Προς το περιεχόμενο

Wake on Lan


shadowmann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή είχα παιδευτεί αφάνταστα, με το αντίστοιχο θέμα, τελικά κατάφερα εδώ και περίπου έναν χρόνο, να κάνω wol, τους δύο servers του γραφείου μου, με τις ρυθμίσεις που βλέπεις στις εικόνες. Φυσικά για ευνόητους λόγους οι ip και mac address, είναι ελλιπής. Επίσης ως εφαρμογή από κινητό τηλέφωνο χρησιμοποιώ την https://play.google.com/store/apps/details?id=com.benfinnigan.wol, ενώ από desktop, χρησιμοποιώ το depicus, o router που χρησιμοποιώ είναι ένας tplink w9977. Οι εικόνες που βλέπεις είναι από τον router μου, θεωρώ φυσικά αυτονόητο ότι υπάρχει σταθερή ή εκ των προτέρων γνωστή ip address internet και ότι έχει ενεργοποιηθεί η δυνατότητα wol από το bios. To magic packet στέλνεται στην ip του router, ο οποίος με τη σειρά του την ανακατευθύνει στο pc, που θέλεις να ξυπνήσεις, το οποίο φυσικά [η κάρτα δικτύου] έχει πάντα ηλεκτρικό ρεύμα.

Αν κάτι δεν έχει γίνει αντιληπτό, είμαι στη διάθεσή σου για επιπλέον λεπτομέριες.

Συγνώμμη για το μέγεθος των εικόνων, αλλά δεν το κατέχω και ιδιαίτερα το ανέβασμα συνημμένων.

virtual_servers.jpg

binding.jpg

net_1.jpg

net_2.jpg

net_3.jpg

net_4.jpg

Επεξ/σία από croesus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ, θα τα δοκιμάσω και θα επανέλθω με τα αποτελέσματα.

Δύο διευκρινίσεις/ερωτήσεις, στα settings του ethernet adapter θεωρητικά δεν θα έπρεπε να είναι και οι τρεις επιλογές ενεργοποιημένες?

Και στο port forward θα πρέπει να ανοίξω όλες τις πόρτες που έχεις στην φωτογραφία? Μόνο η 9 δεν χρειάζεται για το WoL?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απαντήσεις:

1.Αν ενεργοποιήσεις και τις τρεις επιλογές, τότε δεν δουλεύει το wol, πίστεψέ με έχω ξοδεύει πάρα μα πάρα πολλές ώρες, μέχρι να καταλάβω ότι, το τελευταίο κουτάκι δεν πρέπει να είναι τικαρισμένο. Τουλάχιστον όπως έγραψα σε μένα έτσι δουλεύει άψογα ένα χρόνο τώρα.

2.Η πόρτα που θ' "ανοίξεις" είναι όποια θέλεις εσύ, όπως βλέπεις εγώ έχω "ανοίξει" την 7 για το sever και τη 9 για το nas.

3.Οι υπόλοιπες πόρτες, που βλέπεις "ανοικτές" είναι απαραίτητες για να συνδεθείς με το vpn των windows, απομακρυσμένα στον server, που φυσικά "τρέχει" windows, στην δική μου περίπτωση server 2008r2.

4.Για να δουλέψει σωστά το wol, χρειάζεται να λειτουργεί σωστά το arp table, και η αντιστοίχιση που γίνεται εκεί, mac address με εσωτερική ip [intranet], να μην χάνεται άμα επανακινηθεί ο router. Αυτός ήταν και ο λόγος που αγόρασα τον 9977, το arp table που βλέπεις στην εικόνα παραπάνω, δεν χάνεται όταν σβήσει και ξανάψει ο router.

Περισσότερη ανάλυση θα βρεις εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=399950 & εδώ https://www.adslgr.com/forum/threads/988902-Speedport-Entry-2i-Wake-On-Lan-(WOL)

Επεξ/σία από croesus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι, αν κάνεις ότι βλέπεις στις παραπάνω εικόνες και με δεδομένο ότι έχει router που δεν χάνει το arp table, γιατί εκεί είναι όλο το "ζουμί" της ιστορίας, θα έχεις απόλυτη επιτυχία.

