Προς το περιεχόμενο

POS χωρις αγορα συσκευης


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, cheetos109 είπε

Μηχανικός είμαι, παροχή υπηρεσιών δηλαδή.

Μου είπαν προφορικά ότι είμαι καλυμμένος, αλλά εάν δεν δω κάποιες λεπτομέρειες γραπτώς, κρατώ μικρό καλάθι

Πέρα από αυτό, όποια λύση επιλεγεί, θα πρέπει να είναι αδειοδοτημενη από την ΤτΕ. 

Και εγώ νυν πελάτης viva wallet, δεν έχω λάβει κανένα mail ενημέρωσης. 

Για να είμαστε 100% σίγουροι, καλό θα ήταν να σταλεί έγγραφο αίτημα στην ααδε για το αν η "x" λύση είναι σύμφωνη με την φορολογική νομοθεσία κλπ. Υπάρχει τηλέφωνο εξυπηρέτησης πελατών της ααδε αλλά καλύτερα το γραπτό αίτημα. 

Έκανα πρόσφατα γύρα σε τράπεζες και οι τιμές είναι στο Θεό... Προφανώς και γνωρίζουν το θέμα με την viva και χρεώνουν ανάλογα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 357
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, camel555 είπε

Πέρα από αυτό, όποια λύση επιλεγεί, θα πρέπει να είναι αδειοδοτημενη από την ΤτΕ. 

οι ξένοι πάροχοι δεν χρειάζονται καμία αδειοδότηση από τη ΤτΕ αλλά καλύπτουν την υποχρέωση των επιχειρηματιών για τη δυνατότητα αποδοχής πληρωμών με κάρτες.

τα πιστωτικά ή χρηματοδοτικά ιδρύματα με έδρα σε άλλα κράτη-μέλη της ΕΕ, τα οποία με βάση το «κοινοτικό διαβατήριο» παρέχουν τις υπηρεσίες της παρ. 1 του άρθρου 11 του ν. 4261/2014, όπως η παροχή πιστώσεων και η έκδοση εγγυητικών επιστολών. Το «κοινοτικό διαβατήριο», δηλαδή η ελευθερία παροχής υπηρεσιών εντός της ΕΕ, με ή χωρίς εγκατάσταση, βασίζεται στο πανευρωπαϊκά εναρμονισμένο εποπτικό πλαίσιο που ασκείται σε κάθε κράτος-μέλος της ΕΕ.

https://www.bankofgreece.gr/kiries-leitourgies/epopteia/epopteyomena-idrymata 

 

Επεξ/σία από POS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, POS είπε

οι ξένοι πάροχοι δεν χρειάζονται καμία αδειοδότηση από τη ΤτΕ αλλά καλύπτουν την υποχρέωση των επιχειρηματιών για τη δυνατότητα αποδοχής πληρωμών με κάρτες.

τα πιστωτικά ή χρηματοδοτικά ιδρύματα με έδρα σε άλλα κράτη-μέλη της ΕΕ, τα οποία με βάση το «κοινοτικό διαβατήριο» παρέχουν τις υπηρεσίες της παρ. 1 του άρθρου 11 του ν. 4261/2014, όπως η παροχή πιστώσεων και η έκδοση εγγυητικών επιστολών. Το «κοινοτικό διαβατήριο», δηλαδή η ελευθερία παροχής υπηρεσιών εντός της ΕΕ, με ή χωρίς εγκατάσταση, βασίζεται στο πανευρωπαϊκά εναρμονισμένο εποπτικό πλαίσιο που ασκείται σε κάθε κράτος-μέλος της ΕΕ.

https://www.bankofgreece.gr/kiries-leitourgies/epopteia/epopteyomena-idrymata 

Την επιβεβαίωση του ΕΤΛ στην σχετική εφαρμογή της ααδε, θα την κάνει το τραπεζικό ίδρυμα του εξωτερικού; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, camel555 είπε

Την επιβεβαίωση του ΕΤΛ στην σχετική εφαρμογή της ααδε, θα την κάνει το τραπεζικό ίδρυμα του εξωτερικού; 

οχι, οι ξένοι λογαριασμοι δηλώνονται στα πεδια 040 και 041 του Ε3.

