Προς το περιεχόμενο

Altered Carbon-Netflix-2018


xaratsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περίμενα με ανυπομονησία τη δεύτερη σεζόν.

Δυστυχώς, με απογοήτευσε αυτή η σεζόν.

Θεωρώ ότι η επιλογή του Αντονι Μακι ήταν λάθος. Δεν το έχει για πρωταγωνιστικό ρόλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν νομίζω να είναι αποκλειστικά θέμα του πρωταγωνιστή.

Έχω δεί τα πρώτα τρία μέχρι τώρα και μου δίνουν την εντύπωση ότι η παραγωγή είναι αισθητά μικρότερη από την πρώτη σεζόν. Κλειστοφοβικα σκηνικά, ανακύκλωση ορισμένων, όλα εκτυλίσσονται βράδυ, λείπουν τα πανοραμικά πλάνα της πρώτης σεζόν.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To budget επεσε παρα πολυ , μπηκαν χειροτεροι ηθοποιοι , επεσε και το sjw στοιχειο και εδεσε το γλυκο . 

Κριμα και οι sci fi σειρες ειναι μετρημενες στα δαχτυλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζει ο πρωταγωνιστης να ήταν ότι καλύτερο στην s2. όλοι οι sie chars ακόμα και στο s1 που ήταν καλοί, έγιναν αδιάφοροι, χωρίς χτίσιμο χαρακτήρων (στην s1 είχες αγαπήσει/ δεθεί με όλους όσους έπαιζαν είτε μικρό είτε μεγάλο ρόλο (βλέπε απο μπατσίνα και διοικητή αστυνομίας μέχρι και τα φραγκατα παιδια και τους γκόμενους τους) και στο s2 νιωθεις ότι παίζεις ένα παιχνιδι στο ps4 με μέτριο character build). πήγε να κάνει κάτι προς τα τελευταία επεισόδια αλλά πάλι, για εμένα δεν μπόρεσε να το κλείσει το season 2 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιωνω οτι η S2 ειναι εντελως πακετωμενη σε σημειο που τη σταματησα στο δευτερο επεισοδιο στη μεση, δεν ειχα καν την υπομονη να περιμενω να τελειωσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, οκ...γιατί μόλις είδα και το 2ο της 2ης και έμπαινα να γράψω ότι κάτι με χαλάει αρκετά (και δεν είναι ο πρωταγωνιστής).

Προσπερνώ όλα τα υπόλοιπα, προς το παρόν, και αναφέρω απλά ότι η ελληνική μετάφραση είναι πάρα πολύ κακή (χάνει/αλλάζει νοήματα συνέχεια, σα να έχει γίνει με google translate). Το ίδιο έχω παρατηρήσει και σε άλλες τελευταίες (πχ Locke and Key).

Δεν τους χρειάζομαι τους υπότιτλους, απλά βαριέμαι να τους απενεργοποιώ από το default και χτυπάνε άσχημα διάφορα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πρώτη σεζόν την λάτρεψα, την είδα σε μια ημέρα. Ο πρωταγωνιστής ήταν εξαιρετικός και μέσα στον ρόλο του. Ο κόσμος και όλοι οι υπόλοιποι ηθοποιοί ήταν στα γούστα μου. Το σενάριο καλό. Μόνο κάτι αναδρομές στο παρελθόν με κούρασαν, αλλά χρειάζονταν για να εξηγήσουν κάποια κομμάτια του σεναρίου. Ο νέος πρωταγωνιστής δεν μου αρέσει, είναι για πιο χαβαλέ ρόλους για εμένα. Το σενάριο είναι πιο ρηχό έως τώρα που είμαι στην μέση. Ελπίζω να ανέβει στην πορεία. Όπως και η πρώτη σεζόν, υποψιάζομαι ότι και η δεύτερη θέλει πάνω από μια προβολή για να προσέξει κάποιος λεπτομέρειες που στην αρχή είναι αδιάφορες αλλα στην πορεία αποκτούν ουσιαστικό λόγο ύπαρξης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει τη μισή σεζόν και σκέφτομαι να τη σταματήσω. Δυστυχώς υπερβολικά κατώτερη της πρώτης. Δεν ξέρω τι φταίει. Σαν να το netflix να έκανε "netflix adaptation" της ίδιας του της σειράς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ολοκλήρωσα πριν μερικές ημέρες την 2η σεζόν. Το σενάριο ήταν ημιτελές σε σχέση με την πρώτη. Πιο αδύναμο. Ο πρωταγωνιστης καλός αλλά όχι σαν της πρωτης. Οι υπόλοιποι ρολόι καλοί αλλά χωρίς καθόλου υπόβαθρο. Το κόστος παραγωγής χαμηλότερο της πρωτης, αλλά σε καμία περίπτωση φτηνιάρικο. Δεν νιώθω ότι μηκα πιο βαθιά στον κόσμο της σειράς. Πιο πολύ σαν ένα spin off Το ένιωσα. 

