Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, rackal είπε

Και μεταξύ μας, η έκπτωση 5% και 2% πάγιας εντολής δεν δίνει αποτέλεσμα 0.93  του 1.06 αλλά 0.986.

αυτό περιμένω κανα 4μηνο+ για επιβεβαίωση ,αλλά κανένας δεν το έχει επιβεβαιώσει , έχεις το enter ?

αν ναι , πάει 5% στο υπόλοιπο 98% ή 2% στο υπόλοιπο 95% ή όππως το έχω 5+2 ?

4 λεπτά πριν, rackal είπε

Θα σου λεγα πάντως να κοιτάξεις ξανά το excel σου, ίσως κάτι βρεις...

το κοίταξα μόλις , σωστό είναι και τα σχόλια που έβαλα υπάρχουν γιατί μπερδεύτηκαν και άλλοι για το ίδιο θέμα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

αυτό περιμένω κανα 4μηνο+ για επιβεβαίωση ,αλλά κανένας δεν το έχει επιβεβαιώσει , έχεις το enter ?

αν ναι , πάει 5% στο υπόλοιπο 98% ή 2% στο υπόλοιπο 95% ή όππως το έχω 5+2 ?

το κοίταξα μόλις , σωστό είναι και τα σχόλια που έβαλα υπάρχουν γιατί μπερδεύτηκαν και άλλοι για το ίδιο θέμα

Δλδ θες να μου πεις στις 1868 κιλοβατώρες που βάζω εγώ η ΔΕΗ online Μου δίνει 777 ευρώ με 0.17 ΚΑΙ 0.13 όπως επίσης και η protergia 1811-1034 = 777 με 0.50 και 0.50 εξίσου.

Συγγνώμη αδερφέ αλλά δε μπορώ να καταλάβω τους υπολογισμούς σου και που τεσπα πρέπει να κοιτάξω για το συμφέρων μου.

Anyway, για μένα προσωπικά το excel σου μου προκαλεί σύγχυση και σε σύγκριση με τα γνωστά site βλέπω αποκλείσεις .

Συγχώρεσε την αδιακρισία μου.

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rackal είπε

Δλδ θες να μου πεις στις 1868 κιλοβατώρες που βάζω εγώ η ΔΕΗ online Μου δίνει 777 ευρώ με 0.17 ΚΑΙ 0.13 όπως επίσης και η protergia 1811-1034 = 777 με 0.50 και 0.50 εξίσου.

ανέβασε screenshot γιατί δεν καταλαβαίνω τa 2 νούμερα 1811 1034 τι είναι

3 λεπτά πριν, rackal είπε

Συγγνώμη αδερφέ αλλά δε μπορώ να καταλάβω τους υπολογισμούς σου

λογικό αφού δε θες να διαβάσεις τα σχόλια στο excel (δικαίωμά σου , πάσο)

3 λεπτά πριν, rackal είπε

Anyway, για μένα προσωπικά το excel σου μου προκαλεί σύγχυση και σε σύγκριση με τα γνωστά site βλέπω αποκλείσεις .

δεν είναι για όλους , μην αγχώνεσαι

4 λεπτά πριν, rackal είπε

Συγχώρεσε την αδιακρισία μου.

κανένα πρόβλημα , δεν τίθεται θέμα

4 λεπτά πριν, rackal είπε

Καλή συνέχεια.

screenshot σε spoiler και τα 2 νούμερα για το αντίο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, sokos1 είπε

@korakios Αυτό το πρόγραμμα πως σου φαίνεται, λέει εχει σταθερή χρέωση και το allazorevma μου το έβγαλε ως το πιο συμφέρον βάσει του τελευταίου εκκαθαριστικού...

https://www.nrg.gr/el/nrgfixed4U

Ηρθε εκκαθ/κος Elpedison 24hrs νυχτερινό και μου έφυγαν τα μαλλιά...
19/5/21-21/1/22 ..7179kWh..