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, POS είπε

οχι, οι ξένοι λογαριασμοι δηλώνονται στα πεδια 040 και 041 του Ε3.

Δηλαδή ο λογαριασμός θα φαίνεται στην ααδε ως μη επιβεβαιωμένος; αυτό δεν δημιουργεί θέμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, camel555 είπε

Δηλαδή ο λογαριασμός θα φαίνεται στην ααδε ως μη επιβεβαιωμένος; αυτό δεν δημιουργεί θέμα; 

μα δεν γινεται να καταχωρηθει ξενο iban στην ααδε. τα ξενα iban μονο στο Ε3 δηλωνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, POS είπε

μα δεν γινεται να καταχωρηθει ξενο iban στην ααδε. τα ξενα iban μονο στο Ε3 δηλωνονται.

Το mypos.eu άρα να το ξεχάσω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, camel555 είπε

Το mypos.eu άρα να το ξεχάσω; 

αν δεν εχεις επαγγελματικο iban εστω σε μια ελληνικη τραπεζα ναι, το ξεχνάς.

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, coyote2 είπε

αυτό το έχουμε ήδη δηλωμένο από τότε που είχαμε το free pos? αρα δεν αλλάζουμε τίποτα... απλά λέμε ότι έχουμε το virtual pos πλέον

Εχει εφαρμογή το virtual?

Δεν ξέρω, μόλις μου το ενεργοποιήσουν θα τα ελέγξω.

Δεν έχει ξεχωριστή εφαρμογή. Κάνεις αίτηση και μέσα στον επαγγελματικό vivawallet λογαριασμό, στο μενού "Πληρωμές" ενεργοποιούν την επιλογή Virtual POS.

Απ'ότι μου είπαν η διαδικασία είναι λίγο δύσκολη αν θέλεις να πληρωθείς. Βάζεις τον πελάτη μπροστά στον υπολογιστή, περνάς τα στοιχεία του και μετά τον αφήνεις μόνο του να περάσει τον αριθμό της κάρτας του. Εντελώς δύσχρηστο αλλά για να κάνουμε τη δουλειά μας για τώρα είναι ότι πρέπει.

Και μου είπαν ότι δεν έχει καμία επιπλέον χρέωση σαν υπηρεσία πέρα απ΄την προμήθεια στις πληρωμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Guerriero4 είπε

Δεν ξέρω, μόλις μου το ενεργοποιήσουν θα τα ελέγξω.

Δεν έχει ξεχωριστή εφαρμογή. Κάνεις αίτηση και μέσα στον επαγγελματικό vivawallet λογαριασμό, στο μενού "Πληρωμές" ενεργοποιούν την επιλογή Virtual POS.

Απ'ότι μου είπαν η διαδικασία είναι λίγο δύσκολη αν θέλεις να πληρωθείς. Βάζεις τον πελάτη μπροστά στον υπολογιστή, περνάς τα στοιχεία του και μετά τον αφήνεις μόνο του να περάσει τον αριθμό της κάρτας του. Εντελώς δύσχρηστο αλλά για να κάνουμε τη δουλειά μας για τώρα είναι ότι πρέπει.

Και μου είπαν ότι δεν έχει καμία επιπλέον χρέωση σαν υπηρεσία πέρα απ΄την προμήθεια στις πληρωμές.

αν σας ενεργοποιησουν το ΜΟ/ΤΟ ή αλλιώς virtual pos χωρίς να έχετε ξενοδοχείο, ενοικιάσεις αυτοκινητων, σκαφων ή ελικοπτερων θα εχουν προβλημα. το freepos το πιθανοτερο είναι πως το εκλεισαν εξαιτιας των frauds που γινοντουσαν με τις ελευθερες πληκτρολογισεις καρτων.

