Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, judge_manos είπε

Ντάξει μπορούμε να το πληρώσουμε χωρίς πρόβλημα,

Αυτά είναι. Αν έχεις τζάκι, μπορείς να καις χαρτονομίσματα. Ξεκινάς με 10ρικα ή 20ρικα να αρπάξει και μετά του πετάς πάνω 4-5 500ρικα και αράζεις. :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ElectricityInvoice_2022-01-31_removed.pdf

Καλησπέρα στην ομάδα. αν και ποτέ δεν έβλεπα τα στοιχεία στο ρεύμα ήμουν γραμένος σε αυτό το τοπικ και διαβάζω κάτι σε ΔΕΗ Εντερ που δεν έχει αναπροσαρμογή κλπ.

Στο ρευμα που μου ήρθε είναι στα 90 κάτι ευρώ (του μαγαζιού) και τα 60~ είναι Αναπροσαρμογή ΟΤΣ.

Εχω και στο σπιτι Ζενιθ που μου δίνει +10% αλλα πλέον με όλες αυτες της αλλαγές δεν ξέρω πλέον τη συμφέρει, πάω να διαβάσω τα προηγούμενα μπας και καταλάβω τη γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BoullyBoy είπε

πάω να διαβάσω τα προηγούμενα μπας και καταλάβω τη γίνεται.

copy-paste
πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kirileman είπε

Αυτά είναι. Αν έχεις τζάκι, μπορείς να καις χαρτονομίσματα. Ξεκινάς με 10ρικα ή 20ρικα να αρπάξει και μετά του πετάς πάνω 4-5 500ρικα και αράζεις. :D 

Ντάξει το είπα γιατί μου πρότεινε να χρησιμοποιώ σόμπες αν δεν μπορώ να πληρώσω το ρεύμα :P.

Οπότε πάω στη ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ElectricityInvoice_2022-01-31_2_removed.pdf

να κάνω μια ερώτηση, στο σπίτι λογαριασμός εκκαθαριστικός. Εχω ΚΟΤΒ και νυχτερινό. Λογαριασμός 150 Ευρώ.

Επειδή απο αυτά δεν κοφτώ. ποιό το όφελος στην ΔΕΗ εντερ? Υπάρχει και το πρόγραμμα Ζενηθ Φρεε που είναι χωρίς τα ΟΤΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BoullyBoy είπε

Υπάρχει και το πρόγραμμα Ζενηθ Φρεε που είναι χωρίς τα ΟΤΣ.

Ετήσια Συνδρομή: 59€

9 λεπτά πριν, BoullyBoy είπε

Επειδή απο αυτά δεν κοφτώ. ποιό το όφελος στην ΔΕΗ εντερ?

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=59060967

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

copy-paste
πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

Σχετικα με την επιδότηση, αν δλδ πας στη ΔΕΗ με σταθερή τιμή κιλοβατώρας 18 λεπτά, θα παίρνεις για Γενάρη αυτή τη επιδότηση?

Γιατί εγώ τώρα στην w&v αν παίρνω την επιδότηση από 30 λεπτά αν πας στα 18 μία ή άλλη δεν είναι?εννοώ αν εξαιρέσουμε στάνταρ πακέτα με τιμή 11 λεπτά που έπαιζαν Σεπτέμβριο όλα χάλια είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, giorgos_kst είπε

Σχετικα με την επιδότηση, αν δλδ πας στη ΔΕΗ με σταθερή τιμή κιλοβατώρας 18 λεπτά, θα παίρνεις για Γενάρη αυτή τη επιδότηση?

Γιατί εγώ τώρα στην w&v αν παίρνω την επιδότηση από 30 λεπτά αν πας στα 18 μία ή άλλη δεν είναι?εννοώ αν εξαιρέσουμε στάνταρ πακέτα με τιμή 11 λεπτά που έπαιζαν Σεπτέμβριο όλα χάλια είναι. 

Η επιδότηση που σου ανέφερε είναι μόνο για κυμαινόμενα προγράμματα. Επίσης δεν είναι για όλο το ρεύμα που θα κάψεις αλλά μόνο για τις πρώτες 300 κιλοβατώρες. Αν έχεις μικρές καταναλώσεις πράγματι σου βγαίνει μια η άλλη με την βασική προϋπόθεση ότι θα συνεχιστούν οι επιδοτήσεις...

Αν οι καταναλώσεις σου είναι αρκετά πάνω από 300 κιλοβατώρες/μήνα τότε η ΔΕΗ είναι αυτή την περίοδο η μόνη λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, giorgos_kst είπε

Σχετικα με την επιδότηση, αν δλδ πας στη ΔΕΗ με σταθερή τιμή κιλοβατώρας 18 λεπτά, θα παίρνεις για Γενάρη αυτή τη επιδότηση?

τέλο; οι επιδοτήσεις σταθερών (τα 0,02€kw<300kw/μήνα)

51 λεπτά πριν, giorgos_kst είπε

Γιατί εγώ τώρα στην w&v αν παίρνω την επιδότηση από 30 λεπτά αν πας στα 18 μία ή άλλη δεν είναι?

περίπου , εσύ ξέρεις ακριβώς , ανάλογα αν σε καλύπτει η επιδότηση , πχ για έως 300kw είναι 0,30-0,18=0,12 , αλλά η W&V είχε παραπάνω ρήτρα και σου βγηκε 0,33 άρα 0,15

2 ώρες πριν, BoullyBoy είπε

να κάνω μια ερώτηση, στο σπίτι λογαριασμός εκκαθαριστικός.

