Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή καριέρας από Μηχ. Μηχανικός στην πληροφορική


alex723243

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Dinos_12345 Μάλιστα έχεις δίκιο νόμιζα πρέπει να πληρώνεις μηνιαία, καλή φάση τότε θα το σκεφτώ σοβαρά, επίσης βρήκα και αυτό:
  
https://teamtreehouse.com/ διάβασα καλά λόγια και για το treehouse, δεν ξέρω πια είναι η γνώμη, σου αυτοί είναι του στύλ πληρώνεις 30 ευρώ το μήνα και έχεις πρόσβαση σε όλο το υλικο τους από ότι κατάλαβα. Βέβαια δεν ξέρω αν είναι τόσο καλό όσο το δικό σου για όσο νανε όταν βλέπεις google στο udacity στα nanodegree το βλέπεις πιο σοβαρα.

Τώρα που το ξαναείδα λέει το υλικό με τα βιντεο είναι όλο δωρεάν και πληρώνεις μόνο για code challenges, quizzes και για να μπορείς να κατεβάσεις τα βίντεο.

Επεξ/σία από alex723243
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτυχε να δω σήμερα αυτή τη συζήτηση και τη βρήκα ενδιαφέρουσα. Στο εξωτερικό η αλλαγή καριέρας είναι κάτι πολύ συνηθισμένο, ακόμη και σε μεγάλες ηλικίες. Στην Ελλάδα, είμαστε λίγο κολλημένοι πιστεύω, αλλά αν έχεις θέληση, μη μασάς. 

Εγώ παρακολουθώ τα διαδικτυακά μαθήματα του Πανεπιστημίου Κρήτης,συγκεκριμένα τις κβαντομηχανικές. Αύριο πάντως ξεκινάει ένα μάθημα προγραμματισμού με Python και είναι δωρεάν.

Αν ενδιαφέρεσαι τσέκαρε εδώ:

https://mathesis.cup.gr/courses/course-v1:ComputerScience+CS1.1+2017_T4/about

Επεξ/σία από jimlykos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

TS,σε καθε ποστ σου προσθετεις και μια νεα πηγη για να ξεκινησεις απο καπου με αποτελεσμα να μενεις μονο στο ψαξιμο και να μη ξεκινας τη σοβαρη δουλεια δηλ την εκμαθηση .Δεν θα βρεις ποτε το καλυτερο μαθημα ,παντα θα υπαρχει καλυτερο.

Απλα ξεκινα απο καπου.Εσυ οριζεις το μονοπατι.

Επεξ/σία από Στεφανος123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Στεφανος123 Ναι έχεις δίκιο σε αυτό που λες οπότε ας ξεκαθαρίσω κάτι που ίσως έπρεπε να πω, ο λόγος που άρχισα αυτήν την κουβέντα είναι γιατί αρχικά θέλω μόνο να συλλέξω πληροφορίες καθώς δεν έχω χρόνο αυτή την περίοδο να ασχοληθώ σοβαρά με τον προγραμματισμό λόγο ότι 1) δουλεύω φουλ ωράριο 2) κάνω μαθήματα να πάρω το proficiency  3) έχω αρχίσει και παράλληλα και σεμινάριο για autocad οπότε καταλαβαίνεις έχω να κάνω αρκετά πράγματα, με το που τελειώσω θα αρχίσω να ασχολούμαι σοβαρά αυτός είναι ο λόγος που μένω στην θεωρία και δεν κάνω κάτι πράξη. Βέβαια εσύ δεν το ήξερες οπότε καλά μου έγραψες ότι έγραψες, εγώ πάντως σημειώνω ότι πληροφορία μου λέτε φτιάχνω αρχείο οπότε όταν έρθει η ώρα να ξέρω πάνω κάτω τι παίζει και από πού να αρχίσω, δεν θέλω να σπαταλάω το χρόνο κανενός απλά ξέρω ότι υπάρχουν άτομα με εμπειρίες που θα με βοηθήσουν σε αυτό το δρόμο που θα ακολουθήσω γι' αυτό και ρωτάω  εσάς που ξέρετε και κάτι παραπάνω. Anyway, εγώ εκτιμάω όλες τις απαντήσεις και ευχαριστώ όποιον κάθισε έστω και ένα λεπτό  να ασχοληθεί μαζί μου. 

