Προς το περιεχόμενο

Καλυτερη εταιρια βενζινης;


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εβαζα για αρκετο διαστημα ETEKA, αλλα πλεον βαζω μονο REVOIL και ELIN Crystal. Μιλαω για αμολυβδη. Εχω αμαξι με turbo κινητηρα, αν εχει καποια σημασια. Καποια αποψη;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 335
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε πρατηρια "Καλυψω" (εταιρικα EKO & BP) η σε Ερμης (εταιρικο Shell) βαζεις παντα καλη βενζινη.. τουλαχιστον εγω παντα ειμαι ευχαριστημενος σε σχεση με αλλα.. 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο φιλους γνωμες .Shell  V power σε πρατηριο της εταιριας για καλο αμαξι .Για καθε χρηση ,απλη Εκο παλι σε πρατηριο της εταιριας .Για πετρελαο εκτος απο shell και η Αgean λενε ταξιτζηδες εχει καλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εταιρεία δεν παίζει τόσο ρόλο,σημαντικό είναι κατά πόσο νοθευμένα είναι τα καύσιμα.

Εκεί φαίνεται η απίστευτη διαφορά ποιότητας καυσίμων στην Ελλάδα με διάφορες ευρωπαϊκές χώρες.Οποιος έχει βάλει πολλές φορές βενζίνη εξωτερικό,ειδικά Αυστρια, Γερμανία,ακόμα και Σκόπια,θα καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν υποθεση,κανεις δεν ξερει, οι εταιριες δεν νοθευουν τον εαυτο τους τι πουλανε .Οι μεσαζοντες το κανουν

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λετε εταιρικο; Για την Shell και BP εχω ακουσει τα χειροτερα και ειναι και οι εταιριες που ειχαν τα περισσοτερα πρατηρια με νοθευμενα καυσιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω βρει ένα BP που βγάζω αποδεδειγμένα περισσότερα χιλιόμετρα από άλλες εταιρείες, ακόμα κι από άλλα BP. Δεν είναι και το πιο φθηνό βέβαια.

Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι τι συμβαίνει με την καύση, και βγάζει περισσότερα χιλιόμετρα. Φαντάζομαι ότι όταν με την ίδια ποσότητα καυσίμου συγκριτικά με κάποιο άλλο, έχεις μεγαλύτερη αυτονομία, σημαίνει ότι το καύσιμο καίγεται πιο αργά.

Αν είναι έτσι, τι μπορεί να σημαίνει αυτό για την καύση και την ποιότητα του καυσίμου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Εγώ έχω βρει ένα BP που βγάζω αποδεδειγμένα περισσότερα χιλιόμετρα από άλλες εταιρείες, ακόμα κι από άλλα BP. Δεν είναι και το πιο φθηνό βέβαια.

Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι τι συμβαίνει με την καύση, και βγάζει περισσότερα χιλιόμετρα.

Αν είναι έτσι, τι μπορεί να σημαίνει αυτό για την καύση και την ποιότητα του καυσίμου;

1.Με ποιο τρόπο μετράς τα χιλιόμετρα που διανύεις σε σχέση με την ποσότητα που βάζεις ;

2. Σαφώς το 1 λίτρο από  το "καλύτερο καύσιμο" θα σου βγάλει περισσότερα χιλιόμετρα στις ίδιες συνθήκες χρήσης από ένα άλλο υποδεέστερο , αυτό έχει να κάνει με την θερμιδομετρική ικανότητα του καυσίμου... , χλωμό να είναι τόση μεγάλη η διαφορά για ίδια βενζίνη Χ οκτανίων ιδίας φίρμας (αλλά και διαφορετικών ,όλοι από τα ίδια διυλιστήρια πέρνουν...)

3. Το πιθανότερο είναι οι αντλίες στο συγκεκριμένο πρατήριο να "κλέβουν" λιγότερο από όσο κλέβουν στα άλλα οπότε να σου βάζουν περισσότερη ποσότητα καυσίμου στο ρεζερβουάρ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Αθηνα που? να δοκιμασουμε..

