Προς το περιεχόμενο

καταναλωση φυσικου αεριου


nikos121

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 484
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, teopanta1 said:

Με κάτι υπολογισμούς που έκανα χρειάζομαι 7-5 με 8,4 nm3 αερίου κάθε μέρα με τον θερμοστάτη στους 21 βαθμούς 24/7 με εξωτερική μόνωση και κουφώματα με τριπλά τζάμια περασμένα όλα τον 1/2021.τι γνώμη έχετε για την κατανάλωση; 

Λοιπόν, εντρύφησα σε αυτό. Αρχικά συνηθισμένη από την χρήση που είχα με τον λέβητα πετρελαίου είχα στους 20 βαθμούς τον θερμοστάτη το βράδυ και 20,5 την ημέρα. Αυτό με λέβητα συμπύκνωσης καινούργιο έδινε κατανάλωση 7,5 κυβικά την ημέρα. Σπίτι τελευταίου ορόφου με ταράτσα από επανω, 100 τμ βόρεια προάστια της Αθήνας (όχι τόσο ψηλά όσο πχ ο Διονυσος), με καλή μόνωση ταράτσας, περιμετρική μόνωση τυπική και κακά αλουμίνια (περιμένω τα νέα θερμόδιακοπτωμενα στο τέλος του μήνα να δω αν θα έχει διαφορά). Ψάχνοντας, και δοκιμάζοντας διάφορες θερμοκρασίες κατέληξα ότι το βράδυ είναι πιο άνετα και οικονομικά μια θερμοκρασία 18 βαθμούς. Μετά έκανα δοκιμή είτε 19,5 βαθμούς όλη την ημέρα από τις 08:00-24:00 και είδα ότι έκαψε 3,9 κυβικά αλλά ωστόσο κάποια στιγμή το βραδάκι κρύωσα. Όποτε μετά το πηγα 18 το βράδυ,  19,5 από τις 08:00-19:00 και μετά 20 βαθμόυς από τις 19:00-22:00. Από τις 22:00 και ως τις 24:00 και πάλι 19,5. Αυτή η θερμοκρασία είναι η πιο βολική για εμάς και είχε κατανάλωση 6,0 - 6,5 κυβικά την ημέρα. Σε όλες τις μετρήσεις άφησα απέξω τις πολύ κρύες μέρες με το χιόνι και συνυπολογίζεται ζεστό νερό για 4 ατομα.

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, marmagia είπε

Λοιπόν, εντρύφησα σε αυτό. Αρχικά συνηθισμένη από την χρήση που είχα με τον λέβητα πετρελαίου είχα στους 20 βαθμούς τον θερμοστάτη το βράδυ και 20,5 την ημέρα. Αυτό με λέβητα συμπύκνωσης καινούργιο έδινε κατανάλωση 7,5 κυβικά την ημέρα. Σπίτι τελευταίου ορόφου με ταράτσα από επανω, 100 τμ βόρεια προάστια της Αθήνας (όχι τόσο ψηλά όσο πχ ο Διονυσος), με καλή μόνωση ταράτσας, περιμετρική μόνωση τυπική και κακά αλουμίνια (περιμένω τα νέα θερμόδιακοπτωμενα στο τέλος του μήνα να δω αν θα έχει διαφορά). Ψάχνοντας, και δοκιμάζοντας διάφορες θερμοκρασίες κατέληξα ότι το βράδυ είναι πιο άνετα και οικονομικά μια θερμοκρασία 18 βαθμούς. Μετά έκανα δοκιμή είτε 19,5 βαθμούς όλη την ημέρα από τις 08:00-24:00 και είδα ότι έκαψε 3,9 κυβικά αλλά ωστόσο κάποια στιγμή το βραδάκι κρύωσα. Όποτε μετά το πηγα 18 το βράδυ,  19,5 από τις 08:00-19:00 και μετά 20 βαθμόυς από τις 19:00-22:00. Από τις 22:00 και ως τις 24:00 και πάλι 19,5. Αυτή η θερμοκρασία είναι η πιο βολική για εμάς και είχε κατανάλωση 6,0 - 6,5 κυβικά την ημέρα. Σε όλες τις μετρήσεις άφησα απέξω τις πολύ κρύες μέρες με το χιόνι και συνυπολογίζεται ζεστό νερό για 4 ατομα.

