Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 20/1/2022 στις 6:45 ΠΜ, washcloud είπε

Στους "προβληματισμούς" σου βάλε την περιπτωση να μην σου πιστώσανε την κρατική επιδότηση ("ΤΕΜ").

Τα 2&3 ξέχνα το στην διαδικασία αμφισβήτησης - είναι σαν να παραδέχεσαι γνώση "ρήτρας" (κι ας είναι ακόμη και εκ των υστέρων γνώση).

Στο 4, παίζει να έχεις νυχτερινό; Μήπως το 1.5€ είναι το πάγιο νυχτερινού (και τα συγχωνεύσανε...; Δεν ξέρω, άναρωτιέμαι/ρωτάω).

Για το 5 δες τους όρους συμβολαίου, ΜΗΠΩΣ είναι να στο δώσουν ετεροχρονισμένα (πχ στην εκκαθάριση); Στη χειρότερη, ρώτα τους ένα "quo vademus παλληκάρια" (με mail).

(Στις 13 μέρες γιατί; Ζήτησες ξερωγώ εσύ έκδοση έναντι τόσο νωρίς; Ή απλά έτσι τους τη βάρεσε...;)

Κατά τ' άλλα νομίζω ότι η περίπτωσή σου είναι καραμπινάτη για καταγγελία. Τώρα σε ΡΑΕ, σε ΣτΚ - δεν γνωρίζω (ακολούθα τις σχετικές οδηγίες στην υπογραφή του μέλους  Κοrakios), αλλά το πας στο στυλ "δεν γνωρίζΩ τί είναι αυτό το ποσό αναπροσαρμογής, κανείς δεν μου εξήγησε στο τηλέφωνο όταν μου μιλάγανε για πρόγραμμα, θέλω να αποχωρήσω προς άλλο πάροχο χωρίς ποινή γιατί τέτοιο πράγμα δεν το περίμενα και αιτούμαι αφαίρεση αυτού του ποσού από τον λογαριασμό - έχω όλη την καλή πρόθεση να πληρώσω την κανονική κατανάλωση ρεύματος και ρυθμιζόμενες χρεώσεις, βγάλτε μου έναν τέτοιο λογαριασμό, σας τον πληρώνω και γεια σας". Λεπτομέρειες για μικροποσά, πιστώσεις που δεν δόθηκαν κτλ, ασ' τα απέξω (έστω για την ώρα).

Το ζουμί βέβαια είναι πάνω από όλα, με ΤΕΤΟΙΕΣ καταναλώσεις, είναι πρώτα να πας σε σταθερό και δη της ΔΕΗ, για να σώσεις ό,τι σώζεται από εδώ και πέρα (αρκεί να μην υπάρχει κάποιο παλιότερο χρέος σε αυτήν, είτε ως ΑΦΜ είτε ως παροχή). Enter και Online, τσέκαρε τις διαφορές τους, προτείνω το πρώτο ως λιγότερο "μπελαλίδικο" και μάλιστα πηγαίνοντας για υπογραφή σε κατάστημα (παίζουν κι απογευματινά ραντεβού) για να γίνουν πιο γρήγορα τα πράμματα. Τσέκαρε κάποιο (οποιοδήποτε - έχω γράψει μπόλικα, περίπου τα ίδια) σχετικό σεντόνι μου των τελευταίων ημερών για να καταλάβεις καλύτερα τί παίζει (παρ' τα σβάρνα και διάβαζε) και τί σε συμφέρει και γιατί. Μην το αργείς, ΜΕΛΕΤΑ το, για να αποφασίσεις καταλαβαίνοντας τί (θα) κάνεις, αλλά μην το αργείς. Για διάφορους λόγους. Κυρίως για να γίνει πρώτα η μετάβαση και μετά ν' ασχοληθείς με την αμφισβήτηση του τελικού λογαριασμού. Διότι η ΔΕΗ θα σου ζητήσει πρόσφατο εξοφλημένο (ΑΝ δεν κάνω λάθος - επιβεβαίωσέ το). Ας μείνει λοιπόν ο ΤΕΛΙΚΟΣ (και η ποινή αποχώρησης) για αμφισβήτηση (όπου μέσα θα χώσεις ΦΥΣΙΚΑ και τον έναντι που πλήρωσες). Με κάποια επιφύλαξη η παραπάνω διαδρομή - Korakios και ekrepali γνωρίζουν καλύτερα (απήυθυνέ τους τον λόγο αν χρειαστείς).

