Προς το περιεχόμενο

POS χωρις αγορα συσκευης


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν τέλη η λύση του freepos.gr (30EUR/χρόνο) καλύπτει την υποχρέωση που έχει μια επιχείρηση να την συναλλαγές μέσων πληρωμής με κάρτα?
Αν ναι, τότε ισχύει το ίδιο και για την λύση VirtualPos από την mypos.eu (0EUR/χρόνο) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
  • Απαντ. 357
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν σας καλύπτει να έχετε ένα ecommerce; Και καλά online pos για ένα eshop και καλά; 

Εγώ έχω ecommerce και θέλω να ρωτήσω πως δύναμαι να έχω ένα φυσικό pos για τις εκθέσεις. Δηλαδή για χρήση 5-6 μέρες το χρόνο. 

Υπάρχει κάποιος τροπος για να μην χρεωθείς υπέρμετρα πόσα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Έχει κανείς εμπειρία με το Free POS; Σαν εναλλακτική σε αναγκαστικό POS το οποίο δεν χρειάζομαι πρακτικά γιατί μέχρι τώρα δεχόμουν χρήματα μόνο μέσω καταθέσεων στην τράπεζα αλλά τα πιθανά πρόστιμα τσούζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γνωρίζω εξ ιδίας πείρας, ότι ελ. επαγγελματίας έχει δηλωμένο στην δήλωση του Ε3 το free pos κ την viva (έχει κάνει κ ταυτοποιήσει τον λογαριασμό του βέβαια, σαν να έχεις πάει σε τράπεζα) κ τα δέχτηκε το σύστημα κ όλα καλά, συνεχίζει νόμιμος κ ακάθεκτος, άλλωστε δεν παίζει ποτέ να του κάνει κανείς καμμια χρέωση στο pos.

Τώρα βγήκε σε εμένα το εξής: Έχω pos απο την ΕΤΕ δίχως κάποια χρέωση ούτε αγοράς ούτε μηνιαίας συντήρησης κτλ (ειδικό πακέτο) απο το πχ 2016. Το pos ενεργοποιήθηκε κ μπήκε στο συρτάρι έκτοτε. Τότε ανοίχτηκε κ ένας όψεως επαγγελματικός λογαριασμός στον οποίο θα πιστώνονταν τα ποσά απο το pos.

Η ΕΤΕ προχτές μας ενημέρωσε όλους ότι πλέον θα υπάρχει χρέωση 2€/ μήνα για την τήρηση του λογαριασμού όψεως. Σκέφτομαι να τον κλείσω, και άνοιξα στο viva wallet & freepos κ εγώ (για να είμαι καλυμμένος απο pos). Απο ότι φαίνεται, όλα ολοκληρώθηκαν καλά/

To πρόβλημα μου είναι ότι στη δουλειά μου μου ζητάνε να με πληρώνουν σε λογαριασμό όψεως κ όχι σε ταμιευτηρίου, άσχετα αν είμαι ο μοναδικός δικαιούχος εκεί. Μπορώ να δώσω τον viva wallet όψεως ΙΒΑΝ λογαριασμό μου, αλλά θα μπαίνουν τα χρήματα εκεί κ μετά? Αν τα μεταφέρω σε άλλη (φυσική) τράπεζα έχω χρέωση κ δεν μπορώ να τα σηκώσω απο atm (απο όσο κοίταξα). Το να πληρώνω λογαριασμούς κ υποχρεώσεις απο εκεί δεν με συμφέρει γενικά.

Σκέφτομαι λοιπόν να πάω σε μια άλλη τράπεζα που θα ανοίξω έναν όψεως δίχως χρέωση πχ Eurobank, να μου πιστώνουν τα λεφτά εκεί κ παράλληλα έχω κ το freepos κ τέλος.

Μπορεί κανείς να έχει πολλούς επαγγελματικούς λογαριασμούς ταυτόχρονα, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kontow είπε

Γνωρίζω εξ ιδίας πείρας, ότι ελ. επαγγελματίας έχει δηλωμένο στην δήλωση του Ε3 το free pos κ την viva (έχει κάνει κ ταυτοποιήσει τον λογαριασμό του βέβαια, σαν να έχεις πάει σε τράπεζα) κ τα δέχτηκε το σύστημα κ όλα καλά, συνεχίζει νόμιμος κ ακάθεκτος, άλλωστε δεν παίζει ποτέ να του κάνει κανείς καμμια χρέωση στο pos.

Τώρα βγήκε σε εμένα το εξής: Έχω pos απο την ΕΤΕ δίχως κάποια χρέωση ούτε αγοράς ούτε μηνιαίας συντήρησης κτλ (ειδικό πακέτο) απο το πχ 2016. Το pos ενεργοποιήθηκε κ μπήκε στο συρτάρι έκτοτε. Τότε ανοίχτηκε κ ένας όψεως επαγγελματικός λογαριασμός στον οποίο θα πιστώνονταν τα ποσά απο το pos.

Η ΕΤΕ προχτές μας ενημέρωσε όλους ότι πλέον θα υπάρχει χρέωση 2€/ μήνα για την τήρηση του λογαριασμού όψεως. Σκέφτομαι να τον κλείσω, και άνοιξα στο viva wallet & freepos κ εγώ (για να είμαι καλυμμένος απο pos). Απο ότι φαίνεται, όλα ολοκληρώθηκαν καλά/

To πρόβλημα μου είναι ότι στη δουλειά μου μου ζητάνε να με πληρώνουν σε λογαριασμό όψεως κ όχι σε ταμιευτηρίου, άσχετα αν είμαι ο μοναδικός δικαιούχος εκεί. Μπορώ να δώσω τον viva wallet όψεως ΙΒΑΝ λογαριασμό μου, αλλά θα μπαίνουν τα χρήματα εκεί κ μετά? Αν τα μεταφέρω σε άλλη (φυσική) τράπεζα έχω χρέωση κ δεν μπορώ να τα σηκώσω απο atm (απο όσο κοίταξα). Το να πληρώνω λογαριασμούς κ υποχρεώσεις απο εκεί δεν με συμφέρει γενικά.

Σκέφτομαι λοιπόν να πάω σε μια άλλη τράπεζα που θα ανοίξω έναν όψεως δίχως χρέωση πχ Eurobank, να μου πιστώνουν τα λεφτά εκεί κ παράλληλα έχω κ το freepos κ τέλος.

Μπορεί κανείς να έχει πολλούς επαγγελματικούς λογαριασμούς ταυτόχρονα, σωστά?

Ναι φυσικά μπορείς να έχεις πολλούς επαγγελματικούς λογαριασμούς. 

Το να διοχετεύεις τις πληρωμές μέσω του viva wallet δεν αξίζει αν δεν το χρησιμοποιείς γενικότερα. Οπότε η λύση για άλλη τράπεζα είναι μάλλον το πιο απλό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί δεν τους ρωτάτε ; https://www.freepos.gr/page/terms-and-conditions/ 

κάτω κάτω γράφουν

Τυχόν γνωστοποιήσεις του Χρήστη προς την VIVA PAYMENTS, καθώς και έγγραφες αιτήσεις για περαιτέρω ενημέρωση αναφορικά με τη χρήση της Υπηρεσίας και η τυχόν υποβολή παραπόνων, μπορούν να απευθύνονται στην ταχυδρομική διεύθυνση Αμαρουσίου - Χαλανδρίου 18-20, Μαρούσι, 151 25 ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected]. Επίσης σχετική πληροφόρηση παρέχεται και τηλεφωνικά στο σύντομο κωδικό 13855 (αστική χρέωση).

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...