Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή καριέρας από Μηχ. Μηχανικός στην πληροφορική


alex723243

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@gtee Μόλις είδα το βίντεο, συγχαρητήρια καταρχάς που βρίσκεις χρόνο και φτιάχνεις τέτοια βίντεο για να βοηθήσεις όλους αυτούς που ψάχνονται και προσπαθούν να κάνουν την αρχή σε αυτόν το χώρο. Πολύ καλές οι συμβουλές σου, εγώ με το που είδα το βίντεο πείρα χαρτί και μολύβι και σημείωσα όλα τα σημαντικά που αναφέρεις, προσωπικά εγώ αποφάσισα ότι θα ασχοληθώ με το android developent. Τέλος τσίμπησες και ένα ακόμα subscribe :D, συνέχισε την καλή δουλειά περιμένουμε και άλλα τέτοια ωραία βίντεο. 

@mmpampiss Thanks για τις συμβουλές σου, επίσης βλέπω ότι είναι αρκετοί αυτοί που έκαναν στροφή στην καριέρα τους πράγμα πολύ θετικό;).

Επεξ/σία από alex723243
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@alex723243 Ευχαριστώ πολύ :) Καλή φάση το android development και αν τελικά αποφασίσεις να καταγράψεις κάπου κάπως τη διαδικασία που ακολούθησες για να μάθεις τις τεχνολογίες που χρειάζεται για να μπεις στον χώρο, ενημέρωσέ μας για να την παρακολουθήσουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@gtee Γεια σου Γεράσιμε, πολύ καλό το video. Μπορεί κάποιος, διαβάζοντας τον τίτλο να σκεφτεί ότι απευθύνεται μόνο στον junior, αλλά πολλά από αυτά που αναφέρονται ισχύουν και για πιο έμπειρους developers. Η ζωή και η δουλειά του προγραμματιστή άλλωστε, δεν είναι μόνο να γράφει κώδικα, αλλά το πιο σημαντικό (θεωρώ) είναι να βελτιώνεται συνεχώς και να διευρύνει το skillset του.

Και για να μείνω και ontopic, το πτυχίο μου δεν έχει σχέση με πληροφορική, φυσικό έχω τελειώσει, αλλά λίγο η τύχη, πολύ η καψούρα, με έφεραν στο δρόμο του web development.

Επεξ/σία από vadou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vadou Μα τι γίνεται με εσάς που έχετε τελειώσει φυσικό; Είμαι περικυκλωμένος από developers με το ίδιο background χαχ. 

Έτσι είναι. Βελτίωση, ανοιχτό μυαλό και λίγη ταπεινότητα can take you places. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@gtee Είναι που η φυσική σου ανοίγει το μυαλό και σε βοηθάει να δουλέψεις σε πολλά διαφορετικά πράγματα μάλλον. Αν το παρακάνεις βέβαια, μπορεί να στο ανοίξει τόσο που θα σκάσει, αλλά εγώ τη γλύτωσα :P

Άσχετο: έκλαψα λίγο με την εισαγωγή στο Δημιουργία eShop με €400 xD

Επεξ/σία από vadou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 26/1/2018 στις 12:37 ΜΜ, Aims είπε

Για Ελλαδα δυσκολο φιλε.

Μην τρεφεις αυταπατες..

Οσα μεταπτυχικα κ να παρεις,οσο καλος κ να γινεις στο αντικειμενο αυτο,αυτοι που θα σου παιρνουν συνεντευξη θα σου λενε "ναι αλλα δεν εχεις πιστοποιηση ταδε " κλπ προφασεις για να μη σου δινουν την δουλεια..

Για αυτους θα εισαι παντα μηχανολογος..

ΑΝ ηθελες να κανεις αυτη την στροφη σε καποια σοβαρη εργασιακα χωρα(πχ Αγγλια),τοτε θα μπορουσα να σου πω..

