Προς το περιεχόμενο

Το thread της Tesla


Fubar.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Nαί αν δεί κάποιος τους αριθμοδείκτες της εταιρείας η Tesla είναι χαμένη περίπτωση αλλά αυτό δεν αφορά εμάς αλλά τους επενδυτές της.Τώρα απο εκεί και πέρα το δεν είναι βιώσιμα τα προιόντα της δεν το ξέρουμε αν και νομίζω οτι είναι μια χαρά τα προιόντα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, giwrgos555 είπε

Nαί αν δεί κάποιος τους αριθμοδείκτες της εταιρείας η Tesla είναι χαμένη περίπτωση αλλά αυτό δεν αφορά εμάς αλλά τους επενδυτές της.Τώρα απο εκεί και πέρα το δεν είναι βιώσιμα τα προιόντα της δεν το ξέρουμε αν και νομίζω οτι είναι μια χαρά τα προιόντα της.

Η Tesla με τo Gigafactory φτάνει να έχει σχεδόν παγκόσμιο μονοπώλιο στις μπαταρίες λιθυου. Και αυτο είναι το Long term business plan τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

Η Tesla με τo Gigafactory φτάνει να έχει σχεδόν παγκόσμιο μονοπώλιο στις μπαταρίες λιθυου. Και αυτο είναι το Long term business plan τους.

Δεν λέει και πολλά αυτό είναι μια εταιρεία με μόχλευση 3 φορές μεγαλύτερη απο τα ταμειακά διαθέσιμα της μια τέτοια εταιρεία υπο κανονικές συνθήκες θα είχε χρεοκοπήσει.Εκτός αυτού αν προκύψει μονοπώλιο ικανό να βλάψει τον ανταγωνισμό και τον καταναλωτή οι regulators θα την σπάσουν σε μικρότερες εταιρείες υπερασπιζόμενοι αντιμονοπωλιακούς νόμους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είχε χρεοκοπήσει φυσικά αλλά τι πάει να πει κανονικές συνθήκες; Υπό κανονικές συνθήκες και το φαγητό δε θα μαγειρευόταν αλλά έχουμε φούρνο (επενδυτικά κεφάλαια) και μαγειρεύεται και τρώμε.

Μερικές άλλες εταιρείες που θα είχαν κλείσει με την ίδια επιχειρηματολογία είναι Twitter που έχω αναφέρει ήδη, αλλά επίσης Facebook, Uber, Beat και γενικά αν αρχίσουμε η λίστα δε θα τελειώσει ποτέ.

Φυσικά και στο τέλος μπορεί να κλείσει, κανείς δεν το ξέρει αυτό, αλλά η Tesla και αύριο να έκλεινε έχει ήδη βγάλει το τζίνι από το λυχνάρι αλλάζοντας τις προσδοκίες του κόσμου. Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο η πέτρα τώρα θα συνεχίσει να κυλάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, defacer είπε

Θα είχε χρεοκοπήσει φυσικά αλλά τι πάει να πει κανονικές συνθήκες; Υπό κανονικές συνθήκες και το φαγητό δε θα μαγειρευόταν αλλά έχουμε φούρνο (επενδυτικά κεφάλαια) και μαγειρεύεται και τρώμε.

Μερικές άλλες εταιρείες που θα είχαν κλείσει με την ίδια επιχειρηματολογία είναι Twitter που έχω αναφέρει ήδη, αλλά επίσης Facebook, Uber, Beat και γενικά αν αρχίσουμε η λίστα δε θα τελειώσει ποτέ.

Φυσικά και στο τέλος μπορεί να κλείσει, κανείς δεν το ξέρει αυτό, αλλά η Tesla και αύριο να έκλεινε έχει ήδη βγάλει το τζίνι από το λυχνάρι αλλάζοντας τις προσδοκίες του κόσμου. Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο η πέτρα τώρα θα συνεχίσει να κυλάει.

Η tesla όπως και οι άλλες εταιρείες του Musk είναι κρατικοδίαιτες και στηρίζονται σε επιδοτήσεις των ΗΠΑ όπως και στον φθηνό δανεισμό που της παρέχει ακόμα η αμερικανική οικονομία.Αν αντιστραφούν αυτοί οι παράγοντες μάλλον η tesla όπως και πολλές εταιρείες πιθανώς να χρεοκοπήσουν και να εξαγοραστούν κοψοχρονιά απο άλλες ανταγωνίστριες.Προφανώς η τεχνογνωσία δεν χάνεται θα μεταδωδεί όπως λες και εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2018 στις 11:44 ΠΜ, cthulhucarbide είπε

Δεν καταλαβαίνω ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα και θέλεις τόσο πολύ να αποτύχει όλο αυτό.

Κάθε νέα τεχνολογία θέλει κάποιο χρόνο για να γίνει βιώσιμη. Μέχρι τότε οι δημιουργοί της οφείλουν να την υποστηρίξουν. Το ότι κάθεσαι και ασχολείσαι με το ότι φεύγουν κάποια στελέχη και πάνε αλλού, ασχολίαστο.

