Προς το περιεχόμενο

Wake on Lan


shadowmann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοώ ότι, θα έπρεπε να υπάρχει η ένδειξη Bound, γιατί [πιθανολογώ βέβαια] η ένδειξη Loaded, σημαίνει ότι δεν έχει γίνει σωστά το "ματσάρισμα" στο arp table. Το firewall δεν έχει σχέση με το wol, το οποίο έχει να κάνει με hardware, θεωρώ. Επίσης όπως σου έχω ξαναγράψει θα πρέπει να ελέγξεις ξανά τις ρυθμίσεις σε bios και κάρτα δικτύου. Επίσης αν θες μελέτησε ξανά τα δύο link, που έχω παραθέσει σε προηγούμενο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα έχω μελετήσει εννοείται, αυτό για το arp table και το ότι λέει loaded νομίζω είναι θέμα firmware του router και το βγάζει έτσι αντί για bound αλλά θα το ξανά κοιτάξω .

Στο bios δεν έχει κάποια ρύθμιση.

Στην κάρτα δικτύου έχω δοκιμάσει όλους τους συνδιασμούς.

Σε Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα

Όπως έγραψα και στην αρχή, για να είναι εφικτό το wol, θα πρέπει να έχει ρεύμα η κάρτα δικτύου, να μπορέσει να λάβει το magic packet και στη συνέχεια να το στείλει στο pc που θες. Συνεπώς θα πρέπει μέσα από το bios να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα, όταν ο υπολογιστής είναι κλειστός, η κάρτα δικτύου, να έχει το ανάλογο ρεύμα, προκειμένου να μπορέσει να ξυπνήσει το pc.

Πρέπει να ρυθμίσεις κατάλληλα συνεπώς το bios, σου επισυνάπτω δύο εικόνες, από τους δικούς μου υπολογιστές, για να δεις τις ανάλογες ρυθμίσεις. Βέβαια ο κάθε κατασκευαστής την διαχείριση του wol την ονομάζει διαφορετικά, αλλά αν ρίξεις μια ματιά στο manual, θεωρώ ότι θα βρεις εύκολα την ανάλογη ρύθμιση.  

 

Spoiler

wol_bios.jpg

 

 

Spoiler

wol-hp.jpg

 

Επεξ/σία από croesus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανέρχομαι και πάλι με καλά νέα αυτή τι φορα..! κατάφερα τελικά και το έκανα να δουλέψει.
έχει μια επιλογή μέσα στο bios (network stack) εκτος τις άλλης που είχα αλλα δεν μου δούλευε.
τώρα δουλεύει κανονικά με την ip του υπολογιστή και όχι με την broadcast και απομακρυσμένα.
οι ρυθμίσεις του adapter είναι μονο η πρώτη τσεκαρισμένη.
το άλλο σαββατοκύριακο που θα έχω πάλι χρόνο θα κάτσω να δω και τα υπόλοιπα που είχα κάνει (κανόνες στο firewall κτλ) να δω τι επηρεάζει και τι όχι.

σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εχω ένα παρόμοιο πρόβλημα. Ενώ μπαίνω από τοπικό δίκτυο κανονικά και μετά από ώρα που σημαίνει ότι ο ρούτερ κρατάει την μνήμη δεν μπορώ να μπω απομακρυσμένα. Έχω ανοίξει όλες τις πόρτες και στο τείχος και στο ρούτερ και στην κάρτα δικτύου έχω κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις αλλά τίποτα. Μόνο το bios δεν θυμάμαι να έχω τσεκάρει αλλά θα το δω. Νομίζω ότι το έχω φτιάξει. Έχει κανείς κάποια γνώμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...