Προς το περιεχόμενο

Καλυτερη εταιρια βενζινης;


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, andreaspA είπε

ποσο ειναι το "αρκετα παραπανω" ? παντως παιρνει και κανα 2-3 λιτρα η σωληνα μεχρι το ρεζερβουαρ.

Αυτό ήταν στη Shell. Τα άλλα ήταν 8-12 lt. Και εννοείται ότι το τεπόζιτο δεν ήταν εντελώς άδειο. Πρέπει να είχε 4-5 lit μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 335
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/1/2024 στις 3:30 ΜΜ, Nabuko είπε

Για τη μεταφορά από το διυλιστήριο στο πρατήριο υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που εμπλέκονται ενδιάμεσα. Δε σημαίνει ότι πάντα φταίει το πρατήριο για την κακή ποιότητα του καυσίμου. 

ποιοι αλλοι; Οι οδηγοι ειναι ανεξαρτητοι υπαλληλοι και οι δεξαμενες ειναι σφραγισμενες απο τα διυλιστηρια με σφραγιδες. Επισης τα φορτηγα εχουν GPS και δεν μπορουν να ξεφυγουν απο το δρομολογιο τους. 

Τωρα αν εννοεις αυτους που εχουν δικα τους πρατηρια και δικα τους βυτια ειναι αλλη ιστορια. 

Επεξ/σία από futureshock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να προσθεσω μερικες σκεψεις..

η Avin ειναι θυγατρικη της motor oil=coral=shell οπως λεμε ΕΛΠΕ=eko=bp.

αρα οταν λετε για Avin ειναι καλυτερη ,ουσιαστικα μιλατε για την ιδια εταιρεια με το κοραλλι.

οσον αφορα την εκο ειναι ευκολο να καταλαβεις τα εταιρικα καταστηματα απο το χρωμα αλλα μπορεις να ψαξεις κιολας τα καλυψω.στην σελ πως μπορεις να τα βρεις? υπαρχουν τα ερμης και τα μυρτεα που υποτιθεται οτι ειναι της κοραλ=σελ εταιρικα αλλα αυτα λειτουργουν με φραντσαιζ ,οποτε δεν ειναι εταιρικα οπως στην εκο που ειναι δικα της.

τα σημερινα αυτοκινητα ειναι λογω αμμεσου ψεκασμου τα περισοτερα αλλα και λογω αισθητηρων παντου στην τροφοδοσια πολυ πιο ευαισθητα στο κακο καυσιμο.γιαυτο και τοσες βλαβες σε μπεκ και αντλιες. παλια ειχαμε αυτοκινητο ,πριν το 2004, που οτι και να βαζαμε δεν καταλαβαινε τιποτα.και τα χαλια καυσιμα υπηρχαν και τοτε.αυτη ειναι η διαφορα.καλο αυτο για να ξεχωριζουμε τους απατεωνες ,κακο γιατι τα αυτοκινητα μας χαλανε πλεον πιο ευκολα με χαλια καυσιμο.

στο φιλο που λεει για σελ οτι επαθε ζημια.την ιδια ζημια επαθα απο ιδιωτικο bp.οποτε παντα παιζει ρολο το πρατηριο και οχι η εταιρεια,φυσικα η σελ εχει τα περισοτερα οποτε λογικο ειναι να την εχουμε παρει ολοι απο τα μουτρα.

η 98αρες ειναι βενζινες 95αρες με καθαριστικα,δεν εχουν παραπανω οκτανια οπως λενε και πασσσαρουν.γιαυτο βαζω ελιν που το λεει ξεκαθαρα στην κρυσταλ.οι αλλοι την πασαρουν σαν 98. μια δυναμομετρηση θα σας πεισει. η 95 ειναι νερο.δεν εχω μετρησει αλλα αμφιβαλλω αν ειναι 95.

αν δειτε σε πρατηριο να γεμιζει εκεινη την ωρα που πατε απο βυτιο που δεν εχει διακριτικα της εταιρειας=δεν ειναι εταιρικο βυτιο,φυγετε οπως ειστε..δεν λεω οτι σιγουρα κατι συμβαινει αλλα καλυτερα να μην το μαθετε.

τα βυτια φορτωνουν ολα το ιδιο καυσιμο απο τα διυληστηρια .υπαρχουν 2 αποψεις τωρα.οτι :

σταματανε μετα την φορωση μπροστα πριν φυγουν και εκει η καθε εταιρεια βαζει τα δικα της προσθετα αναλογα τα οκτανια

η' οτι φορτωνουν το καυσιμο και πανε σε δικες τους δεξαμενες εταιρικες οπου γινεται η αναμιξη πριν φυγουν για τα πρατηρια.αυτο το εχω πληροφορηθει για σελ αλλα πριν 25 σχεδον χρονια.μπορει και αυτη να εχει αλλαξει.

