Προς το περιεχόμενο

Altered Carbon-Netflix-2018


xaratsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό ήταν. Θα ήθελα να δω κ 2η σεζόν. 

Ξεχώρισα περισσότερο τον Chris Conner ( Poe ) [ personal favorite κ για μένα ] ... και τη Martha Higareda ( Η Λατίνα υπαστυνόμος - Kristin Ortega ) για τους προφανείς προαναφερθέν λόγους :P 

Αυτό με τις "ορολογίες" ενόχλησε κ μένα σε σημείο να δω δυο τρεις σκηνές ξανά για να καταλάβω ορισμένα πράγματα. 

Οπτικά άψογο, πολύ καλοδουλεμένο cgi.

Επίσης ταιριαστός ο ρόλος του
Takeshi Kovacs, κ από τους δύο πρωταγωνιστές. 

Μου έδωσε μια αίσθηση ότι θα μπορούσαν να δώσουν λίγο περισσότερη διάρκεια να εξηγήσουν καλύτερα το τεχνολογικό υπόβαθρο της εποχής, περί " Πρεσβυτέρων " αλλά για χψ λόγους δε το είδαμε. Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία. Θα ήθελα να μας δείξουν περισσότερα πράγματα στη 2η σεζόν. Ελπίζω να έχουμε επανένωση των βασικών χαρακτήρων, έστω κι αναφορικά είτε σε 1-2 επεισόδια. Δε θα ήθελα να μείνει στο " α ζει η άλλη πάω να τη βρω " .... και να ασχοληθεί μόνον με αυτό σαν κεντρικό άξονα της πλοκής.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...

Κατά τη γνώμη μου έχει την καλύτερη εικόνα από όσες σειρές έχω δει στο netflix: οι πηγές φωτός σε στραβώνουν και τα έντονα χρώματα είναι σχεδόν ανάγλυφα. Κάτι αναφέρει "dolby vision" αλλά δεν έχω ασχοληθεί για το τι είναι ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την τελείωσα πρόσφατα μου άρεσε αρκετά και στην αρχή και γενικά,εκτός ίσως απο κάνα 2 επεισόδια που έκανε λίγο κοιλιά, το ένα το 4ο νομίζω, με τον βασανισμό του πρωταγωνιστή,στόν εικονικό κόσμο και ένα άλλο όταν έγινε ένα flashback και μίλαγαν πολύ στο επεισόδιο ιδίων η αρχηγός των "επαναστατών",Τα άλλα επεισόδια μια χαρά με κράτησαν,ήταν κάτι κλασικό αλλά και διαφορετικό μαζί και πολύ έξυπνο και τροφή για σκέψη το όλο αυτό concept,της μεταφοράς συνειδήσεως σε άλλα σώματα.

Αρκετά καλές σκηνές δράσης και μερικές πανέμορφες εικόνες ανα διαστήματα του Cyberpunk κόσμου του.Κορυφαίος εννοείται ο Πόε(η Τεχνιτή νοημοσύνη του Παλιού ξενοδοχείου) και ο πρωταγωνιστής δεν ήταν κακός,απο κει και πέρα είχε πιστεύω σε γενικές γραμμές υπήρχαν αρκετά καλές ερμηνείες και απο τους άλλους ηθοποιούς και βέβαια αρκετή οπτική "ηδονή" απο την Milfara την ξανθιά,το τουμπανάκι την μελαχρινή hot blood αστυνομικό την Martha (Ortega) και αργότερα την Αδερφή του πρωταγωνιστή,που εκτός απο την εξωτική ομορφιά της και την αγαπημένη φαντάζομαι στόν ανδρικό πλυθησμό, γυμνή μονομαχία των κλώνων της με την Ortega,απέδωσε πολύ καλά τον ρόλο της.

Ακουσα πως θα υπάρξει συνέχεια και οποσδήποτε θα κοιτάξω να την παρακολουθήσω όταν βγει,ακόμα δεν έχω ακούσει κάτι για ημερομηνία. 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • 5 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Altered Carbon[Season 1]

9ba4abcd1383df5674d31aa392d1be79.jpg

Ιδιαιτερη σειρα σε ενα αρκετα φουτουριστικο μελλον στο οποιο η συνειδηση του ανθρωπου εχει μπει σε τσιπακι και μπορει να μπει σε οποια θηκη σωματος θελει και να ζησει για παντα. Η σειρα καταφερνει να κρατησει τον θεατη αλλα το χανει στην φλυαρια της και στην συνοχη της. Αρκετη δραση και αρκετα περιεργα τα οσα θα δουμε. Πολυ καλα εφε και ατμοσφαιρα. Ανατροπες υπαρχουν και το τελευταιο επεισοδιο κλεινει ολα τα μετωπα. Σιγουρα μια αρκετα πρωτοτυπη σειρα απο το Netflix. 8/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

H σειρα ειναι οτι πιο κοντα στο cyberpunk 2077 μεχρι στιγμης . Μακαρι να ειχε το netflix και αλλες αναλογης ποιοτητας και budget. 

Τι εννοεις αλλες σειρες αναλογης ποιοτητας? Στο ιδιο genre αναφερεσαι να φανταστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...