Προς το περιεχόμενο

server network


Evagg87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε μια επιχείρηση θέλω να στήσω δίκτυο με 4PC 1 εκτυπωτή  και 1 server . Γνώσης έχω βασικές δικτύου άπλα θα ήθελα να μάθω περισσότερα για το πως μπορώ ας πούμε από πια μέχρι πια ip μπορώ να δώσω στο κάθε ένα μηχάνημα . Αν γνωρίζει κάποιος κάποιο site η και βιβλίο θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Σας Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ετσι οπως το λες ειναι σαν να θες να δωσεις στατικες IP στα μηχανηματα.

αυτο θες ? και αν ναι γιατι ?

πιο φυσιολογικο ειναι να υπαρχει ενας dhcp server στο δικτυο και να μοιραζει αυτος.

Επεξ/σία από geioannou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, geioannou είπε

ετσι οπως το λες ειναι σαν να θες να δωσεις στατικες IP στα μηχανηματα.

αυτο θες ? και αν ναι γιατι ?

ποιο φυσιολογικο ειναι να υπαρχει ενας dhcp server στο δικτυο και να μοιραζει αυτος.

Συγνώμη το διατύπωσα λάθος πως θα κάνω τον server dhcp για να μοιράζει αυτός τις ip και πως δηλώνω το εύρος τον ip??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο dhcp ουτως η αλλως μοιραζει μιας και αυτη ειναι η δουλεια του. δεν χρειαζεται να κανεις κατι παραπανω, παρα μονο να τον βαλεις στο ιδιο (καλωδιακα) δικτυο με τα υπολοιπα μηχανηματα.

τωρα για το εύρος που θα δωσεις θα κανεις μεσα απο τις ρυθμησεις του dhcp server.

τι μηχανημα θα βαλεις για dhcp server? Θα ειναι το modem-router του παροχου που θα δινει και το ιντερνετ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν το ποιο βασικό. Ο σέρβερ τι λειτουργικό θα έχει; Επίσης θα έχεις ολόκληρο σέρβερ μόνο για το μοίρασμα των ip ή θα κάνει κι άλλα πράγματα;

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Καταρχήν το ποιο βασικό. Ο σέρβερ τι λειτουργικό θα έχει; Επίσης θα έχεις ολόκληρο σέρβερ μόνο για το μοίρασμα των ip ή θα κάνει κι άλλα πράγματα;

Ο εξοπλισμός δεν έχει αγοραστεί ακόμα άλλα θα αποτελείτε από 4 pc 1 server(windows γιατί μόνο με αυτό έχω ασχοληθεί για file sharing - back up και αργότερα υπάρχει περίπτωση να σηκώσει και erp) 2 εκτυπωτές

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να αφήσεις το dhcp στο router. Μπορείς να βάλεις ρόλο dhcp στον windows server. Μπαίνει απλά με επιλογή add role.

Γενικά η MS δεν προτείνει να έχεις ταυτόχρονα πολλούς ρόλους στον ίδιο server αλλά για μικρές υλοποιήσεις είναι οκ.

Αν πάρεις την έκδοση 2016 Essentials (αυτή είναι συνήθως για small business) έχει εγκατεστημένο ήδη τον ρόλο file server και τον ρόλο domain controller που χρειάζεσαι. Μετά εσύ δημιουργείς νέους χρήστες στον σερβερ και νέα shares.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου μεταφέρω την συνδεσμολογία, που έχω στο γραφείο μου, με τρεις σταθμούς εργασίας, δύο δικτυακούς εκτυπωτές και έναν server.

Ο server "τρέχει" win server 2012 foundation [όπου είναι εγκατεστημένο ένα erp] χωρίς dhcp, αλλά καταλήγει σ' ένα switch, όπως και οι σταθμοί εργασίας [ένας με win 10 και οι άλλοι δύο με win 7], στο switch επίσης είναι συνδεδεμένοι, ο router και οι εκτυπωτές. Έχω ορίσει εγώ το εύρος των διευθύνσεων, που δίνει ο router στο δίκτυο και έτσι το κάθε μηχάνημα, παίρνει την δική του ip. Κατά την γνώμη μου, μην δίνεις στον server, το ρόλο του να μοιράζει διευθύνσεις αλλά στο router, γιατί αλλιώς θα πρέπει ο server να λειτουργεί 24/7, προκειμένου οι υπόλοιποι υπολογιστές να έχουν ip. Τώρα αν δεν σκοπεύεις να εγκαταστήσεις κάποια εμπορική εφαρμογή, που χρειάζεται windows, για να λειτουργήσει "σωστά" [πχ σε συνδυασμό με sql server], αλλά θέλεις να κάνεις μόνο file sharing, τότε μπορείς να εξετάσεις και τη λύση του nas server, με μια διανομή linux.

Αν δώσεις πιο αναλυτικές πληροφορίες, γι' αυτό που θέλεις να υλοποιήσεις, θα μπορέσουμε να σου δώσουμε αναλυτικότερες οδηγίες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές είναι βασικές γνώσεις windows server administration και τοπολογίας δικτύου. 

Για να στησεις dhcp θα πρεπει να εχεις windows server λειτουργικο και να στήσεις και να ρυθμισεις τον dhcp στα windows. Δεν ειναι Plug n play οπως λεει ο φιλος παραπανω.

απο την αλλη εγω θα σε ρωτουσα να θα σε συμφερει να αγορασεις server για μια τετοια εγκατασταση? αν βαλεις erp τοτε οκ...

4 pc εχεις μπορεις να κανεις file sharing με ενα nas και να παιξεις το δικτυο σου με ενα καλο ρουτερ, πχ mikrotik RB οπου μπορεις να κανεις πολλα ομορφα πραγματακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για 4  pc μη μπεις καν στο κοπο να σκεφτεις να παρεις server. βαλε ενα δυνατουτσικο pc και καθαρισες.

Επεξ/σία από rfc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎1‎/‎2‎/‎2018 στις 1:13 ΜΜ, Evagg87 είπε

Καλησπέρα σε μια επιχείρηση θέλω να στήσω δίκτυο με 4PC 1 εκτυπωτή  και 1 server . Γνώσης έχω βασικές δικτύου άπλα θα ήθελα να μάθω περισσότερα για το πως μπορώ ας πούμε από πια μέχρι πια ip μπορώ να δώσω στο κάθε ένα μηχάνημα . Αν γνωρίζει κάποιος κάποιο site η και βιβλίο θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Σας Ευχαριστω

:blink: έχεις βασικές γνώσεις δικτύου και ρωτάς για IP(s)? :rolleyes:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...