Προς το περιεχόμενο

Συνάρτηση Αναζήτησης σε πολλά φύλλα στο Excel


epipi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό ειναι το excel στο ποστο 1 και 2 να βαζω το συμβολο στην καθε ημερομηνια και να το μεταφερει στο 1 φυλλο το βαθμο και το ονομα στην ημερομηνια που εχω βαλει για το πόστο 1 και 2 

ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ 2022.xlsx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπόν Κώστα,

Από το παράδειγμά σου προκείπτει ότι για κάθε πόστο αντιστοιχεί ένα άτομο για κάθε ημέρα, οπότε τα πράγματα είναι απλά.

Με το συνδυασμό των συναρτήσεων INDEX, MATCH αλλά και της OFFSET, έχεις το ζητούμενο στο φύλλο ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ.

Σου επιστρέφω το αρχείο σου με τους απαραίτητους τύπους γιατί εντός του μηνύματος τους αντιλαμβάνεται για κακόβουλο κώδικα και με μπλοκάρει.

ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ 20222.xlsx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Μαστρογιάννη καλησπέρα θέλω άλλη μια βοήθεια σου στέλνω το ecxel

έχω το καθημερινό πρόγραμμα και το έχω χωρίσει σε βάρδιες το

1  βάρδια 07:00 έως 15:00 

2 βάρδια 15:00 έως 22:00

3 βάρδια 22:00 έως 07:00

μπορείς να κάνεις τα μαγικά σου οπως και το άλλο που έφτιαξες?

 

Πρόγραμμα Ημερήσιο στης Μηχανές.xlsx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostas 234 είπε

μπορείς να κάνεις τα μαγικά σου οπως και το άλλο που έφτιαξες?

Φίλε Κώστα,

Θα πρέπει να γίνει ξεκάθαρο ότι, σε forums σαν κι αυτό εδώ, δεν είμαστε για να δίνουμε έτοιμες λύσεις ούτε και παραγγελίες. Εδώ βρισκόμαστε για να ανταλλάσσουμε ιδέες και να μοιραζόμαστε τη γνώση, την οποία σε μεγάλο βαθμό έχουμε αποκομίσει από forums σαν κι αυτό εδώ. Εδώ μέσα κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να σου απαντήσει και, όποιος το κάνει, το κάνει από καλή θέληση και μόνο, και με σκοπό να σε βοηθήσει στην ατομική σου προσπάθεια, όχι για να σε απαλλάξει από αυτή. Αν απευθύνεσαι σε κάποιο μέλος αποκλειστικά, περιορίζεσαι σε αυτό ως προς τι πιθανές απαντήσεις, ενώ, αν εξαρτάσαι από αυτό, περιορίζεσαι γενικώς ως προς τις δυνατότητές σου. Αυτά τα λέω ως φιλικές κουβέντες και όχι ως κριτική, και ως τέτοιες θέλω να τις εκλάβεις.

Αν λοιπόν μελετούσες τους τύπους που σου έδωσα στο προηγούμενο αρχείο, θα είχες κατανοήσει τη λογική τους και θα τους είχες προσαρμόσει στο παρόν με μεγάλη ευκολία.

Για παράδειγμα, ο τύπος για το βαθμό της πρώτης βάρδιας, με μια μικρή προσαρμογή, γίνεται:

=INDEX(Φύλλο2!$D$5:$D$32;MATCH(1;OFFSET(Φύλλο2!$E$5:$E$32;0;$A11);1))

Και εξηγώ:

η OFFSET(Φύλλο2!$E$5:$E$32;0;$A11) μετατοπίζει τη στήλη αναζήτησης βάρδιας στο Φύλλο2 προς τα δεξιά της στήλης ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ με βάση τις τιμές της στήλης Α/Α του φύλου1.

η MATCH(1;OFFSET(Φύλλο2!$E$5:$E$32;0;$A11);1) ψάχνει για την τιμή 1 στη στήλη που τις δίνει η OFFSET.

