Προς το περιεχόμενο

Γλυπτό Phylax


McNerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Να αρχισω και εγω να βαζω link για το πιστευε και μη ερευνα και το πως δοκιμαζουν να τα μπαλωσουν αλλη μια φορα...οχι δεν θα το κανω ουτως η αλλως ειναι ευκολο να βρεθει με ενα googlαρισμα οπως και θεωρω οτι δεν χρειαζεται και πολυ μυαλο να καταλαβει καποιος πως λειτουργει η επιχειρηση.

Πες μου τι δεν ειναι επιχειρηση σημερα και δεν εμπλέκεται με λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 710
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, strawhat_nikos είπε

Πες μου τι δεν ειναι επιχειρηση σημερα και δεν εμπλέκεται με λεφτα.

Είναι και το τι πουλάει η καθε επιχείρηση όμως,ε? ;)
Για να μην αναφέρουμε την αρνηση οτι ειναι επιχείρηση απο τους ιδιους.
 

Επεξ/σία από suffocater
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι... έτσι... να μπαίνουν τα πράγματα στην θέση τους... ο διάβολος έχει πολλά ποδάρια... σόρρυ IPs ήθελα να πω...

Το διαδίκτυο απομακρύνει το άτομο από την παραδοσιακή θρησκεία

:-D

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, strawhat_nikos είπε

ι

Δε διαφωνούμε,αλλα σωτηρία ψυχής δε σου πουλάει κανένας αλλος.
Οπως ελεγε και ο Carlin,είναι η μονη μπιζνα που σου πουλάει αόρατο προιόν που θα λάβεις μετα θάνατον.
Οσο για το αν τα βάζω με την ιδεολογία εξαιτίας των ανθρωπων,όχι.
Θα επελεγα να μην ακολουθήσω τον γιαχβέ ακόμα και αν εμφανιζόταν μπροστά μου για πολλούς λόγους.Δεν ειναι δηλαδή μόνο που θεωρώ οτι δεν υπάρχει για να μην δηλώνω χριστιανός.

Επεξ/σία από suffocater
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, suffocater είπε

Δε διαφωνούμε,αλλα σωτηρία ψυχής δε σου πουλάει κανένας.
Οπως ελεγε και ο Carlin,είναι η μονη μπιζνα που σου πουλάει αόρατο προιόν που θα λάβεις μετα θάνατον.
Οσο για το αν τα βάζω με την ιδεολογία εξαιτίας των ανθρωπων,όχι.
Θα επελεγα να μην ακολουθήσω τον γιαχβέ ακόμα και αν εμφανιζόταν μπροστά μου για πολλούς λόγους.Δεν ειναι δηλαδή μόνο που θεωρώ οτι δεν υπάρχει για να μην δηλώνω χριστιανός.

Νομιζω συμφωνήσαμε πως ολο το εμπορικό κομμάτι κάθε θρησκείας - γιατί όλες το ίδιο λειτουργούν και στο λεω και απο εμπειρία μου σε ταξίδια - αναιρεί τον ίδιο τους τον σκοπό.

Το να μη πιστεύεις στο Θεό είτε Γιαχβε ειναι ειτε ο Αλλαχ είτε ο Κρίσνα ειτε δε ξερω γω είναι δική σου υπόθεση, απλώς όπως και εσυ εκρινες πριν οτι δε γινεται να εχεις αγνοια οταν πιστευεις σε κατι, ομοιως δε γινεται να εχεις αγνοια και οταν δε πιστευεις σε κάτι, οπότε να συμφωνήσουμε τουλάχιστον πως οι εκκλησίες και οι ναοι γενικότερα δεν αντιπροσωπεύουν τα δογματα, αλλα ειναι επιχειρήσεις με σκοπο το κέρδος και την εξουσία. 

 

 

Επεξ/σία από strawhat_nikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

Να αρχισω και εγω να βαζω link για το πιστευε και μη ερευνα και το πως δοκιμαζουν να τα μπαλωσουν αλλη μια φορα...οχι δεν θα το κανω ουτως η αλλως ειναι ευκολο να βρεθει με ενα googlαρισμα οπως και θεωρω οτι δεν χρειαζεται και πολυ μυαλο να καταλαβει καποιος πως λειτουργει η επιχειρηση.