Ελπίζω στην τρίτη σεζόν, αν υπάρξει, να δώσουν πιο πολύ βάρος σε όσα έκαναν την πρώτη αγαπητή στους τηλεθεατές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τελείωσα και εγώ την δεύτερη σεζόν και συμφωνώ με τους περισσότερους, πολύ, πολύ φτωχότερη της πρώτης. Σε πολλές στιγμές δεν με κράτησε, ο πρωταγωνιστής κατώτερος της 1ης, ο "κακός" της υπόθεσης ένα τίποτα, η πλοκή τράβηξε χωρίς λόγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Aπαπαπα rolleyes.png .... γιγαντωνεται η απογοητευση rolleyes.png ....
Φερτε Kinnaman πισω smash.gif .... μην μας παρει και μας σηκωσει laugh.gif ....
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτος ο μακ γκι..πολυ φουσκωμενος.πιο πολυ για μποξερ κανει παρα στρατιωτης σε sci-fi σειρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τοσο δυνατα που ξεκινησε η 1η σεζον με Kinnaman, ειναι αυτονοητο οτι ο πηχης τεθηκε στα ΥΨΗ.
Ε, Οk .... o ΜcKie δεν ηταν κατηγορια Sergey Bubka (να φτανει 6.10) .... ηταν παρακατω.
Αλλα, οχι και κατηγορια κεφαλοσκαλου ! nounder.gif

Στην 3η σεζον (δεν θελω να σας χαλασω) αλλα επειδη ο Poe μαλλον βρηκε εναν τροπο
να επαναφαρει πισω το stack του Kovacs, αμφιβαλλω ΠΟΛΥ αν δεν τον δειξουν με το sleeve
του McKie. Και αυτο γιατι το sleeve του Kinnaman δοθηκε (ως συζηγος) πισω στην Οrtega
(θυμαστε ?) στο τελος της 1ης σεζον.

Οποτε ..... nounder.gif ..... δεν υπαρχει plot base για να επανελθει ο Kinnaman !

εν  κατακλειδει εχω να πω το εξης και ολοκληρωνω

Το δεύτερο βιβλίο πάντως δεν έχει σχεδον καμια σχεση με τη σειρά.

Η δεύτερη σειρά είναι πολύ κατώτερη της πρώτης κατα την ταπεινή μου γνώμη. Δεν είναι μόνο ο Mackie, που ερμηνευτικά (και εμφανισιακά, απο ότι μου λένε κάποιες κυρίες που ξέρω) είναι πολυ κατώτερος του Κίναμαν. Είναι και το σενάριο: Λείπει το φιλοσοφικό βάθος της πρώτης σεζόν, λείπει η αντίθεση του φωτεινού και υπερχλιδάτου Πάνω των Meths με το σκοτεινό και μίζερο Κάτω των Κοινών Θνητών. Εδώ είναι όλα μαύρα και άραχλα, οπου και να κοιτάξεις. Παντού κατακόμβες και υπόγεια, λες και δεν έχει ήλιο στον Πλανήτη του Χάρλαν. Δεν υπάρχει καν μια ωραία femme fatale για να ξεκουραστεί το μάτι των αρσενικών θεατών, όλο μαυροτσούκαλα και κρυόκ@λες. Τελικά τη σειρά την κράτησε ο Πόε, όπως τη δεύτερη ταινία του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών την κράτησε το Γκόλουμ...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...