η INDEX(Φύλλο2!$D$5:$D$32;MATCH(1;OFFSET(Φύλλο2!$E$5:$E$32;0;$A11);1)) επιστρέφει την τιμή της στήλης ΒΑΘΜΟΣ του φύλου2 από τη θέση που της επιστρέφει η MATCH.

Αντίστοιχα λειτουργεί και ο τύπος για το ονοματεπώνυμο της δεύτερης βάρδιας:

=INDEX(Φύλλο2!$E$5:$E$32;MATCH(2;OFFSET(Φύλλο2!$E$5:$E$32;0;$A11);1))

Εισάγεις λοιπόν τους παραπάνω τύπους στα κελιά της πρώτης μέρας στο Φύλλο1 προσαρμοσμένους κατάλληλα για κάθε στοιχείο και βάρδια και τους συμπληρώνεις προς τα κάτω. Για να μην φαίνονται οι τιμές σφάλματος και τα 0 στις θέσεις που δεν υπάρχει βάρδια, εφάρμοσε μορφοποίηση υπό όρους που να ισχύει για αυτές τις τιμές με γραμματοσειρά ίδια με τον φόντο των κελιών, όπως έκανα στο προηγούμενο αρχείο.

Κάνε αυτά και, αν κολλήσεις κάπου, εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε – όλοι.

Καλή συνέχεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Μαστρογιάννη η παρατήρηση σου είναι δεκτή πριν σου στείλω μήνυμα έκανα προσπάθεια αλλά δεν κατάφερα τίποτα γι αυτό ζήτησα την βοήθεια σου για δεύτερη φορά.

Παρέλαβα ένα γραφείο και ο προηγούμενος τα έβγαζε όλα χειρόγραφα και έκανε πολύ ώρα για να τα βγάλει και όταν ανέλαβα εγώ έτσι ξεκίνησα γιατί δεν ξέρω και πολλά από excel και έστειλα εδώ στο φόρουμ αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει και όπως και με βοήθησες και σε ευχαριστώ γι΄αυτό

Τώρα έκανα αυτά που είπες αλλά έχω πρόβλημα σου στέλνω το excel γιατί α πόσο και αν διάβασα δεν μπόρεσα να το φτιάξω κάτι μου ξεφεύγει και δεν μου βγάζει τα ονόματα σωστά

 

Πρόγραμμα Ημερήσιο στης Μηχανές.xlsx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν. Μέχρι να απαντήσει ο μαστροΓιάννης εγώ παρατήρησα τα εξής στο φύλλο σου που θέλουν αλλαγή ή διόρθωση.

1.  Άλλαξε το τελευταίο 1 σε 0 στις index.

2. Στις στήλες Ε και F άλλαξε το MATCH από 1 σε 2

3. Στις στήλες G και H άλλαξε το MATCH από 1 ή 2 σε 3

4. Και στις 4 παραπάνω στήλες, η αναφορά της OFFSET θα είναι στην περιοχή $E5:$E32 γιατί βλέπω ότι π.χ. στην H το έχεις $H5:$H32 και στην F το έχεις $F5:$F32 μάλλον από το σύρσιμο για συμπλήρωση.

5. Νομίζω ότι χρειάζεσαι και κάποιον έλεγχο αν π.χ. είναι κενή η βάρδια να εμφανίζει ένα μήνυμα ή κάποια παύλα στο αντίστοιχο κελί αντί του #Δ/Υ

6. Αν θέλεις, επέλεξε όλα τα κελιά με τις βάρδιες στον 1ο φύλλο και πήγαινε και Μορφοποίηση υπό όρους->Δημιουργία κανόνα και βάλε το παρακάτω για να χρωματίζει τις βάρδιες που δεν έχει υπάλληλο.

spacer.png

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε Κώστα,

Πρώτα απ' όλα, ένα λάθος ήταν δικό μου, που άφησα το τρίτο όρισμα της MATCH σε 1. Θα πρέπει να είναι 0 (μηδέν) διότι τώρα ψάχνουμε για μια συγκεκριμένη τιμή (1,2 ή 3).

