Προς το περιεχόμενο

καταναλωση φυσικου αεριου


nikos121

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω αυτο που εχω καταλαβεις οτι ειναι ολες ιδιες αρχικα σε τιμές.

διωρθωστε με αν κανω λαθος στον υπολογισμο , παει

κατανάλωση που βλέπεις στο ρολόι χ   θερμογόνο δύναμη x  €/kWh (+ παγια φοροι κτλ) 

Η καταναλωση ειναι αυτη που εχει καποιος , οκ

θερμογόνος δύναμηη ειναι ελαχιστα μεταβλητή κ όταν αλλάζει ειναι για ολους ιδια

€/kWh θεωρικά το βλεπεις σε καθε προμηθευτή αλλα κ αυτο ειναι full μεταβλητο κάθε μηνα οπότε δε μπορείς να ξέρεις 

πχ φυσικο αεριο αττικης https://aerioattikis.blob.core.windows.net/wp-uploads/2020/10/Τιμές_Ιδιώτες_Σεπτέμβριος_2020.pdf

αυτο που θεωρω αλλαζει ειναι οι προσφορες συνδυαστικά με ρεύμα πχ που σου λένε σου χαριζω 20 30 40 % της κατανάλωσης κ εκεί ισως κανει η διαφορά αλλα αυτα τα συνδυαστικά προσωπική μου γνώμη τα θεωρώ μεγάλες παγίδες  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 484
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αναφορά σε κείμενο

€/kWh θεωρικά το βλεπεις σε καθε προμηθευτή αλλα κ αυτο ειναι full μεταβλητο κάθε μηνα οπότε δε μπορείς να ξέρεις 

Υπαρχουν προγραμματα με κλειδωμενη τιμη ,συνηθως εχουν μεγαλυτερο παγιο ή μια αρκετα υψηλη τιμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξανα-ανοίγω το θέμα , μιας και έχω και εγώ κάποιες απορίες...
 

Διαμέρισμα με επαρχία , 140τμ περίπου 40 ετών κτίσμα , από μόνωση μόνο αλουμινένια κουφώματα. Το προηγούμενο χειμώνα χωρίς ιδιαίτερη οικονομία , έκαψα από Νοέμβριο έως και Απρίλιο , περίπου 3000m^3.

Ο θερμοστάτης , 19 το βράδυ και περίπου μέση τιμή 21.5. Μιλάμε για 25αρη λέβητα.

Έχω παρατηρήσει βέβαια πως όποτε ανάβω τα καλοριφέρ , δεν μπορείς να τα ακουμπήσεις ούτε για πλάκα. Κοίταξα τις ρυθμίσεις του λέβητα , 47 βαθμούς το ζεστό νερό και 75 το καλοριφέρ. Μου φαίνονται πολύ μεγάλα νούμερα , ιδιαίτερα του καλοριφέρ.

Έχει κάποιος γνώμη; Να πω ότι τις ρυθμίσεις μου τις έκανε ο μηχανολόγος που μου πέρασε και τον λέβητα. 

ΥΓ: Να προσθέσω πως οι εξωτερικές θερμοκρασίες κυμαίνονται από 5 βαθμούς το βράδυ μέχρι 12-13 την ημέρα συνήθως , ενώ υπάρχουν και πιο κρύες μέρες με 0-1 το βράδυ και 9-10 την ημέρα.

Επεξ/σία από tomtsir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Ξανα-ανοίγω το θέμα , μιας και έχω και εγώ κάποιες απορίες...
 

Διαμέρισμα με επαρχία , 140τμ περίπου 40 ετών κτίσμα , από μόνωση μόνο αλουμινένια κουφώματα. Το προηγούμενο χειμώνα χωρίς ιδιαίτερη οικονομία , έκαψα από Νοέμβριο έως και Απρίλιο , περίπου 3000m^3.

Ο θερμοστάτης , 19 το βράδυ και περίπου μέση τιμή 21.5. Μιλάμε για 25αρη λέβητα.

Έχω παρατηρήσει βέβαια πως όποτε ανάβω τα καλοριφέρ , δεν μπορείς να τα ακουμπήσεις ούτε για πλάκα. Κοίταξα τις ρυθμίσεις του λέβητα , 47 βαθμούς το ζεστό νερό και 75 το καλοριφέρ. Μου φαίνονται πολύ μεγάλα νούμερα , ιδιαίτερα του καλοριφέρ.

Έχει κάποιος γνώμη; Να πω ότι τις ρυθμίσεις μου τις έκανε ο μηχανολόγος που μου πέρασε και τον λέβητα. 

Για ζεστο νερο δε γνωριζω μιας κ δε το εχω συνδεσει λογω υπαρξης ηλιακου.

