Προς το περιεχόμενο

Η μανία με την εξόρυξη κρυπτονομισμάτων έχει στείλει τις τιμές των GPUs στα ύψη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, stud1118 είπε

Από το ειρωνικό σου ύφος καταλαβαίνω ότι είσαι μικρός στην ηλικά. Ελπίζω όταν είχαν μπει τα capital controls στη Κύπρο το Μάρτιο του 13 να ήσουν αρκετά μεγάλος για να θυμάσαι την απότομη άνοδο του bitcoin τότε. Τυχαίο ;  Όσο τυχαίο οτι οι Ρώσοι ολιγάρχες προτιμούσαν την Κύπρο για τις off-shore εταιρείες τους.

Το σταματάω εδώ γιατί είμαστε off-topic και είσαι εριστικός

Δεν έχω ειρωνικό ύφος προς τα σένα φίλε, συγγνώμη αν το εξέλαβες έτσι. Προς την άποψη εκφράζομαι, επειδή την έχω διαβάσει αρκετές φορές. Συγγνώμη, δεν πήγαινε για σένα, δεν το σκέφτηκα καν έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, Human Soul είπε

Με αυτή την απάντησή σου κατάλαβα ότι δε θες να ακούσεις την άλλη γνώμη και να χρησιμοποιήσεις λίγο τον εγκέφαλό σου παραπάνω. Κρίμα γιατί τα επιχειρήματά σου είχαν κάποια βάση.

Δέχομαι την άποψή σου και καταλαβαίνω ότι προσπαθείς να μας δώσεις να καταλάβουμε ότι καίει ούτως ή άλλως πολύ ρεύμα το σύστημα των καρτών και σ'αυτό δε διαφώνησα. Εγώ επιμένω στα προηγούμενά μου επιχειρήματα λοιπόν που θέλω να σου δώσω να καταλάβεις ότι είναι ανόφελο να συγκρίνεις μια επιχείρηση με χιλιάδες ιδιώτες σε τέτοια θέματα. Σαν κοινωνικό σύνολο οι δεκάδες ενεργειακοί πόσοι που χαλάνε οι ιδιώτες είναι πολλαπλάσιοι από μιας επιχείρησης. Δες το σαν τα σκουπίδια ένα πράμα. Δεν ήθελα να επεκτείνω την συζήτηση μόλις διέκρινα ειρωνία, είδα την λέξη άμαζον και άρθρο που αφορά πάλι το σύστημα καρτών.

Όσον αφορά το ειρωνικό υφάκι σου μια θερμή παρατήρηση δεδομένου ότι δε σε ξέρω δε με ξέρεις, νεύρα έχουμε όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vali είπε

Αν το ρεύμα καεί για να παίξει κάποιος παιχνίδι, να παίξει μουσική σε μια συναυλία, να φωτίσει ένα γήπεδο ποδοσφαίρου για να παιχτεί ένας αγώνας, ή για να φωτιστούν οι δρόμοι τη νύχτα αποσκοπεί στη διασκέδαση των ανθρώπων, ή στην ασφάλεια της κυκλοφορίας ή γενικά για να γίνει η ζωή μας πιο καλή. Πιστεύω όλοι μπορούμε να το κατανοήσουμε αυτό.

Αν εσύ γνωρίζεις τα οφέλη του mining στην κοινωνία, παρακαλώ ,γράψε το και εδώ μπας και το καταλάβω.

Το mining δεν έχει κανένα όφελος για την κοινωνία, Από την άλλη πλευρά όμως τα cryptocurrencys που δεν χρειάζονται mining είναι ωφέλιμα για την κοινωνία γιατί τι δεν ελέγχονται από κυβέρνησης ή κεντρικές τράπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Τι αξία έχει το ομόλογο; Την αξία που αναγράφει, όταν λήξει. Εν ολίγοις, ένα ελληνικό ομόλογο των 10.000€, θα σου αποφέρει 10.000€ (συν τους τόκους) όταν λήξει και θα πρέπει να σε πληρώσει το ελληνικό κράτος.

