Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή καριέρας από Μηχ. Μηχανικός στην πληροφορική


alex723243

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, masteripper είπε

Δεν ειμαι σιγουρος γιατι επεσαν οι τιμές ...πρεπει να ειναι 600-650 το μαθημα χ12 μαθηματα

Εντάξει δεν τα λες και λίγα, βέβαια παίρνεις πτυχίο πανεπιστημίου, το θέμα είναι τι αναγνώριση  έχει στην αγορά εργασίας γιατί με 12 μαθήματα και επιπέδου πανεπιστημίου να είναι αυτά το πτυχίο δεν το λες και ακριβώς ισάξιο με τα υπόλοιπα, χωρίς να θέλω να σε προσβάλω.

Επεξ/σία από alex723243
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, alex723243 είπε

Εντάξει δεν τα λες και λίγα, βέβαια παίρνεις πτυχίο πανεπιστημίου, το θέμα είναι τι αναγνώριση  έχει στην αγορά εργασίας γιατί με 12 μαθήματα και επιπέδου πανεπιστημίου να είναι αυτά το πτυχίο δεν το λες και ακριβώς ισάξιο με τα υπόλοιπα, χωρίς να θέλω να σε προσβάλω.

Παντως καλυτερο απο αρκετα κλασσικα Πανεπιστημα αν κρινω απο την αποδοχη αποφοιτων ΕΑΠ σε μεταπτυχιακα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, masteripper είπε

Παντως καλυτερο απο αρκετα κλασσικα Πανεπιστημα αν κρινω απο την αποδοχη αποφοιτων ΕΑΠ σε μεταπτυχιακα...

Μάλιστα καλός θα το ερευνήσω περαιτέρω το θέμα θα ρωτήσω και γνωστούς που  μπορεί να ξέρουν περισσότερα με έβαλες σε καινούριες σκέψεις τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκομαι σε ένα meetup στα γραφεία της Google στην Αθήνα. Πάνω από τους μισούς εδώ είναι 30+ και έχουν κάνει στροφή καριέρας. Αυτά τα άτομα έχουν καταφέρει να πάρουν υποτροφία από την Google στο Udacity και πολλοί ήδη δουλεύουν στον κλάδο. Ο κάθε ένας ξεχωριστά, αποδεικνύει πόσο αστείο είναι το statement που έκανε ο @Aims. @alex723243 go for it.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dinos_12345 είπε

Βρίσκομαι σε ένα meetup στα γραφεία της Google στην Αθήνα. Πάνω από τους μισούς εδώ είναι 30+ και έχουν κάνει στροφή καριέρας. Αυτά τα άτομα έχουν καταφέρει να πάρουν υποτροφία από την Google στο Udacity και πολλοί ήδη δουλεύουν στον κλάδο. Ο κάθε ένας ξεχωριστά, αποδεικνύει πόσο αστείο είναι το statement που έκανε ο @Aims. @alex723243 go for it.

:D Πάρα πολύ ενθαρρυντικό αυτό που μόλις έγραψες, η αλήθεια είναι μου το πρότεινε και ένας γνωστός μου το Udacity και μοιάζει ως η πιο σοβαρή πρόταση από αυτά που έχουν ειπωθεί μέχρι τώρα.Υποτροφία εννοείς το Nanodegree τους επέστρεψε τα λεφτά τους πίσω??? Καλός ή κακός η γνώμες βλέπω διίστανται εδώ μέσα και ο καθένας μιλάει με προσωπικές εμπειρίες  οπότε εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι η αλήθεια κρύβεται κάπου στο ενδιάμεσο και αυτό που μένει είναι να κάνω την προσπάθειά μου και να την ανακαλύψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Βρίσκομαι σε ένα meetup στα γραφεία της Google στην Αθήνα. Πάνω από τους μισούς εδώ είναι 30+ και έχουν κάνει στροφή καριέρας. Αυτά τα άτομα έχουν καταφέρει να πάρουν υποτροφία από την Google στο Udacity και πολλοί ήδη δουλεύουν στον κλάδο. Ο κάθε ένας ξεχωριστά, αποδεικνύει πόσο αστείο είναι το statement που έκανε ο @Aims. @alex723243 go for it.

+1 κι από μένα σε αυτό που είπε ο Dinos. Αν προσπαθήσεις πραγματικά θα τα καταφέρεις. Το έχω κάνει και εγώ και το έχω δει να γίνεται τελευταία. Σίγουρα στο εξωτερικό γίνεται περισσότερο, γιατί εδώ είμαστε ως ένα βαθμό της λογικής πέρασες κάπου στα 18 και τελείωσαν όλα, αλλά και εδώ μια χαρά γίνεται.  Επίσης τα περί κλίκας Πολυτεχνείου δε μου λένε το παραμικρό. Στο χώρο μας τουλάχιστον δεν το έχω βιώσει καθόλου και δε μου βγάζει και νόημα από τη στιγμή που υπάρχουν άνθρωποι κάθε background. Από ΤΕΙ είμαι κι εγώ και ούτε λιγότερα λεφτά παίρνω ούτε αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.

