Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ γιατί είμαι άσχετος είναι το εξής: Έδωσα κ θα δίνω λέω αν μείνω στην w&v μέτρηση κάθε μήνα. Τώρα έδωσα 300 κιλοβατώρες (297 για τη ακρίβεια) κ μου βγήκε ένας λογαριασμός που έχει ρήτρα αλλά με κάτι αφαιρέσεις κλπ βγαίνει να πληρώσω 50€. Μου φαίνονται οκ (ενώ ξέρω δεν είναι οκ) τηρουμένων των αναλογιών κ των συνθηκών. Η απορία μου είναι λοιπόν. Όταν θα γίνει η μέτρηση της ΔΕΗ εγώ θα πληρώσω κ κερατιατικα εκτός από αυτά που μετράω κ τους δίνω κάθε μήνα? Δεν έχω θέμα να αλλάξω πάροχο αλλά μήπως στη παρούσα φάση δεν ξέρω αν αξίζει να περιμένω μέχρι Πάσχα μεριά. 

Επεξ/σία από giorgos_kst
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι προφανώς κ είναι αργά με βάση αυτόν τον λογαριασμό μάλλον κάτι μου δινουν. Απλά στην επίσημη μέτρηση τον Απρίλιο θα μου κεράσουν κ αλλά χρωστουμενα για να τους πληρώσω?

Screenshot_2022-01-17-13-29-32-12_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giorgos_kst είπε

Ναι προφανώς κ είναι αργά με βάση αυτόν τον λογαριασμό μάλλον κάτι μου δινουν.

ή χρωστούμενα ήταν ή κανανε λάθος τις πιστώσεις

Αναφορά σε κείμενο

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

και η ρήτρα είναι υπερβολική , 0,255

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Αρχικά θέλω να ευχαριστήσω όλους που βοηθούν σε αυτό το thread εμάς τους άσχετους και όσους έχουν απορίες. @korakios special thanks για την ωραία δουλειά με το spreadsheet.

 

Μετακόμισα αρχές Δεκέμβρη 2021 σε νέο διαμέρισμα και πήγα στο πρόγραμμα της ΔΕΗ myHome Enter. Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός 2μήνου και είναι έναντι. Η πρώτη μου ερώτηση είναι εάν τα νούμερα κατανάλωσης υπολογίζονται με βάση την κατανάλωση των προηγούμενων ενοικιαστών του διαμερίσματος. Μου φάνηκαν πολλά για τις μέρες που πραγματικά βρίσκομαι στο διαμέρισμα καθώς ουσιαστικά μένω από τις 21/12 και μετά... Παραθέτω και τις χρεώσεις μου παρακάτω σε περίπτωση που έχει κάποιος να παρατηρήσει κάτι.

image.png.e51679d9e14e50feea3ca3cc658ba40a.png   

 

Αγνοείστε την εγγύηση που αφαιρείται στα Διάφορα, είναι τα πρώτα 100 ευρώ που δίνεις όταν πρωτοξεκινάς το συμβόλαιο. Στο επόμενο δίμηνο δεν θα υπάρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, foreli είπε

Καλημέρα σε όλους.

καλησπέρα , δυστυχώς δεν έχει σχέση το online/enter με το παρών θέμα

επίσης δεν έχει σχέση με πρόγραμμα , μιας και είναι ένας έναντι λογαριασμός που έχει την κλασσική οτι ναναι χρέωση . Δίνε μέσω ebill (στο άλλο θέμα) ή μέσω site ΔΕΔΔΗΕ αν δίμηνο  (στο καρφιτσωμένο θέμα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, giorgos_kst είπε

Ναι προφανώς κ είναι αργά με βάση αυτόν τον λογαριασμό μάλλον κάτι μου δινουν. Απλά στην επίσημη μέτρηση τον Απρίλιο θα μου κεράσουν κ αλλά χρωστουμενα για να τους πληρώσω?