Τι αξία έχει μια μετοχή; Την αξία που της αναλογεί επί του μετοχικού μερίσματος της επιχείρησης. Δηλαδή, ένα ποσοστό από τα κέρδη της επιχείρησης στο τέλος κάθε οικονομικού έτους.

Τι αξία έχει ένα Bitcoin; Επειδή είναι νόμισμα, την αξία που αναλογεί στα προϊόντα και υπηρεσίες που μπορείς να αγοράσεις με αυτό.

Μπορεί να υπάρξει φούσκα με οτιδήποτε από τα παραπάνω. Και έχουν υπάρξει φούσκες ομολόγων και μετοχών, περιπτώσεις δηλαδή που οι άνθρωποι περισσότερο τα χρησιμοποιούσαν ως τζόγο και λιγότερο ως αντιπροσωπευτικό της πραγματικής τους αξίας. Κατά την άποψή μου, ακριβώς το ίδιο συμβαίνει σήμερα με τα γνωστά κρυπτονομίσματα.

Η αξία της blockchain τεχνολογίας, δε (θα έπρεπε να) έχει καμία σχέση με την αξία του ιδίου του νομίσματος.

 

Αυτά να τα πεις φίλε στους ομολογιούχους και σε αυτούς που έπαιξαν χρηματιστήριο.

Μόνο όταν τα λες να είσαι σε ασφαλή απόσταση από αυτούς ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, x-man είπε

Δηλαδή πιστεύεις ότι επειδή έπεσε το ελληνικό χρηματιστήριο καταργήθηκε το χρηματιστήριο γενικά;

Έχεις δεί πόσο αυξήθηκε το market cap απο το 1999 παγκοσμίως;
Φούσκες γίνανε σε εταιρείες ΜΟΥΦΑ. Το χρηματιστήριο συνεχίζει κανονικά. Το ίδιο θα γίνει και με τα κρυπτονομίσματα. Όσα είναι μουφα θα φύγουν. Όσα δεν είναι θα μείνουν. 21 εκατομμύρια μπιτκοιν θα υπάρξουν παγκοσμίως. Από αυτά, τα περισσότερα θα ναι χαμένα/κλεμμένα. Άρα οι λοιποί τυχεροί, θα χουν ένα αντικείμενο πολυτελείας ανεκτίμητης αξίας.

Όπως το να χεις ένα διαμάντι σε μέγεθος αυγού θα είναι.

Και άσε τον καθένα να νομίζει για φούσκες...

Γελάνε οι δισεκατομμυριούχοι χρηματιστές που επενδύσανε στο bitcoin.

Μα δεν είπα εγώ ότι θα εξαφανιστούν τα κρυπτονομίσματα. Είπα ότι σε αυτή τη φάση, τα σημερινά κρυπτονομίσματα και η σημερινή τους αξία είναι μία φούσκα! Απλά δεν είμαι σίγουρος αν θα υπάρχει το Bitcoin μετά από λίγα χρόνια και τι αξία θα έχει.

Το blockchain είναι μία τρομερή τεχνολογία με πάρα πολύ ενδιαφέρουσες προεκτάσεις. Αλλά η αξία που έχει πάρει σήμερα το Bitcoin (κυριώς) και κάποια άλλα κρυπτονομίσματα, δε βγάζει νόημα. Μπορεί να εξαφανιστούν τελείως και η τεχνολογία blockchain να εφαρμοστεί είτε σε αλλούς τομείς που απαιτούν ένα shared ledger, είτε σε άλλα κρυπτονομίσματα. Απλά πιστεύω ότι αυτό που συμβαίνει αυτή τη στιγμή είναι μία φούσκα που θα σκάσει και, αργότερα, θα εφαρμοστεί σε πιο αξιόπιστες και ώριμες λύσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, takissportime είπε

...όταν όμως οι τιμές των bitcoins πέσουν, όλοι αυτοί που αγόρασαν κάρτες για mining θα τις πουλάνε -μεταχειρισμένες- κοψοχρονιά...

