Προς το περιεχόμενο

Γλυπτό Phylax


McNerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 1/19/2018 at 1:57 PM, ant_ said:

διαμαρτυρηθηκαν αρκετοι κατοικοι της περιοχης για τις οπτικες ινες?

για ενημερωσε μας 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο, ήταν προφανές.

Βλέποντας το μέλλον στην κρυστάλλινη σφαίρα και γνωρίζοντας αν θα διαμαρτυρηθούν αργότερα αρκετοί κάτοικοι, αποφασίζουμε αν πρέπει να γίνει ψηφοφορία πριν προβούμε σε ενέργειες.

Απορώ πώς μας διέφυγε.

ΥΓ νομίζω ότι θα έπρεπε να γίνει ψηφοφορία και για το πόσοι είναι "αρκετοί". Δε γίνεται να το αποφασίζει αυτό κάποιος όπως το δημοτικό συμβούλιο που είναι η δουλειά του, αν δε γίνει ψηφοφορία και περάσει το δικό τους επειδή αποφάσισαν πως οι διαμαρτυρόμενοι δεν ήταν αρκετοί, ΣΤΑ ΟΠΛΑ ΦΑΣΙΣΜΟΣ. Καλά δεν τα λέω; Ποιος αποφασίζει πόσοι είναι αρκετοί;

Επεξ/σία από defacer
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 710
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, CarbonFibre είπε

To ίδιο "όμορφο" με το χριστουγεννιάτικο δέντρο των Ιωαννίνων. :P  Θα περίμενα μια ομάδα φίλων της τέχνης να πάνε να το ρίξουν. :D 

Γιατί δεν βάζουμε ένα poll να δούμε ποιος το θεωρεί ωραίο ή όχι;

Ηταν ενδιαφερον το δεντρο στα Ιωαννινα, δεν ηξερα καν τον πυργο του Τατλιν .
Σου αρεσαν καλυτερα τα χριστουγενιατικα δεντρα καγκελα του Αβραμοπουλου την εποχη που ηταν δημαρχος Αθηνα;
Δεν νοειται φιλος τεχνης να ριχνει ερχο τεχνης οσο και να μην του αρεσει, αυτα τα κανουν ακραιοι καφροι μονο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 1/19/2018 at 12:02 PM, Undertaker25 said:

Και δεν αντιλαμβάνομαι γιατί στον μέσο Ινδό ή Κινέζο δεν θα αρέσει. Υπάρχει Κινέζος που δεν του αρέσει η κλασσική τέχνη? Εγώ σου λέω ότι στη συντριπτική τους πλειοψηφία θα ξετρελαθούν και με τα αρχαία γλυπτά και τα αναγεννησιακά.

 

On 1/19/2018 at 2:22 PM, Undertaker25 said:

Αποδίδεις ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ πρόθεση σε 2,5 δις ανθρώπους να διαπράξουν εγκλήματα αντάξια των τζιχαντιστών και επειδή είναι προφανής η σύγκρουση αντικειμενικής και υποθετικής πραγματικότητας,  καλύπτεις το λογικό ατόπημα με μια άλλη αυθαίρετη υπόθεση ότι δεν το κάνουν γιατί απαγορεύεται στις χώρες τους? Έχει τη ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ λογική βάση αυτό που γράφεις ή απλά πρόκειται για λάσπη έτσι για να προπαγανδίσεις μια άποψη? Ποια σχόλια να δω σε "χριστιανικές ειδήσεις"? Αόριστα? Επειδή κάπου κάποτε είδες κάτι το αμβλύνεις και το παρουσιάζεις ως άποψη εκφράζουσα την πλειοψηφία?  Σε τι διαφέρουν από τα σχόλια των υπολοίπων σε αθλητικές ή πολιτικές ειδήσεις? Ότι να ναι, μερικοί έχετε ξεφύγει τελείως. 

Καλησπέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, orck είπε

Ηταν ενδιαφερον το δεντρο στα Ιωαννινα, δεν ηξερα καν τον πυργο του Τατλιν .
Σου αρεσαν καλυτερα τα χριστουγενιατικα δεντρα καγκελα του Αβραμοπουλου την εποχη που ηταν δημαρχος Αθηνα;
Δεν νοειται φιλος τεχνης να ριχνει ερχο τεχνης οσο και να μην του αρεσει, αυτα τα κανουν ακραιοι καφροι μονο.
 

