσο μεγάλα ζητήματα στο παρόν νημα

Δεν βλεπω κανενα μεγαλο θεμα, και αυτη ειναι η διαφορα μας οτι για μενα τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα...και ουτε φυσικα περιμενω καμια απαντηση γιατι απλα δεν υπαρχει.


Ας το σταματησουμε εδω περιμενοντας το δημαρχο να ξαναστησει το εργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

 Δε θα κάτσω να μειώνω θρησκείες επειδή οι εκκλησίες εχουν ξεπουληθει στο χρήμα και στη καθε κυβερνηση (δες τωρα με το μακεδονικό τι θα κανουν λες και δεν είχαμε αλλα προβλήαμτα που απλα ειναι θεατές ή δες παπαδες χρυσαυγιτες αν εχουν το θεό τους).

Στο Μακεδονικό προσωπικα οσοι υποστηρίζουν οτι το ονομα δε πρεπει να δοθεί, για μενα καλο μας κανουν καθως κατα τη γνωμη μου ειναι μεγαλης γεωπολιτικης σημασίας ζητημα.

Προβλήματα πάντα θα υπάρχουν αλλα δε θα αφήσεις και την εξωπορτα του σπιτιού σου ανοιχτή επειδή δεν εχεις να φας ας πουμε.

Η παντρεια τωρα ΧΑ και παπαδων ειναι οτι πιο αστειο υπαρχει, καθως οι Χρυσαυγιτες ξεκινησαν με δωδεκαθεισμο και κατα της εβραιοχριστιανικης θρησκειας και μετα τα βρηκαν για να προωθει ο ενας τον άλλον.

 

Επεξ/σία από strawhat_nikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ScorpioX777 είπε

Οτι link και να βαλουμε δεν προκειται να πεισουμε ο ενας τον αλλο για κατι.Για πες μου ομως τι σε κανει να πιστευεις σε κατι για το οποιο δεν υπαρχει καμια αποδειξη.

Το ζήτημα του "πίστευε και μη ερεύνα" δεν είναι θέμα άποψης αλλά τεκμηρίωσης. Τέσπα, η ύπαρξη του Θεού είναι τεράστια κουβέντα φίλε μου και δεν σου απαντώ όχι γιατί δεν θέλω αλλά γιατί θα μας τραβήξει πολλές σελίδες στο τόπικ. Εδώ ένα σχόλιο ξεκίνησα να γράψω για τον Phylax και κατέληξα να γράψω τριάντα.

Μια άλλη φορά σε κάποιο άλλο τόπικ...

Επεξ/σία από Undertaker25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ άσχημο ρε παιδί μου αυτό το γλυπτό.
Αποκλείεται να το είδαν στο δήμο και να είπαν τι ωραίο γλυπτό, ας το βάλουμε να το βλέπει κι ο κόσμος!
Ποιος ξέρει πάλι τι μέσο είχε ο καλλιτέχνης...

Το θέμα είναι ότι κάτω απ'το μανδύα της τέχνης, επί τοις ουσίας προσπαθεί να επιβληθεί το να μην έχεις άποψη...

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Πολύ άσχημο ρε παιδί μου αυτό το γλυπτό.
Αποκλείεται να το είδαν στο δήμο και να είπαν τι ωραίο γλυπτό, ας το βάλουμε να το βλέπει κι ο κόσμος!
Ποιος ξέρει πάλι τι μέσο είχε ο καλλιτέχνης...

Από τα λίγα που έχω ακούσει και διαβάσει, είναι παγκόσμιου φήμης γλύπτης και ζωγράφος, δε νομίζω να είχε και μεγάλο καημό να μπει ένα έργο του στο Π. Φάληρο. Σιγά την Times Square. Και δεν πληρώθηκε κιόλας, δωρεά ήταν.

26 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Το θέμα είναι ότι κάτω απ'το μανδύα της τέχνης, επί τοις ουσίας προσπαθεί να επιβληθεί το να μην έχεις άποψη...

Από πού προκύπτει αυτό; Γιατί εγώ το αντίθετο βλέπω, με αφορμή το ό,τι έγινε αναπτύχθηκε κουβέντα γύρω από την τέχνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vocals_ είπε

Από τα λίγα που έχω ακούσει και διαβάσει, είναι παγκόσμιου φήμης γλύπτης και ζωγράφος, δε νομίζω να είχε και μεγάλο καημό να μπει ένα έργο του στο Π. Φάληρο. Σιγά την Times Square. Και δεν πληρώθηκε κιόλας, δωρεά ήταν.

Από πού προκύπτει αυτό; Γιατί εγώ το αντίθετο βλέπω, με αφορμή το ό,τι έγινε αναπτύχθηκε κουβέντα γύρω από την τέχνη.

Δεν έχω ξαναδεί "παγκοσμίου φήμης" καλλιτέχνη ν'αντιγράφει έργο του (έχει ένα ολόιδιο στη Μύκονο), ούτε να παρακαλάει για χορηγό για ν'αποκατασταθούν οι ζημιές του έργου (που μάλλον έρχεται και σε αντίθεση με τη δωρεά που γράφεις...).