Κατά πάσα πιθανότητα μέρος αυτού του "κάτι" (τα -55€) είναι η διαφορά από την λάθος απόδοση της επιδότησης του προηγούμενου 4μηνου (αν κοιτάξεις τον εκκαθαριστικό, λογικά σου βάζανε επιδότηση ΤΕΜ 0,03 για όλο το τετράμηνο, ενώ ο μ.ο. ήταν 0.10. Το έκανε στάνταρ η W&V σε πολλούς, αν όχι σε όλους). Που σημαίνει ότι στον επόμενο λογαριασμό θα έχεις λιγότερες επιστροφές, άρα θα σου φανεί μεγαλύτερος ως σύνολο.

Κι αν συνεχίσει να σου χρεώνει ρήτρα με 0,255, θα πληρώνεις την κιλοβατώρα 0,025 παραπάνω από το σταθερό της ΔΕΗ (το MyHome Enter). Βέβαια μέχρι τότε μπορεί να πέσουν οι τιμές της χονδρικής και μπλαμπλαμπλα,,,αλλά αν κάθεσαι W&V ένα 6μηνο τώρα περιμένοντας να πέσουν οι τιμές, έχεις χάσει πολύ περισσότερα από όσα θα είχες κερδίσει αν είχες φύγει τότε που έπρεπε...

Επίσης, αν ΔΕΝ πέσουν οι τιμές για μερικούς μήνες ακόμα, και αν τυχόν δεν είναι το σπίτι που μένεις δηλωμένο ως η κύρια κατοικία σου στην φορολογική που έδωσες το '21 (και αφορούσε στοιχεία του '20), ήδη έχεις σταματήσει να επιδοτείσαι για τον Γενάρη, και δεν το γνωρίζεις καν...Και πες πως είναι η κύρια κι όλα καλά, θα συνεχίσει άραγε να δίνεται επιδότηση γενικώς; Και για πόσο; Και ΠΟΣΟ...; Θέλω να πω, αν οι 300kwh/μήνα είναι ο μ.ο. σου για όλο το έτος, πάει καλά, να μείνεις στην W&V, αισιοδοξώντας πως θα πέσει η χονδρική και θ' αρχίσεις να "κερδίζεις"....Αν όμως δεν πέσει, θα συνεχίσεις να χάνεις, όπως εδώ και 6 μήνες....

Μόνο να μην έχουν ανεβάσει μέχρι Απρίλη τις τιμές τους στο σταθερό στη ΔΕΗ και δεν θα έχει νόημα τότε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

καλησπέρα

χεχε ξεκίνησα να το γράφω πριν τις 12 😬
 

10 λεπτά πριν, korakios είπε

 Δίνε μέσω ebill (στο άλλο θέμα) ή μέσω site ΔΕΔΔΗΕ αν δίμηνο  (στο καρφιτσωμένο θέμα)

Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς εδώ. Το screenshot που ανέβασα είναι από το pdf που μου δίνει το ebill. Από ΔΕΔΔΗΕ μπορώ να δω μόνο τις εκκαθαριστικές μετρήσεις; Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς και σε αυτό.

 

Τα μεταφέρω στο άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συμφορουμητες, ερώτηση αν κάποιος το έχει αντιμετωπίσει 

Από αρχές Σεπτεμβρίου έχω αλλάξει πάροχο και από nova energy πήγα στον Ηρωνα. 11/11/21 εκδίδει η nova τελικό εκκαθαριστικό λογαριασμό επιστροφής. Επικοινωνώ με το κατάστημα εξυπηρέτησης πελατών, μου λένε όλα καλά στείλε το Iban σου και θα γίνει η επιστροφή. Αφού περνούσαν οι ημέρες και τους είχα ξανά ενοχλήσει για το ίδιο θέμα και πάντα μου λέγανε το ίδιο, ότι δηλαδή αυτοί τα στείλανε τα έγγραφα και να περιμένω, αποφασίζω να στείλω στη ζωντανή συνομιλία. Μου απαντούν ότι δεν έχουν λάβει τίποτα από το κατάστημα για να προχωρήσει η διαδικασία.. Γίνεται εκ νέου επικοινωνία, μου ζητάνε τελικά φωτογραφία του λογαριασμού τραπέζης και μου λένε όλα οκ. Την επομένη επιβεβαιώνω μέσω ζωντανής συνομιλίας ότι είναι όλα οκ και θα πάρει περίπου 10 ημέρες η επιστροφή. Περνάνε 10 ημέρες, τίποτα, επικοινωνώ ξανά, μου λέει άλλος υπάλληλος στο τσατ, θα κάνουν 20 ημέρες, ξανά επικοινωνία την προηγούμενη εβδομάδα με άλλη υπάλληλο που μου λέει ότι οι επιστροφές γίνονται κάθε τέλη του μήνα. 

