Προς το περιεχόμενο

Συνάρτηση Αναζήτησης σε πολλά φύλλα στο Excel


epipi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως τα λέει ο φίλος micos000. Αρκεί να έχεις επιλέξει όλη την περιοχή Α5:ΑΜ5.

Αν θέλεις όμως κάτι πιο δυναμικό και πιο διαχειρίσιμο, με χρήση τύπου και όχι μέσω μορφοποίησης, μπορείς να "χτίσεις" δυναμικά το κείμενο με το όνομα του φύλλου + το όνομα του μήνα ως εξής:

=MID(CELL("filename");FIND("]";CELL("filename"))+1;50)&TEXT($F$7;" μμμμ εεεε")

Η MID(CELL("filename");FIND("]";CELL("filename"))+1;50) επιστρέφει το όνομα του φύλλο και

η TEXT($F$7;" μμμμ εεεε") το όνομα του μήνα συν το έτος.

Αν λοιπόν το όνομα του φύλλου είναι "ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ" και ο μήνα Απρίλιος, τότε ο παραπάνω τύπος επιστρέφει:  ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ Απριλίου 2022

Το μειονέκτημα είναι πως, πλέον, το κελί δεν περιέχει ημερομηνία αλλά κείμενο. Στην περίπτωσή σου όμως, αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 12/3/2022 στις 1:55 ΠΜ, MastroGiannis είπε

Δεν το θεωρώ εγώ γράμμα, αλλά, ο ιδιοκτήτης του αλωνιού στο οποίο μαλώνουμε.

Για τον άνθρωπο, είτε το 1 είτε το Ι, αποτελούν σύμβολα της έννοιας του εν. Όπως και το 0, για την έννοια του μηδέ εν (ο [κοινός] νους του ανθρώπου, δεν διαθέτει έννοια για το μηδέν· μόνο σύμβολο. Δεν μπορεί να αντιληφθεί το τίποτα παρά μόνο ως έλλειψη του κάτι). 

Οι μηχανές, που διαθέτουν διαφορετική υλική δομή για την έννοια (1 ως αριθμό) και διαφορετική για το σύμβολό της ("1" ως κείμενο), αναγκαστικά αντιμετωπίζουν διαφορετικά αυτές τις δύο τιμές. Για το Excel ειδικότερα, η τιμή "Ι" δεν είναι αριθμός, είναι κείμενο (Text), όπως ακριβώς και η τιμή "ένα", οι οποίες πρέπει να μεταφραστούν σε 1. Το 1 όμως είναι αριθμός ακόμα και ως κείμενο ("1"), το οποίο κείμενο, στο Excel, δεν χρειάζεται κάποια ειδική συνάρτηση για τη μετατροπή του σε αριθμό (η οποία μάλιστα δεν είναι και διαθέσιμη σε όλες τις εκδόσεις του).

Αντιλαμβάνεται λοιπόν κανείς, σε τι παγίδες μπορεί να πέσουν οι τύποι και οι συναρτήσεις του αν, αντί για τους αριθμούς, προτιμάει τα κείμενα που δείχνουν σε αυτούς.

Ανατρέξτε στο προηγούμενο μήνυμά μου, εκεί που έλεγα για δυαδικούς αριθμούς, για αποφυγή όποιου μπερδέματος γραμμάτων και αριθμών. Εκεί βρίσκεται και η απάντηση στα παραπάνω.

Και κάτι ακόμα, αν μου επιτρέπετε. Σίγουρα θα σας διαφεύγει η χρήση της συνάρτησης VALUE, που κάνει αυτό ακριβώς που λέτε. Να μετατρέπει το 1 (text) σε 1 (value), σε περίπτωση που θέλουμε να κάνουμε χρήση του ως αριθμό.

Στις 12/3/2022 στις 1:55 ΠΜ, MastroGiannis είπε

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ, ποιον αραβικό αριθμό επιστρέφουν οι παρακάτω τρεις εκφράσεις;

=ARABIC("I")

=ARABIC("Ι")

=ARABIC("l")

Αφού όμως, η βέλτιστη λύση είναι η προσωπική επιλογή του καθενός, πάω πάσο και δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο σ' αυτό το θέμα.

Εξαρχής είπα πως και οι αριθμοί μπορούν να γραφτούν με διαφορετικούς τρόπους. Και εφόσον τα σύμβολα, όπως σωστά επισημαίνετε, μπορούν να γραφτούν με περισσότερους τρόπους, τότε υπερβαίνουν και τους διαφορετικούς τρόπους γραφής των γραμμάτων.

Στις 12/3/2022 στις 1:55 ΠΜ, MastroGiannis είπε

Το αρχείο στο οποίο αναφέρομαι, βρίσκεται ως συνημμένο στο μήνυμα στο οποίο απαντούσες.