@jimlykos Ευχαριστώ για την πρόταση, ελπίζω αυτή η συζήτηση να βοηθήσει και άλλους καθώς ξέρω αρκετούς ανθρώπους που ψάχνονται για αλλαγή καριέρας, όπως θα δεις και στην απάντηση που έδωσα στον Stefanos123, προς το παρόν συλλέγω πληροφορίες καθώς απασχολούμαι και με άλλα πράγματα ταυτόχρονα οπότε καταλαβαίνεις, μπήκα στο λινκ που ανέβασες καλό φένεται αλλά να πω την αλήθεια αυτό που προτείνει ο Dinos_12345 μου φένεται πιο δυνατό. Πάντως όταν αρχίσω θα πάω με Java για αρχή καθώς όπως ανέφερα  με ενδιαφέρει για αρχή το android development οπότε η Java είναι απαραίτητη, το σημειώνω βέβαια και το δικό σου να δω μελλοντικά τι αλλά προγράμματα θα έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, alex723243 είπε

@Στεφανος123 Ναι έχεις δίκιο σε αυτό που λες οπότε ας ξεκαθαρίσω κάτι που ίσως έπρεπε να πω, ο λόγος που άρχισα αυτήν την κουβέντα είναι γιατί αρχικά θέλω μόνο να συλλέξω πληροφορίες καθώς δεν έχω χρόνο αυτή την περίοδο να ασχοληθώ σοβαρά με τον προγραμματισμό λόγο ότι 1) δουλεύω φουλ ωράριο 2) κάνω μαθήματα να πάρω το proficiency  3) έχω αρχίσει και παράλληλα και σεμινάριο για autocad οπότε καταλαβαίνεις έχω να κάνω αρκετά πράγματα, με το που τελειώσω θα αρχίσω να ασχολούμαι σοβαρά αυτός είναι ο λόγος που μένω στην θεωρία και δεν κάνω κάτι πράξη. Βέβαια εσύ δεν το ήξερες οπότε καλά μου έγραψες ότι έγραψες, εγώ πάντως σημειώνω ότι πληροφορία μου λέτε φτιάχνω αρχείο οπότε όταν έρθει η ώρα να ξέρω πάνω κάτω τι παίζει και από πού να αρχίσω, δεν θέλω να σπαταλάω το χρόνο κανενός απλά ξέρω ότι υπάρχουν άτομα με εμπειρίες που θα με βοηθήσουν σε αυτό το δρόμο που θα ακολουθήσω γι' αυτό και ρωτάω  εσάς που ξέρετε και κάτι παραπάνω. Anyway, εγώ εκτιμάω όλες τις απαντήσεις και ευχαριστώ όποιον κάθισε έστω και ένα λεπτό  να ασχοληθεί μαζί μου.  

Καλα κανεις και συλλεγεις πληροφοριες,ειναι πολυ σημαντικο κομματι και αυτο απλα πολλες φορες ξεχναμε την ουσια και μας παρασερνει το ρευμα χωρις να κανουμε καποιο βημα μπροστα,για αυτο σου ανεφερα το παραπανω.

CAD-CAM γιατι κανεις απο τη στιγμη που κοιτας σε δουλειες προγραμματισμου?Java > CAD-CAM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Στεφανος123 Κάνω γιατί έχω ένα πτυχίο που μου βρήκε δουλειά και θέλω να το ενισχύσω όσο μπορώ γιατί στο μέλλον  ποτέ δεν ξές πότε θα το ξαναχρειαστείς, αγγελίες για Μηχανικούς το έχουν για πλάκα ως απαραίτητο προσόν οπότε είπα να το κάνω, μέχρι και αν καταφέρω να βρω δουλειά στο προγραμματισμό καλό είναι να έχω φτιάξει λοιπόν και ένα δυνατό προφίλ μηχανικού γιατί δεν ξες τι σου ξημερώνει. :D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ καλή πηγή το Udacity και πέρα απο τα Nanodegree εχει και αρκετά δωρεάν μαθήματα. Σχετικά με αυτο που ειπωθηκε παντως για την επιστροφή των χρηματων σε περίπτωση που δε βρεις δουλειά στους 6 μήνες ισχύει μόνο για Αμερική απ οτι ξέρω και μόνο αν πληρώνεις τα λιγο πιο ακριβά δίδακτρα για το Nanodegree Plus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakos18 Thanks για την διευκρίνηση και μένα κάτι δεν μου καθόταν καλά με την επιστροφή χρημάτων, ναι φαίνεται αρκετά καλό, βέβαια αυτό τα Nanodegree είναι τσιμπημένα αρκετά έχω να πω αλλά είδα έχουν πάρα πολλές καλές αξιολογήσεις οπότε  πιστεύω αξίζει να επενδύσεις.      

