Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες μόνο για Αθηναίους


aviador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσες φορές δεν βρήκατε μια αγγελία που σας ενδιέφερε και στο τέλος της αγγελίας

ο πωλητής έγραφε ''μόνο από Αθήνα'' και ξενερώσατε?

Προτείνω να γίνει μια ξεχωριστή κατηγορία αγγελιών που να είναι μόνο για Αθηναίους

και να μην μπαίνουμε εμείς οι υπόλοιποι και σπαταλάμε τον χρόνο μας.

Έχει καταντήσει κουραστικό τόσες πολλές αγγελίες να αφορούν άτομα μόνο από Αθήνα

και προσωπικά το θεωρώ πολύ χάσιμο χρόνου να διαβάζω αγγελίες, που ενώ με ενδιαφέρουν, με αποκλείουν από αγοραστή.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Δεν πρόκειται να υλοποιηθεί άμεσα, όμως εξετάζεται η περίπτωση να οριστεί πεδίο "περιοχών συναλλαγής", λ.χ. "ολόκληρη η Ελλάδα" ή "μόνο έδρα μου" κτλ.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παρεμπιπτόντως, αυτό το έχω πάθει πολλές φορές αλλά αντιστρόφως - με τη Θεσσαλονίκη. Μπαίνω, διαβάζω την αγγελία, με ενδιαφέρει το προϊόν και στο τέλος μου πετάει ένα "Θεσσαλονίκη" και... πάει. :)

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστή παρατήρηση. Θα ήταν επίσης χρήσιμο να γνωρίζαμε την έδρα κάποιου χρήστη ώστε να έχουμε μια ιδέα για το αν μπορούμε να ελπίζουμε σε αγορά κάποιου προιόντος που έχει μεγάλο όγκο. Δεν είναι όλοι διατεθειμένοι ως πωλητές να πακετάρουν τα πάντα, ούτε ως αγοραστές να μπούν σε διαδικασία να περιμένουν ογκώδεις αποστολές. Αν γνωρίζουμε την έδρα, αποφεύγουμε χάσιμο χρόνου σε άσκοπα μηνύματα.

Επεξ/σία από ssotoss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει αυτό που λέει ο snoob, αν θα μπορούσε να εφαρμόζεται μια επιλογή κατά τη θέαση ή/και αναζήτηση στις αγγελίες όπου θα επιλέγεται περιοχή προτίμησης και θα εμφανίζονται μόνο αγγελίες από τη περιοχή αυτή ή χωρίς δηλωμένη περιοχή.

Πάντως εγώ χθες έστειλα Αθήνα-Θεσσαλονίκη κι ο συμφορουμίτης το πήρε ήδη σε 24 ώρες με ΕΛΤΑ. :P

(Προηγήθηκε κατάθεση, αλλά επειδή είχε πολύ καλή αξιολόγηση ήμουν έτοιμος να του στείλω και πριν τη κατάθεση - να που χρειάζονται οι αξιολογήσεις!)

Απλά σε αντικείμενα που χαρίζω ή ογκώδη ή ευτελούς αξίας δε στέλνω, ή κάποιες φορές απλά δεν έχω το χρόνο/όρεξη να ασχοληθώ με αποστολή ας μη παρεξηγούμε το «μόνο».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει συμβεί πολλές φορές να έχω κάτι προς πώληση και να ενδιαφέρονται αρκετοί.

Στην ερώτηση που είμαι, για να βρεθούμε και να τους το δώσω χέρι με χέρι, όταν τους έλεγα Αλεξανδρούπολη απεύφευγαν την συναλλαγή λόγω απόστασης.

Προσωπικά το θεωρώ άδικο.

Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα παρόλο που κατοικεί εκεί το 45% του πληθυσμού. 

ΥΣ: Με ΕΛΤΑ Courier και κόστος μόλις 5€ (παραλαβή από πλησιέστερο κατάστημα) έχω στείλει δεκάδες δεματάκια και σε λιγότερο από 24 ώρες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας υλοποιηθει πρωτα η υποχρεωτικη αναγραφη τοποθεσιας και οχι το

Yi2yFlK.jpg

που παιζει συχνα πυκνα και μετα βλεπουμε και τα αλλα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dimitroulis είπε

Έχει συμβεί πολλές φορές να έχω κάτι προς πώληση και να ενδιαφέρονται αρκετοί.

Στην ερώτηση που είμαι, για να βρεθούμε και να τους το δώσω χέρι με χέρι, όταν τους έλεγα Αλεξανδρούπολη απεύφευγαν την συναλλαγή λόγω απόστασης.

Προσωπικά το θεωρώ άδικο.

Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα παρόλο που κατοικεί εκεί το 45% του πληθυσμού. 

ΥΣ: Με ΕΛΤΑ Courier και κόστος μόλις 5€ (παραλαβή από πλησιέστερο κατάστημα) έχω στείλει δεκάδες δεματάκια και σε λιγότερο από 24 ώρες!

Το γεγονός ότι παραλείπεις να αναφέρεις από μόνος σου την πόλη στο κείμενο της αγγελίας είναι ακόμη πιο άδικο. Αν το έκανες, θα γλυτώνατε χρόνο και εκνευρισμό εκατέρωθεν...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, parsifal είπε

Το γεγονός ότι παραλείπεις να αναφέρεις από μόνος σου την πόλη στο κείμενο της αγγελίας είναι ακόμη πιο άδικο. Αν το έκανες, θα γλυτώνατε χρόνο και εκνευρισμό εκατέρωθεν...

Ποιος μίλησε για εκνευρισμό?

Δηλαδή είτε είμαι από Αθήνα, είτε από Επαρχία τι αλλάζει?

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Dimitroulis είπε

Ποιος μίλησε για εκνευρισμό?

Δηλαδή είτε είμαι από Αθήνα, είτε από Επαρχία τι αλλάζει?

αλλαζει διοτι δε θελουν ολοι με αντικαταβολη. καπιοι θελουν να βλεπουν απο κοντα αυτο που αγοραζουν.Παλια ηθελα να παρω μια καμερα απο δω και ο τυπος ηταν και αυτος απο αλεξ νομιζω ,αλλα στο τελος οταν του ζητησα να μου στειλει φωτος απ τη καμερα τη κατασταση της,ο τυπος μου πε α δε καταλαβα εχω το προηγ μοντελο οχι αυτο που ζητας.
Δηλ θα το παιρνα εγω που μπορει ναταν και χαλασμενο,και συν οτι ηταν το προηγ μοντελο,θα το πληρωνα πιο ακριβα απο οτι θα πρεπε να το πληρωσω.
και αντε να βρεις το δικιο σου.
Συμφωνω και γω.  ποτε με αντικ μονο αν ειναι για σιντι.οταν ειναι για ηλεκρ ειδη και μεγαλης αξιας  αντικειμενα ακομα  και η καταθεση ειναι δυστηχως μεγαλο ρισκο   

Επεξ/σία από star12
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2018 στις 1:26 ΠΜ, star12 είπε

αλλαζει διοτι δε θελουν ολοι με αντικαταβολη. καπιοι θελουν να βλεπουν απο κοντα αυτο που αγοραζουν.Παλια ηθελα να παρω μια καμερα απο δω και ο τυπος ηταν και αυτος απο αλεξ νομιζω ,αλλα στο τελος οταν του ζητησα να μου στειλει φωτος απ τη καμερα τη κατασταση της,ο τυπος μου πε α δε καταλαβα εχω το προηγ μοντελο οχι αυτο που ζητας.
Δηλ θα το παιρνα εγω που μπορει ναταν και χαλασμενο,και συν οτι ηταν το προηγ μοντελο,θα το πληρωνα πιο ακριβα απο οτι θα πρεπε να το πληρωσω.
και αντε να βρεις το δικιο σου.
Συμφωνω και γω.  ποτε με αντικ μονο αν ειναι για σιντι.οταν ειναι για ηλεκρ ειδη και μεγαλης αξιας  αντικειμενα ακομα  και η καταθεση ειναι δυστηχως μεγαλο ρισκο   

