Προς το περιεχόμενο

POS χωρις αγορα συσκευης


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Guerriero4 είπε

Ότι να΄ναι λένε στον καθένα. Εμένα μου είπαν ότι το virtual POS καλύπτει νομικά και ότι κάνεις αίτημα και σου ανοίγει σαν επιλογή στον λογαριασμό σου 😕

Κανένα αίτημα δεν έκανα, ήμουν logged in και μου λέει πήγαινε Ειδοποίηση πληρωμής -> Νέα ειδοποίηση. 

 

9 λεπτά πριν, GothicCrusader είπε

Τι δραστηριότητα κάνεις;

Εγώ ξέρω ότι ισχύει αυτό που έγραψε και ο POS πιο πάνω. Εξαρτάται από τη δραστηριότητα.

Οπότε σε κάποιες περιπτώσεις καλύπτεσαι μέσω του v-pos, σε κάποιες άλλες όχι. Και, αν υποθέσουμε ότι ο υπάλληλος είναι ενημερωμένος, θα στο ξεκλειδώσει μόνο αν υπάγεσαι σε αυτές.

Αυτό το ξέρω σίγουρα γιατί είχα ζητήσει από την everypay να μου ανοίξει virtual pos και μου είχε πει ότι εγώ δεν υπάγομαι σε αυτές της κατηγορίες

Η δραστηριότητα υπάγεται σε POS γιαυτό και εχω FreePos

 

Μου φαίνεται θα πιάσω το θέμα από Δευτέρα γιατι ουτε και αυτοι ξέρουν τι γίνεται αυτη τη στιγμή.

Επεξ/σία από snoopycrete
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 357
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H myPOS έχει μια πολύ έξυπνη λειτουργία το Payment Request με την οποία πρακτικά μπορείς να χρεώνεις κάρτες απομακρυσμένα και με φυσική παρουσία από το κινητό σου τηλέφωνο αλλά το καλό που έχει είναι πως δεν χρειάζεται να σου δώσει ο πελάτης την κάρτα του ή τον αριθμό της αφού οι ίδιος ο πελάτης καταχωρεί τα στοιχεία της.

Μέσα από τη mobile εφαρμογή της μπορείς να δημιουργείς μοναδικό link με συγκεκριμένο ποσό χρέωσης και να το στείλεις στον πελάτη μέσω SMS, e-Mail, Messenger, Viber κλπ

Δεν ξέρω αν αυτό θα σας βολέψει.

payment request.jpg

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, snoopycrete είπε

Κανένα αίτημα δεν έκανα, ήμουν logged in και μου λέει πήγαινε Ειδοποίηση πληρωμής -> Νέα ειδοποίηση. 

Η δραστηριότητα υπάγεται σε POS γιαυτό και εχω FreePos

Μου φαίνεται θα πιάσω το θέμα από Δευτέρα γιατι ουτε και αυτοι ξέρουν τι γίνεται αυτη τη στιγμή.

Η ειδοποίηση πληρωμής είναι για όλους αλλά δεν αντικαθιστά το POS και δεν σε καλύπτει νομικά (=> αυτό μου είχε πει η everypay)

Δεν έχει σχέση με το αν πρέπει να έχεις POS ή όχι. Έχει σημασία τι επάγγελμα κάνεις. Δηλαδή από αυτούς που πρέπει να έχουν POS κάποιοι δικαιολογείται να έχουν v-pos και κάποιοι άλλοι όχι.

Το MO/TO (mail order/telephone order) κανονικά είναι μόνο για ορισμένες δραστηριότητες όπου ο πελάτης παίρνει τηλέφωνο για να δώσει τα στοιχεία της κάρτας του ή δίνει τα στοιχεία μέσω e-mail για να γίνει  η χρέωση. Π.χ. σε ένα ξενοδοχείο αυτό έχει νόημα να γίνει.

Για τον υδραυλικό δεν δικαιολογείται κάτι τέτοιο (για ποιο λόγο ο πελάτης να στείλει mail τα στοιχεία της κάρτας;). Και οι δύο πρέπει να έχουν POS αλλά μόνο ο πρώτος καλύπτεται με v-pos

Για αυτο και μου έκανε εντύπωση ότι ο cheetos έγραψε ότι η everypay του είπε ότι καλύπτεται νομικά.

Επεξ/σία από GothicCrusader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση, έστω ελεύθερος επαγγελματίας που παρέχει υπηρεσίες κυρίως σε b2b, αλλά έχει και κάποιους λιανική. 

Αν φτιάξει eshop, ίσα ίσα για να περνάει η κάρτα του πελάτη δηλαδή online, είναι καλυμμένος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GothicCrusader είπε

Η ειδοποίηση πληρωμής είναι για όλους αλλά δεν αντικαθιστά το POS και δεν σε καλύπτει νομικά.