 

Στις 24/1/2018 στις 3:20 ΜΜ, alex723243 είπε

Χαιρετώ όλο το φόρουμ,

Ονομάζομαι Αλέξανδρος 24 χρονών και είμαι από Θεσσαλονίκη , Έχω τελειώσει  Μηχ/ος Μηχανικός (ενεργειακής κατεύθυνσης) στο ΤΕΙ της Κοζάνης και εργάζομαι εδώ και ένα χρόνο με αυτή την ιδιότητα σε μια  εταιρεία αλλά βλέπω ότι γενικά δεν με τραβάει πολύ το επάγγελμα, (τουλάχιστον σε αυτά που έχει να  προσφέρει η ελληνική αγορά), οπότε άρχισα να σκέφτομαι αλλαγή κατεύθυνσης προς την πληροφορική. Ξέρω είδη ότι η αγορά ζητάει web developers/designers, software developers , android/ios developers καθώς ελέγχω τις αγγελίες στο ίντερνετ συστηματικά και βλέπω ότι έχουν μεγάλη ζήτηση, οπότε θα με ενδιέφερε να μάθω για αυτές τις ειδικότητες τι εφόδια θα χρειαστώ ; 

Από το δικό μου ψάξιμο βρήκα αρκετά σεμινάρια καθώς και site με βίντεο που μπορείς να μάθεις προγραμματισμό, το δικό μου θέμα είναι πως θα καταφέρω να βρω δουλειά στον κλάδο; 
Κατατακτήριες δεν θέλω λόγο ότι είναι πολλά χρόνια οπότε σκεφτόμουν για κάποιο μεταπτυχιακό στην Ελλάδα τύπου software engineering για αρχή και μετά συμπληρωματικά σεμινάρια, τι πιστεύεται μπορώ με αυτά μετά να κυνηγήσω δουλειές μήπως είναι αχρείαστο το μεταπτυχιακό; μήπως δεν είναι αρκετό; Οποιαδήποτε συμβουλή μου δώσετε θα την εκτιμήσω και γενικά είμαι ανοιχτός να μου προτείνετε και άλλες εναλλακτικές.

 

Ελπίζω να μην κούρασα με το post μου και να το έβαλα στην σωστή ενότητα, περιμένω την βοήθειά σας ευχαριστώ. 

 

Στις 24/1/2018 στις 3:20 ΜΜ, alex723243 είπε

Χαιρετώ όλο το φόρουμ,

Ονομάζομαι Αλέξανδρος 24 χρονών και είμαι από Θεσσαλονίκη , Έχω τελειώσει  Μηχ/ος Μηχανικός (ενεργειακής κατεύθυνσης) στο ΤΕΙ της Κοζάνης και εργάζομαι εδώ και ένα χρόνο με αυτή την ιδιότητα σε μια  εταιρεία αλλά βλέπω ότι γενικά δεν με τραβάει πολύ το επάγγελμα, (τουλάχιστον σε αυτά που έχει να  προσφέρει η ελληνική αγορά), οπότε άρχισα να σκέφτομαι αλλαγή κατεύθυνσης προς την πληροφορική. Ξέρω είδη ότι η αγορά ζητάει web developers/designers, software developers , android/ios developers καθώς ελέγχω τις αγγελίες στο ίντερνετ συστηματικά και βλέπω ότι έχουν μεγάλη ζήτηση, οπότε θα με ενδιέφερε να μάθω για αυτές τις ειδικότητες τι εφόδια θα χρειαστώ ; 

Από το δικό μου ψάξιμο βρήκα αρκετά σεμινάρια καθώς και site με βίντεο που μπορείς να μάθεις προγραμματισμό, το δικό μου θέμα είναι πως θα καταφέρω να βρω δουλειά στον κλάδο; 
Κατατακτήριες δεν θέλω λόγο ότι είναι πολλά χρόνια οπότε σκεφτόμουν για κάποιο μεταπτυχιακό στην Ελλάδα τύπου software engineering για αρχή και μετά συμπληρωματικά σεμινάρια, τι πιστεύεται μπορώ με αυτά μετά να κυνηγήσω δουλειές μήπως είναι αχρείαστο το μεταπτυχιακό; μήπως δεν είναι αρκετό; Οποιαδήποτε συμβουλή μου δώσετε θα την εκτιμήσω και γενικά είμαι ανοιχτός να μου προτείνετε και άλλες εναλλακτικές.