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου υπάρχει και ο άλλος δρόμος ...γράφεσαι στο ΕΑΠ...ζορίζεσαι 4-6 χρόνια και καθαρίζεις ...βγαίνεις με χαρτί Πανεπιστημίου και δεν ασχολείσαι άλλο με το "Μηχανικός"....σε εμένα δεν μου έχει κάτσει ακόμα.....αλλά στο προσεχές μέλλον θα αλλάξει..... οι περισσότεροι συμφοιτητές μου βολεύτηκαν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.Απλώς κοίτα να μην πάρεις απλώς 1 πτυχίο...αυτό είναι εύκολο...κοίτα να μάθεις ότι μπορείς περισσότερο και απλώς μην σταματάς......συνέχεια θα προσπαθείς να μάθεις κάτι περισσότερο..συνέχεια θα εμβαθύνεις ...το βασικό είναι να μην μείνεις στάσιμος.....παρεπιμπτόντωςς άλλο να λές ότι θα μάθεις και άλλο να έχεις μάθει........αυτά τα ολίγα απο κάποιον με τα 2πλα σου χρόνια που ακολούθησε τυχαία την παραπάνω διαδρομή (ΣΤΕΡΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΣΗ) και που ελπίζει να μην τον σταματήσουν..

Στις 1/26/2018 στις 12:37 ΜΜ, Aims είπε

Για Ελλαδα δυσκολο φιλε.

Μην τρεφεις αυταπατες..

Οσα μεταπτυχικα κ να παρεις,οσο καλος κ να γινεις στο αντικειμενο αυτο,αυτοι που θα σου παιρνουν συνεντευξη θα σου λενε "ναι αλλα δεν εχεις πιστοποιηση ταδε " κλπ προφασεις για να μη σου δινουν την δουλεια..

Για αυτους θα εισαι παντα μηχανολογος..

ΑΝ ηθελες να κανεις αυτη την στροφη σε καποια σοβαρη εργασιακα χωρα(πχ Αγγλια),τοτε θα μπορουσα να σου πω..

Πολύ σωστά τα λες φίλε μου....ακριβώς έτσι είναι στο Ελλάντα και ακόμα χειρότερα...

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@masteripper Εκτιμώ την συμβουλή σου, η αλήθεια  είναι πως αν ήθελα άρχιζα τώρα το διάβασμα και έδινα κατατακτήριες για ΑΠΘ ή για το ΤΕΙ ΣΙΝΔΟΥ και δεν μπλέκω ούτε με ΕΑΠ και παίρνω πιο δυνατό πτυχίο αλλά δεν έχω σκοπό να ξοδέψω τόσο χρόνο και αυτό στο λέω γιατί για αρκετό καιρό σκεφτόμουν για κατατακτήριες. Αν είναι να κάνω κάτι αυτό θα είναι ίσως μεταπτυχιακό στην πληροφορική, ρώτησα στο athens tech college όπου έχουν ένα πρόγραμμα μεταπτυχιακό MSc in computing όπου είναι ειδικά για άτομα που έρχονται από άλλο κλάδο και θέλουν να μπουν στην πληροφορική. 

Αφήνω link όποιος θέλει να το τσεκάρει:  http://www.athtech.gr/courses/masters/msc-in-computing/ 

Πάντως αν διάβασες πιο πάνω για αυτό που θα κυνηγήσω εγώ android developer/ software/web developer δεν είναι απαραίτητο κάποιο πτυχίο  πληροφορικής, όπως και να έχει όλες οι συμβουλές καλοδεχούμενες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, alex723243 είπε

@masteripper Εκτιμώ την συμβουλή σου, η αλήθεια  είναι πως αν ήθελα άρχιζα τώρα το διάβασμα και έδινα κατατακτήριες για ΑΠΘ ή για το ΤΕΙ ΣΙΝΔΟΥ και δεν μπλέκω ούτε με ΕΑΠ και παίρνω πιο δυνατό πτυχίο αλλά δεν έχω σκοπό να ξοδέψω τόσο χρόνο και αυτό στο λέω γιατί για αρκετό καιρό σκεφτόμουν για κατατακτήριες. Αν είναι να κάνω κάτι αυτό θα είναι ίσως μεταπτυχιακό στην πληροφορική, ρώτησα στο athens tech college όπου έχουν ένα πρόγραμμα μεταπτυχιακό MSc in computing όπου είναι ειδικά για άτομα που έρχονται από άλλο κλάδο και θέλουν να μπουν στην πληροφορική. 

