Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
3 λεπτά πριν, Lelouch είπε

Δεν έχει άδικο, υπάρχουν χιλιάδες νομίσματα και πολλά από αυτά μπορείς με εύκολη ματιά να καταλάβεις ότι είναι μούφες. Όσοι άνθρωποι αγοράσουν αυτά μέσα σε κάποιο διάστημα θα χάσουν τελείως τα λεφτά τους.

Άρα, αν κάποιος ενδιαφέρεται να ασχοληθεί, θα πρέπει να επιλέξει κάποιο ή κάποια γνωστότερα νομίσματα, και να τοποθετηθεί σε αυτά με έναν ορίζοντα.

Απλά, γίνεται ένας πανικός, πώς είχαμε το χαμό τέλη δεκαετίας '90 που πήγαινες να πάρεις καφέ και στο μαγαζί έπαιζε "Χρηματιστήριο" συνέχεια, έτσι και τώρα, ακούω παντού για αυτά και για "farming" κτλ. και, δεν ξέρω, ίσως να χάνω ευκαιρίες, αλλά πολύ περίεργη ιστορία μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, revolver1990 είπε

Καλά ναι,δεν λέω για σένα αλλά για την αγορά γενικότερα. Νιώθω ότι αργά ή γρήγορα yolo κινήσεις σε shitcoins οι οποίες θα αυξηθούν (ειδικά αν τα μεγάλα coins δεν ανεβαίνουν) θα επηρεάσουν όλη την αγορά.  :mellow: 

Ναι θα την επηρεάσουν, αλλα είναι αναγκαίο imo, πρέπει να φύγουν οι τζογαδόροι και τα weak hands.

9 λεπτά πριν, Snoob είπε

Moυ μιλούσε ένας φίλος για το θέμα, έλεγε να "επενδύσουμε" κτλ. 

Δεν ξέρω, εμένα, εκτός από τρελή σπέκουλα, μου θυμίζει ανησυχητικά και την όλη ιστορία με τη φούσκα του χρηματιστηρίου.

Ναι, για αυτο βαζεις "αν" θελεις λεφτα που δεν σε νοιαζει να χασεις. Κοιτα αντικειμενικα πολλα μπορουν να γινουν, ειναι ενα wild west market στο οποιο αρκει μια ψεύτικη ειδηση η μια ασήμαντη πραγματικα για να ριξει 10-20% το market. Φαντασου να γινουν επίσημες κινησεις απο ενα ισχυρο κρατος,  Αμερικη πχ? boom panic mode :P Εγω πιστευω στην τεχνολογια πιστευω οτι ειναι το μελλον αλλα αυτη τη στιγμη και μονο τα posts εδω και σε αλλα φορουμ να δεις καταλαβαινεις οτι προκειται για μια "μανια" και τιποτα παραπανω.

3 λεπτά πριν, Snoob είπε

Άρα, αν κάποιος ενδιαφέρεται να ασχοληθεί, θα πρέπει να επιλέξει κάποιο ή κάποια γνωστότερα νομίσματα, και να τοποθετηθεί σε αυτά με έναν ορίζοντα.

Απλά, γίνεται ένας πανικός, πώς είχαμε το χαμό τέλη δεκαετίας '90 που πήγαινες να πάρεις καφέ και στο μαγαζί έπαιζε "Χρηματιστήριο" συνέχεια, έτσι και τώρα, ακούω παντού για αυτά και για "farming" κτλ. και, δεν ξέρω, ίσως να χάνω ευκαιρίες, αλλά πολύ περίεργη ιστορία μου φαίνεται.

Εξαρτάται το ποσό και το risk profile σου, εγω αν εμπαινα τωρα θα κοιτούσα για projects τυπου ICX/AION tbh.

Επεξ/σία από ADHD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 λεπτά πριν, ADHD είπε

Ναι, για αυτο βαζεις "αν" θελεις λεφτα που δεν σε νοιαζει να χασεις. Κοιτα αντικειμενικα πολλα μπορουν να γινουν, ειναι ενα wild west market στο οποιο αρκει μια ψεύτικη ειδηση η μια ασήμαντη πραγματικα για να ριξει 10-20% το market. Φαντασου να γινουν επίσημες κινησεις απο ενα ισχυρο κρατος,  Αμερικη πχ? boom panic mode :P Εγω πιστευω στην τεχνολογια πιστευω οτι ειναι το μελλον αλλα αυτη τη στιγμη και μονο τα posts εδω και σε αλλα φορουμ να δεις καταλαβαινεις οτι προκειται για μια "μανια" και τιποτα παραπανω.