Για οτιδήποτε, εδώ είμαστε..

Μετά την ψυχρολουσία, έσκασε και ένα σπασμένο ισχίο (όχι δικό μου - αλλά το ΚΑΤ-ΚΑΤ) και έδεσε το πράγμα. Τώρα μόλις κάθισα και διάβασα όλα τα replies - ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά που απάντησαν. Γράφω τώρα το κείμενο της αμφισβήτησης. Αυτό που δεν είναι ξεκάθαρο στο μυαλό μου είναι το εξής:

Εφόσον πρόκειται για νέα σύνδεση - πρώτο λογαριασμό έναντι - σε συμβόλαιο με 3 μήνες δωρεάν ρεύμα, η μοναδική μου απαίτηση δεν θα έπρεπε να είναι η μη χρέωση της κατανάλωσης και οποιαδήποτε άλλης χρέωσης σχετίζεται με αυτήν, όπως είναι η ρήτρα; Δεν υπάρχει κανένας όρος σχετικός στη σύμβαση για αυτούς τους 3 δωρεάν μήνες. Το πρόγραμμα το βλεπετε εδώ: https://www.fysikoaerioellados.gr/maxi50/?gclid=Cj0KCQiAxc6PBhCEARIsAH8Hff29SBqw-wJmYrglP9EhRLXT1mM7TOoaqBf0Kj0qTfJEGSzFIybMkGYaAgmZEALw_wcB

Μιλάει ξεκάθαρα για δωρεάν κατανάλωση - τελεία.

Τι πιστεύετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, paidaras είπε

Καλησπέρα σας,πραγματικά απίστευτα ενδιαφέρον το excel που έφτιαξε ο φίλος korakios.

θελω την βοήθεια σας,έχω protergia ,αλλά η τιμή είναι υπερβολικά υψηλή και ψάχνω να αλλάξω πάροχο.

επειδή στέλνω μηνιαία τις κιλοβατώρες καταναλώνω  περίπου 10.000-11.000 ετήσια κατανάλωση στο σπίτι

και 35.000-38.000 στο εστιατόριο 

Σε ποιον πάροχο προτείνεται να πάω.έχω βέβαια ακόμα συμβόλαιο το οποίο λήγει και στα 2 τον Ιούνιο του 2022.

η ρήτρα αποχώρησης  ξέρετε αν είναι μεγάλη;

Σας ευχαριστώ και πάλι 

Γεια σου σου κι εσένα αδερφέ.

...όμως,,,είναι σαν να σε ρωτάμε εσένα "θα μας φέρεις κάτι που να μας αρέσει"..; Αν δεν σου πούμε γενικά τί τρώμε, τί μας αρέσει, αν έχουμε κάποιες ευαισθησίες στο στομάχι (πχ "θαλασσινά") ή και αλλού (πχ vegetarians, vegans-μήγκανς κλπ, πώς να ξέρεις προς τα πού να κατευθύνεις τις προτάσεις σου...; Έτσι κι εμείς, αν δεν μας ανεβάσεις κάποιον λογαριασμό από σπίτι και μαγαζί (έχοντας σβήσει προσωπικά στοιχεία όπως ΑΦΜ, αριθμό παροχής, ονοματεπώνυμο κτλ), κι αν δεν μας πεις σε ποιο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ της Πρωτέργειας είσαι, πώς να ξέρουμε τί θα σου προτείνουμε, που να σε συμφέρει...; (...η πλάκα είναι ότι εγώ απλά θα σου πω και για τα δυο "ΔΕΗ" σαν βελόνα πικάπ "κολλημένη",,,,αλλά το θέμα είναι όλοι που θα θελήσουν να σε βοηθήσουν, κι όχι εγώ άσε που εγώ μόνο για σπίτι θα πω - τα επαγγελματικά θα στα πουν άλλοι...)