Αφήνω link όποιος θέλει να το τσεκάρει:  http://www.athtech.gr/courses/masters/msc-in-computing/ 

Πάντως αν διάβασες πιο πάνω για αυτό που θα κυνηγήσω εγώ android developer/ software/web developer δεν είναι απαραίτητο κάποιο πτυχίο  πληροφορικής, όπως και να έχει όλες οι συμβουλές καλοδεχούμενες. 

Κατατακτήριες είναι μια λύση αλλά θεωρώ ότι αφού έχει δουλειά θα ζοριστείς περισσότερο απότι με το ΕΑΠ.

Πάντως αυτά με τα μεταπτυχιακά όπως προειπώθηκε οταν θα ψάχνεις για δουλειά εαν δεν πετύχεις την περίπτωση δεν θα βοηθήσουν ιδιαίτερα όσο 1 καθαρό πτυχίο...

Όσον αφορά το development επειδή δεν έχεις αναφέρει τι γνώσεις έχεις ας πούμε ότι είναι πολύ μεγάλη η απόσταση απο το θέλω μέχρι να είμαι....

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@masteripper Αν διαβάσεις όλη τη συζήτηση θα δεις ότι είμαι ακόμα σε φάση ψαξίματος και δεν έχω ούτε θα ξεκινήσω κάτι άμεσα, γνώσεις δεν έχω ξεκινάω από το μηδέν και ναι έχεις δίκιο μεγάλη η απόσταση από το θέλω μέχρι να είμαι. Εγώ για αρχή θα μάθω κάποια πράγματα θα δω πως θα πάει και θα προσπαθήσω να μπω σε μια θέση entry level και αν τα καταφέρω μετά βλέπουμε, προς το παρών μόνο συλλέγω πληροφορίες όπως προανέφερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alex723243 είπε

@masteripper Αν διαβάσεις όλη τη συζήτηση θα δεις ότι είμαι ακόμα σε φάση ψαξίματος και δεν έχω ούτε θα ξεκινήσω κάτι άμεσα, γνώσεις δεν έχω ξεκινάω από το μηδέν και ναι έχεις δίκιο μεγάλη η απόσταση από το θέλω μέχρι να είμαι. Εγώ για αρχή θα μάθω κάποια πράγματα θα δω πως θα πάει και θα προσπαθήσω να μπω σε μια θέση entry level και αν τα καταφέρω μετά βλέπουμε, προς το παρών μόνο συλλέγω πληροφορίες όπως προανέφερα. 

Άκουσε με και δεν θα χασεις...γράψου στο ΕΑΠ...δες τι ψάρια πιάνεις και το ξανασυζητάμε....σε 4 χρόνια μπορείς να έχεις πτυχίο και γνώσεις να ξεκινήσεις απο στερεά βάση ...και εγώ ΤΕΙ τελείωσα και είδα "χαϊρι"....αν θες να γίνεις μάγκας για Ελλαντα τότε Πολυτεχνείο ...εκεί παίζει συμφοιτητική αγάπη που μετράει πολύ στο Ελλάντα...αλλά εκεί θα ξαναγίνεις φοιτητής απο την αρχή...ενώ τώρα και θα δουλεύεις και θα σπουδάζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@masteripper Θα μπω να κοιτάξω τι παίζει με το ΕΑΠ γιατί σε βλέπω επιμένεις οπότε κάτι θα ξές, βέβαια ξέρω στο ΕΑΠ πληρώνεις για να δώσεις μαθήματα ή κάτι τέτοιο, για τα 4 έτη περίπου πόσο βγαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alex723243 είπε

@masteripper Θα μπω να κοιτάξω τι παίζει με το ΕΑΠ γιατί σε βλέπω επιμένεις οπότε κάτι θα ξές, βέβαια ξέρω στο ΕΑΠ πληρώνεις για να δώσεις μαθήματα ή κάτι τέτοιο, για τα 4 έτη περίπου πόσο βγαίνει?

Δεν ειμαι σιγουρος γιατι επεσαν οι τιμές ...πρεπει να ειναι 600-650 το μαθημα χ12 μαθηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...