Δεν έχω ασχοληθεί, έχω αυτό τον ένα φίλο που έχει βαλθεί να "επενδύσει" αλλά, δεν ξέρω, κάτι δεν μου πάει καλά. Γενικά, το ακούω πολύ. Ένα μπάσκετ καθίσαμε να δούμε με παρέα, και στο ημίχρονο πάλι για αυτά τα νομίσματα μιλούσαν.

Εκεί που θα συμφωνήσω σίγουρα (και το έλεγα από τότε σε φίλους και γνωστούς που έπαθαν χοντρό κάζο με τις "επενδύσεις" σε μετοχές του στυλ αγοράζω "αέρα", πουλάω δύο μέρες μετά, με τα κέρδη εξοφλώ το κόστος αγοράς και κρατάω τα υπόλοιπα) ότι αν είναι να βάλεις χρήματα, δεν είναι χρήματα που θα σε κάψουν αν χαθούν.

Και σαφώς δεν πας να λύσεις προβλήματα με τέτοιου είδους "επενδύσεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Snoob είπε

Δεν έχω ασχοληθεί, έχω αυτό τον ένα φίλο που έχει βαλθεί να "επενδύσει" αλλά, δεν ξέρω, κάτι δεν μου πάει καλά. Γενικά, το ακούω πολύ. Ένα μπάσκετ καθίσαμε να δούμε με παρέα, και στο ημίχρονο πάλι για αυτά τα νομίσματα μιλούσαν.

Εκεί που θα συμφωνήσω σίγουρα (και το έλεγα από τότε σε φίλους και γνωστούς που έπαθαν χοντρό κάζο με τις "επενδύσεις" σε μετοχές του στυλ αγοράζω "αέρα", πουλάω δύο μέρες μετά, με τα κέρδη εξοφλώ το κόστος αγοράς και κρατάω τα υπόλοιπα) ότι αν είναι να βάλεις χρήματα, δεν είναι χρήματα που θα σε κάψουν αν χαθούν.

Και σαφώς δεν πας να λύσεις προβλήματα με τέτοιου είδους "επενδύσεις".

Εγω νιώθω τύψεις.

Άκουσα για μια τρελη πορεια του bitcoin, πηγα να διαβασω ακριβώς τι εγραφέ ο nakamoto και οχι πασάλλειμα όπως είχα κανει το 2010, είδα και ακουσα και κατι βιντεο του Αντωνόπουλου για το επαναστατικο χαρακτηρα του bitcoin και τι μπορει να επιτυχει (απο οικονομικη ελευθερια ως αναπτυξη χωρων) και έλαμψε το μάτι μου. Μόλις όμως είδα την σπέκουλα που επικρατεί ΠΑΝΤΟΥ (στην Ελλαδα είμαστε πίσω)για το κέρδος, μπορώ να πω παρασύρθηκα. Ο άνθρωπος δύσκολα αλλάζει, και η ιστορία επαναλαμβάνεται. Έτσι είπα να το μοιραστώ μαζί σου.

16 λεπτά πριν, ADHD είπε

[..] αλλα αυτη τη στιγμη και μονο τα posts εδω και σε αλλα φορουμ να δεις καταλαβαινεις οτι προκειται για μια "μανια" και τιποτα παραπανω. [..]

Πιστεύω οτι είμαστε "χαλαροί" σε σχέση με ξένα forum

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, MySql said:

Εάν έβγαζε όσα χρήματα λέει δεν θα χρειαζόταν να κάνει βιντεάκια στο youtube. 

Bytheway όλα τα λινκ είναι affiliate

λογικο να ειναι affiliate . γιατι τις δινεις τις πληροφοριες τζαμπα.. τα βιντεακια ειναι ενα εσοδο και αυτο ξερεις..  κατσε εσυ αγοραζε ico 0.00002  και περιμενε να σκασει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, damienmaguire είπε

