Προς το περιεχόμενο

Συνάρτηση Αναζήτησης σε πολλά φύλλα στο Excel


epipi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, kostas 234 είπε

Στο πρώτο φύλλο πως θα το κάνω να βγάζει και εκεί της αργίες με χρώμα ? βάζω της συνάρτησής και δεν βγάζω άκρη

Τα κελιά με τους αριθμούς και τα ονόματα των ημερών Κώστα, θα πρέπει να περιέχουν πραγματικές ημερομηνίες για να δουλέψουν οι σχετικές συναρτήσεις.

Στο κελί της πρώτης ημέρας παίρνεις την ημερομηνία της με τη συνάρτηση =DATE($E$2;$F$3;1) όπου $E$2 είναι το κελί με το έτος και $F$3 το κελί με τον αριθμό του επιλεγμένου μήνα. Τα υπόλοιπα κελιά των ημερών, προσθέτουν απλά μια μέρα στην ημερομηνία του προηγούμενου. Για παράδειγμα, αν το κελί F7 έχει την πρώτη μέρα του μήνα, για την επόμενη μέρα ο τύπος του επόμενου κελιού είναι =F7+1 και δείχνει τη δεύτερη μέρα του μήνα. Το κελί της πρώτης ημέρας στο Φύλλο1 "βλέπει" στο κελί της πρώτης μέρας στο Φύλλο2 και έτσι τα δυο φύλλα μένουν συγχρονισμένα καθώς αλλάζεις έτος και μήνα στο Φύλλο2.

Για να φαίνεται μόνο ο αριθμός της ημέρας στο κελί που περιέχει ημερομηνία, αυτό θα πρέπει να έχει μορφοποίηση με τύπο η και, για να φαίνονται τα τρία αρχικά του ονόματος της ημέρας ο τύπος πρέπει να είναι ηηη. Με ηηηη φαίνεται ολόκληρο το όνομα της ημέρας. Με τύπο "ΜΗΝΟΣ " μμμμ εεεε εμφανίζεται το ΜΗΝΟΣ  Μαρτίου 2022 αν η ημερομηνία του κελιού πέφτει τον Μάρτη του 2022. Όπως καταλαβαίνεις, αυτό που πραγματικά έχει ένα κελί δεν είναι πάντα αυτό που φαίνεται.

Για περισσότερα περί μορφοποίησης δες εδώ.

Εξέτασε στο συνημμένο που ανέβασα σήμερα παραπάνω τους τύπους και τις μορφοποιήσεις των κελιών για να καταλάβεις πώς δουλεύουν. Είναι πιο απλοί σήμερα και για να δουλεύουν πρέπει να προσαρμόζεις τις αναφορές τους στις περιοχές που τους εισάγεις. Στα κελιά που αχνοφαίνονται οι τιμές τους, αν σε ενοχλούν, μπορείς να κάνεις το χρώμα της γραμματοσειράς τους τελείως λευκό για μην φαίνονται καθόλου.

Προσπάθησε να καταλάβεις καλά τα όσα σου προτείνουμε ώστε να είσαι σε θέση να τα εφαρμόζεις μόνος σου και σε άλλα αρχεία.

Όταν θα είσαι έτοιμος, ξεκλείδωσε τα κελιά στα οποία θα εισάγεις τιμές και κλείδωσε το φύλλο για να προστατέψεις αυτά τα οποία έχουν τύπους και συναρτήσεις.

Αυτά για την ώρα,

Καλή συνέχεια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το 1 φύλλο είναι αυτό που δίνω πως γίνετε αυτές της εντολές που έχω βάλει στον  κύκλο να της πάω ποιο πέρα ώστε να μην φαίνονται και να μην επηρεάζουν της συναρτήσεις ? εκεί που είναι το ονοματεπώνυμο και από κάτω αργίες - Σαββατοκύριακα θα μπει η ημερομηνία και η ονομασία της εταιριας

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-03-10 175521.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MastroGiannis είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Ο αριθμός 1, είναι αριθμός. Το ρωμαϊκό "Ι",  το ιταλικό "Uno", το αγγλικό "One", το ελληνικό "Ένα" ή ο "Άσσος" κτλ, είναι κείμενα που πληκτρολογούνται από διαφορετικά του αριθμητικού πληκτρολόγια.

Ο τύπος =CODE(1) και ο τύπος =CODE("1"), στο Excel επιστρέφουν την ίδια τιμή (49), σε όποια γλώσσα κι αν γράψεις το 1.