 

Ωραια και για πες μου δηλαδη τι να τις κανεις? Αυτες οι καρτες που ειναι για mining δουλευουν 24 το 24ωρο, 7 ημερες την βδομαδα και οχι απλα σε full ισχυ αλλα και παραπανω.
Θα την παρεις και μετα απο 2-3 μηνες μπαμ!!!!
Εκτος αν τις δινουν 20-30ε που τοτε σιγα δεν σε νοιαζει!!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ~Palpatin~ είπε

Αυτά να τα πεις φίλε στους ομολογιούχους και σε αυτούς που έπαιξαν χρηματιστήριο.

Μόνο όταν τα λες να είσαι σε ασφαλή απόσταση από αυτούς ;)

Δε νομίζω ότι η απάντησή σου προσφέρει κάτι ουσιώδες.

Δηλαδή επειδή παρασύρθηκαν κάποιοι άνθρωποι στο "εύκολο" κέρδος από την ημιμάθειά τους ή από την ανάγκη τους για τζόγο και τους εκμεταλεύθηκαν κάποιοι κερδοσκόποι, αυτό σημαίνει ότι καλώς συμβαίνει το ίδιο και σήμερα με το Bitcoin;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Δε νομίζω ότι η απάντησή σου προσφέρει κάτι ουσιώδες.

Δηλαδή επειδή παρασύρθηκαν κάποιοι άνθρωποι στο "εύκολο" κέρδος από την ημιμάθειά τους ή από την ανάγκη τους για τζόγο και τους εκμεταλεύθηκαν κάποιοι κερδοσκόποι, αυτό σημαίνει ότι καλώς συμβαίνει το ίδιο και σήμερα με το Bitcoin;

Δεν σε βόλεψε; Μα γιατί αφού έχεις εγγύηση το κράτος!!!!

Θα ήθελα πραγματικά να δω όλους αυτούς που γράφουν για φούσκες αερόστατα κτλπ αν τους χάριζε κάποιος ένα mining rig τι θα έκαναν;

Θα έσκαβαν;

Θα πουλούσαν τις κάρτες σε τιμές εξωφρενικές;

Θα πουλούσαν στην σωστή τιμή;

Γιατί έχουμε γεμίσει με Ρομπέν των δασών ξαφνικά. Α ναι και καινούργια account :)

 

 

Προς ενημέρωση όλων:

Η κατσίκα του διπλανού πέθανε, nothing to see here move on...

Οι "Λουκαδες" μπορούν να συνεχίσουν και εδώ 

μιας και είναι πολύ της μόδας στο φόρουμ!

Επεξ/σία από ~Palpatin~
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ~Palpatin~ είπε

Δεν σε βόλεψε; Μα γιατί αφού έχεις εγγύηση το κράτος!!!!

Θα ήθελα πραγματικά να δω όλους αυτούς που γράφουν για φούσκες αερόστατα κτλπ αν τους χάριζε κάποιος ένα mining rig τι θα έκαναν;

Θα έσκαβαν;

Θα πουλούσαν τις κάρτες σε τιμές εξωφρενικές;

Θα πουλούσαν στην σωστή τιμή;

Γιατί έχουμε γεμίσει με Ρομπέν των δασών ξαφνικά. Α ναι και καινούργια account :)

Προς ενημέρωση όλων:

Η κατσίκα του διπλανού πέθανε, nothing to see here move on...

Έχει εγγύηση ένα αναξίοπιστο κράτος, όχι την πιο ισχυρή οικονομία του κόσμου!

Αυτοί που επένδυσαν στο ότι το κράτος μας είναι αξιόπιστο, έχασαν όταν αποδείχθηκε ότι δεν ήταν. Αντίστοιχα και στο χρηματιστήριο, έχασαν λεφτά οι άνθρωποι όταν αγόραζαν πανάκριβες μετοχές που δεν είχαν την αντίστοιχη αξία, επειδή έβλεπαν "εντυπωσιακά" γραφήματα που ανέβαιναν (όπως το Bitcoin σήμερα) και νόμιζαν ότι είναι η κότα που γενάει χρυσά αβγά και που δε θα πέσει ποτέ.