...σπήκινγκ οφ επαγγελματικά πάντως, του μαγαζιού "πες" πως παλεύεται (που λέει ο λόγος γιατί η εστίαση πνέει τα λοίσθια ως γνωστόν "μ' ολ' αυτά" τα,,,γνωστά...), επειδή εκεί στην χειρότερη βγάζεις τα σπασμένα από την δουλειά (χμμμ, ναι...πάμε παρακάτω...) - το θέμα είναι στο σπίτι τί γίνεται με 10-11 μεγαβατώρες τον χρόνο....(πολλές ρε συ....ΠΑΡΑ πολλές, για σπίτι έστω...).

Γενικά δεν ξέρω αν έχεις καταλάβει τί έχει παιχτεί με το ρεύμα από το καλοκαίρι, ή απλά το βλέπεις στους,,,λογαριασμούς, αλλά το θέμα είναι που λέμε "αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του" : ε λοιπόν, το 'σπασε, και απο το καλοκαίρι δεν έχει έλεος η τιμή της χοντρικής (περίπου πενταπλασιασμός). Τι "καλοκαίρι" δηλαδή, που το κακό ξεκίνησε από άνοιξη = κοντεύουμε ΧΡΟΝΟ...

...Σ' αυτό λοιπόν το κακό, πρώτιστα έχει νόημα το ΕΙΔΟΣ του προγράμματος, και μετά το "ποιος πάροχος".

Δηλαδή προγράμματα με ρήτρα = αυτοκτονία & προγράμματα σταθερής τιμής = απόπειρα αυτοκτονίας (και υψηλές καταναλώσεις = χαρακίρι :P) Εσύ τί,,,προτιμάς; Τεσπα ξαναλέω : το ρεύμα έχει πάει στο θεό, "σωτηρία" ΔΕΝ υπάρχει, το μόνο που μπορείς = να μειώσεις δραματικά χρεώσεις, να βάλεις νυχτερινό ρολόι αν δεν έχεις (αν και κάτι μου λέει πως έχεις ήδη....), και να "κρυφτείς" όσο μπορείς, σε σταθερό πρόγραμμα της ΔΕΗ (το MyHome Enter), όσο θα κρατήσει η μπόρα...Κι αν σταματήσει, φεύγεις πάλι για ρητροπρόγραμμα, με μια ανάξια αναφοράς χρηματική ποινή (μαξ 60€).

Την ρήτρα αποχώρησης της Πρωτέργειας θα την βρεις σιγουρα στο συμβόλαιό σου (γιατί εμείς ούτε καν σε ποιο π΄ρογραμμά της είσαι δεν ξέρουμε). Αν όχι, τους στέλνεις μέιλ και ρωτάς, δίνοντας αφμ κι αρ. παροχής.

Γενικα πάντως μακρυά από Πρωτέργεια. Δεν είναι καλο deal (ανεβασμένες τιμές θυμάμαι εγώ που ήμουν παλιότερα, ανεβασμένα πάγια έχω πετυχει εδώ,  ανεβασμένη ποινή αποχωρησης...Γενικά μακρυά. Πόσο μάλλον που αυτή τη στιγμή διατηρούν στην αγορά σταθερό πρόγραμμα με τιμή κιλοβατώρας που δεν έχει να...ζηλέψει καθόλου από  την τελική τιμή κιλοβατώρας ρητροπρογραμμάτων άλλων....Watt & Volt, Elpedison και Πρωτέργεια, ίσως το χειρότερο τρίο  παρόχων αυτή τη στιγμή, από διάφορες απόψεις....αν και, επειδή όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουνε, οι ουσιαστικές διαφορές είναι όπως αυτές που έχουν τα F1 αμάξια μεταξύ τους........Και συγκριτικά με όλους αυτούς και τους υπόλοιπους άλλους, η ΔΕΗ πλέον είναι ό,τι πιο ασφαλές και "φθηνό", και μιλάμε πάντα για σταθερά προγράμματα.)

Δυστυχώς ό,τι καβάτζα καταφέρατε και είχατε οι επαγγελματίες λόγω,,,(υ)ιού, θα σας την φάει τώρα η ενέργεια......Καλό κουράγιο.