Μπορείς να μαντέψεις από εδώ, ποιανού συμβόλου τιμή θα επιστρέψει ο τύπος =CODE("l");

Δεν νομίζω να έκανα σύγκριση μεταξύ αριθμών και γραμμάτων. Αν το "I" το θεωρήσετε γράμμα, όπως στον τύπο στο τέλος, εννοείται πως δεν θα λάβετε 49.

Αν όμως κάνετε χρήση του =CODE(ARABIC("I")) επιστρέφει 49. Το ARABIC, μετατρέπει τον αριθμό από ρωμαϊκό σε αραβικό. Τον αριθμό, όχι το γράμμα.

Για καλύτερη κατανόηση με την χρήση μόνο αραβικών αριθμών, επίσης χωρίς μετατροπή, το δυαδικό =1+1 στο excel θα έβγαζε αριθμό (2) που δεν υφίσταται στο δυαδικό σύστημα. Επλίζω τώρα να λύθηκε το όποιο θέμα.

6 ώρες πριν, MastroGiannis είπε

Έχεις προσέξει ότι σε πολλές περιπτώσεις, το τονισμένο κεφαλαίο Ά, δεν εμφανίζεται στους υπότιτλους ταινιών;

Ξέρω ότι καταλαβαίνεις για τι πράγμα μιλάω και ξέρεις ότι έχω δίκιο, οπότε, κάθε αντιπαράθεση επί του θέματος είναι εξ αρχής άγονη.

Κωδικοποίηση, κάτι ξέρω. Επίσης ξέρω και πολλά άλλα, αλλά επίσης δεν έχουν σχέση με το θέμα.

Γενικά, όπως έχω πει και θα συνεχίζω να το λέω, το Excel, είναι εργαλείο, και οι λύσεις ακόμα και για τα πιο απλά, είναι ουσιαστικά άπειρες. Για παράδειγμα, μπορεί π.χ. ένας να γράφει "=" και να κάνει κλικ στο κελί Α1, να γράφει "+", κλικ στο Α2, να γράφει "+" κλικ στο Α3 και να πατάει το Enter (κάνει κλικ, για να αποφύγει τυχόντα λάθη). Ένας άλλος, μπορεί να γράφει =SUM(A1:A3) και ας ρισκάρει να γράψει κάποιο γράμμα σε διαφορετική γλώσσα.

Γενικά η εμπειρία και η γνώση, παίζουν σημαντικότατο ρόλο στην επίλυση προβλημάτων. Και όπως είπα στο προηγούμενο μήνυμα, αν τα δεδομένα είναι λάθος, θα λάβεις και λάθος αποτέλεσμα. Με την δική μου εμπειρία, τις δικές μου γνώσεις και με τα υπάρχοντα δεδομένα, η χρήση των "Σαβ" και "Κυρ", συγγνώμη, αλλά περιέχονται στην βέλτιστη λύση. Αν ήταν κάτι πιο σύνθετο ή τα δεδομένα ήταν διαφορετικά, θα το προσέγγιζα και διαφορετικά.

6 ώρες πριν, MastroGiannis είπε

Συμφωνώ. Δεν είπα ότι είναι λάθος οι συναρτήσεις αλλά επιρρεπείς σε λάθη, λόγω της απατηλής φαινομενικότητας των αλφαβητικών χαρακτήρων. Αυτό, σε καμία περίπτωση δε μειώνει την εξυπνάδα τους ως λύσεις και την αξία τους ως προτάσεις, και, ως τέτοιες, εκτιμούνται δεόντως.:cool:

Σίγουρα, οι υπερτύποι είναι προτιμότεροι για το ίδιο το αρχείο αλλά οι τύποι σε βοηθητικές περιοχές κάνουν τους υπόλοιπους πιο ευανάγνωστους και ευκολότερη τη συντήρησή τους. Το μόνο που μπορεί να συμβεί σε μια βοηθητική περιοχή είναι να διαγραφεί κατά λάθος, πράγμα το οποίο θα έχει άμεσο και ορατό αποτέλεσμα στο υπόλοιπο φύλλο. Φυσικά, αυτά τα γνωρίζεις ήδη αλλά τα λέω στην πεθερά για να τ' ακούει η νύφη. :-)

Τις περοσσότερες φορές, θέλουμε να βλέπουμε άμεσα τα δεδομένα χωρίς περιττά που να μας αποσπούν την προσοχή, όπως ζήτησε και ο Κώστας, πιο κάτω.