 

Ελπίζω να μην κούρασα με το post μου και να το έβαλα στην σωστή ενότητα, περιμένω την βοήθειά σας ευχαριστώ. 

Στις 24/1/2018 στις 3:20 ΜΜ, alex723243 είπε

Χαιρετώ όλο το φόρουμ,

Ονομάζομαι Αλέξανδρος 24 χρονών και είμαι από Θεσσαλονίκη , Έχω τελειώσει  Μηχ/ος Μηχανικός (ενεργειακής κατεύθυνσης) στο ΤΕΙ της Κοζάνης και εργάζομαι εδώ και ένα χρόνο με αυτή την ιδιότητα σε μια  εταιρεία αλλά βλέπω ότι γενικά δεν με τραβάει πολύ το επάγγελμα, (τουλάχιστον σε αυτά που έχει να  προσφέρει η ελληνική αγορά), οπότε άρχισα να σκέφτομαι αλλαγή κατεύθυνσης προς την πληροφορική. Ξέρω είδη ότι η αγορά ζητάει web developers/designers, software developers , android/ios developers καθώς ελέγχω τις αγγελίες στο ίντερνετ συστηματικά και βλέπω ότι έχουν μεγάλη ζήτηση, οπότε θα με ενδιέφερε να μάθω για αυτές τις ειδικότητες τι εφόδια θα χρειαστώ ; 

Από το δικό μου ψάξιμο βρήκα αρκετά σεμινάρια καθώς και site με βίντεο που μπορείς να μάθεις προγραμματισμό, το δικό μου θέμα είναι πως θα καταφέρω να βρω δουλειά στον κλάδο; 
Κατατακτήριες δεν θέλω λόγο ότι είναι πολλά χρόνια οπότε σκεφτόμουν για κάποιο μεταπτυχιακό στην Ελλάδα τύπου software engineering για αρχή και μετά συμπληρωματικά σεμινάρια, τι πιστεύεται μπορώ με αυτά μετά να κυνηγήσω δουλειές μήπως είναι αχρείαστο το μεταπτυχιακό; μήπως δεν είναι αρκετό; Οποιαδήποτε συμβουλή μου δώσετε θα την εκτιμήσω και γενικά είμαι ανοιχτός να μου προτείνετε και άλλες εναλλακτικές.

 

Ελπίζω να μην κούρασα με το post μου και να το έβαλα στην σωστή ενότητα, περιμένω την βοήθειά σας ευχαριστώ. 

Γεια χαρά σε όλο το φόρουμ

Αλέξανδρε παρακολούθησα το νήμα και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον, μιας και βρίσκομαι σε μια παρόμοια κατάσταση. Μηχανολόγος από ΤΕΙ, αλλαγή καριέρας, Θεσσαλονίκη κτλ

Ήθελα να ρωτήσω τι επιλογή έκανες τελικά και ποιες είναι οι πρώτες εντυπώσεις σου;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πήγαινε στα καραβια Αλέξανδρε! θα βγάλεις τρελό χρήμα.. άσε την Πληροφορική γιατί θέλει πολλές γνώσεις και πρακτική εμπειρία.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στόχευσε σε μεγάλες εταιρείες με generic θεσεις εργασίας . ΠΧ junior software engineer , junior technical consultant, entry IT professional κτλ

Εχουν σε γενικές γραμμές πιο structured test με πιο συγκεκριμένα πράγματα και έχουν τους πόρους να εκπαιδέυσουν τους υποψηφιους

Πολλές εταιρείες μάλιστα επειδή χρησιμοποιούν δικά τους εργαλεία δεν περιμένουν ο υποψήφιος να τα ξέρει οπότε το τεστ είναι πιο θεωρητικό

Επεξ/σία από Aztec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ioannis000Το έψαξα και με τα καράβια καθώς έχω φίλο που δουλεύει μηχανικός απο εμποροπλοιάρχων, αυτό που έχω να πώ είναι πώς έχει λεφτά αλλά δεν είναι επάγγελμα που μπορεί να κάνει ο καθένας, επίσης αν σαρέσει κάτι πολύ θα το ακολουθήσεις και ας έχει πολύ διάβασμα και θέλει προσπάθεια, τα εμπόδια είναι για καλό, ευχαριστώ πάντως όπως και να έχει. 

