Προς το περιεχόμενο

Altered Carbon-Netflix-2018


xaratsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασισμένη στο cyberpunk βιβλίο του Ρίτσαρντ Κ Μόργκαν «Carbon», η σειρά του Netflix είναι δημιούργημα της Λίτα Καλογκρίντις, σεναριογράφου και παραγωγού ταινιών όπως το «Shutter Island», ή το «Terminator Genisys».

H ιστορία του διαδραματίζεται στο μακρινό μέλλον, όταν η επιστήμη έχει βρει τον τρόπο να μεταφέρει την ανθρώπινη συνείδηση από ένα σώμα σε άλλο και οι πιο πλούσιοι άνθρωποι του πλανήτη έχουν πια την δυνατότητα να μην πεθαίνουν ποτέ, μα να «μετακομίζουν» σε ένα άλλο κορμί, όταν αυτό που κατοικούν γερνάει.

Ο ήρωας της σειράς είναι ένας πρώην στρατιώτης ο οποίος χρόνια μετά τον θάνατό του ξυπνά σε ένα καινούριο σώμα. Η καινούρια του ζωή είναι πληρωμένη από έναν πλούσιο επιχειρηματία, ο οποίος του ζητά ως αντάλλαγμα να εξιχνιάσει έναν φόνο. Τον δικό του.

Η σειρά έκανε πρεμιέρα στο Netflix στις 2 Φεβρουαρίου του 2018 

 

 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις άνοιξα το netflix είναι διαθέσιμο για να δούμε.

Edit: Είδα δυο επεισόδια καλή φαίνεται η σειρά όχι όμως ''συνταρακτικά'' καλή

δεν θα την συγκρίνω με κάποια άλλη του είδους απλά κατα την γνώμη μου λείπουν

ενας δυο ηθοποιοί σαν τον Ed Harris παράδειγμα η τον Hopkins (βλέπε westworld) για να εξυψώσουν την σειρά με την παρουσία τους και μόνο.

Επεξ/σία από zvarthangalos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Putman είπε

Έχει κάπου ελληνικούς υπότιτλους; 

Έχει το netflix :P

Κοίτα έγινε και -παλι- ένας μικρός χαμουλης ( κάποια φασαρία/ παρεξήγηση σε γνωστό sub-site ) στη ελλ.κοινοτητα υποτιτλισμου, έχουν φύγει και αρκετά μέλη. Ίσως και να μη βγει. Προσωπικά *πήρα* το δωρεάν μήνα του Netflix να το δω απο κει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρια τη βρίσκω παίδες εκτός απ' αυτή εκεί τη κοπέλα με τις ρώγες. Μετά απ' τα 2 πρώτα επεισόδια λέω να τη συνεχίσω μιας και μου αρέσουν οι sci fi  σειρές/ταινίες. Ας ελπίσουμε μόνο να εξελιχθεί σε κάτι παραπάνω από μια ντετεκτιβίστικη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμπεραίνω ότι είναι μια cyber-punk, neo-noir σειρά. Σε τι άλλο θα μπορούσε να εξελιχθεί και γενικώς πότε μια σειρά ή ταινία αλλάζει άρδην το στοιχείο που την χαρακτηρίζει εξαρχής σε κάτι άλλο; 

Θα μπορούσε πχ μια γαλλική κομεντί να εξελιχθεί σε τρόμου με ζόμπι; :P Θα είχε ενδιαφέρον πάντως!

2 επεισόδια έχω δει και εγώ, βλέπεται ευχάριστα αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Αντικαθιστώ λοιπόν την λέξη "εξέλιξη" με τη λέξη "βελτίωση" και όλα τα παρεμφερή και μη συμφραζόμενα    

Επεξ/σία από Friksoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία σειρά τόσο σε εξέλιξη της ιστορίας όσο και στο οπτικό αποτέλεσμα, το μόνο που με χαλάει είναι η λατίνα ηθοποιός που παίζει την μπατσίνα για κάποιο λόγο τουλάχιστον για εμένα δεν μου φαίνεται ότι ήταν καλή επιλογή.

ΥΓ

1) Η Milfάρα που τα πετάει όλα έξω είναι όλα τα λεφτά. :rolleyes:

2) Το βιβλίο δεν κυκλοφορεί πλέον στην Ελλάδα;  :angry:  (Έκανα μα#$#α που δεν το αγόρασα το Δεκέμβρη) 

Επεξ/σία από coffeex
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, coffeex είπε

2) Το βιβλίο δεν κυκλοφορεί πλέον στην Ελλάδα;  :angry:  (Έκανα μα#$#α που δεν το αγόρασα το Δεκέμβρη) 

Είδα κάπου ότι θα επανεκδοθεί, επικοινώνησε καλύτερα με τον εκδοτικό οίκο. Κι αν αποκτήσει fan base να μεταφραστεί ολόκληρη η τριλογία.

 

Δυο επεισόδια που είδα εχτές είναι πολύ υποσχόμενο.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν συγκλονίζει, νομίζω απευθύνεται περισσότερο σε εφηβικό κοινό, πάσχει σε σενάριο και υποκριτικές ικανότητες, πασχίζει υπερβολικά να εντυπωσιάσει 

Επεξ/σία από giogeo
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συνηθίζω να σχολιάζω στα μισά, έχω φτάσει μέχρι και το πέμπτο επεισόδιο που η λατίνα telenovela πετάει έξω το πλαστικό βυζί και ενώ η σειρά ξεκίνησε όμορφα και πατώντας στα χνάρια του είδους πήρε γρήγορα την κάτω βόλτα, ειδικά το 4ο επεισόδιο ήταν χάλι. Σεναριακές τρύπες, επιφανειακή και flashy ατμόσφαιρα και χαρακτήρες που απλά γεμίζουν τηλεοπτικό χρόνο, από τις σειρές που προσπαθούν να δείξουν χωρίς να είναι. Θα τη δω κάποια στιγμή, δεν πάει όμως για binge, μόνο και μόνο γιατί δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο είδος φέτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...