στους ποσους βαθμους εχεις την θερμοκρασια του λεβητα για τα σωματα ; εγω το εχω στο 65 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, teopanta1 said:

στους ποσους βαθμους εχεις την θερμοκρασια του λεβητα για τα σωματα ; εγω το εχω στο 65 

Πρέπει να τσεκάρω για σίγουρα που το ρύθμισε ο καυστηρατζης. Ο θερμοστάτης δείχνει μια θερμοκρασία κοντά στους 55-60 αλλά δεν το ξέρω στα σίγουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, marmagia είπε

Λοιπόν, εντρύφησα σε αυτό. Αρχικά συνηθισμένη από την χρήση που είχα με τον λέβητα πετρελαίου είχα στους 20 βαθμούς τον θερμοστάτη το βράδυ και 20,5 την ημέρα. Αυτό με λέβητα συμπύκνωσης καινούργιο έδινε κατανάλωση 7,5 κυβικά την ημέρα. Σπίτι τελευταίου ορόφου με ταράτσα από επανω, 100 τμ βόρεια προάστια της Αθήνας (όχι τόσο ψηλά όσο πχ ο Διονυσος), με καλή μόνωση ταράτσας, περιμετρική μόνωση τυπική και κακά αλουμίνια (περιμένω τα νέα θερμόδιακοπτωμενα στο τέλος του μήνα να δω αν θα έχει διαφορά). Ψάχνοντας, και δοκιμάζοντας διάφορες θερμοκρασίες κατέληξα ότι το βράδυ είναι πιο άνετα και οικονομικά μια θερμοκρασία 18 βαθμούς. Μετά έκανα δοκιμή είτε 19,5 βαθμούς όλη την ημέρα από τις 08:00-24:00 και είδα ότι έκαψε 3,9 κυβικά αλλά ωστόσο κάποια στιγμή το βραδάκι κρύωσα. Όποτε μετά το πηγα 18 το βράδυ,  19,5 από τις 08:00-19:00 και μετά 20 βαθμόυς από τις 19:00-22:00. Από τις 22:00 και ως τις 24:00 και πάλι 19,5. Αυτή η θερμοκρασία είναι η πιο βολική για εμάς και είχε κατανάλωση 6,0 - 6,5 κυβικά την ημέρα. Σε όλες τις μετρήσεις άφησα απέξω τις πολύ κρύες μέρες με το χιόνι και συνυπολογίζεται ζεστό νερό για 4 ατομα.

Θερμοδιακοπτόμενα έχω και εγώ. Εχω "ζέστη" στο διαμέρισμα 120τμ χωρίς να έχω θέρμανση ακόμα (εξ' ου και τα εισαγωγικά). Θα δείτε τεράστια διαφορά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, invisiblesurfer said:

Θερμοδιακοπτόμενα έχω και εγώ. Εχω "ζέστη" στο διαμέρισμα 120τμ χωρίς να έχω θέρμανση ακόμα (εξ' ου και τα εισαγωγικά). Θα δείτε τεράστια διαφορά. 

Έχω πολύ μεγάλη περιέργεια για το τι αντίκτυπο θα έχουν στην κατανάλωση. Σίγουρα η θερμοκρασία του χώρου τώρα πέφτει πολύ γρήγορα όποτε πρακτικά η θέρμανση λειτουργεί αρκετές ώρες.

