Προς το περιεχόμενο

Εχω σοβαρό θεμα με νεο RYZEN 1600 σύστημα


DeathStalkerGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, DeathStalkerGR είπε

Αυτό θα κανω αλλά σκέφτομαι την ASUS Prime Plus B350 γιατι υποστηρίζει και 3000ΜΗΖ τις μνημες μου. Ειναι στο QVL , και εχουν και ακριβως την ιδια τιμη. :/ Αυτο ομως με την ασυμβατοτητα ρε συ δεν θα επρεπε καπου να το γράφει; :P  τι να πω, θα δουμε αυριο :P

Θα πρεπε, απλα πολλοι την εχουν πατησει ετσι και ειναι απλα ασυμβατοτητα; τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω ακριβώς το ίδιο σύστημα αλλά με rx 580 (είχα και μια asus prime σαν αυτή που θες να πάρεις την οποια πούλησα και κράτησα την asrock)

Ποτέ δεν μου παρουσίασε τέτοιο πρόβλημα.. 

Παράξενα πράγματα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, UsualSuspect__ said:

Έχω ακριβώς το ίδιο σύστημα αλλά με rx 580 (είχα και μια asus prime σαν αυτή που θες να πάρεις την οποια πούλησα και κράτησα την asrock)

Ποτέ δεν μου παρουσίασε τέτοιο πρόβλημα.. 

Παράξενα πράγματα. 

Πολύ παράξενα πράγματα, και δε μπορω να δω 100% τι φταιει . Ημουν ετοιμος να παραγγειλω τωρα μια Asus μητρικη και να σπρώξω την αλλη μιας και ηδη μου την εχουν αλλαξει αλλα θα δω αυριο τι θα κανω. :/ Θα περιμενω τον τεχνικο στην Κατερίνη να δει τι φταιει.  Αλήθεια τι μνημες RAM εχεις στο τωρινο ASROCK σύστημα;

Επεξ/σία από DeathStalkerGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O τεχνικός απο χθες εχει θεμα με το LAN δεν μπορεί να συνδεθεί με τον σερβερ του , και με drivers εγκατεστημενους. Αυριο θα κανονισω με το μαγαζακι να μου αλλαξουν ή να αγοράσω την Asus Prime B350 Plus, μιας που εχει πληθωρα απο bios updates και γενικα drivers, θεωρω πως θα λυθει το προβλημα μου. Αν οχι απομονώνουμε κι αλλο το προβλημα. Ας ελπίσω να ειναι συνετη κινηση γιατι οικονομικά, φυλακή μπηκαμε με τον κωλοryzen :P .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα έστησα ryzen bulid με gigabyte (πάντα τις προτιμώ) μητρική και παίζουν όλα άψογα.
Γενικά σε όσα μηχανήματα έχω στήσει - προτείνει σε γνωστούς με gigabyte δεν είχε ποτέ κανενάς πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, madx2 said:

Πρόσφατα έστησα ryzen bulid με gigabyte (πάντα τις προτιμώ) μητρική και παίζουν όλα άψογα.
Γενικά σε όσα μηχανήματα έχω στήσει - προτείνει σε γνωστούς με gigabyte δεν είχε ποτέ κανενάς πρόβλημα

Και εμενα μου ειχαν προτείνει η ASUS ή ASROCK για B350 platform, και ενα φιλαράκι μου εχει ASUS και εχει ιδια RAM , GPU, και SSD κα του παιζει κομπλε. Λόγω ποιοτικών VRM επελεξα ASROCK αλλα και η δευτερη μαλακιες μου κανει. Τέλος πάντων τη πηρα απο το τεχνικό σημερα, αυτος δεν μπορουσε να κάνει το LAN να λειτουργήσει με τιποτα, τάχα μου η καρτα δουλεψε κομπλε, τη τεσταρε κλπ , ειχε και τον δισκο , και την GPU μου περα απο το συστημα. Το εφερα σπίτι, ΣΕΡΝΕΤΑΙ το PC και ειδικα ο σκληρος , μου εβγαλε ενα σωρο I/O errors και τελικα επανεγκατέστησα Chipset drivers, LAN, AUDIO και GPU, και στα πρώτα second του Valley benchmark κράσαρε 3 φορές η καρτα και μετά κλειδωσε ολο το συστημα. Τι στο καλό εκανε τοσες μερες ο τεχνικος; Μαλλον τίποτα. Αν δεν μου δώσουν RMA ΞΑΝΑ αλλη καρτα μητρική (ASUS B350 Prime Plus) θα την αγοράσω και αν δεν τελειωσει το παραμύθι αυτό τα παρατάω μια και καλή. Ντάξει έχει καταντήσει ξεφτίλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.1edf7b1e6edba5ee3300874be027a17b.pngΗ απάντηση της ASROCK σήμερα σε mail που πηρα. Ειχα ήδη δοκιμάσει RS2 πολλύ πιο πριν και τιποτα. Τωρα κατεβαζω τον RS1 . Αν δεν δουλέψει αλλαζω μητρική, αύριο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρρήγειλα σημερα στις 12.00 την ASUS PRIME PLUS. Αυριο το βραδυ που θα γυρισω απο τη δουλειά θα δω αν μου βγαζει το προβλημα και , ας ελπισω πως οχι, και θα κλειδώσει επιτέλους το thread. Σας ευχαριστώ πολυ ΟΛΟΥΣ για την πολυτιμη βοηθεια σας ! ^_^ Καλο βράδυ παιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2018 στις 2:30 ΜΜ, madx2 είπε