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγώ πήρα και την επίσημη απάντηση της mypos σχετικά με το inactivity fee για όποιον ενδιαφέρεται.

To inactivity fee εφαρμόζεται όταν δεν γίνει καμία συναλλαγή για 12 μήνες. Η διαδικασία είναι η εξής:

α) σε ενημερώνουν σε e-mail

β) αν μέσα στους 2 επόμενους μήνες από τη στιγμή που έλαβες το e-mail δεν γίνει καμία συναλλαγή τότε χρεώνεσαι το service fee κάθε μήνα μέχρι να κάνεις μία νέα συναλλαγή.

Οπότε δεν μπορείς να το βάλεις στη ντουλάπα αλλά για μικρή έως τυπική χρήση είναι μια χαρά ως εναλλακτική.

Τώρα μένει να δούμε τι γίνεται με τη viva wallet και την everypay.

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, GothicCrusader είπε

Λοιπόν εγώ πήρα και την επίσημη απάντηση της mypos σχετικά με το inactivity fee για όποιον ενδιαφέρεται.

To inactivity fee εφαρμόζεται όταν δεν γίνει καμία συναλλαγή για 12 μήνες. Η διαδικασία είναι η εξής:

α) σε ενημερώνουν σε e-mail

β) αν μέσα στους 2 επόμενους μήνες από τη στιγμή που έλαβες το e-mail δεν γίνει καμία συναλλαγή τότε χρεώνεσαι το service fee κάθε μήνα μέχρι να κάνεις μία νέα συναλλαγή.

Οπότε δεν μπορείς να το βάλεις στη ντουλάπα αλλά για μικρή έως τυπική χρήση είναι μια χαρά ως εναλλακτική.

Τώρα μένει να δούμε τι γίνεται με τη viva wallet και την everypay.

με το mypos αμα χρεωνεις εστω 50 ευρω τον χρονο δεν σου χρεωνουν inactivity fee.

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με viva που μίλησα μου είπαν οτι νομικά δεν καλύπτει το virtual POS. Επιπλέον μου εξήγησαν πώς γίνεται η χρέωση μιας κάρτας απο την επιλογή "ειδοποίηση πληρωμής".

Εχει κανείς διαφορετική ενημέρωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, snoopycrete είπε

Με viva που μίλησα μου είπαν οτι νομικά δεν καλύπτει το virtual POS. Επιπλέον μου εξήγησαν πώς γίνεται η χρέωση μιας κάρτας απο την επιλογή "ειδοποίηση πληρωμής".

Εχει κανείς διαφορετική ενημέρωση;

Ότι να΄ναι λένε στον καθένα. Εμένα μου είπαν ότι το virtual POS καλύπτει νομικά και ότι κάνεις αίτημα και σου ανοίγει σαν επιλογή στον λογαριασμό σου 😕

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Guerriero4 είπε

Ότι να΄ναι λένε στον καθένα. Εμένα μου είπαν ότι το virtual POS καλύπτει νομικά και ότι κάνεις αίτημα και σου ανοίγει σαν επιλογή στον λογαριασμό σου 😕

Τι δραστηριότητα κάνεις;

Εγώ ξέρω ότι ισχύει αυτό που έγραψε και ο POS πιο πάνω. Εξαρτάται από τη δραστηριότητα.

Οπότε σε κάποιες περιπτώσεις καλύπτεσαι μέσω του v-pos, σε κάποιες άλλες όχι. Και, αν υποθέσουμε ότι ο υπάλληλος είναι ενημερωμένος, θα στο ξεκλειδώσει μόνο αν υπάγεσαι σε αυτές.

Αυτό το ξέρω σίγουρα γιατί είχα ζητήσει από την everypay να μου ανοίξει virtual pos και μου είχε πει ότι εγώ δεν υπάγομαι σε αυτές της κατηγορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...