Καλησπέρα σε όλους. Σαν καινούριος και γω θέλω μετά από ψάξιμο να τζογαρω λίγο.. Όπως πολύς κόσμος θα κάνω την αρχή μέσω του coinbase. Η κάρτα μου είναι άλφα αλλά δεν είναι βίζα οπότε τρώω άκυρο. Της γυναίκας μου δεν τη δέχεται γιατί δεν είναι στο όνομα μου. Οπότε μένει η επιλογή sepa που φαντάζομαι είναι και η καλύτερη λόγω μικρής προμήθειας. Η μεταφορά μέσω ebanking (alpha πιο συγκεκριμένα) θεωρείται sepa? Δηλαδή απλά κάνω μεταφορά π.χ. 100ευρω σε λογαριασμό εκτός Ελλάδος και όλα οκ μετά από λίγες εργάσιμες; επίσης για να το κάνω αυτό βάζω reference number για να αντιστοιχούν στον λογαριασμό μου στο coinbase. Αυτόν τον αριθμό που τον βάζω; στην αιτιολογία του δικαιούχου; ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Η καρτα σου στην Αλφα δεν ειναι βιζα. Οποτε ειναι μαστερ? Αν ναι εισαι ΟΚ, με αυτη περασα εγω τα χρηματα στο coinbase. Αν ειναι ΑΜΕΧ, πας αυριο το πρωι στο καταστημα και ζητας Μαστερ ή βιζα που να βλεπει τον ιδιο λογαριασμο (εγω εχω μαστερ και ΑΜΕΧ για τον ιδιο λογαριασμο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

41 λεπτά πριν, Snoob είπε

Εκεί που θα συμφωνήσω σίγουρα (και το έλεγα από τότε σε φίλους και γνωστούς που έπαθαν χοντρό κάζο με τις "επενδύσεις" σε μετοχές του στυλ αγοράζω "αέρα", πουλάω δύο μέρες μετά, με τα κέρδη εξοφλώ το κόστος αγοράς και κρατάω τα υπόλοιπα) ότι αν είναι να βάλεις χρήματα, δεν είναι χρήματα που θα σε κάψουν αν χαθούν.

Άχαστη τεχνική αυτή.

Βάζετε συνεταιρικά ένα ποσό που δεν θα σας πειράξει να χάσετε (πχ τα έξοδα διασκέδασης ενός μήνα) σε ένα safe νόμισμα. Τα αφήνετε μέχρι να διπλασιάσετε. Βγάζετε το κόστος έξω, και όλα τα άλλα τι είχατε, τι χάσατε. Κάπως έτσι μου βγήκε στο Ripple πχ.

Αν σας ξύνει το χέρι, επαναλαμβάνετε στο μέλλον αλλά ποτέ με δανεικά ή με "αέρα". Εκτός αν είσαι γιόλο τύπος:

http://www.newsweek.com/bitcoin-man-sells-house-possessions-cryptocurrency-682459

Στη χειρότερη των περιπτώσεων, ένα μήνα θα κάτσετε σπίτι για να κάνετε απόσβεση. Στην καλύτερη θα βγάλετε αρκετά έξοδα διασκέδασης και θα αποκτήσετε και νέο θέμα συζήτησης

Επεξ/σία από Praetorianos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα ενδιαφέρον (?) πείραμα / what if shower thought scenario από έναν τολμηρό:
 

Αναφορά σε κείμενο

 

On January 13th, I bought approximately 850$ "worth" of cryptocurrency. As the title of this already sort of anticipates - I did not buy the good stuff.

I bought the cheapest, most dubious crap one can think of. Such trustful names such as HunterCoin, Clams and STEEM Dollars. I mean, what even ist Bitcoin Plus? I purchased 66 of these coins and am going to hold them for at least 365 days until I "cash out".

www.66shitcoins.com

 

Επεξ/σία από Praetorianos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, fotoole90 είπε

λογικο να ειναι affiliate . γιατι τις δινεις τις πληροφοριες τζαμπα.. τα βιντεακια ειναι ενα εσοδο και αυτο ξερεις..  κατσε εσυ αγοραζε ico 0.00002  και περιμενε να σκασει.. 

Τα βιντεάκια δεν είναι κανένα έσοδο ειδικά στην Ελλάδα και ειδικά με τα views που έχει. Απλά πάει να ψαρέψει κανένα χαζό αλλά δυστυχώς γιαυτον με τον τρόπο που το κάνει δεν...

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stefanos9 είπε

Παω να χωσω λιγα ριπλακια ακομα...το correction τελειωνει....

 

Βοηθησε με, είμαι noobas. Τι σου λέει ότι δεν θα πέσει απο το support αυτο έως το επόμενο που είναι αρκετα πιο κάτω; Eπειδη είναι Η&S το λες αυτό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα αν το πιστευεις πυροβολα απο τωρα, πρεπει να ανεβασει πολυ volume για να φτασει 50% retracement βεβαια αλλα βλεπω το bitcoin κανει slow down ηδη..

Επεξ/σία από ADHD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...