Προς το περιεχόμενο

Εχω σοβαρό θεμα με νεο RYZEN 1600 σύστημα


DeathStalkerGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 minutes ago, sistah said:

Γιατι να κανεις 2 φορες format ή κλωνο? Οι μνημες δεν επηρεαζουν το format και το stability, ειναι plug and play.
Μπορεις απο σημερα να κανεις το αργο (?) και παραδοσιακο format και αυριο απλα κουμπωνεις τις νεες μνημες.
Ο κλωνος γενικα ειναι stable αλλα απο οσο ξερω υπαρχουν καλυτερα προγραμματα απο το magician.

Επειδη τον SSD μου τον εχει το παλιο συστημα που δουλευει. Γιαυτο θελω να περασω windows και ολα τα καλουδια στον σαπιο HDD εξαετίας που εχω και οταν ερθουν οι μνημες να αλλαξω ξανα το συστημα μου μια και καλη, και γιαυτο θα χρειαστει κλωνος. Γιατι θα παει απο τον αρχαιο HDD στον φρεσκο μου SSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ήρθαν , το ένα dimmακι 8GB LPX Vengeance σε 2400ΜΗΖ και 2 ανεμιστήρια. Το ενα το εβαλα upper exhaust το αλλο μου εμεινε. Χαμένο δε παει. Το θέμα μου λύθηκε επιτέλους ! Σας ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ. Να εχετε ενα πανεμορφο βράδυ. Αυριο εχει να πέσει καψίδι μετά τη δουλεια. :D

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αίσιο τέλος! Καλορίζικο και καλοδούλευτο, εύχομαι να χαρείς τον ryzen, και μην μασάς με το ότι είναι 2400 οι μνήμες, μια χαρά τρέχουν ο ryzen είναι ΜΠΟΜΠΑ!

Επεξ/σία από mechpanos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mechpanos said:

Αίσιο τέλος! Καλορίζικο και καλοδούλευτο, εύχομαι να χαρείς τον ryzen, και μην μασάς με το ότι είναι 2400 οι μνήμες, μια χαρά τρέχουν ο ryzen είναι ΜΠΟΜΠΑ!

Προς αποφυγη παρεξηγησεων, δεν παει να πει οτι δεν θα τρεχει καλα ο ryzen, και εγω εχω τις kingston hyperx 2100, απλα εφοσον μπορει και τις εχει πληρωσει τις 3000, τον συμβουλεψα να παει στους χρονισμους που προτεινει και η AMD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, sistah said:

Προς αποφυγη παρεξηγησεων, δεν παει να πει οτι δεν θα τρεχει καλα ο ryzen, και εγω εχω τις kingston hyperx 2100, απλα εφοσον μπορει και τις εχει πληρωσει τις 3000, τον συμβουλεψα να παει στους χρονισμους που προτεινει και η AMD.

Εφόσον αυτοι δεν είχαν ετοιμοπαράδοτες 3.000ΜΗΖ και δεν ηθελα να περιμένω undisclosed amount of time,  τους ειπα να μου στειλουν ενα solo dimmάκι , με 2400. Χθες μεσω DOCP profile στο ASUS UEFI το εβαλα να τρέξει στα 2400 και δεν ιδρωσε καθολου. Ουτε bootloops, ουτε "memory learning" η πως στο καλο λέγεται, ουτε τιποτα. Μπαμ restart και 2400 !     Δεν έχω δυστυχώς 3.000 αλλα καλύτερα 2400 απο 2100.  

2 hours ago, mechpanos said:

Αίσιο τέλος! Καλορίζικο και καλοδούλευτο, εύχομαι να χαρείς τον ryzen, και μην μασάς με το ότι είναι 2400 οι μνήμες, μια χαρά τρέχουν ο ryzen είναι ΜΠΟΜΠΑ!

Να'σαι καλα ! σε ευχαριστώ πολυ και όλο αυτό το community που μου εδωσε πολυτιμες συμβουλές και στήριξη ! <3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, DeathStalkerGR said:

Μπαμ restart και 2400 !     Δεν έχω δυστυχώς 3.000 αλλα καλύτερα 2400 απο 2100.  

Δοκίμασες ένα boot στα 2667; Θα μου φανεί περίεργο να μην "σπρώχνεται" έστω και λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, SeXBOX said:

Δοκίμασες ένα boot στα 2667; Θα μου φανεί περίεργο να μην "σπρώχνεται" έστω και λίγο.

Οι μνήμες μου είναι οι Corsair LPX στα 2400 όχι στα 3000 ή 2666. Αυτήν την "ονομαστική" ισχύ εχουν ή πως αλλιως ονομαζεται. Δε νομιζω να παει στα 2666 ή εστω παραπανω απο 2400.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, sistah said:

Γινεται oc απλα παιζει ρολο η mobo και πρεπει να ξερεις τι timings να βαλεις και τι voltages.
To αν θα ειναι stable ειναι αλλο θεμα.

Αυτή τη μικρη λεπτομέρεια δε την γνώριζα. Δηλαδή αν ειναι "out of the box" 2400, 2666 ή 3000 το πας αυτοματα με το DOCP profile ενω αν δεν ειναι υπαρχει καποια περίπτωση να δουλέψει με custom timings? Καλη φάση . Σε ευχαριστώ για αυτη τη πληροφορία θα το εχω στο νου μου αλλα τώρα θελω να ερθει το ΣΚ να το απολαύσω ετσι stable oπως ειναι :P .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, καπως ετσι.
Aν και εσυ ανεφερες οτι εκανες enable το DOCP (ή αλλιως XMP) ενω εμεινες στα 2400 οποτε δεν νομιζω να επωφεληθηκες.
Με trial and error μπορεις να τις pushαρεις παραπανω, μπορει και οχι.
Θελει λιγο διαβασμα πρωτου πειραξεις τα timings και ευτυχως καταλαβαινεις αμεσως εαν δεν ειναι stable γιατι ειτε δεν θα ποσταρει ειτε θα σου φερει "μνημες" (no pun intended) σαν και αυτο που σου ετυχε.
Οπως και να εχει, κανε ενα νεο thread αργοτερα ή ψαξε στο insomnia για παρομοια.

Επεξ/σία από sistah
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sistah είπε

Ναι, καπως ετσι.
Aν και εσυ ανεφερες οτι εκανες enable το DOCP (ή αλλιως XMP) ενω εμεινες στα 2400 οποτε δεν νομιζω να επωφεληθηκες.
Με trial and error μπορεις να τις pushαρεις παραπανω, μπορει και οχι.
Θελει λιγο διαβασμα πρωτου πειραξεις τα timings και ευτυχως καταλαβαινεις αμεσως εαν δεν ειναι stable γιατι ειτε δεν θα ποσταρει ειτε θα σου φερει "μνημες" (no pun intended) σαν και αυτο που σου ετυχε.
Οπως και να εχει, κανε ενα νεο thread αργοτερα ή ψαξε στο insomnia για παρομοια.

Οι σύγχρονες μνήμες από ότι έχω καταλάβει, σου δηλώνουν την ταχύτητα που τις πάει το XMP. Τουλάχιστον στις δικές μου Gskill, έτσι είναι. Είναι δηλαδή 2100 και με XMP 2400. Οπότε επωφελήθηκε!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...