6 ώρες πριν, MastroGiannis είπε

Το εξηγώ εδώ αυτό:

αλλά πλέον δεν έχει σημασία. Αντί για -1 και 1, στο παρόν συνημμένο, τα ΣΚ παίρνουν την τιμή 1, οι αργίες την τιμή 2 και οι αργίες που πέφτουν σε ΣΚ την τιμή 3. Επίσης, οι τύποι έχουν απλοποιηθεί κι άλλο. Για παράδειγμα, ο ISNA(MATCH(F7;HollyDays;0))

έχει αντικατασταθεί από τον COUNTIF(HollyDays;F$7)

και, όλος ο τύπος του κελιού F6 έχει γίνει

=(WEEKDAY(F$7;2)>5)+(COUNTIF(HollyDays;F$7)*2).

Προφανώς, λόγω των αυτόματων συγχωνεύσεων των μηνυμάτων μου στο μήνυμα που παραθέτεις, σου διέφυγε το συνημμένο το οποίο περιγράφεις με ακρίβεια στην πρότασή σου. :-)

 

Πρόγραμμα Ημερήσιο στης Μηχανές(HollyDays).xlsx 25 kB · 1 download

Δεν θυμάμαι να ανέβασα κάποιο αρχείο, και τα πρώτα αρχεία που κατέβασα δεν περιείχαν την πρότασή μου. Αν προστέθηκε στην πορεία, δεν το γνωρίζω.

Απλά είδα πως με τον τρόπο αυτό, δεν θα χρειαζόταν αλλαγή κριτηρίου στην WEEKDAY μαζί με όποια θετικά θα μπορούσε αυτό να αποφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, να αποφεύγετε τις συγχωνεύσεις (γενικά μιλάω).

Και, μιλώντας για κελιά... Ζήτω η ατομική ελευθερία! :-D

Χωρίς πλάκα, οι συγχωνεύσεις (τουλάχιστον στο Excel) δημιουργούν πολλά προβλήματα.

Είναι προτιμότερη η οριζόντια στοίχιση "Κέντρο επιλεγμένης περιοχής" από τη μορφοποίηση κελιών (όπως την είχα αυτή τη γραμμή Κώστα), έτσι ώστε, το κάθε κελί, να διατηρεί την ανεξαρτησία του (όπως και τα άτομα ;)).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, demessakis είπε

Αν το "I" το θεωρήσετε γράμμα, όπως στον τύπο στο τέλος, εννοείται πως δεν θα λάβετε 49.

Αν όμως κάνετε χρήση του =CODE(ARABIC("I")) επιστρέφει 49. Το ARABIC, μετατρέπει τον αριθμό από ρωμαϊκό σε αραβικό. Τον αριθμό, όχι το γράμμα.

Δεν το θεωρώ εγώ γράμμα, αλλά, ο ιδιοκτήτης του αλωνιού στο οποίο μαλώνουμε.

Syntax

ARABIC( text )

The ARABIC function syntax has the following arguments.

  • Text    Required. A string enclosed in quotation marks, an empty string (""), or a reference to a cell containing text.

Για τον άνθρωπο, είτε το 1 είτε το Ι, αποτελούν σύμβολα της έννοιας του εν. Όπως και το 0, για την έννοια του μηδέ εν (ο [κοινός] νους του ανθρώπου, δεν διαθέτει έννοια για το μηδέν· μόνο σύμβολο. Δεν μπορεί να αντιληφθεί το τίποτα παρά μόνο ως έλλειψη του κάτι). 

Οι μηχανές, που διαθέτουν διαφορετική υλική δομή για την έννοια (1 ως αριθμό) και διαφορετική για το σύμβολό της ("1" ως κείμενο), αναγκαστικά αντιμετωπίζουν διαφορετικά αυτές τις δύο τιμές. Για το Excel ειδικότερα, η τιμή "Ι" δεν είναι αριθμός, είναι κείμενο (Text), όπως ακριβώς και η τιμή "ένα", οι οποίες πρέπει να μεταφραστούν σε 1. Το 1 όμως είναι αριθμός ακόμα και ως κείμενο ("1"), το οποίο κείμενο, στο Excel, δεν χρειάζεται κάποια ειδική συνάρτηση για τη μετατροπή του σε αριθμό (η οποία μάλιστα δεν είναι και διαθέσιμη σε όλες τις εκδόσεις του).