@Aztec Σε ευχαριστω και εσένα για την συμβουλή σου, πήγα σε μερικές συνεντεύξεις τέτοιου τύπου αλλά προτίμησαν άλλους με πτυχίο πληροφορικής και ας έδειξα μεγαλύτερο ζήλο και είχα περισσότερη όρεξη για δουλειά, σαφώς βέβαια όποιος επιμένει θα βρεί κάτι στο τέλος.

Επειδή το είχα παρατήσει το θέμα να σας πώ ότι τελικά μέσα απο μια διαδικασία δοκιμών και πειραματισμών με το προγραμματισμό κατάλαβα ότι δεν είναι για εμένα, αυτό που συμπέρανα ήταν αυτό που γνώριζα απο την αρχή, ότι μαρέσει το hardware στους υπολογιστές να τους φτιάχνω απο scratch να κάνω troubleshouting overclocking και διάφορα τέτοια. Επίσης δοκίμασα να δώ και δίκτυα υπολογιστών αλλά δεν μπορώ να πώ ότι ενθουσιάστηκα αλλά ίσως τα δώσω μια ευκαιρία ξανά μελλοντικά. Αυτό που μαρέσει είναι αυτό που αποκαλούν μερικοί ο κατσαβιδάκιας καλός η κακός. Τώρα εγώ αφήνω το θέμα ανοιχτό για να μπορέσω να βοηθησώ εγώ μαζί και με εσάς άτομα που μπορεί να βρεθούν στην ίδια θέση με εμένα, οπότε όποιος θέλει ρωτάει και βοηθάω όσο μπορώ, ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από alex723243
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 24/1/2018 στις 3:20 ΜΜ, alex723243 είπε

Από το δικό μου ψάξιμο βρήκα αρκετά σεμινάρια καθώς και site με βίντεο που μπορείς να μάθεις προγραμματισμό, το δικό μου θέμα είναι πως θα καταφέρω να βρω δουλειά στον κλάδο; 

Για μαθήματα προγραμματισμού δες κι εδώ

https://www.youtube.com/channel/UC_N8ld673LEY490wrUyXbKg/featured

Εκτός λάθους, είναι 120 μαθήματα μόνο για τη γλώσσα C

Αν δεν ξέρεις τίποτα από προγραμματισμό, αυτή θα σε βάλει σίγουρα στη λογική του προγραμματισμού ήδη από τα πρώτα μαθήματα. Μέχρι το μάθημα 8 ή 9 αν θυμάμαι καλά, τα πράγματα είναι σχετικά εύκολα, μετά δυσκολεύουν κάπως αλλά εσένα δεν πρέπει να σ' απασχολεί αυτό. Η γλώσσα θα σε βοηθήσει να κάνεις την εισαγωγή σου στον προγραμματισμό, κι από κει και πέρα αν σ' αρέσει την ολοκληρώνεις. Διαφορετικά επιλέγεις μιαν άλλη για να συνεχίσεις στο στόχο σου. Θα πρότεινα πάντως να την ολοκληρώσεις έτσι κι αλλιώς.

Στο θέμα της πρώτης γλώσσας υπάρχουν πολλές και διάφορες γνώμες, άλλος θα σου πει ξεκίνα από την Pascal, άλλος από την C άλλος από την C++ ή την C# κι άλλος από την Java, κι αν κάτσεις κι ακούσεις τον καθένα δεν θα βγάλεις άκρη. Η ουσία είναι ότι η κάθε γλώσσα έχει την ιστορία της, το σκοπό της, και τη λογική της, αν ακολουθήσεις την ιστορική πορεία των γλωσσών, θα μπεις ομαλά στο παιχνίδι κι όλα θα πάνε καλά. Αν αρχίσεις να γυρίζεις γύρω - γύρω τις γλώσσες μέχρι ν' αποφασίσεις ποια είναι η καλύτερη, το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να κάνεις κύκλους.

