Προς το περιεχόμενο

Καλυτερη εταιρια βενζινης;


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχει μια αποψη,δικη μου παλι,οτι η 98αρα ηρθε να αντικαταστησει την 95αρα καθαρα και μονο λογω νεων μηχανων και αυτοκινητων που τα φτιαχνουν  με υψηλη συμπιεση .και οτι σταδιακα θα καταργηθει η 95αρα οπως εκανε η παλια με μολυβδο,οταν εξαφανιστουν τα αυτοκινητα που χρησιμοποιουν την 95αρα.ομως το βλεπω απιθανο να γινει αυτο μιας και παμε η' σε ηλετροκινητα η' σε αλλα καυσιμα μηχανες εσωτερικης καυσης.οποτε θα υπαρχουν ολες στο πρατηριο μαζι.εγω παντως στην θεση σου θα εβαζα 100αρα,διαλεξε ενα πρατηριο με την φθηνοτερη,ωστε να εχεις πραγματικα ..τουλαχιστον 98αρα.

οσο για την ΕΚΟ 98 η' 100 χαιρομαι που υπαρχουν και αλλοι που εχουν αυτην την αισθηση οτι δεν τραβαει το αυτοκινητο τους με αυτην μεσα.επιβεβαιωνει την δικια μου αισθηση και αρα καλα εκανα που την σταματησα.

το γιατι μαλλον εχει να κανει με αυτο που εγραψα.ειχα διαβασει σε ενα τεστ με το ιδιο αυτοκινητο και ιδια οκτανια βενζινη,ιδια διαδρομη,ιδιο οδηγικο στυλ,ελληνικο τεστ,οτι το αυτοκινητο ειχε διαφορές στην αποδοση του απο διαφορετικες εταιρειες.ειχε διαφορα μεχρι και απο ιδιο ομιλο.π.χ ελεγε οτι καλυτερη για το ταδε αυτοκινητο βγηκε η bp,και η εκο τελευταια.πως γινεται αφου ειναι απο τα ιδια διυληστηρια,ιδια εταιρεια αρα και ιδια βενζινη-προσθετα? απλα το σημα αλλαζει.δεν εχω και εγω εξηγηση ,αλλα συμβαινει.

ειναι οπως βαζω το ιδιο λαδι στο ιδιο αυτοκινητο,εγω και ενας φιλος μου,οδηγουμε το ιδιο σαν στυλ αλλα το δικο μου καιει λαδι ενω εκεινου οχι.και το αντιθετο με αλλο λαδι.στις μηχανες ειναι μερικα πραγματα που δεν μπορεις να τα αναλυσεις-εξηγησεις οταν αφορουν τετοια θεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 335
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

υπαρχει μια αποψη,δικη μου παλι,οτι η 98αρα ηρθε να αντικαταστησει την 95αρα καθαρα και μονο λογω νεων μηχανων και αυτοκινητων που τα φτιαχνουν  με υψηλη συμπιεση .και οτι σταδιακα θα καταργηθει η 95αρα οπως εκανε η παλια με μολυβδο,οταν εξαφανιστουν τα αυτοκινητα που χρησιμοποιουν την 95αρα.ομως το βλεπω απιθανο να γινει αυτο μιας και παμε η' σε ηλετροκινητα η' σε αλλα καυσιμα μηχανες εσωτερικης καυσης.οποτε θα υπαρχουν ολες στο πρατηριο μαζι.εγω παντως στην θεση σου θα εβαζα 100αρα,διαλεξε ενα πρατηριο με την φθηνοτερη,ωστε να εχεις πραγματικα ..τουλαχιστον 98αρα.

οσο για την ΕΚΟ 98 η' 100 χαιρομαι που υπαρχουν και αλλοι που εχουν αυτην την αισθηση οτι δεν τραβαει το αυτοκινητο τους με αυτην μεσα.επιβεβαιωνει την δικια μου αισθηση και αρα καλα εκανα που την σταματησα.