η τριτη και η πεμπτη στην σελ ειναι θεμα μαρκετινκγ και οχι τιποτα αλλο.αυτες οι μερες ειναι συνηθως χωρις κινηση. μιας και ολοι βαζουμε βενζινη πλεον,οχι οπως παλια που  φουλαραμε,αλλα με το σταγονομετρο ,η σελ το καταλαβε .οι μερες που συνηθως βαζουμε βενζινη πλεον ειναι παρασκευη-σαβατο πριν παμε καποια εκδρομη η' λογω οτι κινουμαστε περισοτερο για ψωνια-βολτες και η δευτερα που ερχομαστε.οποτε σου λεει ,κατσε να προλαβουμε ολους αυτους και να τους προσελκυσουμε τις μερες αυτες να βαλουν καυσιμο απο εμας.τις 2 μερες αυτες κερδιζει οσο ολες τις υπολοιπες.ναι αλλα σε συμφερει? φυσικα και οχι.αυτην την συμφερει? φυσικα και ναι.γιατι οπως ειπαμε το δελεαρ της 98αρας δεν υπαρχει γιατι δεν ειναι 98αρα,αρα σε φερνει να βαλεις 95αρα σε τιμη και πιο ακριβη απο των αλλων εταιρειων και η 100αρα ειναι τοσο ακριβη που ακομα και με την κεπτωση ειναι ακριβοτερη παλι απο των αλλων εταιρειων.

ο αντιπροσωπος της mobil στην ελλαδα για τα λαδια της ειναι η εταιρεια novitron . δεν υπαρχει mobil καυσιμο.αλλα μπορεις να ρωτησεις τον αντιπροσωπο τι παιζει με το πρατηριο.

Επεξ/σία από megapaixtaras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 13/01/2024 at 09:26, stefanidisg said:

Εντάξει αλλά είναι προς όφελος μας στην τελική

ναι βρε αλλοιμονο, εξαλλου στην Σελ αυτο τους ενδιαφερει πανω απο ολα, το οφελος του καταναλωτη, οχι το κερδος.Δλδ εσυ τι θεωρεις οτι εχεις οφελος?

 

13 hours ago, Black Demis said:

παντος χιλιες φορες να κλεψουν σε ποσότητα παρα σε ποιοτητα στην μηχανη μεσα σε 3 χρονια άλλαξα 3 αντλιες δυο μαλιστα σε ενα χρονο 4 φορες καθαρισμο μπεκ 2 φορες καθαρισμο ρεζερβουαρ |

στο αυτοκίνητο 1 φορα αντλια τελευταια 3 χρονια και 2 φορες καθαρισμο μπεκ

το εσκισες. Η κανεις συνεχει πολυ λαθος επιλογες, πολυ φτηνων και επιφοβων πρατηριων ή εισαι εξαιρετικα ατυχος. Βρες ενα σταθερο και σταματα τα πειραματα

Επεξ/σία από tutuyo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω παρατηρήσει στο μηχανάκι και στο αμάξι μου ότι 98 shell την τρίτη έχω πρόβλημα με πειρακια ενώ μια Πέμπτη ή Παρασκευή δεν έχω, ίδιο πρατήριο. Τώρα έχω βρει καλή συμπεριφορά στο μηχανάκι μου την 98 eko

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, giannnis122 είπε

Εγώ έχω παρατηρήσει στο μηχανάκι και στο αμάξι μου ότι 98 shell την τρίτη έχω πρόβλημα με πειρακια ενώ μια Πέμπτη ή Παρασκευή δεν έχω, ίδιο πρατήριο. Τώρα έχω βρει καλή συμπεριφορά στο μηχανάκι μου την 98 eko

Οτι την Τρίτη την νοθεύουν και μετά αδειάζουν την δεξαμενή και βάζουν καθαρή.

Οκ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, giannnis122 είπε

Εγώ έχω παρατηρήσει στο μηχανάκι και στο αμάξι μου ότι 98 shell την τρίτη έχω πρόβλημα με πειρακια ενώ μια Πέμπτη ή Παρασκευή δεν έχω, ίδιο πρατήριο. Τώρα έχω βρει καλή συμπεριφορά στο μηχανάκι μου την 98 eko

Το αμάξι σου μπορεί να δέχεται μόνο 95 , γι'αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

να προσθεσω μερικες σκεψεις..