Απλά, πέρασε απαρατήρητο διότι, λόγω συγχωνεύσεων των απαντήσεών μου, βρίσκεται στη μέση του μηνύματος.

Είδατε τι κάνουν οι συγχωνεύσεις;;; :-D

Δεν νομίζω να λειτουργεί με αυτό τον τρόπο η επισύναψη. Θα έπρεπε να κατεβάσω το αρχείο και να το δω, αλλά δεν έχω πολύ χρόνο τελευταία και κυρίως δεν είδα να μένει για πολλή ώρα κάτι αναπάντητο, οπότε δεν πολυασχολήθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά

Θέλω άλλη μια βοήθεια αν γίνεται

Μπορούμε να κάνουμε συνεργασία το world με το excel ?

Τι θέλω να πω έχουμε τον πίνακα που είναι σε excel μορφή και έχω της υπηρεσίες εκεί και επειδή έχουμε το καθημερινό ημερολόγιο συμβάντων και για να μην κάθομαι στο world να γράφω ποιος έχει υπηρεσία εκείνη την ημέρα (γράφουμε και άλλα πράγματα )με το που βάζω την ημερομηνία να παίρνει αυτόματα τα ονόματα. Αν γίνεται αυτό θα μου έλυνε πολύ τα χέρια.

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-03-21 153633.png

2022-03-21 153343.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας παιδιά.έχω ενα excel αδειων  και θέλω να βάλω δίπλα στο όνομα στο πρώτο φύλλο το υπόλοιπο άδειων μεσώ των φύλλων που εχει το excel.προσπάθησα να κάνω κάτι λίγα που ξέρω άλλα τίποτα .αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει  θα ήταν κάλο.επισυνάπτω το αρχειο

ΑΔΕΙΕΣ 1.xlsx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ine11 είπε

Καλησπέρα σας παιδιά.έχω ενα excel αδειων  και θέλω να βάλω δίπλα στο όνομα στο πρώτο φύλλο το υπόλοιπο άδειων μεσώ των φύλλων που εχει το excel.προσπάθησα να κάνω κάτι λίγα που ξέρω άλλα τίποτα .αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει  θα ήταν κάλο.επισυνάπτω το αρχειο

ΑΔΕΙΕΣ 1.xlsx 39.93 kB · 3 downloads

Το να ορίσεις σε ένα κελί να δείχνει το περιεχόμενο από άλλο κελί σε άλλο φύλλο φαντάζομαι ότι  γνωρίζεις πως γίνεται. Απλά επιλέγεις το κελί, πατάς = και πας στο φύλλο->κελί που θέλεις και το επιλέγεις. π.χ. στο κελί του υπόλοιπου βάζεις το

='Προβολή ημερολογίου'!AH20

και θα σου εμφανίσει το νούμερο.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι το κελί με το υπόλοιπο αδειών ενημερώνεται ανάλογα με την επιλογή υπαλλήλου πάνω δεξιά και αυτό δεν επιτρέπει την προβολή του υπόλοιπου των άλλων υπάλληλων, παρά μόνο του επιλεγμένου.

Αν το υπόλοιπο βγαίνει από το 25 μείον τις ημέρες στην καρτέλα "Παρακολούθηση αδειών" μπορείς να βάλεις στο υπόλοιπο το

=25-ΠαρακολούθησηΑδειών[@Ημέρες]

αλλά θα πρέπει να κάνεις αναδιάταξη στη λίστα ώστε να είναι ίδια η λίστα με αυτήν στην καρτέλα "Λίστα υπαλλήλων". Αν όμως στην παρακολούθηση προσθέτεις επιπλέον καταχωρήσεις για το ίδιο άτομο θα πρέπει να ξεχωρίσεις στον πίνακα το ανάλογο άτομο για να βγάλεις ένα σωστό άθροισμα.

Μέχρι εδώ μπορώ να σε βοηθήσω εγώ με τις λίγες γνώσεις μου, καθώς δεν ξέρω και πως στήθηκε το excel σου. Αν δεν σου φτάνει αυτό που σου πρότεινα περίμενε να απαντήσεις κανένα τσακάλι του excel  (π.χ. MastroGiannis ή demessakis).

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, micos000 είπε

Το να ορίσεις σε ένα κελί να δείχνει το περιεχόμενο από άλλο κελί σε άλλο φύλλο φαντάζομαι ότι  γνωρίζεις πως γίνεται. Απλά επιλέγεις το κελί, πατάς = και πας στο φύλλο->κελί που θέλεις και το επιλέγεις. π.χ. στο κελί του υπόλοιπου βάζεις το

='Προβολή ημερολογίου'!AH20

και θα σου εμφανίσει το νούμερο.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι το κελί με το υπόλοιπο αδειών ενημερώνεται ανάλογα με την επιλογή υπαλλήλου πάνω δεξιά και αυτό δεν επιτρέπει την προβολή του υπόλοιπου των άλλων υπάλληλων, παρά μόνο του επιλεγμένου.

