Προς το περιεχόμενο

καταναλωση φυσικου αεριου


nikos121

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είσαι ο μόνος. Κανείς δεν το πιστεύει αλλά είναι αλήθεια.

Αναρωτιέμαι, αν είχε μόνωση το σπίτι και σωστά κουφώματα πόσο λιγότερο θα κατανάλωνε?

Αλλά είμαστε με ενοίκιο και φεύγουμε σε 2 μήνες, οπότε δεν θα το μάθουμε ποτέ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 484
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είμαι σε 110τμ. διπλά τζάμια χωρίς μόνωση στους τοίχους βορινό διαμέρισμα με 8 σώματα  με υπερδιαστασιολογηση και πληρώνω το μήνα 60-90 ευρώ ανάλογα το κρύο. Θερμοκρασία σωμάτων 45-50 βαθμοί (σπάνια να βάλω κάνα 60αρι άμα λείπω λίγες μέρες από το σπίτι μέχρι να ανεβάσει θερμοκρασία). Θερμοστάτης 19-21 ανάλογα τα γούστα. (π.χ. άμα κάνω δουλειές το 21 δεν υποφέρεται). Με συμπύκνωση όλα τα παραπάνω.

Επίσης διαβάζω που λέτε για 70 βαθμούς νερό στα σώματα και προβληματίζομαι γιατί εγώ αν το βάλω 65+ μου προκαλεί δυσφορία....

ΖΝΧ 40-41 βαθμούς

Επεξ/σία από Lside
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζετε τι γίνεται αν ο λογαριασμός μείνει απλήρωτος για καμιά 20ρια μέρες; 

Στο κόβουν; Υπάρχει κάποιου είδους πρόστιμο κλπ; 

Μιλάω για Φυσικό Αέριο Αττικής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2019 στις 3:44 ΜΜ, Lside είπε

Εγώ είμαι σε 110τμ. διπλά τζάμια χωρίς μόνωση στους τοίχους βορινό διαμέρισμα με 8 σώματα  με υπερδιαστασιολογηση και πληρώνω το μήνα 60-90 ευρώ ανάλογα το κρύο. Θερμοκρασία σωμάτων 45-50 βαθμοί (σπάνια να βάλω κάνα 60αρι άμα λείπω λίγες μέρες από το σπίτι μέχρι να ανεβάσει θερμοκρασία). Θερμοστάτης 19-21 ανάλογα τα γούστα. (π.χ. άμα κάνω δουλειές το 21 δεν υποφέρεται). Με συμπύκνωση όλα τα παραπάνω.

Επίσης διαβάζω που λέτε για 70 βαθμούς νερό στα σώματα και προβληματίζομαι γιατί εγώ αν το βάλω 65+ μου προκαλεί δυσφορία....

ΖΝΧ 40-41 βαθμούς

Αυτο το γενικο δε μου αρεσε ποτε. Μονοσωληνιο η δισωληνιο??ποσα σωματα ανα κλαδο??και πολλα αλλα...δεν γινεται με 45 βαθμους και μονοσωληνιο πχ να περνεις και στο δευτερο σωμα 45 με ιδια πιεση. Εκτος αν ειχες μαστορα που εκανε μαγικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/4/2019 στις 7:03 ΠΜ, john_petrucci7 είπε

Αυτο το γενικο δε μου αρεσε ποτε. Μονοσωληνιο η δισωληνιο??ποσα σωματα ανα κλαδο??και πολλα αλλα...δεν γινεται με 45 βαθμους και μονοσωληνιο πχ να περνεις και στο δευτερο σωμα 45 με ιδια πιεση. Εκτος αν ειχες μαστορα που εκανε μαγικα...

Φίλε μου δεν είμαι σχετικός τις έννοιες "Μονοσωληνιο η δισωληνιο" ούτε με το "ποσα σωματα ανα κλαδο" ούτε είμαι του επαγγέλματός. Αυτό που μπορώ να σου πω με τις γνώσεις μου ως χρήστης είναι ότι με εξωτερική 13-14 (περίπου) βαθμούς, βάζω την ένδειξη νερού σωμάτων του καυστήρα στους 45-50 βαθμούς και μπορώ να ζεστάνω το σπίτι στους 20-21 βαθμούς εσωτερική. Αυτό το γενικό μπορώ να δώσω όπως και οι υπόλοιποι που παρουσίασαν την κατανάλωσή τους.....

Επεξ/σία από Lside
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω και εγώ τη δική μου κατανάλωση; Διαμέρισμα 1ου ορόφου 76 τμ από κάτω πυλωτη και περιμετρικά εκτεθειμένο, στο Μαρούσι. Του 1997 με απλή μόνωση (3-5 εκ;) και απλά κουφώματα με διπλά τζάμια. Από 15 Νοέμβρη μέχρι σήμερα 14 Απρίλη μόνιμα ανοιχτό 18.5 το βράδυ 19 όλη τη μέρα με αντιστάθμιση 465 κυβικά αέριο. Σας φαίνεται νορμάλ;

Επεξ/σία από thewizard.mac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thewizard.mac είπε

Να πω και εγώ τη δική μου κατανάλωση; Διαμέρισμα 1ου ορόφου 76 τμ από κάτω πυλωτη και περιμετρικά εκτεθειμένο, στο Μαρούσι. Του 1997 με απλή μόνωση (3-5 εκ;) και απλά κουφώματα με διπλά τζάμια. Από 15 Νοέμβρη μέχρι σήμερα 14 Απρίλη μόνιμα ανοιχτό 18.5 το βράδυ 19 όλη τη μέρα με αντιστάθμιση 465 κυβικά αέριο. Σας φαίνεται νορμάλ;

Μια χαρα ειναι. Τοσα θελω για 2,5 μηνες στο δικο μου που ειναι 3ος οροφος, ταρατσα απο πανω, χωρις μονωση, του 1970 και εκτεθειμενο περιμετρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, giorgosvet είπε

Ποσο παει το κυβικο ρε παιδια?

