Προς το περιεχόμενο

Εχω σοβαρό θεμα με νεο RYZEN 1600 σύστημα


DeathStalkerGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν τελειώσεις και τα πάρεις όλα στα χέρια σου, στείλε μου να σου πω τι να κάνεις και τι να σετάρεις. Αν και πλέον με τα bios που έχουν βγάλει, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, BlueBlood7 said:

Τσέκαρε και κάθε είδους καλώδιο. Ότι χρησιμοποιείς στο παλιό σύστημα και λειτουργεί απροβλημάτιστα αυτό να χρησιμοποιήσεις και στο καινούργιο.

Χρησιμοποιώ νέα καλώδια σε ολα τα συστηματα μου. Τα καλώδια που εχει το παλιο συστημα τα εχω δοκιμάσει στο νεο. Τίποτα δεν αλλαξε. Εχω δοκιμάσει να πάω και απο HDMI σε DVI και ουτε εικονα ειχα. 

12 hours ago, UsualSuspect__ said:

Όταν τελειώσεις και τα πάρεις όλα στα χέρια σου, στείλε μου να σου πω τι να κάνεις και τι να σετάρεις. Αν και πλέον με τα bios που έχουν βγάλει, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα :P 

Νομίζω τα εχω τεστάρει όλα. Εκανε περίπου 7-8 ωρες ΞΑΝΑ memtest , 4 passes , 0 errors. Αλλά σε ενα ποστ στο forum της AMD ειχε αναλυτικο thread για το TDR failure και ελεγε faulty RAM. Είτε VRAM ή RAM . 2 φορές εχω κανει memtest , μια φορα 19 ωρες, 0 errors, και χθες 7-8 ωρες παλι 0 errors. Και όλοι μου λενε οτι ο CPU δεν κολλαει πουθενα με το TDR failure. Ειναι ΠΟΛΥ συγκεκριμμένο σφαλμα και ΜΟΝΟ αυτο μου βγάζει. :/ Και παντα οταν βαζω GPU drivers. Με τους βασικους της microsoft δουλευει μια χαρά. :/

 

11 hours ago, Chrysostomos said:

Να δανειστείς μια άλλη gpu υπάρχει η δυνατότητα;

Εχω ήδη δοκιμασει μια GT440 στο παλιο ASROCK συστημα και μου εβγαζε το ιδιο. Αξίζει να σημειωθει οπως εχω πει και πριν η RX 470 μου δουλευει αψογα στο παλιο μου intel συστημα. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δοκίμαζες με μια κάρτα νέας γενιάς σε σχέση με την gt440 αν γίνεται.

Μήπως υπάρχει καμιά περίεργη συμπεριφορά της κάρτας σου που περνάει απαρατήρητο.

Ποτέ δεν ξέρεις,

Αλλιώς είναι κάποιο άλλο κομμάτι λογικά που σου κάνει τα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Chrysostomos said:

Να δοκίμαζες με μια κάρτα νέας γενιάς σε σχέση με την gt440 αν γίνεται.

Μήπως υπάρχει καμιά περίεργη συμπεριφορά της κάρτας σου που περνάει απαρατήρητο.

Ποτέ δεν ξέρεις,

Αλλιώς είναι κάποιο άλλο κομμάτι λογικά που σου κάνει τα προβλήματα.

Φιλε το μόνο που δεν εχω δοκιμάσει ειναι άλλη καρτα νεας γενιας στο συστημα μου το καινουργιο. Εχω πήξει στα stress tests και τίποτα. Από την αλλη εχω αποκλείσει το driver issue γιατι και εχω δοκιμάσει τα ΠΑΝΤΑ, αλλα κυριοτερο, ενα φιλαράκι μου (που μένει σε αλλη πολη) εχει ιδιο συστημα (ASUS Prime plus, RX470 XFX, AMD ryzen 1600, ίδια RAM , και ιδιο σκληρο και ειναι στον latest adrenalin και latest OS) και δεν εχει κανενα προβλημα. ΚΑΠΟΥ προφανως υπαρχει θεμα αλλα δε μπορω να το βρω. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, DeathStalkerGR said:

Φιλε το μόνο που δεν εχω δοκιμάσει ειναι άλλη καρτα νεας γενιας στο συστημα μου το καινουργιο. Εχω πήξει στα stress tests και τίποτα. Από την αλλη εχω αποκλείσει το driver issue γιατι και εχω δοκιμάσει τα ΠΑΝΤΑ, αλλα κυριοτερο, ενα φιλαράκι μου (που μένει σε αλλη πολη) εχει ιδιο συστημα (ASUS Prime plus, RX470 XFX, AMD ryzen 1600, ίδια RAM , και ιδιο σκληρο και ειναι στον latest adrenalin και latest OS) και δεν εχει κανενα προβλημα. ΚΑΠΟΥ προφανως υπαρχει θεμα αλλα δε μπορω να το βρω. :/