607ευρω αναπροσαρμογή...

image.png.a5989a737e6aba71b61aacf810912ccf.png

Παιδιά μια βοήθεια γιατί τρελαίνομαι (τώρα χωρίς λόγο ή δικαίως εσείς θα με βοηθήσετε), εκκαθαριστικός με το ίδιο πρόγραμμα του sokos1 αλλά με 2.720 kWh με σχεδόν ίδια αναπροσαρμογή!! Δηλαδή για ρεύμα 173,87€ αναπροσαρμογή 566,80€!!! Έχω ζητήσει αναλυτικά σε email την αναπροσαρμογή:

 

3FE5F733-0BCA-417B-8B38-EAFFEBB11E89.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, JpoLgr είπε

Έχω ζητήσει αναλυτικά σε email την αναπροσαρμογή

0,20 είναι , λογική για τους τελευταίους μήνες (0,23 είναι τώρα)

αλλά έχασες στο να κάνεις τα σωστά βήματα αμφισβήτησης

παρακολούθηση χοντρικής ρεύματος & αμφισβήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

0,20 είναι , λογική για τους τελευταίους μήνες (0,23 είναι τώρα)

αλλά έχασες στο να κάνεις τα σωστά βήματα αμφισβήτησης

παρακολούθηση χοντρικής ρεύματος & αμφισβήτηση

Θα την κάνω την αμφισβήτηση τροποποιημένη, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , με 1200-1500 κιλοβατωρες το τετραμηνο σε πια εταιρεια να παω ? ειμαι σε watt and volt  , δεκτα ολα ( παγια εντολη , συνεπεια κλπ ) φτανει να πληρωνο τα λιγοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sostos είπε

Καλησπερα , με 1200-1500 κιλοβατωρες το τετραμηνο σε πια εταιρεια να παω ? ειμαι σε watt and volt  , δεκτα ολα ( παγια εντολη , συνεπεια κλπ ) φτανει να πληρωνο τα λιγοτερα.

copy-paste
πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

Spoiler

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, korakios είπε

αυτό περιμένω κανα 4μηνο+ για επιβεβαίωση ,αλλά κανένας δεν το έχει επιβεβαιώσει , έχεις το enter ?

αν ναι , πάει 5% στο υπόλοιπο 98% ή 2% στο υπόλοιπο 95% ή όππως το έχω 5+2 ?

το κοίταξα μόλις , σωστό είναι και τα σχόλια που έβαλα υπάρχουν γιατί μπερδεύτηκαν και άλλοι για το ίδιο θέμα

 

5 ώρες πριν, korakios είπε

αυτό περιμένω κανα 4μηνο+ για επιβεβαίωση ,αλλά κανένας δεν το έχει επιβεβαιώσει , έχεις το enter ?

αν ναι , πάει 5% στο υπόλοιπο 98% ή 2% στο υπόλοιπο 95% ή όππως το έχω 5+2 ?

το κοίταξα μόλις , σωστό είναι και τα σχόλια που έβαλα υπάρχουν γιατί μπερδεύτηκαν και άλλοι για το ίδιο θέμα

Είναι 5+2 οι εκπτώσεις 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω ενα μεγαλο ευχαριστω απο καρδιας σε οσους ασχοληθηκαν και μας ανοιξαν τα ματια.Να ξερεται οτι εχασα κυριολεκτικα τον υπνο μου με τις χρεωσεις της volton.Διαβασα ολα τα ποστ εδω και τελικα απο 19/1 ειμαι στο online της δεη.Και παλι ΜΠΡΑΒΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Αν και γνωρίζω ότι άργησα να το πάρω χαμπάρι...υπάρχει κάποιος τρόπος να αμφισβητήσω τις χρεώσεις της ρήτρας αναπροσαρμογής της ΔΕΗ.Ελέγχοντας καθυστερημένα τους λογαριασμούς μου διαπίστωσα ότι η ειδοποίηση :

Σας ενημερώνουμε ότι από 5.8.2021 η Ρήτρα Αναπροσαρμογής CO2 αντικαθίσταται από την Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας

αναγράφεται στο λογαριασμό που εκδόθηκε στις 18/10/2021.

Υπάρχει καμία περίπτωση να καταφέρω να λάβω τις παλιές τιμές του Home Online ή να πετύχω κάτι στη μείωση της ρήτρας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, washcloud είπε

Γεια σου σου κι εσένα αδερφέ.