τώρα είδα και το λογαριασμό (στα υπόλοιπα σου απάντησα)

ποια η περίοδος κατανάλωσης και έχεις τόσο χαμηλή ρήτρα ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση: οι κρατικές επιδοτήσεις προς το παρόν είναι μεχρι 300 kwh.Αφορουν αποκλειστικά ημερήσιες χρεώσεις ή περιλαμβανουν και τις νυχτερινές?

Με βάση το γεγονός ότι οι εκκαθαριστικό λογαριασμοί είναι τετραμηνιαιοι το σύνολο των kwh κατανέμεται αναλογικά στους 4 μήνες και χωρίζεται σε ημερήσιες/νυχτερινές?

Π.χ. 1200 kwh  /4 μηνες =300 kwh / μήνα ημερήσιες 

320 kw/4 μήνες =80 kw/ μήνα νυχτερινές 

Και μια επιπλέον Ερώτηση αν κάποιος γνωρίζει.παιζει κάποιο ρόλο αν η σύνδεση δεν είναι στο όνομα μου,αλλά δηλώνεται κανονικά στο Ε1 ως πρώτη κατοικία  για τη λήψη της επιδότησης?

Επεξ/σία από messinia3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

τώρα είδα και το λογαριασμό (στα υπόλοιπα σου απάντησα)

ποια η περίοδος κατανάλωσης και έχεις τόσο χαμηλή ρήτρα ??????

12/07/2021 - 11/11/2021 δεν μου έχει ΄έρθει άλλος λογαριασμός ακομα. και τη είναι τα ρήτρα ;

4 ώρες πριν, korakios είπε

δεν έχω καταλάβει τίποτα απο αυτό το λινκ τη σημαίνουν οι μήνες και τα νούμερα :D

μας δίνει η ΔΕΗ την εγγύηση ότι δεν πρόκειται να ανεβάσει το τιμολόγιο μετά την 12μινη σύμβαση; φοβάμαι να μην το κάνει αυτό μόνο και μόνο να μαζέψει πελατεία και μετά να γυρίσει στα παλιά.
αυριο θα περάσω απο τον φίλο μου που έχει την ζενηθ στην πόλη μου να συζητήσω που θα καταλήξει το πράγμα.

Επεξ/σία από BoullyBoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, judge_manos είπε

Ντάξει το είπα γιατί μου πρότεινε να χρησιμοποιώ σόμπες αν δεν μπορώ να πληρώσω το ρεύμα :P.

Οπότε πάω στη ΔΕΗ

...εγώ για καλό στο είπα πάντως, καθώς αν εσύ είσαι ΟΚ οικονομικά, υπάρχει πολύς κόσμος που δεν έχει όχι 300 το μήνα να πληρώνει για ρεύμα, αλλά ούτε καν τα μισά και για αυτούς σόμπες υγραερίου είναι λύση επιβίωσης που μπορεί καν να μην έχουν σκεφτεί. 

Κατά τ' άλλα αν κάνεις ελάχιστη χρήση κλιματιστικού και φούρνου που είπες, τότε ένας θεός ξέρει τί στα τρώει (1 μεγαβατώρα τον μήνα είναι πολύ). Εκτός κι αν έχετε στο σπίτι μόνιμα αναμμένο τον θερμοσίφωνα, ή είστε proud SETI contributors. Αν θεωρείς ότι δεν υπάρχει κάτι που να καίει πολύ, σκέψου σοβαρά να καλέσεις ΔΕΔΔΗΕ να ελέγξει τον μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση προς όποιον γνωρίζει... Έχω συμβόλαιο από ΖΕΝΙΘ και λογαριασμούς στην ουσία δεν παίρνω... Από αρχές Οκτώβρη που έκανα την σύμβαση έως και σήμερα έχει εκδοθεί μόνο ένας την 20-12 και αυτός με πάρα πολλά τηλέφωνα. Συμβαίνει και σε άλλους ή όχι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, BoullyBoy είπε

δεν έχω καταλάβει τίποτα απο αυτό το λινκ τη σημαίνουν οι μήνες και τα νούμερα :D

τότε πάνω απο 300kw/μήνα πας σταθερό ΔΕΗ , αλλιώς κάθεσαι σε κυμαινόμενο και ξαναρωτάς απο εβδομάδα

edit : μια παλή προσθαφαίρεση είναι , δεν το λέω με κακία , απλά γνώμη μου είναι να πας σε ένα σταθερό αν δεν το έχεις

13 λεπτά πριν, BoullyBoy είπε

μας δίνει η ΔΕΗ την εγγύηση ότι δεν πρόκειται να ανεβάσει το τιμολόγιο μετά την 12μινη σύμβαση;

καμία εταιρία 6 μήνες βάσει νομοθεσίας , αν αλλάξει κάτι φεύγεις αζημίως

 

6 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Μια ερώτηση προς όποιον γνωρίζει... Έχω συμβόλαιο από ΖΕΝΙΘ και λογαριασμούς στην ουσία δεν παίρνω... Από αρχές Οκτώβρη που έκανα την σύμβαση έως και σήμερα έχει εκδοθεί μόνο ένας την 20-12 και αυτός με πάρα πολλά τηλέφωνα. Συμβαίνει και σε άλλους ή όχι? 

ίσως σε προφυλάσσουν 😛  απο εγκεφαλικά

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...