Για την θερμανση εμενα ο λεβητας μου ιδιων χαρακτηριστηκων με τον δικο σου και καινουργιος ειναι ρυθμισμενος στους 65 βαθμους. Ο μαστορας μου εχει πει οτι στο 60-65 ειμαι οκ κ οντως ζεματανε τα σωματα, εγω το εχω στο 65 αφησει οπως μου το ειχε ρυθμισει ο ιδιος. Βεβαια φετος δε το χαιρομαι σχεδον καθολου μιας κ λογω των τιμων του αεριου δε το χω αναψει πανω απο 5-10 φορες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lesa1982 είπε

Για ζεστο νερο δε γνωριζω μιας κ δε το εχω συνδεσει λογω υπαρξης ηλιακου.

Για την θερμανση εμενα ο λεβητας μου ιδιων χαρακτηριστηκων με τον δικο σου και καινουργιος ειναι ρυθμισμενος στους 65 βαθμους. Ο μαστορας μου εχει πει οτι στο 60-65 ειμαι οκ κ οντως ζεματανε τα σωματα, εγω το εχω στο 65 αφησει οπως μου το ειχε ρυθμισει ο ιδιος. Βεβαια φετος δε το χαιρομαι σχεδον καθολου μιας κ λογω των τιμων του αεριου δε το χω αναψει πανω απο 5-10 φορες..

Ωραία , θα το κατεβάσω στους 60 θα κάνω μερικές μέρες δοκιμή και βλέπουμε...

Οι τιμές όντως τσούζουν φέτος , αν δεν έκλεισες σε κάποιο σταθερό της ΔΕΗ , είναι περίπου 4-πλασια σε σχέση με πέρυσι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tomtsir είπε

Ωραία , θα το κατεβάσω στους 60 θα κάνω μερικές μέρες δοκιμή και βλέπουμε...

Οι τιμές όντως τσούζουν φέτος , αν δεν έκλεισες σε κάποιο σταθερό της ΔΕΗ , είναι περίπου 4-πλασια σε σχέση με πέρυσι!

Γνωμη μου βαλτο στο 65 κ δουλεψε το αυτες τις μερες που εχει κρυο ωστε να διαμορφωσεις αποψη κ θεωρω οτι θα εισαι κομπλε. Ρευμα εχω Βολτερα ημερησιο 0,085 και νυχτερινο 0,075 κλειδωμενα, χωρις ρητρα ΟΤΣ και χωρις παγιο. Συνεπως δεν εχω θιγει. Το προβλημα ειναι οτι μου ειχανε πει προφορικα για διετες συμβολαιο περσι Φλεβαρη που το εκανα κ προσφατα ανακαλυψα οτι ειναι ετησιο δυστηχως. Αν δεν το ανανεωσουν με τους ιδιους ορους τοτε θα παω στην Δεη στο ετησιο προγραμμα που εχει χωρις ρητρα οτς και με τιμη 0.13 νυχτερινο και 0.17 ημερισιο που ειναι το πιο συμφερον κ σταθερο αυτη τη στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Ωραία , θα το κατεβάσω στους 60 θα κάνω μερικές μέρες δοκιμή και βλέπουμε...

Οι τιμές όντως τσούζουν φέτος , αν δεν έκλεισες σε κάποιο σταθερό της ΔΕΗ , είναι περίπου 4-πλασια σε σχέση με πέρυσι!

Μην του κατεβάσεις πολύ. Βάλτο 65. Κάτω από τα 60 θα κατεβάζει συμπυκνώματα και αν δεν έχουν κάπου να πάνε θα στον σκουριάσουνε. Ψάξτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Ξανα-ανοίγω το θέμα , μιας και έχω και εγώ κάποιες απορίες...
 

Διαμέρισμα με επαρχία , 140τμ περίπου 40 ετών κτίσμα , από μόνωση μόνο αλουμινένια κουφώματα. Το προηγούμενο χειμώνα χωρίς ιδιαίτερη οικονομία , έκαψα από Νοέμβριο έως και Απρίλιο , περίπου 3000m^3.

Ο θερμοστάτης , 19 το βράδυ και περίπου μέση τιμή 21.5. Μιλάμε για 25αρη λέβητα.

Έχω παρατηρήσει βέβαια πως όποτε ανάβω τα καλοριφέρ , δεν μπορείς να τα ακουμπήσεις ούτε για πλάκα. Κοίταξα τις ρυθμίσεις του λέβητα , 47 βαθμούς το ζεστό νερό και 75 το καλοριφέρ. Μου φαίνονται πολύ μεγάλα νούμερα , ιδιαίτερα του καλοριφέρ.

Έχει κάποιος γνώμη; Να πω ότι τις ρυθμίσεις μου τις έκανε ο μηχανολόγος που μου πέρασε και τον λέβητα. 

ΥΓ: Να προσθέσω πως οι εξωτερικές θερμοκρασίες κυμαίνονται από 5 βαθμούς το βράδυ μέχρι 12-13 την ημέρα συνήθως , ενώ υπάρχουν και πιο κρύες μέρες με 0-1 το βράδυ και 9-10 την ημέρα.