η Avin ειναι θυγατρικη της motor oil=coral=shell οπως λεμε ΕΛΠΕ=eko=bp.

αρα οταν λετε για Avin ειναι καλυτερη ,ουσιαστικα μιλατε για την ιδια εταιρεια με το κοραλλι.

οσον αφορα την εκο ειναι ευκολο να καταλαβεις τα εταιρικα καταστηματα απο το χρωμα αλλα μπορεις να ψαξεις κιολας τα καλυψω.στην σελ πως μπορεις να τα βρεις? υπαρχουν τα ερμης και τα μυρτεα που υποτιθεται οτι ειναι της κοραλ=σελ εταιρικα αλλα αυτα λειτουργουν με φραντσαιζ ,οποτε δεν ειναι εταιρικα οπως στην εκο που ειναι δικα της.

τα σημερινα αυτοκινητα ειναι λογω αμμεσου ψεκασμου τα περισοτερα αλλα και λογω αισθητηρων παντου στην τροφοδοσια πολυ πιο ευαισθητα στο κακο καυσιμο.γιαυτο και τοσες βλαβες σε μπεκ και αντλιες. παλια ειχαμε αυτοκινητο ,πριν το 2004, που οτι και να βαζαμε δεν καταλαβαινε τιποτα.και τα χαλια καυσιμα υπηρχαν και τοτε.αυτη ειναι η διαφορα.καλο αυτο για να ξεχωριζουμε τους απατεωνες ,κακο γιατι τα αυτοκινητα μας χαλανε πλεον πιο ευκολα με χαλια καυσιμο.

στο φιλο που λεει για σελ οτι επαθε ζημια.την ιδια ζημια επαθα απο ιδιωτικο bp.οποτε παντα παιζει ρολο το πρατηριο και οχι η εταιρεια,φυσικα η σελ εχει τα περισοτερα οποτε λογικο ειναι να την εχουμε παρει ολοι απο τα μουτρα.

η 98αρες ειναι βενζινες 95αρες με καθαριστικα,δεν εχουν παραπανω οκτανια οπως λενε και πασσσαρουν.γιαυτο βαζω ελιν που το λεει ξεκαθαρα στην κρυσταλ.οι αλλοι την πασαρουν σαν 98. μια δυναμομετρηση θα σας πεισει. η 95 ειναι νερο.δεν εχω μετρησει αλλα αμφιβαλλω αν ειναι 95.

αν δειτε σε πρατηριο να γεμιζει εκεινη την ωρα που πατε απο βυτιο που δεν εχει διακριτικα της εταιρειας=δεν ειναι εταιρικο βυτιο,φυγετε οπως ειστε..δεν λεω οτι σιγουρα κατι συμβαινει αλλα καλυτερα να μην το μαθετε.

τα βυτια φορτωνουν ολα το ιδιο καυσιμο απο τα διυληστηρια .υπαρχουν 2 αποψεις τωρα.οτι :

σταματανε μετα την φορωση μπροστα πριν φυγουν και εκει η καθε εταιρεια βαζει τα δικα της προσθετα αναλογα τα οκτανια

η' οτι φορτωνουν το καυσιμο και πανε σε δικες τους δεξαμενες εταιρικες οπου γινεται η αναμιξη πριν φυγουν για τα πρατηρια.αυτο το εχω πληροφορηθει για σελ αλλα πριν 25 σχεδον χρονια.μπορει και αυτη να εχει αλλαξει.

η τριτη και η πεμπτη στην σελ ειναι θεμα μαρκετινκγ και οχι τιποτα αλλο.αυτες οι μερες ειναι συνηθως χωρις κινηση. μιας και ολοι βαζουμε βενζινη πλεον,οχι οπως παλια που  φουλαραμε,αλλα με το σταγονομετρο ,η σελ το καταλαβε .οι μερες που συνηθως βαζουμε βενζινη πλεον ειναι παρασκευη-σαβατο πριν παμε καποια εκδρομη η' λογω οτι κινουμαστε περισοτερο για ψωνια-βολτες και η δευτερα που ερχομαστε.οποτε σου λεει ,κατσε να προλαβουμε ολους αυτους και να τους προσελκυσουμε τις μερες αυτες να βαλουν καυσιμο απο εμας.τις 2 μερες αυτες κερδιζει οσο ολες τις υπολοιπες.ναι αλλα σε συμφερει? φυσικα και οχι.αυτην την συμφερει? φυσικα και ναι.γιατι οπως ειπαμε το δελεαρ της 98αρας δεν υπαρχει γιατι δεν ειναι 98αρα,αρα σε φερνει να βαλεις 95αρα σε τιμη και πιο ακριβη απο των αλλων εταιρειων και η 100αρα ειναι τοσο ακριβη που ακομα και με την κεπτωση ειναι ακριβοτερη παλι απο των αλλων εταιρειων.

