Προς το περιεχόμενο

Wake on Lan


shadowmann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα

προσπαθώ δυο τρεις μέρες τώρα να ενεργοποιήσω το WoL χωρίς αποτέλεσμα.
έχω βάλει στο router την στατική ip και την MAC του υπολογιστή.
έχω βάλει DNS και έχω ανοίξει και την πόρτα και στο router και στο firewall του υπολογιστή που όμως δεν μου την δείχνει ανοιχτή με τίποτα.
γενικά δεν μου δουλεύει ούτε από το τοπικό δίκτυο ούτε απομακρυσμένα.
καμια ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν δεν ρυθμισεις την καρτα πως θα παίξει?

πρεπει να ρυθμισεις το wol είτε μέσα απο το bios είναι με αυτον τον τροπο μέσα απο τα windows.

https://www.cnetsys.com/how-to-enable-wake-on-lan-wol-windows-7/  και μετα κανεις σωστα το port forwarding.

με μια εφαρμογή Wake-on-LAN Magic Packet στέλνεις το πακέτο και ανοίγει το pc.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως εχεις κανενα firewall απο windows ή antivirus ?

σε τοπικο δικτυο δεν χρειαζεται να ανοιξεις πορτα στο router. κάτι κάνεις λάθος στο port forwarding ή μ@@κιζεται το ρουτερ/firewall  σου
με port scan την βλεπεις οτι ειναι κλειστή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω φτιάξει κανόνα στο firewall τον windows,antivirus έχω το defender τον windows.
το router είναι tplink.
το ξέρω ότι δεν χρειάζεται port forward για WoL σε τοπικό δίκτυο αλλα ούτε εκεί μου δουλεύει...
ρύθμιση στο bios δεν υπάρχει για WoL.
μια φορά μου δούλεψε σε κάποια φάση αλλα μετά τίποτα..

ναι όταν κάνω scan μου την δείχνει κλειστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουλέψει το WOL απ' έξω, απαραίτητα πρέπει πρώτα να δουλεύει σωστά στο LAN. Σε LAN δεν σου δουλεύει καθόλου ή σου δουλεύει μόνο για λίγη ώρα (π.χ. έως 20 λεπτά) από την στιγμή που θα κλείσεις το PC που θέλεις να ενεργοποιήσεις;

Αν ισχύει το δεύτερο, τότε ο router δεν έχει κατάλληλη μόνιμη εγγραφή στον πίνακα ARP. Κάποιες συσκευές επιτρέπουν να την ορίζουμε χειροκίνητα είτε μέσα στο μενού είτε μέσω telnet, αλλά η πλειοψηφία των απλών router δεν την υποστηρίζουν. Κοίτα για επιλογή ARP Binding (ή Table), που είναι εντελώς διαφορετικό από το Address Reservation ή IP Binding που έχεις κάνει μέσω του DHCP ή την σταθερή ΙΡ που έχεις δώσει στην συσκευή.

Αν ισχύει το πρώτο, δηλαδή σε LAN δεν δουλεύει το WOL από το πρώτο λεπτό που έχεις κλείσει τον υπολογιστή, τότε συνήθως το θέμα είναι σε κάποια ρύθμιση στο Bios ή στο firewall ή στην κάρτα δικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν τοπικά μου δουλεύει αν στείλω το πακέτο στην broadcast ip 192.168.1.255 με την στατική ip που έχω βάλει στο PC δεν δουλεύει.
έχω κάνει και Binding.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο router έχεις; Διότι άλλο το ARP Binding και άλλο το IP Binding. Το πρώτο που χρειαζόμαστε για το WOL, δεν το έχουν όλα.

Τοπικά δοκίμασες να δεις μέχρι πόση ώρα δουλεύει το WOL, από την στιγμή που κλείσεις τον υπολογιστή;

Η χρήση της broadcast IP δεν αποτελεί λύση, αφού αν έχεις και άλλους υπολογιστές θα ξεκινούν και αυτοί κι επίσης στην πλειοψηφία των router δεν δουλεύει απ' έξω αφού δεν επιτρέπουν την χρήση της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει Arp binding,είναι το tplink archer d2.

Το ξέρω ότι η broadcast IP δεν είναι η καλύτερη λύση (αν και νομίζω δεν θα έπρεπε να ανοίγουν όλοι οι υπολογιστές μιας και χρειάζεται την mac address ,διόρθωσε με αν κάνω λάθος ) συν όπως ειπες ότι δεν σε αφήνει να την χρησιμοποιήσεις για απομακρυσμένη πρόσβαση.

Το WoL τοπικα αλλα από την broadcast ip δουλεύει πάντα και μετά από ώρες ( 10 ώρες το περισσότερο που το έχω αφήσει).

Το θέμα είναι ότι δεν μου δουλεύει τοπικά με την IP που έχω βάλει στον υπολογιστή και φυσικά απομακρυσμένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά το magic packet είναι L2 ethernet frame αφού όταν ο υπολογιστής είναι κλειστός ασφαλώς δεν έχει πάρει ip άρα δε γίνεται να έχει L3 ip awareness. Άρα αυτο που γίνεται είναι να στέλνεται ethernet frame με αποδέκτη τη mac address του pc που πρέπει να ξυπνήσει. Τι ip binding λέτε;

Είναι κάποια ρύθμιση στο bios του pc ή στο interface της κάρτας δικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, shadowmann είπε

Το θέμα είναι ότι δεν μου δουλεύει τοπικά με την IP που έχω βάλει στον υπολογιστή και φυσικά απομακρυσμένα.

ΟΚ, από router και λοιπά είναι μια χαρά. Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα έκανα όλα από την αρχή βήμα βήμα αλλα πάλι τα ίδια,λειτουργεί μονο με την broadcast ip και μονο τοπικά.
έβαλα και την ip του υπολογιστή στον κανόνα που έκανα στο firewall τον windows αλλα δεν άλλαξε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...