Καλά, πριν αποκαλύψεις τη "σκοτεινή συνωμοσία" και δεν έχουμε οι Χριστιανοί που να κρυφτούμε, διάβασε αυτά για τον χαρακτήρα αστικού μύθου της φράσης.

http://www.oodegr.com/oode/dogma/erevna1.htm

http://www.oodegr.com/oode/dogma/erevna2.htm

15 ώρες πριν, AtiX είπε

Έτσι... έτσι... να μπαίνουν τα πράγματα στην θέση τους... ο διάβολος έχει πολλά ποδάρια... σόρρυ IPs ήθελα να πω...

Το διαδίκτυο απομακρύνει το άτομο από την παραδοσιακή θρησκεία

:-D

Θρησκευτικός συγκρητισμός λέγεται απλά με...διαδικτυακή υποβοήθηση. Συνέβαινε κατα κόρον στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία, ειδικά την εποχή του Ελαγάβαλου.

Επεξ/σία από Undertaker25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ειναι τα κακα να γινεσαι mainstream σελιδα insomnia, μαζευονται ολοι οι βαρεμενοι που αφου καθαρισαν με τους εχθρους τους στο facebook πανε να συνεχισουν την σταυροφορια και σε αλλες σελιδες.

Προβλεπω να βαζουμε και σταυρουδακι στο λογοτυπο για να μην ενοχλουνται οι θεοφοβουμενοι απο την αθεια που το τωρινο λογοτυπο δεν εχει θρησκευτικο συμβολο.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σ' ευχαριστώ που στο παραλήρημά σου με αποκάλεσες "βαρεμένο" απλά επειδή εκφράζω κόσμια την άποψή μου. Το γεγονός ότι ταράζεσαι που σε ένα χώρο τον οποίο (για κάποιο λόγο) θεωρείς τσιφλίκι σου ένας Χριστιανός έχει το δικαίωμα να αποδείξει πως μια κατηγορία που αποδίδεται στη θρησκεία του είναι ψευδής, αποδεικνύει τις δημοκρατικές σου ευαισθησίες, την ανεκτικότητά σου στην αντίθετη άποψη και τον συμπλεγματικό σου χαρακτήρα.

Επεξ/σία από Undertaker25
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Undertaker25 είπε

Καλά, πριν αποκαλύψεις τη "σκοτεινή συνωμοσία" και δεν έχουμε οι Χριστιανοί που να κρυφτούμε, διάβασε αυτά για τον χαρακτήρα αστικού μύθου της φράσης.

http://www.oodegr.com/oode/dogma/erevna1.htm

http://www.oodegr.com/oode/dogma/erevna2.htm

 

Ποσες φορες θα βαλετε link με το ιδιο περιεχομενο...γινεται βαρετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου παρέθεσα δυο λινκ για να δεις και μόνος σου ότι το "πίστευε και μη ερεύνα" είναι αστικός μύθος στη διαδεδομένη μορφή του. Οκ, δεν είδα ότι το ένα από τα δυο το είχε ποστάρει....χθες (!) ένας άλλος φίλος, αν και δε καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα. Το δεύτερο λινκ μπαίνει πρώτη φορά. 

Επεξ/σία από Undertaker25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, orck είπε

Αυτα ειναι τα κακα να γινεσαι mainstream σελιδα insomnia, μαζευονται ολοι οι βαρεμενοι που αφου καθαρισαν με τους εχθρους τους στο facebook πανε να συνεχισουν την σταυροφορια και σε αλλες σελιδες.

Προβλεπω να βαζουμε και σταυρουδακι στο λογοτυπο για να μην ενοχλουνται οι θεοφοβουμενοι απο την αθεια που το τωρινο λογοτυπο δεν εχει θρησκευτικο συμβολο.
 

θα περίμενε κανεις να κατατροπωνονται με επιχειρήματα τετοιοι "βαρεμενοι" από καλλιεργημενα μελη της κοινότητας και όχι με προσβολες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Undertaker25 είπε

Σου παρέθεσα δυο λινκ για να δεις και μόνος σου ότι το "πίστευε και μη ερεύνα" είναι αστικός μύθος στη διαδεδομένη μορφή του. Οκ, δεν είδα ότι το ένα από τα δυο το είχε ποστάρει....χθες (!) ένας άλλος φίλος, αν και δε καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα. Το δεύτερο λινκ μπαίνει πρώτη φορά. 

Και να σου παραθεσω εγω αυτο θα σταματησεις να πιστευεις.Μαλλον οχι, αλλα δεν χανεις και κατι να το διαβασεις, οσο για το ποιοι βλεπουν σκοτεινες συνωμοσιες ειναι γεματο το youtube απο τετοιους ρασοφορους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Και να σου παραθεσω εγω αυτο θα σταματησεις να πιστευεις.Μαλλον οχι, αλλα δεν χανεις και κατι να το διαβασεις, οσο για το ποιοι βλεπουν σκοτεινες συνωμοσιες ειναι γεματο το youtube απο τετοιους ρασοφορους.