19 λεπτά πριν, cellophan70 είπε

Μετά την ψυχρολουσία, έσκασε και ένα σπασμένο ισχίο (όχι δικό μου - αλλά το ΚΑΤ-ΚΑΤ) και έδεσε το πράγμα. Τώρα μόλις κάθισα και διάβασα όλα τα replies - ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά που απάντησαν. Γράφω τώρα το κείμενο της αμφισβήτησης. Αυτό που δεν είναι ξεκάθαρο στο μυαλό μου είναι το εξής:

Εφόσον πρόκειται για νέα σύνδεση - πρώτο λογαριασμό έναντι - σε συμβόλαιο με 3 μήνες δωρεάν ρεύμα, η μοναδική μου απαίτηση δεν θα έπρεπε να είναι η μη χρέωση της κατανάλωσης και οποιαδήποτε άλλης χρέωσης σχετίζεται με αυτήν, όπως είναι η ρήτρα; Δεν υπάρχει κανένας όρος σχετικός στη σύμβαση για αυτούς τους 3 δωρεάν μήνες. Το πρόγραμμα το βλεπετε εδώ: https://www.fysikoaerioellados.gr/maxi50/?gclid=Cj0KCQiAxc6PBhCEARIsAH8Hff29SBqw-wJmYrglP9EhRLXT1mM7TOoaqBf0Kj0qTfJEGSzFIybMkGYaAgmZEALw_wcB

Μιλάει ξεκάθαρα για δωρεάν κατανάλωση - τελεία.

Τι πιστεύετε;

...εγώ να σου πω ανθρώπινα ένα καλό κουράγιο για τα επιπλέον που σε βρήκαν,,,,,αλλά :

 

Δες εδώ επιπλέον Λεπτομέρειες

Για τη δωρεάν µηνιαία κατανάλωση ισχύουν τα εξής:

- Ρεύμα Οικιακό Maxi 50: Δωρεάν Κατανάλωση τον 8ο, 16ο και 24ο μήνα με Πολιτική Ορθής Χρήσης | 250kWh/30 μέρες

- Ρεύμα Οικιακό Νυχτερινό Maxi 50: Δωρεάν Κατανάλωση τον 8ο, 16ο και 24ο μήνα με Πολιτική Ορθής Χρήσης | Ημέρας: 175kWh/30 μέρες | Νύχτας: 75kWh/30 μέρες

- Στη δωρεάν ηλεκτρική ενέργεια δεν περιλαμβάνεται η χρέωση παγίου ή άλλες χρεώσεις αναπροσαρμογής χρεώσεων προμήθειας ή ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

- Οι Χρεώσεις αφορούν στο ανταγωνιστικό σκέλος του τιμολογίου για την προμήθεια ηλεκτρικής ενέργειας εφόσον δεν ενεργοποιηθεί ρήτρα αναπροσαρμογής και δεν περιλαμβάνουν τον ΦΠΑ και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ παρά πολύ φίλε,στέλνω τους 2 τελευταίους λογαριασμούς σε μαγαζί και σε σπίτι 

εννοειτε θέλω πρόγραμμα  χωρίς  ρήτρα,

ξαφνικά πληρώνω τα 2πλασια και παραπάνω με ότι πλήρωνα

 

EB1F2C26-3459-4890-8BB3-273926CA294D.png

9B3432AD-02FD-4CCA-A3FD-94B22B36E180.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@washcloud είσαι θεούλης θα σε κεράσω και σένα καφέ μαζί με τον @Korakios, οχι Βραζιλία αλλά Ινδονησία. Óχι οτι και ότι, αλλά Luwak καφέ με τα λεφτά που θα γλυτώσουμε :D

 

 

Επεξ/σία από sokos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

Είμαι άσχετος με το θέμα, μόλις άρχισα να ψάχνω προγράμματα λόγω αλλαγής σπιτιού κι έπεσα πάνω σας, οπότε μιας και ήμουν μέλος του Insomnia είπα να γράψω κι εγώ την απορία μου. Είδα το excel που έχει εδώ (έχω και για αυτό απορίες αλλά δεν πειράζει) και παρατήρησα την προτίμηση που υπάρχει πλέον στην αποφυγή ρήτρας αναπροσαρμογής. Μπήκα επίσης και στο εργαλείο της rae για σύγκριση τιμών (tinyurl.com/2b98ud4w). Εκεί χρησιμοποιώντας όσα με αφορούν (νυχτερινό ρεύμα, τριφασικό κ.τ.λ. και τους εθνικούς μέσους όρους μου έβγαλε ως πιο συμφέρον πρόγραμμα ΧΩΡΙΣ ρήτρα αναπροσαρμογής αυτό του OTE estate (πίσω από το 360 ξεγνοιασια που έχει όμως ρήτρα) για το οποίο εδώ δεν διάβασα καλά λόγια. Επίσης μπήκα στο site του OTE και είδα στις πληροφορίες του προγράμματος αυτό tinyurl.com/229wc7a2 που αναφέρει ρήτρα αναπροσαρμογής (το πως και τι δεν το καταλαβαίνω). Γνωρίζει κανένας τι διαφορά υπάρχει και η ΡΑΕ το αναφέρει στα προγράμματα χωρίς ρήτρα; Γενικά είναι αξιόπιστο το εργαλείο σύγκρισης της ΡΑΕ;