στη δίκη μου την περίπτωση επιλέχθηκε θερμοδιακοπτωμενο κούφωμα με τριπλό τζαμί όπου επειδή με νοιάζει η ηχομόνωση τα δυο είναι με ηχομονωτικη μεμβράνη και το τρίτο είναι ενεργειακό. σίγουρα θα  ήταν καλύτερο το αποτέλεσμα ενεργειακά αν και τα 3 ήταν ενεργειακά τζάμια αλλά και ο θόρυβος αποτελεί πρόβλημα εδώ 😓🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, PCEXPERT2012 said:

Σε 10 ημέρες έχω κάψει 70 m3 αέριο. Το έχω στη ΔΕΗ με 0.05. Από τι κατάλαβα έχω κάψει 70 * 11.58(θερμ.δυναμη)=809.2kw *0.05= 40.46€. Σωστά το κάνω? 

Συν όμως ΕΦΚ, ΦΠΑ και χρεώσεις διανομής, δυναμικότητα διανομής  και  χρεώσεις μεταφοράς 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΦΠΑ 6%
χρέωση μεταφοράς αλλάζει ανα μήνα νομίζω πχ τον Ιούνιο ήταν 0,00164 x kWh, ενώ τον Ιούλιο ήταν 0,00155 ανα kWh δεν ξέρω ποσό είναι για αυτούς τους μήνες αλλά παρόμοιο ποσό. Η χρέωση ενέργειας διανομής 0,01419 x kWh 

η δυναμικότητα διανομής φυσικού αερίου είναι ισχύς μετρητή( πχ ο δικός μου είναι  33 kw) x 1,0573054  x ημέρες λογαριασμου/365 --> πχ 33kw επι 1,0573054 45/365 αν είναι λογαριασμός 45 ημερών 

 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εντάξει μιλάμε για μικρά ποσά αυτά θεωρώ. Για τη παγωνιά που κάνει αυτές τις 10 μέρες από - 5 έως 2 βαθμούς το μεσημέρι 130 τμ σπίτι μια χαρά είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, PCEXPERT2012 said:

Ε εντάξει μιλάμε για μικρά ποσά αυτά θεωρώ. Για τη παγωνιά που κάνει αυτές τις 10 μέρες από - 5 έως 2 βαθμούς το μεσημέρι 130 τμ σπίτι μια χαρά είναι 

Ναι δεν είναι μεγάλα ποσά αυτά 

Παρατηρώ πάντως ότι στο ίδιο σπίτι, δυο πάροχες η μια έχει ισχύ/ δηλωμένη δυναμικότητα  24 και η άλλη 33. Ίδια σπίτια. Που έγκειται η διαφορά;  Δεν είναι σημαντικό  αλλά μου έκανε εντύπωση τώρα που το είδα

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, marmagia είπε

Έχω πολύ μεγάλη περιέργεια για το τι αντίκτυπο θα έχουν στην κατανάλωση. Σίγουρα η θερμοκρασία του χώρου τώρα πέφτει πολύ γρήγορα όποτε πρακτικά η θέρμανση λειτουργεί αρκετές ώρες.

στη δίκη μου την περίπτωση επιλέχθηκε θερμοδιακοπτωμενο κούφωμα με τριπλό τζαμί...

Δες πιο κάτω μια τυπική ενεργειακή κατανάλωση σε σπίτι :

Τα κουφώματα επηρεάζουν το 10% περίπου , μια εξωτερική θερμοπρόσοψη σε τοίχους και με μόνωση στην οροφή είσαι στο 70% ... αρα ...

katanalosi.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ειχε ενδιαφερον να αναφερουμε ολοι μας εαν στους εως τωρα λογαριασμους αεριου που μας εχουν εκδοθει, εαν εχει αναγραφει καμια απ τις περιβοητες επιδοτησεις του κρατους. Προσωπικα μου εχει εκδοθει ενας λογαριασμος απο 7/2021 εως 10/12/2021 και δεν περιλαμβανει καμια επιδοτηση. Τωρα τον χειμωνα εκδιδονται ανα διμηνο κ εχθες μετρησαν για το διαστημα 11/12/21 εως 8/2/22 και ειμαι εν αναμονη να δω και ποσο θα χρεωσουν αλλα και αν περιλαμβανει καποια επιδοτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...