Και στο κάτω κάτω άμα αποτύχει ποιος νοιάστηκε? Μόνο ο Μασκ, που πήρε ένα ρίσκο και άμα του βγει του βγήκε. Όλα τα άλλα απλά βγάζουν κόμπλεξ

 

Ο λόγος που ασχολούμαι τόσο πολύ με την Tesla είναι οτι με έχει εντυπωσιάσει το πώς ο Elon Musk, ο CEO μιας κατα τα άλλα unremarkable αυτοκινητοβιομηχανίας, έχει καταφέρει να πείσει όλο τον κόσμο οτι κατέχει εξωτική τεχνολογία και οτι θα καταφέρει να κάνει ταυτόχρονα disrupt σε τουλάχιστον 3-4 διαφορετικές βιομηχανίες.

Και ένας απο αυτούς που είχε καταφέρει να πείσει ήμουν και εγώ στην αρχή. Μέχρι που σιγά-σιγά άρχισαν τα διάφορα παρατράγουδα, που θα αναλύσω αργότερα. Για τη βιωσιμότητα επίσης θα το αναλύσω.

Δέν θέλω απαραίτητα να αποτύχει η Tesla, όμως σίγουρα θέλω να τιμωρηθεί ο Musk (και όποιος άλλος είναι συνυπεύθυνος) για τους δύο θανάτους και τα δεκάδες ατυχήματα που έχουν προκαλέσει τα ανασφαλή αυτοκίνητα του (Autopilot). Αλλά και σε οικονομικό επίπεδο, για την εξαπάτηση που κάνει σε καταναλωτές και επενδυτές.

Είναι σίγουρο οτι η Tesla και ο Musk θα μείνουν στην ιστορία αλλά όχι για καλό.

Στις 9/2/2018 στις 12:59 ΜΜ, zio10 είπε

Δεν θα ήθελα να είναι μια απάτη όλο αυτό, ειδικά αφού περιλαμβάνει και εξερεύνηση διαστήματος κλπ αλλά θα δείξει!

Μήν φοβάσαι για τη SpaceX, όπως όλα δείχνουν έχει ένα προιόν που λειτουργεί. Αν και αυτή χάνει λεφτά, δέν πρέπει να είναι η μαύρη τρύπα που είναι η Tesla, οπότε έχει δυνατότητες για κερδοφορία στο μέλλον.

Βέβαια η ειδικότητα μου είναι στα αυτοκίνητα και τα ηλεκτρονικά, οι γνώσεις μου στα του διαστήματος είναι σχεδόν μηδενικές, οπότε μπορεί να κάνω λάθος.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, defacer είπε

Πώς είναι κρατικοδίαιτη η Tesla?

Να έλεγες η SpaceX είναι κρατικοδίαιτη να το συζητήσουμε, αλλά η Tesla?

http://www.businessinsider.com/tesla-stock-price-california-state-government-bailing-out-2017-7

Tα 7500$ επιδότηση που μετά έγιναν 3750$ για κάθε μοντέλο της Tesla τι είναι φιλανθρωπίες της αμερικανικής κυβέρνησης προς το νομικό πρόσωπο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, defacer said:

Πώς είναι κρατικοδίαιτη η Tesla?

Να έλεγες η SpaceX είναι κρατικοδίαιτη να το συζητήσουμε, αλλά η Tesla?

Κανε ενα google tesla government subsidies.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, giwrgos555 said:

http://www.businessinsider.com/tesla-stock-price-california-state-government-bailing-out-2017-7

Tα 7500$ επιδότηση που μετά έγιναν 3750$ για κάθε μοντέλο της Tesla τι είναι φιλανθρωπίες της αμερικανικής κυβέρνησης προς το νομικό πρόσωπο?

Γνωρίζεις ότι αυτές οι επιδοτήσεις υπήρχαν εδώ και χρόνια και πως δεν είναι μόνο για την Tesla έτσι;

Με την ίδια λογική οποίος πουλάει ηλεκτρικό αυτοκίνητο είναι κρατικοδίαιτος, όποιος βάζει φωτοβολταϊκά είναι κρατικοδίαιτος, κλπ.

Δεν ξέρω πως σου φαίνεται εσένα αλλά εμένα η περιγραφή σου δε μου φαίνεται ρεαλιστική. Αλλά το να παίρνουμε λέξεις και να τους δίνουμε άλλη έννοια είναι τρεντι.

Just now, Anastazio said:

Κανε ενα google tesla government subsidies.

Διάβασε τα παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, defacer said:

Γνωρίζεις ότι αυτές οι επιδοτήσεις υπήρχαν εδώ και χρόνια και πως δεν είναι μόνο για την Tesla έτσι;

Με την ίδια λογική οποίος πουλάει ηλεκτρικό αυτοκίνητο είναι κρατικοδίαιτος, όποιος βάζει φωτοβολταϊκά είναι κρατικοδίαιτος, κλπ.