Το οτι ειναι το 40% (+,-)στην Αθηνα,δεν σημαινει οτι ειναι ολοι Αθηναιοι.Ολοι απο καποια χωρια ειναι.Ακουσα για Αλεξανδρουπολη,και ειπα να παρω μερος στην συζητηση,μιας που ειμαι απο εκει,και βρισκομε εκει.Μετα απο 20 χρονια στην θεσσαλονικη,και καποια χρονια στην Αθηνα,Πιστευω παντα κατα την ταπεινη μου αποψη οτι ο ανθρωπινος παραγοντας ειναι  το προβλημα,και οχι η τοποθεσια.Οσον αφορα το κομματι της συναλλαγης,οι περισσοτεροι εδω στο forum δεν ειμαστε επαγγελματιες,με μαγαζια για να παρουσιασουμε σωστα τα προς πωληση αντικειμενα!Το αποτελεσμα ειναι οτι ρισκο εχει και ο αγοραστης,αλλα και ο πωλητης.Το χερι χερι ειναι και αυτο ενα μεγαλο ρισκο.Και οπως λεει και ενα ρητο ΄΄Μετα την απομακρυνση απο το ταμιο,ουδεν λαθος αναγνωριζετε'' Σημερα ειδα μια ενημερωση οσον αφορα  Πως αφήνω μια αξιολόγηση  Μελετησα τα αναγραφομενα(Τυποποιημενες ερωτησης,με τυποποιημενες απαντησεις)παντα με την δικη μου λογικη.Στην δικη μου αγγελια -διαφορες-μητρικεσσετακια/ εχω κανει ειδη 3 συναλλαγές την ιδια μερα.Ποιος απο τους τρεις χρηστες θα μου κανει αξιολογηση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το να υπάρχει πεδίο ολόκληρη η Ελλάδα ή έδρα μου που λέει ο Snoob δεν το θεωρώ σωστό.  π.χ εγώ για δικούς μου λόγους μπορώ να κάνω συναλλαγή εκ του σύνεγγυς είτε Αθήνα  είτε Κατερίνη ή και Θεσσαλονίκη σε συγκεκριμένη περιοχή. Τι θα βάζω λοιπόν; Ολόκληρη η Ελλάδα δεν είναι ούτε μόνο η έδρα μου που είναι Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τα πραγματα ειναι απλα. Υποχρεωτικη αναγραφή ΣΩΣΤΗΣ τοποθεσίας στις αγγελίες και τέλος... το να ζητάμε φιλτρο του φιλτρου ω φιλτρο σε ενα φόρουμ που οι αγγελίες δεν ειναι ο σκοπος ύπαρξης του ειναι παραλογο.

 

Και εγω κατα κανόνα επιθυμω συναλλαγες μονο απο Αθηνα είτε ως αγοραστής είτε ως πωλητής, για να υπάρχει και ο ανάλογος επιτόπιος έλεγχος...και με οποιον εχω συνεργαστει με αυτο τον τρόπο εχει να λεει, π.χ. πουλαω κινητό λεω ελα εκει στην ταδε καφετερια πινουμε 20 λεπτα ενα καφεδακι το βλεπει εκτενως το παιρνει, παιρνω τα λεφτα μου, τα τσεκαρω και στο μηχανημα του ταμειου και φευγουμε όλοι χαρούμενοι... Δεν εμπιστευομαι καμια κουριερ ή ταχυδρομειο ή ταχυδρομικό περιστέρι ετσι οπως φέρονται στα πακέτα - και αν και οποτε στειλω κατι θα το πακετάρω τόσο πολυ που θα φτασει να εχει διπλασιο ογκο και βάρος...και φυσικα ποτε πια αντικαταβολή, την πατησα 1-2-3, τέλος... με εχουν κρινει 65+ άτομα ήδη εδω μεσα εδω και 11 χρονια νομίζω ειμαι αξιος εμπιστοσύνης για να επιλεξω τον τρόπο πληρωμης...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ρε παιδια τα πραγματα ειναι απλα. Υποχρεωτικη αναγραφή ΣΩΣΤΗΣ τοποθεσίας στις αγγελίες και τέλος... το να ζητάμε φιλτρο του φιλτρου ω φιλτρο σε ενα φόρουμ που οι αγγελίες δεν ειναι ο σκοπος ύπαρξης του ειναι παραλογο.

Και εγω κατα κανόνα επιθυμω συναλλαγες μονο απο Αθηνα είτε ως αγοραστής είτε ως πωλητής, για να υπάρχει και ο ανάλογος επιτόπιος έλεγχος...και με οποιον εχω συνεργαστει με αυτο τον τρόπο εχει να λεει, π.χ. πουλαω κινητό λεω ελα εκει στην ταδε καφετερια πινουμε 20 λεπτα ενα καφεδακι το βλεπει εκτενως το παιρνει, παιρνω τα λεφτα μου, τα τσεκαρω και στο μηχανημα του ταμειου και φευγουμε όλοι χαρούμενοι... Δεν εμπιστευομαι καμια κουριερ ή ταχυδρομειο ή ταχυδρομικό περιστέρι ετσι οπως φέρονται στα πακέτα - και αν και οποτε στειλω κατι θα το πακετάρω τόσο πολυ που θα φτασει να εχει διπλασιο ογκο και βάρος...και φυσικα ποτε πια αντικαταβολή, την πατησα 1-2-3, τέλος... με εχουν κρινει 65+ άτομα ήδη εδω μεσα εδω και 11 χρονια νομίζω ειμαι αξιος εμπιστοσύνης για να επιλεξω τον τρόπο πληρωμης...

Και ποιος ειναι ο σκοπος του φορουμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...