 

Συγγνώμη αν είναι κάτι που έχει απαντηθεί, είμαι πλήρως άσχετος με το θέμα και μου ήταν αδύνατο να διαβάσω 1000+ σελίδες. Όσο έξαψα δεν βρήκα κάτι. Επίσης το πρόγραμμα του ΟΤΕ λείπει κι από το excel. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μπα, αντίδια καπαμά αδερφέ. Κάνω και τον χαβαλέ μου (και γράφω και τις σεντονάρες μου - με καλή πρόθεση και λόγο βέβαια), αλλά ούτε γι' αστείο. Αν ήταν για σκληρούς δίσκους, μάλιστα, αλλά για καφέ με Korakios πάρε ekrepali, πάρε HERTHAN, πάρε greekfragma, πάρε DownUNDERground, πάρε marmagia, πάρε Philippe και άλλους που δεν μου έρχονται τώρα, που πολύ καιρό τώρα έχουν χτίσει αυτό και το άλλο thread (και όχι μόνο) κι έχουν βοηθήσει κόσμο (όπως κι εμένα) αν μη τί άλλο να ξεστραβωθούν/κινητοποιηθούν ΕΣΤΩ. Τα εύσημα σε αυτούς, και ειδικά σε κάποιους από αυτούς που πραγματικά κατέχουν το θέμα σκάβοντας μέσα στον Κώδικα Προμήθειας (και σε άλλα βρωμερά μέρη :ρ). Εγώ απλά αναμεταδίδω ό,τι έχω τσιμπήσει από αυτούς (ενίοτε και με λάθη). Ίσως με έναν διαφορετικό (κι ιδιαίτερο) τρόπο που (θεωρώ) πως έχει κι αυτός την αξία του, αλλά παίζει και να έχω κουράσει (και κουραστεί βεβαίως-βεβαίως) για την ακρίβεια.

Τεσπα απλά (προφανώς) πιάστηκα από το ποστ σου (να 'σαι καλά πάντως για την εκτίμηση :-)) για να πω και ένα-δυο πράγματα που ένιωθα ότι ήθελα να πω, γιατί νομίζω ότι είναι ωραίο, ορθό και πρέπον ν' αναγνωρίζουμε πάντα κάποια πράγματα.

Σε κάθε περίπτωση, προσωπικά βολεύομαι και μ' έναν "σπαστό" (...ΑΝ η ηλικία σου σε βοηθάει να καταλάβεις τί εννοώ 😁) φραπέ σε παγκάκι...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, korakios είπε

...

Να κάνω μια ερώτηση;

Το εξελ σου δεν υπολογίζει την μείωση απο τυχόν συνέπεια.

Πχ η ΔΕΗ έχει 5% συνέπεια, αν και την περνάω χειροκίνητα δεν βλέπω αλλαγές στα τελικά νούμερα.

Κάνω κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Tescobar είπε

Γνωρίζει κανένας τι διαφορά υπάρχει και η ΡΑΕ το αναφέρει στα προγράμματα χωρίς ρήτρα; Γενικά είναι αξιόπιστο το εργαλείο σύγκρισης της ΡΑΕ;

...από 'κει να καταλάβεις τί (πιθανώς) ρόλο (κωλο)βαράει η ΡΑΕ...

Το μόνο αγνό, άδολο, τίμιο, καθαρό, αμόλυντο είναι το Excel που λες. Όλα τ' άλλα "είναι απλώς οδοντόκρεμες" που έλεγε ένα μπουμεράδικο σλόγκαν

Ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα και λογικά πίσω από το "ΟΤΕ Εστέητ" είναι ο Μυτιληναίος (Πρωτέργεια). Και δεν θα έλεγα πως είναι ό,τι καλύτερο/συμφερότερο για εσένα (και για οποιονδήποτε άλλον) αυτόν τον καιρό, η Πρωκτέργεια...