Το ζεστο νερο είναι οκ,για το καλοριφέρ είναι παρα πολύ ίσως όμως να φταινε και οι απώλειες που έχεις εγώ το δουλεύω με αντιστάθμιση πάνω από 50 βαθμούς δεν εχει πάει μέχρι στιγμής και αυτό τις μερες που εχει πολύ κρυο και τις άλλες μερες με τις θερμοκρασίες που αναφέρεις είναι 35-45 η προσαγωγή τωρα σε μερες που εχει 13 βαθμους εσυ να εχεις 75 προσαγωγη δεν ειναι και το ποιο νορναλ το 75 παει για μηδεν βαθμους περιπου  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα, βάλαμε φέτος για πρώτο χειμώνα φυσικό αέριο και παρακολουθώ τις καταναλώσεις για να ξέρω τι μου γίνεται.

Εμείς σε σπίτι 130τμ με μόνωση εξωτερική και καινούργια κουφώματα έχουμε κατανάλωση περίπου από 12m3 /μέρα έως και 15m3. Είναι λέβητας 33kw επειδή έχουμε κεντρική θέρμανση 2 διαμερίσματα (130τμ και τα δύο) ωστόσο το πάνω διαμέρισμα τις περισσότερες μέρες έχει τις βάνες κλειστές επειδή αυτοί που το κατοικούν απουσιάζουν. Ζεστό νερό για καλοριφέρ στους 70o και νερό για μπάνιο στους 46. 

Αναμένω τον πρώτο λογαριασμό για να δω τι θα βγάλει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το αναψα για ενα διαστημα απο 11/11 εως 31/12 -οχι καθημερινα αλλα γυρω στις 15 ημερες απο 7 ωρες την καθε φορα-. Για διαστημα 11/11 εως 10/12 περσι με καραντινα ολη μερα αναμμενο πληρωσα 49€. Για τις ιδιες μερες χρεωσης φετος με πολυ λιγοτερα κυβικα καταναλωσης σχεδον το 1/3 των περσινων μου ηρθε 60€. Εκτοτε επαψα να το αναβω γιατι αυτα που ειχα καψει μετα τις 10/12 ως το τελος του ετους ειναι αρκετα για να μου ερθει ο επομενος κανα 120αρι.. Συνεπως μονο ερκοντισιον δυστηχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tomtsir είπε

Ωραία , θα το κατεβάσω στους 60 θα κάνω μερικές μέρες δοκιμή και βλέπουμε...

Οι τιμές όντως τσούζουν φέτος , αν δεν έκλεισες σε κάποιο σταθερό της ΔΕΗ , είναι περίπου 4-πλασια σε σχέση με πέρυσι!

Η θερμοκρασία λειτουργίας εξαρτάται από το είδος των καλοριφέρ. Αν δεν τα άλλαξες όταν έβαλες αέριο μάλλον λειτουργούν σε μέση/υψηλή θερμοκρασία, όποτε μην τα πειράξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, acomaedo είπε

Η θερμοκρασία λειτουργίας εξαρτάται από το είδος των καλοριφέρ. Αν δεν τα άλλαξες όταν έβαλες αέριο μάλλον λειτουργούν σε μέση/υψηλή θερμοκρασία, όποτε μην τα πειράξεις.

Όντως άφησα τα ίδια που είχα για την κεντρική θέρμανση πετρελαίου... Το έχω βάλει στους 65 , θα το ανεβάσω στους 70 δηλαδή 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι σε διαμέρισμα 110τμ. Θερμοστάτης παίζει από 19 έως 21 βαθμούς και τα σώματα 45-65 ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία. Μόνωση μόνο τα παράθυρα που είναι αλουμίνια τίποτα άλλο. Ζεστό νερό χρήσης 42 βαθμούς μόνιμα. 
Συνολική κατανάλωση έτους έρχεται 400-450 Ευρώ (θέρμανση & ζεστό νερό χρήσης). Φέτος μάλλον θα πάει για 600αρα (γιατί κάνουμε και λίγο οικονομία σε σχέση με πέρυσι…)

(Τα παραπάνω είναι για Αθήνα κέντρο.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με κάτι υπολογισμούς που έκανα χρειάζομαι 7-5 με 8,4 nm3 αερίου κάθε μέρα με τον θερμοστάτη στους 21 βαθμούς 24/7 με εξωτερική μόνωση και κουφώματα με τριπλά τζάμια περασμένα όλα τον 1/2021.τι γνώμη έχετε για την κατανάλωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, teopanta1 είπε

Με κάτι υπολογισμούς που έκανα χρειάζομαι 7-5 με 8,4 nm3 αερίου κάθε μέρα με τον θερμοστάτη στους 21 βαθμούς 24/7 με εξωτερική μόνωση και κουφώματα με τριπλά τζάμια περασμένα όλα τον 1/2021.τι γνώμη έχετε για την κατανάλωση; 

Γκαρσονιέρα στην Καλαμάτα ή μεζονέτα στον Όλυμπο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...