Ούτε του Αβραμόπουλου μου άρεσαν. Το βίντεο με Μαέβιους που ανέβασα εκφράζει την άποψή μου ότι έχουμε πήξει στους ψευτοκαλλιτέχνες που τα έργα τους αρέσουν μόνο στους ίδιους και άλλα 2 άτομα.

Εννοείται δεν έπρεπε να το ρίξουν. Έχω γελαστή φατσούλα δίπλα στην φράση μου = (jk)

Επεξ/σία από CarbonFibre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, defacer είπε

Καλησπέρα.

Καληνύχτα. Και σου λέω καληνύχτα διότι αν θεωρείς πως το επιχείρημα Α, δηλαδή ότι ένας λαός εκφράζει στη πλειοψηφία του θετική άποψη για έναν άλλο πολιτισμό (υποστηρίζεται από το γεγονός ότι εκατοντάδες χιλιάδες Κινέζοι επισκέπτονται τον Παρθενώνα και το Μουσείο κάθε χρόνο, από ότι το Πανεπιστήμιο του Πεκίνου άνοιξε Κέντρο Ελληνικών Σπουδών, από το ότι Κινέζοι τουρίστες σε ρεπορτάζ δηλώνουν επανειλημμένως πως στην Κίνα θαυμάζουν την Κλασσική Ελλάδα, στοιχεία δηλαδή που δηλώνουν μια τάση, μια έντονη τάση)  και το επιχείρημα Β, ότι 2,5 δις χριστιανοί είναι εν δυνάμει εγκληματίες αντάξιοι των Τζιχαντιστών και εξ αδυναμίας μετριοπαθείς (στηρίζεται σε βίντεο 10 γιαγιάδων που διαμαρτύρονται έξω από ένα θέατρο και 3 σχόλια γραφικών από κάτω) είναι δυο λογικά ισοβαρή επιχειρήματα, τότε πάω πάσο αδερφέ και δεν χρειάζεται καν να μπω στο κόπο να σου εξηγήσω γιατί υποπίπτεις σε λογικό ατόπημα.

Αυτά και το κλείνω εδώ. Είπαμε και οι δυο τις θέσεις μας, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ταλαιπωρούμε τον κόσμο και να βγαίνουμε συνεχώς off-topic. Σου χαρίζω την τελευταία λέξη και δεν επανέρχομαι, ότι κι αν γράψεις.

Επεξ/σία από Undertaker25
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 σελίδες για ένα τέτοιο θέμα; οκ

Το συγκεκριμένο άγαλμα δεν μου αρέσει, αλλά δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας, αν ήμουν κάτοικος θα απέφευγα να το κοιτάζω, ειδικότερα δεν μου αρέσει το χρώμα το οποίο τραβάει την προσοχή άμεσα και στο δικό μου μυαλό παραπέμπει περισσότερο σε αίμα, βέβαια γούστα είναι αυτά, σε άλλον μπορεί να αρέσει το χρώμα και να του δημιουργεί εντελώς διαφορετικές εικόνες/σκέψεις στο μυαλό του.

Σίγουρα για να κατασκευαστεί αυτό το γλυπτό με τέτοιο μέγεθος/όγκο χρειάζεται κόπος χρόνος και χρήμα. Οι ενέργειες που έκαναν οι ταλιμπαν και το κατέστρεψαν με αυτόν τον τρόπο είναι παραπέμπουν σε υπανάπτυκτες χώρες της Αφρικής και της Ασίας. Το καλύτερο που θα μπορούσε να γίνει αν δεν αρέσει στην πλειοψηφία των κατοίκων είναι να πιέσουν με νόμιμους τρόπους να αποσυρθεί χωρίς τσαμπουκάδες και καταστροφές.

Πιστεύω την αντικειμενικότερη άποψη για το αν είναι ωραίο ή οχι το άγαλμα την έχει κάποιος γλύπτης.

Για να γελάσουμε και λίγο http://www.tokoulouri.com/culture/phylax/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

45 σελίδες για ένα τέτοιο θέμα; οκ

Τα θεματα σαν αυτό που εχουν μεσα θρησκεια παντα απαιτουν πολλες σελιδες για αντιπαραθεση των μεν με τους δε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...