το γιατι μαλλον εχει να κανει με αυτο που εγραψα.ειχα διαβασει σε ενα τεστ με το ιδιο αυτοκινητο και ιδια οκτανια βενζινη,ιδια διαδρομη,ιδιο οδηγικο στυλ,ελληνικο τεστ,οτι το αυτοκινητο ειχε διαφορές στην αποδοση του απο διαφορετικες εταιρειες.ειχε διαφορα μεχρι και απο ιδιο ομιλο.π.χ ελεγε οτι καλυτερη για το ταδε αυτοκινητο βγηκε η bp,και η εκο τελευταια.πως γινεται αφου ειναι απο τα ιδια διυληστηρια,ιδια εταιρεια αρα και ιδια βενζινη-προσθετα? απλα το σημα αλλαζει.δεν εχω και εγω εξηγηση ,αλλα συμβαινει.

ειναι οπως βαζω το ιδιο λαδι στο ιδιο αυτοκινητο,εγω και ενας φιλος μου,οδηγουμε το ιδιο σαν στυλ αλλα το δικο μου καιει λαδι ενω εκεινου οχι.και το αντιθετο με αλλο λαδι.στις μηχανες ειναι μερικα πραγματα που δεν μπορεις να τα αναλυσεις-εξηγησεις οταν αφορουν τετοια θεματα.

Το ότι έρχεται απο τα ίδια διυλιστήρια/εταιρία δεν σημαίνει ότι έχουν και τα ίδια πρόσθετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει.αλλα γιατι να υπαρχει διαφορά? αν θυμαμαι καλα η εκο αγορασε μονο το δικαιωμα του label στα πρατηρια απο τους αγγλους.και μαλιστα υπηρχε η συζητηση μετα την κηξη της συνφωνιας αυτης να καταργησει το αγγλικοονομα και να γινουν εκο αλλα τελικα ανανεωσαν την συμφωνια τους.προφανως για μαρκετινγκ λογους οπως κανει ο αλλος ομιλος.καλυτερα να εχεις πρατηρια με διαφορετικο ονομα να πιασεις περισοτερους πελατες που δεν ειναι ευχαριστημενοι απο μια εταιρεια.

οι δεξαμενες ειναι ιδιες,γιατι να επιμεριστει παραπανω κοστος για διαφορετικα προσθετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα δεν πιστευω το "καθαριστικα/προσθετα" που αναφερουν στις ρεκλαμες

νομιζω οτι απλα ειναι κατι επιπλαστο που μεγαλοποιησαν (οι διαφορες επικαθησεις των καυσιμων), ωστε να μπορουν να το πουλησουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο διυλιστήριο που φορτωνει η καθε εταιρια εχουν αυτοματο συστημα αναλογος ποσα κυβικα καύσιμο εριξε να βαλει και τα αναλογα χημικα-καθαριστικά.

 

Εχει διυλιστήριο που δεν εχει αυτοματο συστημα και ριχνει τα χημικα ο σφραγιστης που βαζει τις σφραγιδες στο βυτιο. Και παίρνει εντολες ποσα λιτρα,και τι να ρίξει στο κάθε διαμερισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κουβέντα με γνωστο για το συγκεκριμένο θέμα, επαγγελματία που ασχολείται με το χώρο του αυτοκινήτου και γνώστη της αυτοκίνησης εν γένει. Μου είπε ότι η 100αρα shell είναι η μόνη που δεν παράγεται στην Ελλάδα αλλά εισάγεται από Αγγλία. Το μεταφέρω με επιφύλαξη.

Κάποτε η shell είχε προσφορά την 100αρα (κάθε Παρασκευή νομίζω) φθηνότερη όπως συμβαίνει με την 98αρα κάθε τρίτη. Ισχύει ακόμη η προσφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, louben είπε

Κάποτε η shell είχε προσφορά την 100αρα (κάθε Παρασκευή νομίζω) φθηνότερη όπως συμβαίνει με την 98αρα κάθε τρίτη. Ισχύει ακόμη η προσφορά;

Την κατεβαζουν 5 cents καθε ΠΣΚ, αλλά και παλι ειναι ακριβοτερη απο ολες 

Και δεν εχω δει καποια ιδιαιτερη αποδοση απο την συγκεκριμένη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, louben είπε

Είχα κουβέντα με γνωστο για το συγκεκριμένο θέμα, επαγγελματία που ασχολείται με το χώρο του αυτοκινήτου και γνώστη της αυτοκίνησης εν γένει. Μου είπε ότι η 100αρα shell είναι η μόνη που δεν παράγεται στην Ελλάδα αλλά εισάγεται από Αγγλία. Το μεταφέρω με επιφύλαξη.