Και ναι είναι ρητροπρόγραμμα. Κι αν έχεις πάνω από 300kWh κατανάλωση/μήνα, στέη εϊγούεϊ ένιγουέι...

Ανέβασε κι έναν ΟΛΟΚΛΗΡΟ λογαριασμό (κατά προτίμηση τον τελευταίο εκκαθαριστικό), έχοντας σβήσει τα προσωπικά σου στοιχεία πριν να δούμε πού και πώς παίζεις μπάλα,,,,,,,,,,,,,,,,,,και μετά πάνε κατευθείαν στην ΔΕΗ να υπογράψεις (σε κατάστημα) για το MyHome Enter, ό,τι και να λέει ο λογαριασμός 

8 λεπτά πριν, rackal είπε

Κάνω κάτι λάθος;

Στάνταρ.

Δοκίμασε να το κλείσεις (το XL) και να το ξανανοίξεις/ξαναβάλεις τιμές........Κτλ.

1 ώρα πριν, paidaras είπε

Σε ευχαριστώ παρά πολύ φίλε,στέλνω τους 2 τελευταίους λογαριασμούς σε μαγαζί και σε σπίτι 

εννοειτε θέλω πρόγραμμα  χωρίς  ρήτρα,

ξαφνικά πληρώνω τα 2πλασια και παραπάνω με ότι πλήρωνα

Να 'σαι καλά, αλλά,,,,παιδαρά μου, οι λογαριασμοί που ανέβασες έτσι "κουτσουρεμένους", δεν βοηθάνε για κάποιες λεπτομέρειες (πχ σαν να σου χρωστάνε κάποιες δεκάδες Ευρώ από την κρατική επιδότηση που μάλλον σου έχουν βάλει ΜΕΡΟΣ της,,,,αλλά χωρίς ολόκληρο λογαριασμό....Προφανώς βέβαια το ζόρι σου δεν είναι οι μερικες δεκάδες, που ούτως ή άλλως ΜΑΛΛΟΝ θα σου βάλουν αναδρομικά στον επόμενο, αλλά λέμε.....)...Αν μπορείς, σβήσε προσωπικά στοιχεία, και ξανανέβασε όλοκληρους.

...αν και, τα πράγματα "είναι απλά" για εσένα : ΠΟΛΥ μεγάλες καταναλώσεις, άρα, τουλάχιστον για το σπίτι, απλά θα επαναλάβω ό,τι ήδη είπα  : προσπάθα να μειώσετε στο σπίτι έστω καταναλώσεις. Δεν βλέπω νυχτερινό, άρα κάνε αίτηση (42,16€ εφάπαξ το κόστος). Και πάνε σε ένα κάταστημα ΔΕΗ (καλύτερα μην μπλέξεις με συμβόλαια από το Ίντερνετ) να υπογράψεις για το MyHome Enter (πρόγραμμα χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής) και παρακολούθα όσο μπορείς τις εξελίξεις (μπαίνε εδώ μια φορά τη βδομάδα, τις 10 μέρες έστω και ρίχνε μια ματιά τί γίνεται) για να κινηθεις ανάλογα το επόμενο διάστημα.

Απευθύνσου στο μέλος Korakios να σου πει αν και τί μπορείς να κάνεις, αν ενδιαφέρεσαι να κάνεις "αμφισβήτηση των ποσών της ρήτρας" (ειδικά στο συμβόλαιο του μαγαζιού). Διαδικασία αμφίβολου θετικού αποτελέσματος και θα πάρει μήνες...