Μια συμβουλή μόνο επειδή ανέφερες μεταπτυχιακά. Αρχικά να πω ότι το Athens Tech το γνωρίζω και έχει ένα πολύ καλό επίπεδο. Σε όποιο και να πας μπορεί να επισπεύσει λίγο τα πράγματα και πιστεύω πως αξίζει τον κόπο, αλλά σίγουρα δεν το θεωρώ απαραίτητο. Πραγματικά όμως μην πας πιστεύοντας ότι θα σου μάθουν προγραμματισμό με κάποιο μαγικό τρόπο. Θέλει πολύ μεγάλη προσπάθεια να μαθαίνεις προγραμματισμό και παράλληλα να προσπαθείς να ανταπεξέλθεις στα μαθήματα, τα οποία δε θα έχουν και όλα άμεση σχέση με γράψιμο κώδικα. Καταλήγοντας, πιστεύω καλύτερα άρχισε με κάτι online όπως το Udacity. Αν σου αρέσει και νιώθεις διατεθειμένος να μαθαίνεις για το υπόλοιπο της ζωής σου θα είσαι οκ.

Επεξ/σία από Constant1ne
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Constant1ne Από ότι φένεται τελικά είμαστε πολλοί που θέλουν και ακολούθησαν αυτό το δρόμο :D:D, χαίρομαι πραγματικά που ακούω τόσο όμορφα λόγια και συγχαρητήρια σε εσάς που το πιστέψατε και τα καταφέρατε. Τελικά ο κλάδος της πληροφορικής είναι πιο δεκτικός από ότι περίμενα. Για το Athens Tech πάντως ξέρω ότι δεν είναι απαραίτητο κάποιο μεταπτυχιακό και πως μπορεί να είναι άσχετο με προγραμματισμό αλλά ένα πράγμα που έμαθα είναι πως καλό είναι να έχουμε κάποιες γερές βάσεις από μαθήματα κορμού καθώς βοηθούν στον τρόπο που αντιλαμβάνεσαι κάποια πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, alex723243 είπε

@Constant1ne Από ότι φένεται τελικά είμαστε πολλοί που θέλουν και ακολούθησαν αυτό το δρόμο :D:D, χαίρομαι πραγματικά που ακούω τόσο όμορφα λόγια και συγχαρητήρια σε εσάς που το πιστέψατε και τα καταφέρατε. Τελικά ο κλάδος της πληροφορικής είναι πιο δεκτικός από ότι περίμενα. Για το Athens Tech πάντως ξέρω ότι δεν είναι απαραίτητο κάποιο μεταπτυχιακό και πως μπορεί να είναι άσχετο με προγραμματισμό αλλά ένα πράγμα που έμαθα είναι πως καλό είναι να έχουμε κάποιες γερές βάσεις από μαθήματα κορμού καθώς βοηθούν στον τρόπο που αντιλαμβάνεσαι κάποια πράγματα.

Αν το αντιμετωπίζεις έτσι και έχεις όρεξη να μάθεις τα fundamentals συμφωνώ απόλυτα, απλά ήθελα να τονίσω τη σημασία της προσωπικής δουλειάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται είχα επικοινωνία με το Athens Tech college για το MSc in computing, το συνολικό κόστος του προγράμματος  βγαίνει πάνω από 8000 !!! ευρώ και προσφέρεται μόνο σε 2 έτη part time. Όσο καλό και να είναι που από ότι ακούω είναι πάρα πολλά τα λεφτά για μεταπτυχιακό οπότε ένα μεγάλο NOPE από εμένα απλά το γράφω μήπως ενδιαφέρεται κάποιος άλλος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alex723243 είπε

Για όποιον ενδιαφέρεται είχα επικοινωνία με το Athens Tech college για το MSc in computing, το συνολικό κόστος του προγράμματος  βγαίνει πάνω από 8000 !!! ευρώ και προσφέρεται μόνο σε 2 έτη part time. Όσο καλό και να είναι που από ότι ακούω είναι πάρα πολλά τα λεφτά για μεταπτυχιακό οπότε ένα μεγάλο NOPE από εμένα απλά το γράφω μήπως ενδιαφέρεται κάποιος άλλος. 

Συνεχίζω να λέω καλύτερα να ξοδέψεις τα λεφτά σε 2 καλά βιβλία στο αντικείμενο που θες και ένα τούμπανο online course. Ξέρω άτομα μέσα στο Athens Tech. Είναι επαγγελματίες αλλά είναι πολλά τα λεφτά για να πας εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dinos_12345  Ναι δεν το σκέφτομαι κάν, το έγραψα για όποιον ενδιφέρεται να μάθει. Αν δείς έγραψα και ένα μεγάλο NOPE :D:D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθω τη συζητηση σας και μου αρεσει παρα πολυ.