Η αναφορά όμως της OFFSET θα πρέπει να είναι πάντα "αγκυρωμένη" στη στήλη των ονομάτων του φύλλου2: Φύλλο2!$E$5:$E$32 Προφανώς, με την αντιγραφή των τύπων προς τα δεξιά, σου ξέφυγε η ανάλογη προσαρμογή της παραπάνω αναφοράς.

Επίσης, η τιμή αναζήτησης της MATCH, θα πρέπει σε κάθε περίπτωση να ανταποκρίνεται στην τιμή της βάρδιας (1,2 ή 3).

Εξ αιτίας λοιπόν όλων των παραπάνω, δεν έπαιρνες τα σωστά αποτελέσματα.

Σου επιστρέφω το αρχείο σου διορθωμένο μαζί με κάτι λίγα έξτρα, ως αποζημίωση για την απροσεξία μου. :-)

Καλή συνέχεια στην αξιέπαινη προσπάθειά σου!

Edit:

Φίλε @micos000  μαζί γράφαμε! :)

Πρόγραμμα Ημερήσιο στης Μηχανές2.xlsx

Επεξ/σία από MastroGiannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά, εμένα μου πήρε καμιά ώρα να το βρω. :D

btw, ωραία η πρόσθεση του pull-down για να εμφανίζει τις βάρδιες ενός υπάλληλου.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά Κώστα και καλή συνέχεια!

Φαίνεται πως εσύ δεν είσαι από αυτούς τους υπαλλήλους που εκβιάζουν την υπηρεσία τους. :-)

brecht2.JPG.17e0c61a58b78b56ca30624faf5d129f.JPG

Το παραπάνω είναι απόσπασμα από το βιβλίο "ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΤΟΥ κ. ΚΟΫΝΕΡ" του Μπέρτολτ Μπρεχτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα καλή σαρακοστή να έχουμε

όσο επεξεργάζομαι το ecxel με τις υπηρεσίες μου βγήκε το εξής ερώτημα και όσο και αν προσπάθησα μέσω της αναζητήσεις του google δεν βρήκα πως να το κάνω και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Θέλω αν γίνεται αυτό που ζητάω στο τέλος του κάθε ονόματος να μου βγάζει πόσες καθημερινές και πόσες αργίες έκανε για τον μήνα που θα φτιάχνω

δεν ξέρω αν γίνεται αυτο 

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-03-07 181450.png

Επεξ/σία από kostas 234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα καλησπέρα,

Πάνω από την αρίθμηση των ημερών (περιοχή F2-AJ2) βάζε την τιμή 1 σε κάθε κελί που η από κάτω μέρα πέφτει σε αργία.

Στο πρώτο κελί για τις αργίες (AL5) βάλε τον τύπο:

=SUMPRODUCT(--(F5:AJ5>0);$F$2:$AJ$2)

Στο κελί για το σύνολο (ΑΜ5) βάλε τον τύπο:

=COUNT(F5:AJ5)

Στο κελί για τις καθημερινές (ΑΚ5) βάλε τον τύπο:

=AM5-AL5

Συμπλήρωσε τους τύπους προς τα κάτω και πες μας αν έγινε.

Tip: Επιλέγοντας όλα τα κελιά ημερών του πίνακα, μπορείς να εισάγεις μορφοποίηση υπό όρους με τύπο =F$2=1 και με κάποιον σκούρο φόντο, ώστε οι στήλες που ορίζεις ως αργίες να χρωματίζονται αυτόματα. ;)

Καλή συνέχεια!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα έβαλα αυτές της συνάρτησής και το αποτέλεσμα είναι στο κελί ΑΚ (Καθημερινές) μου βγάζει όλες της υπηρεσίες στο κελί AL (Αργίες) τίποτα  και στο κελί ΑΜ (Σύνολο) εκεί είναι ένταξή

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-03-09 064832.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...