...πάντως ναι, από εδώ και πέρα, οι λογαριασμοί έχουν περίπου διπλασιαστεί για όλους (σχεδόν). Δυστυχώς το πήρες αργά χαμπάρι - μέχρι τέλος Νοέμβρη αν το είχες πάρει, θα ήσουν πολύ καλύτερα τώρα και για μαγαζί και για σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, washcloud είπε

Ανέβασε κι έναν ΟΛΟΚΛΗΡΟ λογαριασμό (κατά προτίμηση τον τελευταίο εκκαθαριστικό), έχοντας σβήσει τα προσωπικά σου στοιχεία πριν να δούμε πού και πώς παίζεις μπάλα,,,,,,,,,,,,,,,,,,και μετά πάνε κατευθείαν στην ΔΕΗ να υπογράψεις (σε κατάστημα) για το MyHome Enter, ό,τι και να λέει ο λογαριασμός 

 

Φίλε μου δεν ξέρω αν έχει νόημα γιατί τα δεδομένα είναι εντελώς διαφορετικά. Φεύγω από σπίτι 3 ατόμων φουλ εξοπλισμένο (πλυντήριο πιάτων, στεγνωτήριο και 100 ηλεκτρικές συσκευές) με αέριο χωρίς νυχτερινό ρεύμα και πάω μόνος μου σε μικρότερο σπίτι με νυχτερινό ρεύμα και θερμοσυσσωρευτές όπου από  ηλεκτρικές συσκευές θα έχω μόνο τα βασικά. Επίσης από το νέο σπίτι στα χέρια μου έχω μόνο έναν έναντι λογαριασμό οπότε δεν ξέρω αν βοηθάει. Επίσης εδώ που είμαι τόσο καιρό είχε ΚΟΤ Β και χωρίς θέρμανση μου φαινόταν φτηνός ο λογαριασμός και πραγματικά δεν έβλεπα λόγο να το ψάξω παραπάνω. Πρώτη φορά θα έχω θερμοσυσσωρευτές και δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι να περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tescobar είπε

Πρώτη φορά θα έχω θερμοσυσσωρευτές και δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι να περιμένω.

συνέχεια για κλιματιστικά στο αντίστοιχο θέμα

45 λεπτά πριν, rackal είπε

Το εξελ σου δεν υπολογίζει την μείωση απο τυχόν συνέπεια.

κανονικά την υπολογίζει στα τετράμηνα , δώσε παράδειγμα αν είναι

1 ώρα πριν, Tescobar είπε

και παρατήρησα την προτίμηση που υπάρχει πλέον στην αποφυγή ρήτρας αναπροσαρμογής.

copy-paste
πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

Spoiler

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

1 ώρα πριν, Tescobar είπε

τι διαφορά υπάρχει και η ΡΑΕ το αναφέρει στα προγράμματα χωρίς ρήτρα; Γενικά είναι αξιόπιστο το εργαλείο σύγκρισης της ΡΑΕ;

ούτε καν

10 ώρες πριν, paidaras είπε

Καλησπέρα σας,πραγματικά απίστευτα ενδιαφέρον το excel που έφτιαξε ο φίλος korakios.

θελω την βοήθεια σας,έχω protergia ,αλλά η τιμή είναι υπερβολικά υψηλή και ψάχνω να αλλάξω πάροχο.

αφού είδες το excel που μπερδεύεσαι ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, korakios είπε

...

Απ ότι βλέπω υπολογίζουν όλα τα κελιά σου μόνο το ΚΟΤ Β21

Πχ στο 1 4μηνο της ΔΕΗ my home enter έχεις την συνάρτηση =($B$28*B4+$C$28*C4+(B4-$B$21)*$D$27)*0,93 δε βλέπω κάπου να προσμετράς κάποια έκπτωση εκτός απο την ΚΟΤ που είναι 0,0405.

Επίσης στην Επιλογή Protergia Οικιακό Σταθερό βγάζει 1811 τελική με ΦΠΑ ευρώ στις 1868 κιλοβατώρες του συνόλου και όφελος / ετος 1034 ευρώ όταν η ΔΕΗ βγάζει 0 όφελος.

Δλδ το εξελ σου προτείνει την protergia με κέρδος 100% σε σχέση με τη ΔΕΗ.

Βλέπω κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rackal είπε

Απ ότι βλέπω υπολογίζουν όλα τα κελιά σου μόνο το ΚΟΤ Β21

το οποίο μπορεί να είναι 0,045 και 0,075, σωστό νομίζω είναι

7 λεπτά πριν, rackal είπε

Πχ στο 1 4μηνο της ΔΕΗ my home enter έχεις την συνάρτηση =($B$28*B4+$C$28*C4+(B4-$B$21)*$D$27)*0,93 δε βλέπω κάπου να προσμετράς κάποια έκπτωση εκτός απο την ΚΟΤ που είναι 0,0405.