Προσωπικά, αν μου χάριζες ένα mining rig θα το πούλαγα. Η πιθανότητα να κάνω mine τα χιλιάδες ευρώ που κοστίζει (συν το ρεύμα που θα κάψω) σε εύλογο χρονικό διάστημα είναι πολύ μικρή. Αν λάβουμε υπόψη και το ρίσκο που θα πρέπει να πάρω, δεν αξίζει τον κόπο για εμένα. Αν αξίζει για σένα, go for it. Δε θα κερδίσεις κάτι, όμως, με το να προσπαθείς να μου την πεις...

Δεν έχω πρόβλημα με όσους θέλουν να ρισκάρουν σε αυτό το παιχνίδι και μακάρι να κάνω λάθος και να κερδίσουν όλοι. Εκφέρω μία άποψη που δεν είναι καν ειδικού στα οικονομικά (τεχνολογικά έχω άποψη, πιθανότατα καλύτερη από εσένα για το πως δουλεύει). Απλά βλέπω ακραίες απόψεις του στυλ "τα νομίσματα είναι παλιόχαρτα" και προσπαθώ να εξηγήσω πως δουλεύει το χρηματοπιστωτικό σύστημα, κάτι που δε φαίνεται να είναι σαφές σε όλους. Και η πλάκα είναι ότι αυτό που συμβαίνει σήμερα με το Bitcoin είναι 90% χρηματοπιστωτικό φαινόμενο και 10% τεχνολογικό.

Αν εσύ είσαι τόσο καλός γνώστης της αγοράς και πιστεύεις ότι το Bitcoin είναι πιο αξίοπιστο από το δολλάριο και σου φαίνεται φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει, εγώ πάω πάσο...  Εσύ γιατί το παίρνεις τόσο προσωπικά;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, White Wolf είπε

Ακομα περιμενω καποιον να μου πει πως αυτη η μπουρδα απεκτησε χρηματικη αξια και οδηγησε ολους αυτους τους καμμενους να το κανουν επαγγελμα....πραγματικα ειναι να τραβας τα μαλλια σου με το τι αποκτα αξια στο σημερινο κοσμο.

Αυτή η "μπούρδα" απόκτησε χρηματική αξία όπως απόκτησε και το τωρινό σύστημα, με τη δύναμη της μάζας. Τώρα αν εσύ θεωρείς μπούρδα ένα σύστημα το οποίο παράγει το νόμισμα μέσα από μία διαδικασία η οποία παράλληλα διαμορφώνει την αξία του, αλλά θεωρείς υπέροχο το σύστημα που απλά εκτυπώνει χαρτάκια monopoly δικαίωμά σου. Αλλά μεταξύ μας.. μην περνιέσαι και για έξυπνος

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φουσκα ειναι και θα σκασει οπως τοτε με το χρηματιστηριο και αν σκασει να δειτε μετα τι εχει να γινει τοσες καρτες θα πανε τσαμπα !

Οταν με 700 ευρω εκανες πυργο ολοκληρο τωρα θες τοσα μονο για την καρτα ειναι τρελο ! Ειπα και εγω να παρω μια 1070 αρμορ αλλα 600 ευρω ειναι παρα πολλα ! Ελεος !  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πια εξόρυξη κρυπτονομισμάτων ρε παιδιά.

Με τιμές kw/h σε ευρώπη και αμερική απο 0,17 μέχρι και 0,34 σε κάποιες ακριβές χώρες...

Και με τα κρυπτονομίσματα να χάνουν το 50 % τις αξίας τους μέσα σε 1 μήνα...

Μόνο τους Βενεζουελάνους συμφέρει αυτό το πράγμα που απορώ αν μπορούν να βρουν χρήματα για τον απαιτούμενο εξοπλισμό.

Εκτός αν την είδηση την διαδίδουν οι ίδιοι nvidia - amd για να μας πείσουν για κάτι...

 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PC useras είπε

Όταν το Bitcoin και γενικά τα κρυπτονομισματα είναι να φουντάρουν, θα φουντάρουν "εν μιά νυκτί". Το ότι κατεβαίνει σιγά - σιγά είναι οιωνός ανόδου...

main-qimg-0c9e07a7b3aef638f7bbf0161e8c799f.png

Ναι, μη φας, έχουμε γλαρόσούπα. Στα 9000 τώρα. - 50% σε 1 μήνα και εσύ ακόμα παπαγαλάκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...