...όμως,,,είναι σαν να σε ρωτάμε εσένα "θα μας φέρεις κάτι που να μας αρέσει"..; Αν δεν σου πούμε γενικά τί τρώμε, τί μας αρέσει, αν έχουμε κάποιες ευαισθησίες στο στομάχι (πχ "θαλασσινά") ή και αλλού (πχ vegetarians, vegans-μήγκανς κλπ, πώς να ξέρεις προς τα πού να κατευθύνεις τις προτάσεις σου...; Έτσι κι εμείς, αν δεν μας ανεβάσεις κάποιον λογαριασμό από σπίτι και μαγαζί (έχοντας σβήσει προσωπικά στοιχεία όπως ΑΦΜ, αριθμό παροχής, ονοματεπώνυμο κτλ), κι αν δεν μας πεις σε ποιο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ της Πρωτέργειας είσαι, πώς να ξέρουμε τί θα σου προτείνουμε, που να σε συμφέρει...; (...η πλάκα είναι ότι εγώ απλά θα σου πω και για τα δυο "ΔΕΗ" σαν βελόνα πικάπ "κολλημένη",,,,αλλά το θέμα είναι όλοι που θα θελήσουν να σε βοηθήσουν, κι όχι εγώ άσε που εγώ μόνο για σπίτι θα πω - τα επαγγελματικά θα στα πουν άλλοι...)

...σπήκινγκ οφ επαγγελματικά πάντως, του μαγαζιού "πες" πως παλεύεται (που λέει ο λόγος γιατί η εστίαση πνέει τα λοίσθια ως γνωστόν "μ' ολ' αυτά" τα,,,γνωστά...), επειδή εκεί στην χειρότερη βγάζεις τα σπασμένα από την δουλειά (χμμμ, ναι...πάμε παρακάτω...) - το θέμα είναι στο σπίτι τί γίνεται με 10-11 μεγαβατώρες τον χρόνο....(πολλές ρε συ....ΠΑΡΑ πολλές, για σπίτι έστω...).

Γενικά δεν ξέρω αν έχεις καταλάβει τί έχει παιχτεί με το ρεύμα από το καλοκαίρι, ή απλά το βλέπεις στους,,,λογαριασμούς, αλλά το θέμα είναι που λέμε "αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του" : ε λοιπόν, το 'σπασε, και απο το καλοκαίρι δεν έχει έλεος η τιμή της χοντρικής (περίπου πενταπλασιασμός). Τι "καλοκαίρι" δηλαδή, που το κακό ξεκίνησε από άνοιξη = κοντεύουμε ΧΡΟΝΟ...

...Σ' αυτό λοιπόν το κακό, πρώτιστα έχει νόημα το ΕΙΔΟΣ του προγράμματος, και μετά το "ποιος πάροχος".

Δηλαδή προγράμματα με ρήτρα = αυτοκτονία & προγράμματα σταθερής τιμής = απόπειρα αυτοκτονίας (και υψηλές καταναλώσεις = χαρακίρι :P) Εσύ τί,,,προτιμάς; Τεσπα ξαναλέω : το ρεύμα έχει πάει στο θεό, "σωτηρία" ΔΕΝ υπάρχει, το μόνο που μπορείς = να μειώσεις δραματικά χρεώσεις, να βάλεις νυχτερινό ρολόι αν δεν έχεις (αν και κάτι μου λέει πως έχεις ήδη....), και να "κρυφτείς" όσο μπορείς, σε σταθερό πρόγραμμα της ΔΕΗ (το MyHome Enter), όσο θα κρατήσει η μπόρα...Κι αν σταματήσει, φεύγεις πάλι για ρητροπρόγραμμα, με μια ανάξια αναφοράς χρηματική ποινή (μαξ 60€).

Την ρήτρα αποχώρησης της Πρωτέργειας θα την βρεις σιγουρα στο συμβόλαιό σου (γιατί εμείς ούτε καν σε ποιο π΄ρογραμμά της είσαι δεν ξέρουμε). Αν όχι, τους στέλνεις μέιλ και ρωτάς, δίνοντας αφμ κι αρ. παροχής.

Γενικα πάντως μακρυά από Πρωτέργεια. Δεν είναι καλο deal (ανεβασμένες τιμές θυμάμαι εγώ που ήμουν παλιότερα, ανεβασμένα πάγια έχω πετυχει εδώ,  ανεβασμένη ποινή αποχωρησης...Γενικά μακρυά. Πόσο μάλλον που αυτή τη στιγμή διατηρούν στην αγορά σταθερό πρόγραμμα με τιμή κιλοβατώρας που δεν έχει να...ζηλέψει καθόλου από  την τελική τιμή κιλοβατώρας ρητροπρογραμμάτων άλλων....Watt & Volt, Elpedison και Πρωτέργεια, ίσως το χειρότερο τρίο  παρόχων αυτή τη στιγμή, από διάφορες απόψεις....αν και, επειδή όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουνε, οι ουσιαστικές διαφορές είναι όπως αυτές που έχουν τα F1 αμάξια μεταξύ τους........Και συγκριτικά με όλους αυτούς και τους υπόλοιπους άλλους, η ΔΕΗ πλέον είναι ό,τι πιο ασφαλές και "φθηνό", και μιλάμε πάντα για σταθερά προγράμματα.)