Αντιλαμβάνεται λοιπόν κανείς, σε τι παγίδες μπορεί να πέσουν οι τύποι και οι συναρτήσεις του αν, αντί για τους αριθμούς, προτιμάει τα κείμενα που δείχνουν σε αυτούς.

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ, ποιον αραβικό αριθμό επιστρέφουν οι παρακάτω τρεις εκφράσεις;

=ARABIC("I")

=ARABIC("Ι")

=ARABIC("l")

Αφού όμως, η βέλτιστη λύση είναι η προσωπική επιλογή του καθενός, πάω πάσο και δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο σ' αυτό το θέμα.

 

23 ώρες πριν, demessakis είπε

Δεν θυμάμαι να ανέβασα κάποιο αρχείο, και τα πρώτα αρχεία που κατέβασα δεν περιείχαν την πρότασή μου. Αν προστέθηκε στην πορεία, δεν το γνωρίζω.

Το αρχείο στο οποίο αναφέρομαι, βρίσκεται ως συνημμένο στο μήνυμα στο οποίο απαντούσες.

Απλά, πέρασε απαρατήρητο διότι, λόγω συγχωνεύσεων των απαντήσεών μου, βρίσκεται στη μέση του μηνύματος.

Είδατε τι κάνουν οι συγχωνεύσεις;;; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε ΜαστροΓιάννη Βρήκα ένα λάθος στο ecxel είναι στης αργίες (ΑΚ) - καθημερινές ( ΑL) δεν βγάζει σωστά τα νούμερα όταν μπαίνουν η επίσημες αργίες

 

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-03-12 122947.png

Πρόγραμμα Ημερήσιο στης Μηχανές(HollyDays) 1.xlsx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kostas 234 είπε

φίλε ΜαστροΓιάννη Βρήκα ένα λάθος στο ecxel είναι στης αργίες (ΑΚ) - καθημερινές ( ΑL) δεν βγάζει σωστά τα νούμερα όταν μπαίνουν η επίσημες αργίες

Λογικό είναι, αφού έχουν παραμείνει οι τύποι από το προηγούμενο αρχείο.

Για τις αργίες, στο AL9, βάλε:

=SUMPRODUCT(-(OFFSET($F9;0;0;1;DAY(DATE($E$2;$F$3+1;0)))>0);-(OFFSET($F$6;0;0;1;DAY(DATE($E$2;$F$3+1;0)))>0))

και για το σύνολο στο AM9, βάλε:

=COUNT(OFFSET($F9;0;0;1;DAY(DATE($E$2;$F$3+1;0))))

και συμπλήρωσε προς τα κάτω.

Η OFFSET() δίνει στους υπολογισμούς τις ημέρες του επιλεγμένου μήνα μόνο, ώστε να μην επεκτείνονται και στις πρώτες μέρες του επόμενου αν δεν έχει 31 ο τρέχον.

Η DATE($E$2;$F$3+1;0) επιστρέφει την τελευταία ημέρα του επιλεγμένου μήνα και η DAY(DATE($E$2;$F$3+1;0)) λέει στην OFFSET() πόσο να επεκταθεί προς τα δεξιά της πρώτης μέρας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φίλε ΜαστροΓιάννη το έφτιαξα και σε ευχαριστώ με το ecxel αυτό έχω πατήσει πάνω και στης υπηρεσίες και έτσι με ένα σπάρο δυο τρυγόνια όπως λέει και η παροιμία

πες μου λίγο πως θα κάνω μετονομασία στο ecxel στο δεύτερο φύλλο εκεί που λέει υπηρεσία μηχανές πατάω πάνω και δεν μπορώ να κάνω τίποτα θέλω να γράψω υπηρεσίες Απριλίου ( το Απριλίου το παίρνει αυτόματα) .

Επεξ/σία από kostas 234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kostas 234 είπε

πες μου λίγο πως θα κάνω μετονομασία στο ecxel στο δεύτερο φύλλο εκεί που λέει υπηρεσία μηχανές πατάω πάνω και δεν μπορώ να κάνω τίποτα θέλω να γράψω υπηρεσίες Απριλίου ( το Απριλίου το παίρνει αυτόματα) .

Δεξί κλικ στο Α5 και επέλεξε Μορφοποίηση κελιών. Θα το βρεις εκεί.

Το ίδιο ισχύει και για το Φύλλο1 (ΜΗΝΟΣ Απριλίου)

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...