ο αντιπροσωπος της mobil στην ελλαδα για τα λαδια της ειναι η εταιρεια novitron . δεν υπαρχει mobil καυσιμο.αλλα μπορεις να ρωτησεις τον αντιπροσωπο τι παιζει με το πρατηριο.

 

1) Δεν γινεται να γραφεις οτι πουλας 98αρα στην πινακιδα και να ειναι 95αρα με καθαριστικα, πολυ απλα.

2) Το οτι η ελιν δεν μπορει να βγαλει 98αρα δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει κιολας.

3) Αμαξια με υψηλη συμπιεση-τουρμπο που βλεπουν διαφορα απο 95 σε 98αρα δηλαδη ειναι ολα στο μυαλο τους ; 

 

 

22 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Οτι την Τρίτη την νοθεύουν και μετά αδειάζουν την δεξαμενή και βάζουν καθαρή.

Οκ.

 

οτι την τριτη σε πουλανε 95αρα για 98αρα δεν παιζει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Και μετά αδειάζουν την δεξαμενή και βάζουν 98αρα. οκ

Την Τριτη σου βαζουν απο την δεξαμενη της 95αρας εννοει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πιστεύω ότι την Τρίτη που έχουν προσφορά είναι που δεν έχουν κατανάλωση τις υπόλοιπες ημέρες, τα πρόσθετα τους εξασθενούν και την έχουν προσφορά ώστε να την ανανεώσουν  ή η αντλία τραβάει από την 95. 

Επεξ/σία από giannnis122
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 2MM είπε

Την Τριτη σου βαζουν απο την δεξαμενη της 95αρας εννοει 

αυτό δεν γίνεται.Αν το πρατήριο έχει κάνει τέτοιες παρανομίες με τις δεξαμενες και τις αντλιες (σωλήνες που συνδέουν διαφορετικες δεξαμενες) το να σου βάζει 95αρα στην θέση της 98αρας είναι το μικρότερο απο τα προβλήματα.

3 λεπτά πριν, giannnis122 είπε

Εγώ πιστεύω ότι την Τρίτη που έχουν προσφορά είναι που δεν έχουν κατανάλωση τις υπόλοιπες ημέρες, τα πρόσθετα τους εξασθενούν και την έχουν προσφορά ώστε να την ανανεώσουν 

ετσι δεν εξασθενούν και στο ρεζερβουαρ σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Και μετά αδειάζουν την δεξαμενή και βάζουν 98αρα. οκ

για παρατηρησε οταν πας ημερες προσφορας , για παρκαρισμενο βυτιο μεσα  ή κοντα στο πρατηριο. 

7 λεπτά πριν, 2MM είπε

Την Τριτη σου βαζουν απο την δεξαμενη της 95αρας εννοει 

οχι αυτο δεν παιζει. Δεν μπορει να το αλλαζει εννοειται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, futureshock είπε

για παρατηρησε οταν πας ημερες προσφορας , για παρκαρισμενο βυτιο μεσα  ή κοντα στο πρατηριο. 

οχι αυτο δεν παιζει. Δεν μπορει να το αλλαζει εννοειται. 

Εχω δει πολλές φορές την Δευτέρα (και άλλες μέρες φυσικά),δεν ξέρω τι κατεβάζει όμως γιατι δεν επιτρέπεται η είσοδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, giannnis122 είπε

Εγώ πιστεύω ότι την Τρίτη που έχουν προσφορά είναι που δεν έχουν κατανάλωση τις υπόλοιπες ημέρες, τα πρόσθετα τους εξασθενούν και την έχουν προσφορά ώστε να την ανανεώσουν  ή η αντλία τραβάει από την 95. 

Δεν εξασθενει καμια βενζινη ή προσθετο μεσα σε 2-3 μερες. Μηνες θελουν για να χασουν τις ιδιοτητες τους τα καυσιμα. 

Πρατηριο το οποιο εχει  νορμαλ κινηση χρειαζεται βυτιο καθε 2-3 μερες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...