Τώρα που γράφω αυτό το μήνυμα και συγνώμη και για το κατεβατό, δεν έχει γίνει κάποια επιστροφή. Από αύριο κιόλας θα αρχίσω τα τηλέφωνα και θα σπαμαρω κάθε ημέρα γιατί θεωρώ ότι είναι κοροϊδία όλο αυτό το πράγμα. Έστειλα και email δε μου απαντήσανε και γενικά μου φαίνεται δε ξέρουν τι τους γίνεται. 

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον κάτι αντίστοιχο; δεν υπάρχει έντυπο παραπόνων από όσο έψαξα, αναγκαστικά τηλέφωνο και πίεση. Αλλιώς συνήγορος του καταναλωτή; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Had9s είπε

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον κάτι αντίστοιχο; δεν υπάρχει έντυπο παραπόνων από όσο έψαξα, αναγκαστικά τηλέφωνο και πίεση. Αλλιώς συνήγορος του καταναλωτή; 

ΣτΚ ή μέσω ΡΑΕ myrae

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, foreli είπε

Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς εδώ. Το screenshot που ανέβασα είναι από το pdf που μου δίνει το ebill.

Από ΔΕΔΔΗΕ μπορώ να δω μόνο τις εκκαθαριστικές μετρήσεις; Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς και σε αυτό.

...δεν εννοούσε τον λογαριασμό που ανέβασες (είναι εντάξει το screenshot κτλ). Εννοούσε (επειδή ρώτησες) ότι σου βάλανε (αφού είναι έναντι) "ό,τι να 'ναι (εικονικές) κιλοβατώρες", άσχετες δηλαδή με το τί πράγματι κατανάλωσες.

Για τον ΔΕΔΔΗΕ εννοούσε να μπαίνεις στην σελίδα του και να δίνεις κατευθείαν εκεί κάθε 2μηνο την κατανάλωση όπως την βλέπεις στο ρολόι, ούτως ώστε να μην βάζουν "εικονικές" δικές τους, για τον έναντι.

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/12/2021 στις 6:48 ΜΜ, judge_manos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

269920318_451900856319021_4489181526022053857_n.png.48c6ee28e1487270e5068b91300ca46b.png269914428_5289208901106939_402918442153649310_n.png.08c867cf844847801163d825ab31ae7b.png

 

Spoiler

272648051_642685880375143_437086147487544823_n.png.f547c23d85b3deb5146abd864c85c424.png

Αυτή είναι η φάση; Θα δίνουμε 300Ε το μήνα για το ρεύμα;

Μπορώ να κάνω κάτι;

Επεξ/σία από judge_manos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, judge_manos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Αυτή είναι η φάση; Θα δίνουμε 300Ε το μήνα για το ρεύμα;

Μπορώ να κάνω κάτι;

...ή στο ρεύμα θα τα δίνεις, ή στο πετρέλαιο. Διότι σχεδόν 1.000kWh/μήνα, μάλλον χρησιμοποιείς ηλεκτρικά μεσα θέρμανσης, σωστά; (Τί ακριβώς; )

Έπρεπε με τέτοιες καταναλώσεις να είχες ήδη περάσει σε σταθερο πρόγραμμα, και δη της ΔΕΗ. Όχι για να σωθείς, αφού το ρεύμα ούτως ή άλλως έγινε πανάκριβο από το καλοκαίρι που πέρασε, αλλά για να περιορίσεις την ζημιά.