Δεν ξέρω πως σου φαίνεται εσένα αλλά εμένα η περιγραφή σου δε μου φαίνεται ρεαλιστική. Αλλά το να παίρνουμε λέξεις και να τους δίνουμε άλλη έννοια είναι τρεντι.

Διάβασε τα παραπάνω.

Δεν ειπα οτι ειναι η μονη που επιδοτείται,απλα εχει αναφερθει κατα καιρους οτι βασίζεται στο κρατικο δανεισμο και γιαυτο ειπε ο μασκ οτι προσπαθούν να τον μειωσουν.

Επεξ/σία από Anastazio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, defacer είπε

1)Γνωρίζεις ότι αυτές οι επιδοτήσεις υπήρχαν εδώ και χρόνια και πως δεν είναι μόνο για την Tesla έτσι;

2)Με την ίδια λογική οποίος πουλάει ηλεκτρικό αυτοκίνητο είναι κρατικοδίαιτος, όποιος βάζει φωτοβολταϊκά είναι κρατικοδίαιτος, κλπ.

Δεν ξέρω πως σου φαίνεται εσένα αλλά εμένα η περιγραφή σου δε μου φαίνεται ρεαλιστική. 3)Αλλά το να παίρνουμε λέξεις και να τους δίνουμε άλλη έννοια είναι τρεντι.

Διάβασε τα παραπάνω.

1)Την επιδότηση την λαμβάνει αυτός που κατασκευάζει ηλεκτρικά αυτοκίνητα και όχι αυτός που τα πουλάει και ναί το ξέρω οτι υπάρχει χρόνια αυτό και οτι υπάρχουν και άλλες εταιρείες οπως η GM και η Ford που παίρνουν τέτοιες επιδοτήσεις.Τι να λέει τώρα αυτό ότι οι αυτοκινητοβιομηχανίες και οι εταιρείες φωτοβολταικών έχουν στήσει πάρτυ με κρατικά χρήματα  ή οτι αυτό σε μια ελεύθερη αγορά είναι αδικό αφού δίνει πλεονεκτήματα στις επιδοτούμενες εταιρείες έναντι των υπολοίπων?

2)Πόσο ειρωνικό ο ίδιος επιχειρηματίας να έχει παράλληλα εταιρεία αεροναυτική που λαμβάνει χρήματα απο Nasa ενώ παράλληλα διοικεί την εταιρεία φωτοβολταικών  SolarCity και την Tesla μαζί λαμβάνοντας πακτωλό χρημάτων απο το φορολογούμενο.

3)περιμένω να μου παραθέσεις την εννοιολογική σημασία του όρου σε παρακαλώ το έχω ανάγκη γιατί εμείς οι υπόλοιποι τα κατώτερα όντα θεωρούμαι κρατικοδίαιτο τον επιχειρηματία που βγάζει μεγάλο μέρος του εισοδήματος του απο κρατικές επιχορηγήσεις και επιδοτήσεις και ο τύπος βγάζει επιδοτήσεις και στις 3 εταιρείες του.Εκεί στην Γερμανία τι θεωρείται κρατικοδίαιτος?

Eσένα μπορεί να σου φαίνεται οκ άλλα για ρώτα τον αμερικανό φορολογούμενο που φορολογείται για να παίρνει τα λεφτά ο αποτυχημένος επιχειρηματίας και να πλουτίζει εις βάρος του.Να λέγες οτι παράγει και πλούτο για τους μετόχους και ότι μέσω της φορολόγησης θα αντισταθμίσει την χασούρα του φορολογούμενο πάει στο διάολο ζημιές 1,4 δις το προηγούμενο 3μηνο και 276 εκατομμύρια το τρέχον τρίμηνο που μας πέρασε.

 

40 λεπτά πριν, Anastazio είπε

Δεν ειπα οτι ειναι η μονη που επιδοτείται,απλα εχει αναφερθει κατα καιρους οτι βασίζεται στο κρατικο δανεισμο και γιαυτο ειπε ο μασκ οτι προσπαθούν να τον μειωσουν.

Δεν μιλάμε για κρατικό δανεισμό αλλά για επιδοτήσεις δανεικές και αγύριστες και ναί τερματίστηκαν απο το Τράμπ με εκτελεστική απόφαση στα τέλη του 2017 (η ισχύς απο το 2018 και μετά)

Η εταιρεία έτσι κι αλλιώς δανείζεται απο το junk bond market με αρκετά φθηνό βέβαια επιτόκιο 5,30% σε σχέση με την οικονομική της κατάσταση.Οταν υπογράφτηκε η απόφαση Τράμπ τον περασμένο Νοέμβριο η μετοχή έπεσε 6,80% σε μία συνεδρίαση του χρηματιστηρίου.

Επεξ/σία από giwrgos555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, webparts είπε

Το thread επρεπε να λεγεται "Eχω κομπλεξ με την Τεσλα".
Ακου εκει το  thread της Τεσλα,ποιος πεθανε και σε εκανε νονο;

Tesla fanboy?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...