Το πίστευε και μη ερεύνα δεν υπάρχει πουθενά γραμμένο στο ευαγγέλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, strawhat_nikos είπε

Νομιζω συμφωνήσαμε πως ολο το εμπορικό κομμάτι κάθε θρησκείας - γιατί όλες το ίδιο λειτουργούν και στο λεω και απο εμπειρία μου σε ταξίδια - αναιρεί τον ίδιο τους τον σκοπό.

Το να μη πιστεύεις στο Θεό είτε Γιαχβε ειναι ειτε ο Αλλαχ είτε ο Κρίσνα ειτε δε ξερω γω είναι δική σου υπόθεση, απλώς όπως και εσυ εκρινες πριν οτι δε γινεται να εχεις αγνοια οταν πιστευεις σε κατι, ομοιως δε γινεται να εχεις αγνοια και οταν δε πιστευεις σε κάτι, οπότε να συμφωνήσουμε τουλάχιστον πως οι εκκλησίες και οι ναοι γενικότερα δεν αντιπροσωπεύουν τα δογματα, αλλα ειναι επιχειρήσεις με σκοπο το κέρδος και την εξουσία. 

Το όλο θέμα και ότι εχει γραφτει εδώ από όλους (που δε προσβάλουν) εμένα μου αρέσει. Διαβαζουμε πολλές απόψεις (και με παραδείγματα, video :D) και αν εχουμε καλή διάθεση, χιούμορ, και ηρεμία μπορούμε να προβληματιστούμε αρκετά. Τουλάχιστον προσωπικά εγώ βρήκα μερικά ποστ να με ταρακουνάνε λίγο και να με προβληματιζουν αρκετα. Γι αυτά που λες τώρα φίλε strawhat_nikos  έχει ένα δίκιο. Το ίδιο συμβαίνει και στη πολιτική. Όσοι δεν ασχολούνται, τσιμπάνε με τη βοήθεια των καναλιών βέβαια, και είναι όλοι κατα των κομμάτων και της βουλής. Αλλο όμως κόμμα και άλλο πολιτική άποψη. Οι περισσότεροι αν τους ρωτήσεις πχ τι κομμα είναι, θα πάρεις την ίδια απάντηση.. δεν είμαι με κανέναν τους, όλοι λαμογια είναι, να καεί η βουλή κτλ κτλ. Αν τους ρωτήσεις με πια πολιτική θεωρεία συμφωνούν παλι για κομματα θα απαντήσουν. Ετσι και με τη θρησκεία.... προσπαθώ πάντα να διαχωρίζω τον ρόλο της εκκλησίας απο τη θρησκεια. Αν και άθεος, πάντα σέβομαι κάθε πιστό χριστιανό που γνωρίζω. Αν τώρα αυτος δε μπορει να δει ή δε θέλει να παραδεχτεί οτι η εκκλησίες και οι παπαδες δεν αντιπροσωπευουν τη πίστη του (στη πλειονότητα τους για να μην ειμα απολυτος) δε πολυασχολούμαι. Δε θα κάτσω να μειώνω θρησκείες επειδή οι εκκλησίες εχουν ξεπουληθει στο χρήμα και στη καθε κυβερνηση (δες τωρα με το μακεδονικό τι θα κανουν λες και δεν είχαμε αλλα προβλήαμτα που απλα ειναι θεατές ή δες παπαδες χρυσαυγιτες αν εχουν το θεό τους), 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Και να σου παραθεσω εγω αυτο θα σταματησεις να πιστευεις.Μαλλον οχι, αλλα δεν χανεις και κατι να το διαβασεις, οσο για το ποιοι βλεπουν σκοτεινες συνωμοσιες ειναι γεματο το youtube απο τετοιους ρασοφορους.

Το δεύτερο λινκ που σου παρέθεσα, απαντά ακριβώς στο άρθρο του Jungle report που μου παρέθεσες και το ισοπεδώνει ολοκληρωτικά.

http://www.oodegr.com/oode/dogma/erevna2.htm

Εδώ θα βρεις μερικά ακόμη στοιχεία επί του θέματος.

https://el.orthodoxwiki.org/Πίστευε_και_μη_ερεύνα

Επεξ/σία από Undertaker25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...