BP (Καλυψώ), Λεωφόρος Βουλιαγμένης 60, Νέος Κόσμος. Δεν αποκλείω φυσικά ότι θα υπάρχει άλλο που θα πουλάει βενζίνη με την οποία θα βγάζεις περισσότερα.

41 λεπτά πριν, nik0laus είπε

1.Με ποιο τρόπο μετράς τα χιλιόμετρα που διανύεις σε σχέση με την ποσότητα που βάζεις ;

Πάντα φουλάρισμα, διάνυση σεβαστού αριθμού χιλιομέτρων και ξανά φουλάρισμα.

43 λεπτά πριν, nik0laus είπε

2. Σαφώς το 1 λίτρο από  το "καλύτερο καύσιμο" θα σου βγάλει περισσότερα χιλιόμετρα στις ίδιες συνθήκες χρήσης από ένα άλλο υποδεέστερο , αυτό έχει να κάνει με την θερμιδομετρική ικανότητα του καυσίμου... , χλωμό να είναι τόση μεγάλη η διαφορά για ίδια βενζίνη Χ οκτανίων ιδίας φίρμας (αλλά και διαφορετικών ,όλοι από τα ίδια διυλιστήρια πέρνουν...)

Ρωτάω επειδή έχει ξανασυζητηθεί εδώ, π.χ. στα νήματα με την κατοστάρα, και οι απόψεις διίσταντο απ' ότι θυμάμαι.

44 λεπτά πριν, nik0laus είπε

3. Το πιθανότερο είναι οι αντλίες στο συγκεκριμένο πρατήριο να "κλέβουν" λιγότερο από όσο κλέβουν στα άλλα οπότε να σου βάζουν περισσότερη ποσότητα καυσίμου στο ρεζερβουάρ

Κι αυτό δεν αποκλείεται να συμβαίνει, αλλά για να το δεχτούμε, θα πρέπει να υποθέσουμε ότι όντως γίνεται αυτό στην πράξη, σε μόνιμη βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Οι συνθήκες που οδηγείς είναι οι ίδιες, το ίδιο δρομολόγιο με την ίδια κίνηση , τα ίδια βάρη και την ίδια οδηγική συμπεριφορά εκ μέρους σου ;

2. Άλλο  η αντικροτική συμπεριφορά του καυσίμου και άλλο η θερμιδομετρική απόδοση του καυσίμου.

3. Το 90% των πρατηρίων κλέβουν .... γιατί αλλιώς δεν τη βγάζουν οικονομικά  (με μεικτό κέρδος προ φόρων 5 λεπτά το λίτρο και πολλά λέω). Όλοι  ψάχνουμε να βρούμε το υπόλοιπο 10% που υποτίθεται ότι είναι σωστοί αλλά σιγά μην το βρούμε.

 

 

 

Επεξ/σία από nik0laus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-εχει αναλυθει και αυτο το θεμα δεκαδες φορες εδω...

-η βενζινη πριν το πρατηριο περναει μια διαδικασια οπου μπαινουν καποια προσθετα και εν συνεχεια πηγαινει στο πρατηριο,αναλογα την φιρμα αυτα τα προσθετα διαφερουν

-δεν υπαρχει καλυτερη εταιρεια/ποιοτητα ,εξαρταται απο το πρατηριο και το μπος του

-σε μια παλαιοτερη ερευνα που ειχα διαβασει ειμασταν στην κορυφη της νοθειας στην ευρωπη

-κλασσικη συμβουλη δες τι παιζει στην πιατσα ποια πρατηρια εχουν κινηση ποια  προτιμουν οι ταριφες και πανε εκει

-τελευταια καλη μοδα ειναι και η τριτες στην σελ για την προσφορα ειδικα για τους τουρμπισιους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...