το 0,93 είναι η έκπτωση στο συγκεκριμένο παράδειγμα (2% πάγιας και 5% συνέπειας) ,η οποία 99% είναι λάθος μιας και η ΔΕΗ σε ΚΟΤ δεν έβαζε έκπτωση συνέπειας . Περιμένω απο κάποιον να το επιβεβαιώσει

10 λεπτά πριν, rackal είπε

Επίσης στην Επιλογή Protergia Οικιακό Σταθερό βγάζει 1811 τελική με ΦΠΑ ευρώ στις 1868 κιλοβατώρες του συνόλου

και η ΔΕΗ τι βγάζει ?!

10 λεπτά πριν, rackal είπε

και όφελος / ετος 1034 ευρώ όταν η ΔΕΗ βγάζει 0 όφελος.

δεν είναι 1034 , δες κάτι μπροστά απο το νούμερο και διάβασε είτε τα σχόλια δίπλα , είτε τα σχόλια που εμφανίζονται όταν έχεις το δείκτη στο κελί "Όφελος ανα έτος"

πιο ξεκάθαρα δε μπορώ να το βάλω στο excel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

το οποίο μπορεί να είναι 0,045 και 0,075, σωστό νομίζω είναι

το 0,93 είναι η έκπτωση στο συγκεκριμένο παράδειγμα (2% πάγιας και 5% συνέπειας) ,η οποία 99% είναι λάθος μιας και η ΔΕΗ σε ΚΟΤ δεν έβαζε έκπτωση συνέπειας . Περιμένω απο κάποιον να το επιβεβαιώσει

και η ΔΕΗ τι βγάζει ?!

δεν είναι 1034 , δες κάτι μπροστά απο το νούμερο και διάβασε είτε τα σχόλια δίπλα , είτε τα σχόλια που εμφανίζονται όταν έχεις το δείκτη στο κελί "Όφελος ανα έτος"

πιο ξεκάθαρα δε μπορώ να το βάλω στο excel

0 βγάζει.

 

Τώρα αν βάλω σε κάποια απ τα γνωστά site τα δεδομένα που βγάζουν τα αποτελέσματα του εξελ σου, το εξελ έχει τεράστιες αποκλείσεις .

Πχ για 1333 ημέρας και 535 νύχτας με όλα τα δεδομένα δλδ έκπτωση συνέπειας 2% πάγιας εντολής για τη ΔΕΗ μου δίνει ένα ετήσιο όφελος 868,82 ενώ για την protergia 182.17

Στο εξελ σου μου δίνει 0 ετήσιο όφελος για ΔΕΗ και 1034 για protergia.

Ποιος έχει δίκιο τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rackal είπε

0 βγάζει.

δεν ρώτησα αυτό

3 λεπτά πριν, rackal είπε

Τώρα αν βάλω σε κάποια απ τα γνωστά site τα δεδομένα που βγάζουν τα αποτελέσματα του εξελ σου, το εξελ έχει τεράστιες αποκλείσεις .

μπα

3 λεπτά πριν, rackal είπε

Πχ για 1333 ημέρας και 535 νύχτας με όλα τα δεδομένα δλδ έκπτωση συνέπειας 2% πάγιας εντολής για τη ΔΕΗ μου δίνει ένα ετήσιο όφελος 868,82 ενώ για την protergia 182.17

Στο εξελ σου μου δίνει 0 ετήσιο όφελος για ΔΕΗ και 1034 για protergia.

 

ξαναδιάβασε τι σου απάντησα

4 λεπτά πριν, rackal είπε

Ποιος έχει δίκιο τελικά;

όταν ξαναδιαβάσεις θα καταλάβεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν ρώτησα αυτό

μπα

ξαναδιάβασε τι σου απάντησα

όταν ξαναδιαβάσεις θα καταλάβεις :)

Εσύ ξέρεις.

Θα σου λεγα πάντως να κοιτάξεις ξανά το excel σου, ίσως κάτι βρεις...

Και μεταξύ μας, η έκπτωση 5% και 2% πάγιας εντολής δεν δίνει αποτέλεσμα 0.93  του 1.06 αλλά 0.986.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...