Δυστυχώς ό,τι καβάτζα καταφέρατε και είχατε οι επαγγελματίες λόγω,,,(υ)ιού, θα σας την φάει τώρα η ενέργεια......Καλό κουράγιο.

...εγώ να σου πω ανθρώπινα ένα καλό κουράγιο για τα επιπλέον που σε βρήκαν,,,,,αλλά :

 

Δες εδώ επιπλέον Λεπτομέρειες

Για τη δωρεάν µηνιαία κατανάλωση ισχύουν τα εξής:

- Ρεύμα Οικιακό Maxi 50: Δωρεάν Κατανάλωση τον 8ο, 16ο και 24ο μήνα με Πολιτική Ορθής Χρήσης | 250kWh/30 μέρες

- Ρεύμα Οικιακό Νυχτερινό Maxi 50: Δωρεάν Κατανάλωση τον 8ο, 16ο και 24ο μήνα με Πολιτική Ορθής Χρήσης | Ημέρας: 175kWh/30 μέρες | Νύχτας: 75kWh/30 μέρες

- Στη δωρεάν ηλεκτρική ενέργεια δεν περιλαμβάνεται η χρέωση παγίου ή άλλες χρεώσεις αναπροσαρμογής χρεώσεων προμήθειας ή ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

- Οι Χρεώσεις αφορούν στο ανταγωνιστικό σκέλος του τιμολογίου για την προμήθεια ηλεκτρικής ενέργειας εφόσον δεν ενεργοποιηθεί ρήτρα αναπροσαρμογής και δεν περιλαμβάνουν τον ΦΠΑ και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

Κατάλαβα!! Thnx!! 

Οπότε για να είμαι συγκεκριμένος:

1. Καταθέτω την αμφισβήτηση με βάση τη διαδικασία που περιγράφεται αναλυτικά εδώ μέσα, αμφισβητώντας το ποσό της ρήτρας και την ρήτρα αποχώρησης που για το συγκεκριμένο πρόγραμμα και για το διάστημα 1-7 μήνες είναι 80€.

2. Μπαίνω στο site της ΔΕΗ και κάνω αίτηση για το online ή το enter (δεν έχω καταλάβει τι να προτιμήσω)

3. Πληρώνω τον έναντι στο ΦΑ (500€) γιατί θα μου τον ζητήσει έτσι και αλλιώς η ΔΕΗ για να με γράψει στο δικό της πρόγραμμα.

4. Η ΔΕΗ αναλαμβάνει τη διαδικασία μεταφοράς για να μην μείνει η μάνα μου ούτε μέρα χωρίς ρεύμα.

5. Πληρώνω και την εκκαθάριση από το ΦΑ και τη ρήτρα αποχώρησης.

6. Περιμένω τα αποτελέσματα της αμφισβήτησης και κάποια στιγμή ίσως πάρω κάτι πίσω, αλλιώς καλή καρδιά και ότι γλυτώσω από το σταθερό τιμολόγιο της ΔΕΗ.

Σωστά;

 

Επεξ/σία από cellophan70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

αυτό περιμένω κανα 4μηνο+ για επιβεβαίωση ,αλλά κανένας δεν το έχει επιβεβαιώσει , έχεις το enter ?

αν ναι , πάει 5% στο υπόλοιπο 98% ή 2% στο υπόλοιπο 95% ή όππως το έχω 5+2 ?

2% στο (κόστος ρεύματος + πάγιο) για κάθε μήνα που βγαίνει ο λογαριασμός
5% στο (κόστος ρεύματος + πάγιο) στο τετράμηνο που βγαίνει ο εκκαθαριστικός.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, libera είπε

 

Είναι 5+2 οι εκπτώσεις 

 

1 ώρα πριν, Maitre είπε

2% στο (κόστος ρεύματος + πάγιο) για κάθε μήνα που βγαίνει ο λογαριασμός
5% στο (κόστος ρεύματος + πάγιο) στο τετράμηνο που βγαίνει ο εκκαθαριστικός.

το είχα ρωτήσει στο άλλο θέμα online/enter αρκετές φορές και εδώ πήρα 2 απαντήσεις καπάκι απο το πουθενά 😁

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...