Πρόσφατα έστησα ryzen bulid με gigabyte (πάντα τις προτιμώ) μητρική και παίζουν όλα άψογα.
Γενικά σε όσα μηχανήματα έχω στήσει - προτείνει σε γνωστούς με gigabyte δεν είχε ποτέ κανενάς πρόβλημα

Δηλαδής να πουλήσουμε όλοι εμείς οι υπόλοιποι τις asus, asrock, msi, evga, Intel, foxcom, Supermicro,  Biostar και να αγοράσουμε gigagyte? Αγαπούλα πούλα δηλαδής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι οι ASUS, αν εχω να πω κάτι άσχημο για την ASUS θα είναι οι κάρτες γραφικών που εχω στο σύστημα μου σε SLI... παραπάνω από 154fps στο Valey Benchmark δεν πάει και στο Heaven όταν το πρώτο έστησα έπιασε 340fps(χωρίς OC) από τότε 270fps με ζόρι, ίσως αν γινόταν πάλι clean install windows να έφτιαχνε αλλά αυτή τη δουλειά θα κάνουμε; Και εγώ εμπιστεύομαι πιο πολύ τις Gigabyte ΜΟΝΟ για INTEL build. Για Ryzen με κλειστά μάτια Asus. Απλά σου έκατσε τώρα στραβή με τις μνήμες.

Καλό κουράγιο και κράτα μας ενήμερους από περιέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις έβαλα την Asus και στο ήδη υπάρχον partition, βρήκε όλους τους driver από μόνο του, κομπλέ, έτρεξα το pro, και κρασαρε πάλι. Ρε παιδιά αλήθεια... ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ; 

Επεξ/σία από DeathStalkerGR
More info
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προηγούμενη σελίδα σου έγινε μια ερώτηση και δεν απάντησες. Οι δίσκοι/ssd είναι οκ? Πόσους δίσκους έχεις και ποιον ssd? Ανέβασε screenshot του HD Sentinel από όλους τις καρτέλες overview και smart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δίσκοι φίλε μου είναι κομπλέ. Είναι 2 ολοκαίνουριοι η οποίοι δουλεύουν κομπλέ στο παλιό σύστημα. Επίσης το hdd sentinel έβγαλε όλα κομπλέ no errors. Σόρι που δεν απάντησα απλά δεν το ειδα είμαι από κινητό. Έχω απελπιστεί πραγματικά. Έχω τεστάρει τα πάντα και όλα δουλεύουν άψογα. Cpu με 4 ώρες prime, ram με 19 ώρες memtest, δύο psu, η gpu και οι δίσκοι μου άψογα στο παλιό μου σύστημα. Άλλαξα 3 μητρικές. No hope. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 1/9/2018 at 10:18 PM, DeathStalkerGR said:

Πολύ παράξενα πράγματα, και δε μπορω να δω 100% τι φταιει . Ημουν ετοιμος να παραγγειλω τωρα μια Asus μητρικη και να σπρώξω την αλλη μιας και ηδη μου την εχουν αλλαξει αλλα θα δω αυριο τι θα κανω. :/ Θα περιμενω τον τεχνικο στην Κατερίνη να δει τι φταιει.  Αλήθεια τι μνημες RAM εχεις στο τωρινο ASROCK σύστημα;

G.Skill Aegis 3.000 8gb (τις τρέχω στα 3.200 χωρίς προβλήματα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε και κάθε είδους καλώδιο. Ότι χρησιμοποιείς στο παλιό σύστημα και λειτουργεί απροβλημάτιστα αυτό να χρησιμοποιήσεις και στο καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...