Αν το υπόλοιπο βγαίνει από το 25 μείον τις ημέρες στην καρτέλα "Παρακολούθηση αδειών" μπορείς να βάλεις στο υπόλοιπο το

=25-ΠαρακολούθησηΑδειών[@Ημέρες]

αλλά θα πρέπει να κάνεις αναδιάταξη στη λίστα ώστε να είναι ίδια η λίστα με αυτήν στην καρτέλα "Λίστα υπαλλήλων". Αν όμως στην παρακολούθηση προσθέτεις επιπλέον καταχωρήσεις για το ίδιο άτομο θα πρέπει να ξεχωρίσεις στον πίνακα το ανάλογο άτομο για να βγάλεις ένα σωστό άθροισμα.

Μέχρι εδώ μπορώ να σε βοηθήσω εγώ με τις λίγες γνώσεις μου, καθώς δεν ξέρω και πως στήθηκε το excel σου. Αν δεν σου φτάνει αυτό που σου πρότεινα περίμενε να απαντήσεις κανένα τσακάλι του excel  (π.χ. MastroGiannis ή demessakis).

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου.δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη και έστειλα το excel στον MastroGiannis

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

παιδιά καλησπέρα

θέλω μια βοήθεια. στο ημερολόγιο θέλω από δίπλα να μου βγάζει στο πρώτο κελί (κ5) ο μήνας έχει πχ 31 ημέρες στο δεύτερο κελί (L5) εδώ να βγάζει τα σαββατοκύριακα και της αργίες ποιος μπορεί να με βοηθήσει

Βιβλίο1.xlsx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτοιμο...

Πρέπει να ενεργοποιήσεις τις μακροεντολές για να λειτουργήσει γιατί δυστυχώς το excel δεν έχει έτοιμη συνάρτηση για την καταμέτρηση κελιών βάση χρώματος.  Την φόρμουλα την βρήκα εδώ (την βάζεις στην visual basic σαν module, πρέπει να εμφανίσεις την καρτέλα Προγραμματιστής) και προσθέτει δύο νέες συναρτήσεις, την CountCellsByColor(range;cell) και CountCellsByFontColor(renge;cell). Για το χρώμα επιλέγεις ή δίνεις το κελί με το χρώμα που θέλεις να έχεις σαν αναφορά.

Για την καταμέτρηση των ημερών είναι απλό. Απλά χρησιμοποιείς την COUNTΑ(range) για να μετρήσεις την μη κενά κελιά.

Βιβλίο1.xlsm

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, micos000 είπε

Έτοιμο...

Πρέπει να ενεργοποιήσεις τις μακροεντολές για να λειτουργήσει γιατί δυστυχώς το excel δεν έχει έτοιμη συνάρτηση για την καταμέτρηση κελιών βάση χρώματος.  Την φόρμουλα την βρήκα εδώ (την βάζεις στην visual basic σαν module, πρέπει να εμφανίσεις την καρτέλα Προγραμματιστής) και προσθέτει δύο νέες συναρτήσεις, την CountCellsByColor(range;cell) και CountCellsByFontColor(renge;cell). Για το χρώμα επιλέγεις ή δίνεις το κελί με το χρώμα που θέλεις να έχεις σαν αναφορά.

Για την καταμέτρηση των ημερών είναι απλό. Απλά χρησιμοποιείς την COUNTΑ(range) για να μετρήσεις την μη κενά κελιά.

Βιβλίο1.xlsm 16.84 kB · 0 downloads

Ευχαριστώ πολύ

Αλλά δεν ξέρω πως ενεργοποιώ την καρτέλα προγραμματιστής

το τροποποιησα λιγο

ημερολογιο.xlsm

Επεξ/σία από kostas 234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Η καρτέλα Προγραμματιστής δεν εμφανίζεται από προεπιλογή, αλλά μπορείτε να την προσθέσετε στην κορδέλα.

  1. Στην καρτέλα Αρχείο , μεταβείτε στις Επιλογές > Προσαρμογή κορδέλας.

  2. Στην περιοχή Προσαρμογή της Κορδέλας και στην περιοχή Κύριες καρτέλες, επιλέξτε το πλαίσιο ελέγχου Προγραμματιστής.

Μετά την εμφάνιση της καρτέλας, η καρτέλα Προγραμματιστής παραμένει ορατή, εκτός εάν καταργήσετε την επιλογή του πλαισίου ελέγχου ή πρέπει να εγκαταστήσετε ξανά ένα πρόγραμμα του Microsoft 365.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως σε βοηθάει το βίντεο; Είναι στα Αγγλικά αλλά δεν έχει σημασία. Όπου λέει Developer εσύ θα βλέπεις Προγραμματιστής. Σου δούλεψε τουλάχιστον όπως ήθελες;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...