Αν κι εξαρτάται από το πού είσαι, τί απώλειες έχει το σπίτι, και φυσικά από άλλες προσωπικες παραμέτρους, σκέψου την περιπτωση (ΑΝ δεν μπορείς να πληρώνεις τόσα για ρεύμα) να το γυρίσεις σε σόμπα (σόμπΕς, βασικά - 2 ή 3, δεν ξέρω τί χώρους έχεις) υγραερίου, απαραίτητα μιλώντας για γέμισμα φιαλών σε βανζινάδικο που να το κάνει (διότι βγαίνουν μισοτιμής τουλάχιστον). Κυρίως από τώρα βέβαια, αλλά στην ουσία για να σου αποδώσουν από του χρόνου, καθώς 2 μήνες χειμώνα μείνανε, και 3 σόμπες μαζί με 3 φιάλες (το λιγότερο), θα σου βγουν 200-κάτι (φιάλες εννοώ την εγγύηση του "σίδερου" - το περιεχόμενο άλλο ζήτημα). Και φυσικά οι σόμπες υγραερίου είναι από κάθε άποψη άλλη ιστορία σε σχέση με το κλιματιστικό που ίσως χρησιμοποιείες για θέρμανση, από κάθε άποψη. Απλά είναι λύση "ανάγκης".

Κατά τ' άλλα, πανε έστω και τώρα σε σταθερο της ΔΕΗ (MyHome Enter), να γλυτώσεις ό,τι προλαβαίνεις να γλυτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

...ή στο ρεύμα θα τα δίνεις, ή στο πετρέλαιο. Διότι σχεδόν 1.000kWh/μήνα, μάλλον χρησιμοποιείς ηλεκτρικά μεσα θέρμανσης, σωστά; (Τί ακριβώς; )

Έπρεπε με τέτοιες καταναλώσεις να είχες ήδη περάσει σε σταθερο πρόγραμμα, και δη της ΔΕΗ. Όχι για να σωθείς, αφού το ρεύμα ούτως ή άλλως έγινε πανάκριβο από το καλοκαίρι που πέρασε, αλλά για να περιορίσεις την ζημιά.

Αν κι εξαρτάται από το πού είσαι, τί απώλειες έχει το σπίτι, και φυσικά από άλλες προσωπικες παραμέτρους, σκέψου την περιπτωση (ΑΝ δεν μπορείς να πληρώνεις τόσα για ρεύμα) να το γυρίσεις σε σόμπα (σόμπΕς, βασικά - 2 ή 3, δεν ξέρω τί χώρους έχεις) υγραερίου, απαραίτητα μιλώντας για γέμισμα φιαλών σε βανζινάδικο που να το κάνει (διότι βγαίνουν μισοτιμής τουλάχιστον). Κυρίως από τώρα βέβαια, αλλά στην ουσία για να σου αποδώσουν από του χρόνου, καθώς 2 μήνες χειμώνα μείνανε, και 3 σόμπες μαζί με 3 φιάλες (το λιγότερο), θα σου βγουν 200-κάτι (φιάλες εννοώ την εγγύηση του "σίδερου" - το περιεχόμενο άλλο ζήτημα). Και φυσικά οι σόμπες υγραερίου είναι από κάθε άποψη άλλη ιστορία σε σχέση με το κλιματιστικό που ίσως χρησιμοποιείες για θέρμανση, από κάθε άποψη. Απλά είναι λύση "ανάγκης".

Κατά τ' άλλα, πανε έστω και τώρα σε σταθερο της ΔΕΗ (MyHome Enter), να γλυτώσεις ό,τι προλαβαίνεις να γλυτώσεις.

Ντάξει μπορούμε να το πληρώσουμε χωρίς πρόβλημα, απλά να πω ότι στο ένα aircondition που χρησιμοποιούμε έχω μετρητή κατανάλωσης και δεν καίει πάνω από 60kWh το μήνα. Να πω επίσης ότι και οι 2 λογαριασμοί είναι έναντι. Τι άλλο χρησιμοποιούμε; Στεγνωτήριο 1-2 φορές το μήνα και φούρνο ψιλοσπάνια καθώς δεν πολυμαγειρεύουμε σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...