Κάποτε η shell είχε προσφορά την 100αρα (κάθε Παρασκευή νομίζω) φθηνότερη όπως συμβαίνει με την 98αρα κάθε τρίτη. Ισχύει ακόμη η προσφορά;

Ολλανδία αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι ολλανδια ειναι.αυτο παλια ισχυε, οταν αυτη η βενζινη 100αρα ηταν σπανια. τωρα που εγινε σουπα δεν ξερω αν ισχυει ακομα.πιθανολογω οτι η τιμη της μαλλον οφειλεται σαυτο.γιαυτο ειχα πει οτι εδω 98αρες 100αρες παιζει να μην εχουν τοσα οκτανια.λογω οτι εχουν περισοτερα προσθετα καθαριστικων παρα οκτανιων. σε αντιθεση με την σελ.βεβαια υπαρχει και μια πιο ακραια αποψη,ειναι η το καυσιμο της φερραρι ,οποτε αν θελετε να νιωθετε οτι οδηγειτε φερραρι ,πληρωστε την!!!😂

Επεξ/σία από megapaixtaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2024 στις 10:04 ΜΜ, futureshock είπε

Εχει διυλιστήριο που δεν εχει αυτοματο συστημα και ριχνει τα χημικα ο σφραγιστης που βαζει τις σφραγιδες στο βυτιο. Και παίρνει εντολες ποσα λιτρα,και τι να ρίξει στο κάθε διαμερισμα.

Και μόνο που σκέφτομαι ότι ο οδηγός ή κάποιος υπάλληλος παίρνει εντολή και του λένε ρίξε στο ταδε διαμέρισμα τόσα λίτρα Χ και τόσα λίτρα Ψ πρόσθετα με πιάνει ανατριχίλα.. Θα ελεγα μην κάνετε πειραματόζωο  το αυτοκίνητό σας και βάλτε καύσιμο που παράγεται από τα επίσημα διυλιστήρια (95 ή 100 αν λέει ο κατασκευαστής) και όχι κάτι άλλο που νομίζεται ότι κάνει το αυτοκίνητό σας να πάει καλύτερα.

Και αν πάρουμε την εκδοχή ότι όντως πάει καλύτερα δίνοντας 1,2,3 άλογα επιπλέον ποιος σας διαβεβαιώνει ότι αυτά τα πρόσθετα δεν μπορούν να προκαλέσουν μακροπρόθεσμα ζημιά στον κινητήρα σας και να μην μπορείτε να αποδείξετε από που προήλθε η ζημιά αυτή;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2024 στις 10:55 ΠΜ, megapaixtaras είπε

υπαρχει μια αποψη,δικη μου παλι,οτι η 98αρα ηρθε να αντικαταστησει την 95αρα καθαρα και μονο λογω νεων μηχανων και αυτοκινητων που τα φτιαχνουν  με υψηλη συμπιεση .και οτι σταδιακα θα καταργηθει η 95αρα οπως εκανε η παλια με μολυβδο,οταν εξαφανιστουν τα αυτοκινητα που χρησιμοποιουν την 95αρα.ομως το βλεπω απιθανο να γινει αυτο μιας και παμε η' σε ηλετροκινητα η' σε αλλα καυσιμα μηχανες εσωτερικης καυσης.οποτε θα υπαρχουν ολες στο πρατηριο μαζι.εγω παντως στην θεση σου θα εβαζα 100αρα,διαλεξε ενα πρατηριο με την φθηνοτερη,ωστε να εχεις πραγματικα ..τουλαχιστον 98αρα.