Δεν έχει σχέση με το αν πρέπει να έχεις POS ή όχι. Έχει σημασία τι επάγγελμα κάνεις. Δηλαδή από αυτούς που πρέπει να έχουν POS κάποιοι δικαιολογείται να έχουν v-pos και κάποιοι άλλοι όχι.

Το MO/TO (mail order/telephone order) κανονικά είναι μόνο για ορισμένες δραστηριότητες όπου ο πελάτης παίρνει τηλέφωνο για να δώσει τα στοιχεία της κάρτας του ή δίνει τα στοιχεία μέσω e-mail για να γίνει  η χρέωση. Π.χ. σε ένα ξενοδοχείο αυτό έχει νόημα να γίνει.

Για τον υδραυλικό δεν δικαιολογείται κάτι τέτοιο (για ποιο λόγο ο πελάτης να στείλει mail τα στοιχεία της κάρτας;). Και οι δύο πρέπει να έχουν POS αλλά μόνο ο πρώτος καλύπτεται με v-pos

Οπότε αυτο που μου είπε η κυριούλα στο τηλέφωνο και αναφέρω πιο πάνω, ΔΕΝ ήταν το virtual POS αλλά το MO/TO ? Με τελικό σκοπό να μου πουλήσει physical POS (αυτό μου πρότεινε, για είδος δραστηριότητας ούτε λόγος). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, snoopycrete είπε

Οπότε αυτο που μου είπε η κυριούλα στο τηλέφωνο και αναφέρω πιο πάνω, ΔΕΝ ήταν το virtual POS αλλά το MO/TO ? Με τελικό σκοπό να μου πουλήσει physical POS (αυτό μου πρότεινε, για είδος δραστηριότητας ούτε λόγος). 

κανονικά είναι άλλο το virtual pos και άλλο το mo/to (η υπηρεσία mo/to είναι ένα τμήμα του virtual pos) αλλά πολλοί θεωρούν πως το mo/to είναι ίδιο με το virtual pos.

Επεξ/σία από POS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, snoopycrete είπε

Οπότε αυτο που μου είπε η κυριούλα στο τηλέφωνο και αναφέρω πιο πάνω, ΔΕΝ ήταν το virtual POS αλλά το MO/TO ? Με τελικό σκοπό να μου πουλήσει physical POS (αυτό μου πρότεινε, για είδος δραστηριότητας ούτε λόγος). 

Όχι:) μπέρδεμα.

Το v-pos = MO/TO είναι ένα ηλεκτρονικό POS, πρακτικά ένα πρόγραμμα όπως μία ιστοσελίδα, όπου πληκτρολογείς τα στοιχεία της κάρτας χειροκίνητα (ή βάζεις τον πελάτη να τα γράψει).

Η ειδοποίηση πληρωμής (payment request) είναι ένα μήνυμα που στέλνεις στον πελάτη με κάποιο μέσο (π.χ. e-mail) ώστε αυτός να πληκτρολογήσει τα στοιχεία σε μία δική του συσκευή (π.χ. ένα κινητό ή έναν υπολογιστή).

viva wallet, everypay, mypos όλες έχουν και τα δύο. Αλλά by default το v-pos είναι απενεργοποιημένο.

Αυτοί που κάνουν επαγγέλματα που δικαιολογείται το v-pos=ΜΟ/ΤΟ μπορούν να ζητήσουν να ενεργοποιηθεί η αντίστοιχη επιλογή στην ιστοσελίδα. Αυτοί είναι καλυμμένοι με το v-pos.

Αυτοί που κάνουν επαγγέλματα που δεν δικαιολογείται έχουν κανονικά πρόσβαση μόνο στην ειδοποίηση πληρωμής.

-edit-

Η ισότητα που έχω γράψει επομένως είναι λάθος.

Αλλά το concept νομίζω είναι το ίδιο.

- 2ο edit-

Όσον αφορά τη mypos δεν ξέρω αν ισχύει ακριβώς αυτό για το v-pos μιας και δεν είναι στην Ελλάδα

Επεξ/σία από GothicCrusader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GothicCrusader είπε

Όχι:) μπέρδεμα.

Το v-pos = MO/TO είναι ένα ηλεκτρονικό POS, πρακτικά ένα πρόγραμμα όπως μία ιστοσελίδα, όπου πληκτρολογείς τα στοιχεία της κάρτας χειροκίνητα (ή βάζεις τον πελάτη να τα γράψει).