Η σειρά που προτείνω για προγραμματισμό είναι.:  C , C++ , Java

Η σειρά που προτείνω για ιστοσελίδες είναι.: html , CSS , JavaScript

Ενδιάμεσα βρες χρόνο και για Βάσεις Δεδομένων.

Αν χρειαστείς σημειώσεις βιβλία κλπ πες το και θα γίνει :) 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tony_dim_2018 Ευχαριστώ και εσένα για τις συμβουλές, αν δείς βέβαια πιο πάνω γράφω ότι για μένα τελείωσε το θέμα προγραμματισμός αλλά καλό είναι που τα ανεβάζεις καθώς μπορεί να βοηθήσει και άλλα άτομα που ψάχνονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, alex723243 είπε

@tony_dim_2018 Ευχαριστώ και εσένα για τις συμβουλές, αν δείς βέβαια πιο πάνω γράφω ότι για μένα τελείωσε το θέμα προγραμματισμός αλλά καλό είναι που τα ανεβάζεις καθώς μπορεί να βοηθήσει και άλλα άτομα που ψάχνονται. 

Ωχ...  δεν το είχα δει αυτό... χαχα

:) 

Εντάξει, σημασία έχει να κάνεις πράγματα που σ' αρέσουν.

14 ώρες πριν, alex723243 είπε

Αυτό που μαρέσει είναι αυτό που αποκαλούν μερικοί ο κατσαβιδάκιας

Ωραίος κι ο κατσαβιδάκιας αρκεί να έχει γνώσεις, και να μην είναι μόνο κατσαβιδάκιας.

--Αν σ' ενδιαφέρει η τέχνη, στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρεις ένα μάθημα ξυλογλυπτικής από παλιότερο χόμπυ μου.

Είναι μόνο χόμπυ, δεν πουλάω τίποτα, δεν είναι διαφήμιση.

https://www.youtube.com/channel/UCIOaeNYJiD0OO2NR2Y7BGYg/videos

....

Όσο για τον κατσαβιδάκια... χαχα

Δες στον παρακάτω σύνδεσμο, υπάρχει μια βιβλιοθήκη για κατσαβιδάκια κάθε ειδικότητας.

http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=NODE&cnode=66

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και έχεις γνώσεις Μηχ. Μηχανικού ίσως εάν επένδυες σε τομέα ρομποτικής (ο οποίος έχει ΚΑΙ προγραμματισμό) ή και κυβερνοασφάλειας ασφάλειας σε συστήματα PLC, ίσως να μπορείς να έχεις ένα αβαντάζ. Δε ο κόσμος του Web Development νομίζω είναι στα πρόθυρα κορεσμού λόγο ότι οι περισσότεροι ζητούν web developers και νομίζω λίγος η πολύ οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει ένα wordpress theme.

Ίσως εάν επένδυες σε τομέα ασφάλιας που λόγο του GDPR, αρχίζει και έχει ψωμί ειδικά σε βιομηχανικό επίπεδο / συνδυασμό πληροφορικής και μηχανικών συστημάτων. Δε λόγο Ελληνικής Οικονομίας ίσως να στραφείς είτε εργασιακά είτε σε επίπεδο offshore startup σε ποιο διεθνή αγορά.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε μου επειδή είμαι και εγώ σε παρόμοια φάση και το έχω ψάξει πάρα πολύ άμα γουστάρεις πληροφορική να πας. Κανένας δεν θα σού κόψει τα φτερά,κανένας hr  που ήταν παντειο,φιλολογία  και έκανε μεταπτυχιακό(δηλαδή άλλαξε και αυτός καριερα) η είχε γνωστό και μπήκε και δεν είχε συνάφεια με το hr. Άπλα έχει διάβασμα ,πολύ επίμονη,υπομονή και να πας με " τσαμπουκά" στις συνεντεύξεις και κάποιος θα εκτιμήσει τα προσόντα που θα έχεις ,το portfolio  που θα έχεις. Και στην τελικη ακομα και να μην βρεθεί κάτι στην Ελλάδα αμεσα υπάρχει και η λύση του εξωτερικού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...