Θα χαρώ να διαβάσω ευχάριστα νέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστρέφω με νέα μιας και μπόρεσα σήμερα να ασχοληθώ αλλά δυστυχώς δεν άλλαξε κάτι .

Το παράξενο είναι ότι μια φορά μου δούλεψε και τοπικά και απομακρυσμένα αλλά με την broadcast IP 255 και μετά σταμάτησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, jkoukos είπε

Μπορείς να δώσεις μια εικόνα από το IP & MAC Binding;

ορίστε

 

 

Spoiler

15.jpg

 

Επεξ/σία από shadowmann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουμε και λέμε, αν ενεργοποιήσω μόνο την πρώτη επιλογή στα settings του ethernet adapter οπως έγραψε λίγο πιο πάνω ο φίλος Croesus έγινε αυτό που είπα .

Αν ενεργοποιήσω και τα τρεις επιλογές τότε μου λειτουργεί το WoL τοπικά αλλά όχι απομακρυσμένα και μόνο στην broadcast IP.

Έχω φτιάξει κανόνα στο firewall τον windows ,έχω ανοίξει πόρτα στο ρούτερ, έχω βάλει στατική ip στο pc και έχω κάνει binding,εχω ξεκινήσει την διεργασία simple TCP/UDP .

Επεξ/σία από shadowmann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, shadowmann είπε

Έχουμε και λέμε, αν ενεργοποιήσω μόνο την πρώτη επιλογή στα settings του ethernet adapter οπως έγραψε λίγο πιο πάνω ο φίλος Croesus έγινε αυτό που είπα .

Αν ενεργοποιήσω και τα τρεις επιλογές τότε μου λειτουργεί το WoL τοπικά αλλά όχι απομακρυσμένα και μόνο στην broadcast IP.

Έχω φτιάξει κανόνα στο firewall τον windows ,έχω ανοίξει πόρτα στο ρούτερ, έχω βάλει στατική ip στο pc και έχω κάνει binding,εχω ξεκινήσει την διεργασία simple TCP/UDP .

Αν μπορείς δώσε μας μια εικόνα με τις "ανοικτές" πόρτες αλλά κυρίως από το arp list, για να δούμε ότι λειτουργεί σωστά ο router και μετά θα δούμε τις ρυθμίσεις για το pc. Μου κάνει εντύπωση τα όσα γράφεις, γιατί όπως σου έγραψα με τις παραπάνω ρυθμίσεις, έχω wol σε server με windows και σε nas με xpenology.

Επεξ/σία από croesus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμενα να δεις, ειδικά τώρα με την τελευταία προσπάθεια που δούλεψε μια φορα και σταμάτησε.

Spoiler

 

13.jpg

14.jpg

16.jpg

 

 

Επεξ/σία από shadowmann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, shadowmann είπε

εμενα να δεις, ειδικά τώρα με την τελευταία προσπάθεια που δούλεψε μια φορα και σταμάτησε.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

13.jpg

14.jpg

16.jpg

Καλησπέρα, έστω και αργά

Νομίζω ότι έχει σχέση με το router, βρήκα τον "ένοχο", όπως σου έγραψα θα πρέπει θα γίνει σωστή αντιστοίχιση mac & ip στο arp table. Σε σένα αυτό δεν έχει γίνει. Δες λίγο τις εικόνες που επισυνάπτω και θα καταλάβεις. Πήγαινε σβήσε ότι έχει το Binding List και κάνε τις αντιστοιχίσεις πάλι. Επίσης δεν ξέρω με βεβαιότητα αν μπορεί να δουλέψει μόνο με  Udp πρωτόκολλο ή θέλει tcp, εγώ χρησιμοποιώ και τα δύο. Αν θέλεις δοκίμασέ το, αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

ARP.jpg

DGK.jpg

VIRTUAL.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς δεν έχει γίνει σωστά ? Δεν κατάλαβα που είναι το λάθος .

Όσο για το πρωτόκολο δοκίμασα και με τα δύο μαζί αλλά δεν άλλαξε κατι ,όπως και να έχει θα το ξανά δοκιμάσω .

Μέχρι και στο firewall άνοιξα δύο κανόνες για UDP και TCP όταν έκανα τις δοκιμές .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...