Η ειδοποίηση πληρωμής (payment request) είναι ένα μήνυμα που στέλνεις στον πελάτη με κάποιο μέσο (π.χ. e-mail) ώστε αυτός να πληκτρολογήσει τα στοιχεία σε μία δική του συσκευή (π.χ. ένα κινητό ή έναν υπολογιστή).

viva wallet, everypay, mypos όλες έχουν και τα δύο. Αλλά by default το v-pos είναι απενεργοποιημένο.

Αυτοί που κάνουν επαγγέλματα που δικαιολογείται το v-pos=ΜΟ/ΤΟ μπορούν να ζητήσουν να ενεργοποιηθεί η αντίστοιχη επιλογή στην ιστοσελίδα. Αυτοί είναι καλυμμένοι με το v-pos.

Αυτοί που κάνουν επαγγέλματα που δεν δικαιολογείται έχουν κανονικά πρόσβαση μόνο στην ειδοποίηση πληρωμής.

Μάλιστα, ΟΚ θενξ. Θα ξαναμιλήσω μαζί τους απο αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GothicCrusader είπε

Τι δραστηριότητα κάνεις;

Εγώ ξέρω ότι ισχύει αυτό που έγραψε και ο POS πιο πάνω. Εξαρτάται από τη δραστηριότητα.

Οπότε σε κάποιες περιπτώσεις καλύπτεσαι μέσω του v-pos, σε κάποιες άλλες όχι. Και, αν υποθέσουμε ότι ο υπάλληλος είναι ενημερωμένος, θα στο ξεκλειδώσει μόνο αν υπάγεσαι σε αυτές.

Αυτό το ξέρω σίγουρα γιατί είχα ζητήσει από την everypay να μου ανοίξει virtual pos και μου είχε πει ότι εγώ δεν υπάγομαι σε αυτές της κατηγορίες

Κατασκευή ιστοσελίδων, ελπίζω να με καλύπτει το v-pos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς η βιβα είδε ότι δεν έβγαζε λεφτά από το free pos μιας και μεγάλη πλειοψηφία κατόχων ουδέποτε το χρησιμοποίησε, όχι γιατί δεν ήθελε, αλλά διότι κανείς πελάτης δεν ζήτησε να πληρώσει με κάρτα. Η μονομερής και βλαπτική για τα συμφέροντα των κατόχων ενέργειά της να τερματίσει την σχετική υπηρεσία και μάλιστα χωρίς προσωπική πληροφόρηση του κάθε χρήστη, παρά την παράταση που πήρε, είναι τουλάχιστον κατακριτέα. Γνωρίζω ότι έχουν γίνει σχετικές αναφορές στην ΤτΕ, ως εποπτεύουσα αρχή και πιστεύω εξαιτίας αυτών παρατάθηκε.

Ή έπεσαν χρήματα για να πουληθούν συσκευές...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπα... μαλλον ειχε μεγαλο ποσοστο σε απατες εξαιτίας της ανοιχτης πληκτρολογισης που την εδινε αβερτα κουβερτα σε ολους μεσω του free pos

οι συσκευες που προτεινει δεν ειναι και τοσο λειτουργικες γιατι δεν ειναι αυτονομες και απαιτουν συνδεση με κινητο μεσω bluetooth για να παρουν internet

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, polaki είπε

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση, έστω ελεύθερος επαγγελματίας που παρέχει υπηρεσίες κυρίως σε b2b, αλλά έχει και κάποιους λιανική. 

Αν φτιάξει eshop, ίσα ίσα για να περνάει η κάρτα του πελάτη δηλαδή online, είναι καλυμμένος? 

Δυστυχώς η απάντηση είναι ότι μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο μόνο αν ανήκεις σε συγκεκριμένα ΚΑΔ. Οπότε αναγκαστικά πρέπει να ρωτήσεις λογιστή.

Οι περισσότεροι ΕΛΕΠ δεν μπορούν να το κάνουν.

Τονίζω βέβαια ότι αυτά αλλάζουν κάθε τρις και λίγο και ότι αναμένονται μεγάλες αλλαγές λόγω των ηλεκτρονικών βιβλίων.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://medium.com/@vivawallet/freeposdecommission-233e49caafb0

Γράφουν:

"Σημείωση: Να γνωρίζετε πως στην περίπτωση χρήσης της επιλογής «Ειδοποιήσεις πληρωμών» δεν λαμβάνετε νομική βεβαίωση."

Οπότε μάλλον δεν θα είμαστε καλυμμένοι με virtual POS.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδια η viva εχει pos με 69 ευρω και η mypos με 29 ευρω. επιχειρηματίες ειστε, δεν είναι κανένα σπουδαίο κόστος να αγοράσετε ένα φτηνο pos να το εχετε να ειστε καλυμενοι με τον νομο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...