Εγω προσωπικα σπουδαζω τωρα Μηχ. Μηχανικος στο πολυτεχνειο του ΑΠΘ. Ειμαι 3ο προς 4ο ετος και καπως το ενδιαφερον μου για το αντικειμενο δεν ειναι αυτο που περιμενα,χωρις να σημαινει οτι με το που τελειωσω θα το παρατησω.(Εχω ακομα ψωμι μεχρι να βγω απο δω μεσα).

Ωστοσο τρεφω μια ιδιαιτερη αγαπη για τον προγραμματισμο εδω και πολλα χρονια. Εχω παρακολουθησει πολλα μαθηματα γυρω απτη Python κυριως, σε σελιδες οπως το Udemy,Skillshare, το προγραμμα του mathesis, codeacademy κλπ. Γενικα εχω μια basic γνωση χωρις να εχω εμβαθυνει στο αντικειμενο,κατι που θα ηθελα.

Βλεπω οτι προτεινετε στον Αλεξανδρο να ξεκινησει με 1-2 καλα βιβλια προγραμματισμου. Εχετε να προτεινετε καποια βιβλια ή μια"πηγη" βιβλιων οπου θα μπορουσα να ριξω μια ματια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Christospliakos Καλωσόρισες στην συζήτηση, με κάθε επιφύλαξη θα σου απαντήσω εγώ και αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Επειδή πήγα για ψάξιμο βιβλίων σε public και σε μερικά άλλα βιβλιοπωλεία έχω να σου πω 1) δεν βρήκα και πολύ υλικό 2) καλύτερα ψάξε μέσω σκρούτζ για ελληνική βιβλιογραφία 3) amazon για αγγλική βιβλιογραφία 4!!!! κάποιος άλλος θα σου απαντούσε μάλλον ότι στην πληροφορική έχει τόσο εξέλιξη που τα βιβλία είναι ξεπερασμένα  και καλύτερα να ασχοληθείς με τύπου codeacademy,Udacity κτλ. Εγώ από την άλλα πιστεύω ένα καλό βιβλίο μπορεί να βοηθήσει για να πάρεις τις θεωρητικές γνώσεις που μπορεί να χρειαστείς και μη αλλά κάλο είναι να υπάρχουν όπως βάσεις δεδομένων , δίκτυα , αντικειμενοστρεφής  προγραμματισμός και τα άλλα μαθήματα κορμού που διδάσκουν στην πληροφορική. Όλα αυτά με μεγάλη επιφύλαξη, ας απαντήσει και κάποιος ποιο έμπειρος καλύτερα. Πάντως κάποια καλά βιβλία και εγώ θα ήθελα να ξέρω. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει την ίδια στροφή απο Μηχ/Μηχ σε Πληροφορική, από όταν αποφοίτησα. Η ειδικευση του πτυχίου μετράει αλλα πιο πολύ μετράει η εμπειρία που έχεις. Όσο προχωράς στην καριέρα σου τοσο λιγότερο μετράει το πτυχίο και περισσότερο η εμπειρία. Το 25% των στελεχών που έχω δουλέψει μαζι δεν εχουν πτυχίο πληροφορικής. Οι περισσότεροι έχουν πτυχίο σε κάποιο τεχνολογικό κλάδο και κάποιοι σε κάτι τελείως άσχετο, π.χ.  φιλοσοφία. Πολλοί όμως εχουν δικό τους home lab, συνεισφέρουν σε open source projects, γραφουν κάποιο blog κτλ. Όλα αυτά για μεγάλες εταιρείες. Σε niche τομεις και research, τα πραγματα ειναι διαφορετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alex723243 Πρόσφατα έκατσα και έφτιαξα ένα video στο οποίο καταθέτω τις απόψεις μου για το πως μπορείς να προετοιμαστείς ώστε να βγείς να ψάξεις για εργασία στο χώρο.

Πλέον όντως μπορείς μέσα από videos, βιβλία κλπ να αποκτήσεις τη γνώση που χρειάζεσαι για να φτάσεις στο σημείο να διεκδικήσεις μια θέση. Παρόλα αυτά το σημαντικότερο όλων είναι πως θα τοποθετηθείς στην αγορά. 

Επίσης, αν μπορώ να σου δώσω μια συμβουλή μετά από σχεδόν 20 χρόνια στον χώρο, αποφάσισε με τι απ' όλα αυτά τα ωραία θέλεις να ασχοληθείς. Ευτυχώς πλέον το one man show έχει πεθάνει και οι πιθανότητες να βρείς εργασία αν εξειδικευθείς, είναι περισσότερες. Καλή επιτυχία :)

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...