Δεν ειναι απλό, εξαρτάται απο το πόσα εχεις καταναλώσεις

0,75-0.80 σεντς το m3

Χοντρικά σε μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Η καθε εφαρμογη έχει άλλες αναγκες.

Επιβεβαιώνω πως σε 2 παλιες ψηλοτάβανες μονοκατοικίες του 60 ( δικιά μου και ενος γείτονα) ίδιων τετραγωνικών περίπου , μετρια μόνωση και σωματα ακαν παλαιου τυπου  , οποιαδήποτε σοβαρή εφαρμογή αντιστάθμισης είναι  όνειρο...χειμερινής νυκτός.

Πάλευε ο δύστυχος γείτονας  να θερμάνει τις βραδυνές ώρες τον χώρο με 58 και 60 βαθμούς στα σώματα  , με αποτέλεσμα ο θερμοστάτης στους 19 βαθμούς να δουλευει σχεδόν συνέχεια- κατανάλωση στο θεο. Πήγα και ρυθμισα τον λεβητα σταθερα στους 73 βαθμούς και ειδε το φως του , τωρα πλεον ο θερμοστατης ανοιγοκλείνει κανονικά  ανα 3-4 ώρες

Τα ίδια αποτελέσματα και σε μενα , δλδ  πιο πολύ καίω με θερμοκρασια σωματων 65 βαθμους παρα 70 και άνω όπου τα παλιά ακαν ειναι υπολογισμενα να αποδιδουν καλύτερα  βάσει του χώρου/απωλειων πάντα.

Και εδώ μπαίνει και μια αλλη απροβλεπτη παραμετρος : Ο δικος μου 29αρης λεβητας χτυπαει χαλαρα τους 70 +βαθμους και υστερα ριχνει γκάζια ,  ενω  ο 20αρης του γειτονα ζοριζεται και καιει περισσοτερο..

Επεξ/σία από mellodos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, mellodos είπε

Δεν υπαρχουν σταθερες / σίγουρες λύσεις. Η καθε εφαρμογη έχει άλλες αναγκες

Επιβεβαιώνω πως σε 2 παλιες ψηλοτάβανες μονοκατοικίες του 60 ( δικιά μου και ενος γείτονα) ίδιων τετραγωνικών περίπου   με σωματα ακαν παλαιου τυπου  , οποιαδήποτε σοβαρή εφαρμογή αντιστάθμισης είναι  όνειρο...χειμερινής νυκτός.

Πάλευε ο δύστυχος γείτονας  να θερμάνει τις βραδυνές ώρες τον χώρο με 58 και 60 βαθμούς στα σώματα  , με αποτέλεσμα ο θερμοστάτης στους 19 βαθμούς να δουλευει σχεδόν συνέχεια- κατανάλωση στο θεο. Πήγα και ρυθμισα τον λεβητα σταθερα στους 73 βαθμούς και ειδε το φως του , τωρα πλεον ο θερμοστατης ανοιγοκλείνει κανονικά  ανα 3-4 ώρες

Τα ίδια αποτελέσματα και σε μενα , δλδ  πιο πολύ καίω με θερμοκρασια σωματων 65 βαθμους παρα 70 και άνω όπου τα παλιά ακαν ειναι υπολογισμενα να αποδιδουν καλύτερα  βάσει του χώρου/απωλειων πάντα.

Και εδώ μπαίνει και μια αλλη απροβλεπτη παραμετρος : Ο δικος μου 29αρης λεβητας χτυπαει χαλαρα τους 70 +βαθμους και υστερα ριχνει γκάζια ,  ενω  ο 20αρης του γειτονα ζοριζεται και καιει περισσοτερο..

Από μόνωση έκανε κάποια βελτίωση πρίν αλλάξει πηγή θέρμανσης αφού όπως γράφεςις είανι του 1960 .

Επιπλέον αφού έκανε αλλαγή θέρμανσης , φώναξε ενα μηχανολόγο να του κάνει μια μελέτη , ώστε να πάρει σωστή ισχύ βάσει απωλειών .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και τα 2 σπιτια μετρια προς κακη μονωση. Δεν μαζευονται και ευκολα τα ψηλοταβανα ντουβαρια..

Δεν κατηγορω την αντισταθμιση , αυτο που λεω ειναι πως απαιτει καποιες  προυποθεσεις και γνώση  για να δουλεψει σωστα αλλίως πετυχαινεις το αντίθετο

Φετος που εβαλε πολυς κοσμος αεριο  ,ακους συχνα -πυκνα  κατι  ομορφιές τύπου :  "με το αεριο κρυωνουμε"  ή  "το πετρελαιακι ζεσταίνει καλύτερα". 

Σπίτια με κακή μόνωση  που δούλευαν διακοπτόμενα  3-4 ώρες την ημέρα με νερα στους 80 βαθμούς ,  το γύρισαν σε αέριο με αντιστάθμιση κιόλας για να κανουν "σουπερ οικονομια" ,  και το δουλευουν παλι διακοπτομενα... και υστερα τους φταιει το κακο αεριο που δεν "ζεσταινει"

Επεξ/σία από mellodos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...