Λίγο χρονοβόρα και βαβούρα η διαδικασία που θα προτείνω αλλά πραγματικά είσαι στο αμήν. Μήπως αφού ο φίλος σου έχει το ίδιο σύστημα να τα είχατε μπροστά σας και τα 2 και ένα ένα από hardware να αφαιρούσε αυτός από το δικό του και να έβαζες εσύ το αντίστοιχο  δικό σου και να δείτε σε πιο κομμάτι θα κάνει νερά; Αν είναι πρόθυμος και ο ίδιος καλό είναι να το κάνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, SeXBOX said:

Λίγο χρονοβόρα και βαβούρα η διαδικασία που θα προτείνω αλλά πραγματικά είσαι στο αμήν. Μήπως αφού ο φίλος σου έχει το ίδιο σύστημα να τα είχατε μπροστά σας και τα 2 και ένα ένα από hardware να αφαιρούσε αυτός από το δικό του και να έβαζες εσύ το αντίστοιχο  δικό σου και να δείτε σε πιο κομμάτι θα κάνει νερά; Αν είναι πρόθυμος και ο ίδιος καλό είναι να το κάνετε.

Aυτός ο φιλος μου μένει Γιαννιτσά και εγώ κατερινη. Ναι δεν ειναι δα και απόσταση σαν την Αθήνα, αλλα πραγματικά αδυνατώ. Αν μπορουσα θα το εκανα. :/ Βάζω windows 8.1 αλλα αμφιβάλλω αν δουλέψει. Και να δουλέψει ομως θα χαλαστώ γιατι ξοδεψα σχεδον 800 ευρώ και θα τρέχω τόσο παλια εκδοση windows? Αλλα καλύτερα απο το να πιάνει σκονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φλάσαρα το stick με windows 8.1 και δεν το εβλεπε το bios. Μπηκα στο disk drive management και δεν το εβλεπε ΚΑΝ. Μπαινω device manager και βλεπω οτι ψόφησε. Ουτε με το ειδικο re-flash tool για τον controller του δουλευε, εβγαζε FAIL. Μαλλον εδω τελειωνουν οι προσπαθειες μου για σημερα. Βλέπετε, με "θέλει" πολυ ο Ryzen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς βέβαια πήγες να περάσεις 8.1 δεν πιστεύω ότι θα σου λύσει κάτι.

Εχω την αίσθηση ότι οι Ryzen θέλουν windows 10,ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

Στην τελική,είμαστε σίγουροι ότι δεν είναι hardware πρόβλημα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Chrysostomos είπε

Κακώς βέβαια πήγες να περάσεις 8.1 δεν πιστεύω ότι θα σου λύσει κάτι.

Εχω την αίσθηση ότι οι Ryzen θέλουν windows 10,ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

Στην τελική,είμαστε σίγουροι ότι δεν είναι hardware πρόβλημα;;

Όχι δεν ισχύει. Και windows 7 μπορείς να βάλεις. Μα εταιρείες έχουν βγάλει κανονικά drivers για 7/8/8.1/10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, Chrysostomos said:

Κακώς βέβαια πήγες να περάσεις 8.1 δεν πιστεύω ότι θα σου λύσει κάτι.

Εχω την αίσθηση ότι οι Ryzen θέλουν windows 10,ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

Στην τελική,είμαστε σίγουροι ότι δεν είναι hardware πρόβλημα;;

Πέθανε το USB drive μου στη διαρκεια. Ειναι νεκρό, οποτε δεν εχει 8.1. Κοίτα με όλα που εχω κανει, δεν ειμαι σιγουρος για ΤΙΠΟΤΑ.  Η παλια μου καρτα δουλευει αψογα , χωρις *ΚΑΝΕΝΑ* θεμα στο παλιο setup. Εχω τεστάρει RAM , PSU , CPU, σκληρούς. Εχω αλλάξει 3 μητρικές. Δεν εχω ΙΔΕΑ τι παιζει να ειναι. Γίνεται το Memtest να μην πιασει σφαλματα οταν εχω κανει 19 και 8 ωρες test αντιστοιχα; Να ειναι ελλατωματικες και να μη το βλέπει; Πλεον δεν ειμαι σιγουρος μονο με RAM και CPU γιατι δεν εχω δοκιμάσει διαφορετικές στη μητρικη. Ισως ο CPU δεν επικοινωνει σωστά με το GPU οταν μπαινουν DRIVERS, ή οι RAM για τον ιδιο λογο. Μόνο σπέκουλα σε αυτο το σημειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα σου μοιαζει εντονα GPU προβλημα ή PSU προβλημα. Αφου λες οτι η μητρικη ειναι εντάξει με τις default ρυθμισεις επρεπε να παιξει, ας ειναι και πιο κατω σε ταχυτητα η ram. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...