Όσο για την κουβέντα για την τέχνη, δεν ξέρω πού ακριβώς την είδες, το αν είναι ο σατανάς απεικονισμένος ή όχι, δεν έχει καμία σχέση με τέχνη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vocals_ είπε

Από τα λίγα που έχω ακούσει και διαβάσει, είναι παγκόσμιου φήμης γλύπτης και ζωγράφος, δε νομίζω να είχε και μεγάλο καημό να μπει ένα έργο του στο Π. Φάληρο. Σιγά την Times Square. Και δεν πληρώθηκε κιόλας, δωρεά ήταν.

Από πού προκύπτει αυτό; Γιατί εγώ το αντίθετο βλέπω, με αφορμή το ό,τι έγινε αναπτύχθηκε κουβέντα γύρω από την τέχνη.

Δωρεα, οχι δωρεαΝ. Καποιος το πληρωσε, απλα οχι ο δημος. Βεβαια, τωρα τις επισκευες δεν ξερω ποιος πληρωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσουν τα γλυπτα του με τις ανθρωπινες μορφες και οι ''ισπανικοι'' πινακες του , δηλαδη αυτοι με τους ταυρους.Τον φυλακα με αυτη την κεφαλα..ουτε να μου το χαριζαν :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 1/19/2018 at 1:44 PM, Lelouch said:

Καλά τελείως θεωρητικό αυτό που λες. Δεν ξέρεις αν θα το έκαναν ή όχι. Εξάλλου οι χώρες στις οποίες απαγορεύεται να το κάνεις είναι χριστιανικές. Αυτό ίσως λέει κάτι.

Νομίζω πως έχουμε καταλήξει από προηγουμένως με το φίλο Undertaker πως αν δεν ξέρεις κάτι αυτό δεν αποτελεί εμπόδιο να το παίρνεις δεδομένο σε μια συζήτηση προεκβάλλοντας άσχετα πράγματα. Δε γίνεται να κολλάμε σε τέτοιες λεπτομέρειες, έχουμε να πάμε μπροστά τον πολιτισμό.

Επεξ/σία από defacer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

Οτι link και να βαλουμε δεν προκειται να πεισουμε ο ενας τον αλλο για κατι.Για πες μου ομως τι σε κανει να πιστευεις σε κατι για το οποιο δεν υπαρχει καμια αποδειξη.

Μα αυτο ειναι το νοημα της θρησκειας, να πιστευεις σε κατι που ειναι αδυνατο να αποδειχθει.

Αν υπηρχε αποδειξη, δεν θα ηταν θρησκεια αλλα επιστημη/γεγονος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 1/19/2018 at 1:46 PM, ant_ said:

Και πολυ απλα μιας και αφορα και ειναι υποθεση του συγκεκριμενου δημου και δεν ειναι κατι ιδιωτικο

κανεις ψηφοφορια στους δημοτες αν το θελουνε η οχι και τελειωσε το θεμα

Όταν θες να κρεμάσεις ένα πορτρέτο στο φουαγιέ του δημαρχείου κάνεις πάλι ψηφοφορία στους δημότες; Αν όχι, πού τραβάμε τη γραμμή και γιατί;

Δεν το εννοώ βέβαια μόνο προς αυτή την κατεύθυνση. Μπορώ πολύ άνετα να φανταστώ κάποιον να μου απαντάει ωωω ναι defacer τι μας λες το "γελοίο ζήτημα" του πορτρέτου στο δημαρχείο το εξισώνεις με το υπερσημαντικό θέμα του Φύλακα (υπερσημαντικό επειδή <ραντομ βλακειες καθώς το σωστό είναι πάντα αυτό που λέει κανείς προσωπικά>). Αν ο δήμαρχος ήταν να κάνει κάτι πραγματικά σημαντικό, όπως π.χ. να αλλάξει τον τρόπο διαχείρισης της αποκομιδής απορριμμάτων, προφανώς εκεί θα κάναμε πάλι ψηφοφορία έτσι; Μ' αυτό το δεδομένο λοιπόν είναι "γελοίο ζήτημα" ο Φύλακας ή όχι;

Προφανή πράγματα σε οποιονδήποτε του πεις "παίζουμε την κολοκυθιά", εκτός από αυτούς που έχουν φυσικά δίκιο και το δίκιο τελείως τυχαία συμπίπτει ακριβώς με τις δικές τους προσωπικές προτιμήσεις.

On 1/19/2018 at 1:52 PM, gnsX said:

Αναβάθμιση υπηρεσιών το ένα, εικαστική αναβάθμιση το άλλο, ίδια :P

Δεν καταλαβαίνεις ούτε καν ότι αυτό που λες είναι επιχείρημα εναντίον σου έτσι; :lol::lol:

Αν ήταν να κάνουμε ψηφοφορία για την εικαστική αναβάθμιση τότε προφανώς θα έπρεπε να γίνει ψηφοφορία και για τις οπτικές ίνες μιας και αποτελεί πολύ σημαντικότερο ζήτημα η αναβάθμιση υπηρεσιών.

Αλλά δεν έκαναν. Γιατί;

Επεξ/σία από defacer
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To ίδιο "όμορφο" με το χριστουγεννιάτικο δέντρο των Ιωαννίνων. :P  Θα περίμενα μια ομάδα φίλων της τέχνης να πάνε να το ρίξουν. :D Γιατί δεν βάζουμε ένα poll να δούμε ποιος το θεωρεί ωραίο ή όχι;

 

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...