οσο για την ΕΚΟ 98 η' 100 χαιρομαι που υπαρχουν και αλλοι που εχουν αυτην την αισθηση οτι δεν τραβαει το αυτοκινητο τους με αυτην μεσα.επιβεβαιωνει την δικια μου αισθηση και αρα καλα εκανα που την σταματησα.

το γιατι μαλλον εχει να κανει με αυτο που εγραψα.ειχα διαβασει σε ενα τεστ με το ιδιο αυτοκινητο και ιδια οκτανια βενζινη,ιδια διαδρομη,ιδιο οδηγικο στυλ,ελληνικο τεστ,οτι το αυτοκινητο ειχε διαφορές στην αποδοση του απο διαφορετικες εταιρειες.ειχε διαφορα μεχρι και απο ιδιο ομιλο.π.χ ελεγε οτι καλυτερη για το ταδε αυτοκινητο βγηκε η bp,και η εκο τελευταια.πως γινεται αφου ειναι απο τα ιδια διυληστηρια,ιδια εταιρεια αρα και ιδια βενζινη-προσθετα? απλα το σημα αλλαζει.δεν εχω και εγω εξηγηση ,αλλα συμβαινει.

ειναι οπως βαζω το ιδιο λαδι στο ιδιο αυτοκινητο,εγω και ενας φιλος μου,οδηγουμε το ιδιο σαν στυλ αλλα το δικο μου καιει λαδι ενω εκεινου οχι.και το αντιθετο με αλλο λαδι.στις μηχανες ειναι μερικα πραγματα που δεν μπορεις να τα αναλυσεις-εξηγησεις οταν αφορουν τετοια θεματα.

Μα και τα καινούρια τούρμπο 95άρα καίνε. Κάποια μοντέλα όντως, τη δεκαετία κυριως των 2000ς, ζητούσαν 98άρα. Αλλά στα καινούρια για 95άρα λένε. Αρα δε μειώνονται τα αυτοκίνητα που καινε 95άρα, ίσα ίσα αυξάνονται. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι,τονισα μετα οτι

Αναφορά σε κείμενο

οταν εξαφανιστουν τα αυτοκινητα που χρησιμοποιουν την 95αρα.ομως το βλεπω απιθανο να γινει αυτο μιας και παμε η' σε ηλετροκινητα η' σε αλλα καυσιμα μηχανες εσωτερικης καυσης.οποτε θα υπαρχουν ολες στο πρατηριο μαζι.

το δικο μου παιρνει και τις 3. συνηθως δεν λενε αποκλειστικα 100αρα η' 98αρα..σε καποια δυνατα αμαξια το γραφει.στα πιο πολλα γραφουν απο 95 εως 100.αν το γραφει αυτο καλυτερα να βαζετε την 100αρα για μενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι η 95, φτάνει να κινείται το αυτοκίνητο και να μην το παρατάει κάποιος για 3+ μήνες λόγω του ότι είναι Ε10.

Πιο πολύ θα εστίαζα στο ποσοστό αιθανόλης, παρά στα οκτάνια. Στις ΗΠΑ, τα οκτάνια ξεκινούν από 87 και πάνε μέχρι 94.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, RedEnergy είπε

 

Πιο πολύ θα εστίαζα στο ποσοστό αιθανόλης, παρά στα οκτάνια. Στις ΗΠΑ, τα οκτάνια ξεκινούν από 87 και πάνε μέχρι 94.

Γιατί μετράνε διαφορετικά 

In the United States gas stations describe the types of gasoline based on the Pump Octane Number (PON). That number is the average between RON and MON. This causes many problems.

If a fuel is 98 RON then it will be 93 PON -> 93 PUMP
If a fuel is 95 RON and 87 MON then it will be 91 PON -> 91 PUMP

https://www.etuners.gr/fuel/

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Γιατί μετράνε διαφορετικά 

In the United States gas stations describe the types of gasoline based on the Pump Octane Number (PON). That number is the average between RON and MON. This causes many problems.

If a fuel is 98 RON then it will be 93 PON -> 93 PUMP
If a fuel is 95 RON and 87 MON then it will be 91 PON -> 91 PUMP

https://www.etuners.gr/fuel/

Ευχαριστώ! έμαθα κάτι νέο σήμερα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...