Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, pananton είπε

λόγω μετακόμισης ακύρωσα την παροχή ρεύματος στο παλιό σπίτι. ήμουν στην volterra 3 χρόνια τώρα και ποτέ δεν είχα χρεωθεί (ούτε πιστωθεί) κάποια ρήτρα. μίλησα μαζί τους λοιπόν για την μετακόμιση και μου στείλανε 2 pdf. ένα με τον τιμοκατάλογο και ένα με την σύμβαση. υποτίθεται ότι πρέπει να υπογράψω και στα 2. εκεί υπάρχει και το μπέρδεμα τώρα. στο μεν τιμοκατάλογο αναφέρει ρητά πως “Η τιμη του προγράμματος είναι σταθερή και δεν επηρεάζεται από τις διακυμάνσεις της ΟΤΣ η από οποιαδήποτε άλλη χρέωση προμηθευτή.” αλλά στους όρους της σύμβασης αναφέρει πως “ρητά συμφωνείται μεταξύ των μερών ότι καθόλη την διάρκεια της παρούσης ο προμηθευτής δύναται να αναπροσαρμόζει τις χρεώσεις προμήθειας όπως αυτές αναγράφονται στους εκάστοτε ισχύοντες τιμοκαταλόγους του μέσω της ενεργοποίησης ρήτρας αναπροσαρμογής βάσει της διακυμάνσεως του κόστους προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας για έκαστη περίοδο κατανάλωσης του πελάτη -και ακολουθεί ένας μαθηματικός τύπος που συνυπολογίζει την ΟΤΣ”....

επισης αναφέρει “Μετά δε την θέση σε λειτουργία του μοντέλου στόχος (target model) η τιμη της ΟΤΣ της προ-ημερήσιας ενεργειακής αγοράς θα δημοσιευτεί καθημερινά στο site του Ελληνικού Χρηματηστηριου Ενέργειας.”

 

μακρά γραφόμενα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ μέσα από τα pdf που μου στείλανε. πιστεύετε να περιμένω κανέναν μήνα ακόμα η να συνεχίσω σε volterra? 

Μιλα μαζι τους και διευκρινισε το.

Σε ποιο προγραμμα θελεις να πας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Μιλα μαζι τους και διευκρινισε το.

Σε ποιο προγραμμα θελεις να πας?

Σπίτι μου (νυχτερινό).

θα τους πάρω τηλ σήμερα απόγευμα να το διευκρινίσουμε γιατί είναι λίγο μπέρδεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικο νεο που καλο ειναι να το ξερουν και ατομα εδω μεσα,τωρα που εγινε η μικρη διασυνδεση της Κρητης και λεγανε ολοι οτι θα μειωθει το ΥΚΩ κτλπ αποφασιστηκε το ποσο που θα πληρωνει ο καταναλωτης σε ΥΚΩ και ΕΤΜΕΑΡ να παραμεινει το ιδιο και η διαφορα της μειωσης να πηγαινει στο ΕΤΜΕΑΡ,μειωση απο εκει δε θα δουμε ποτε στη τσεπη μας δυστυχως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, pananton είπε

Σπίτι μου (νυχτερινό).

θα τους πάρω τηλ σήμερα απόγευμα να το διευκρινίσουμε γιατί είναι λίγο μπέρδεμα...

Ναι να το κανεις και για σενα προσωπικα αλλα και για εμας που μας ενδιαφερει αυτο το προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΙΠΟΝ

Στο σπίτι ELPEDISON home night fixed.

Δηλαδή τιμή Ημέρας: 0,0895-15% συνέπεια= 0,076 και νύχτας: 0,06610-15% συνέπεια=0,056 ευρω.

Η συμβαση ήταν χωρίς δεσμευση συμβολαιου και χωρίς ρητρα αποχωρησης.

Λάβαμε  to εξής μηνυμα από την elpedison 

« Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΛΗΓΕΙ ΣΕ 60 ΜΕΡΕΣ .........ΘΑ ΑΝΑΝΕΩΘΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΣΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΕΝ ΙΣΧΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ .....ΟΡΟΥΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΙΣΧΥΟΥΝ....» 

Αμεσως  ήρθα σε επικοινωνία  με  chat της elpedison:

ELPEDISON:  Καλησπέρα σας!Καλώς ήλθατε στην υπηρεσία live Chat της Elpedison.Πώς θα μπορούσα να σας βοηθήσω; 
ΕΓΩ:  Καλημέρα σας. Εχω το συμβόλαιο με αρ ......και σημερα ελαβα ένα μηνυμα οτι ληγει σε 60 μερες η συμβαση. Εν τω μεταξυ βασει συμβολαίου δεν έχω δέσμευση. Το μήνυμα αναφέρει για ανανέωση 2 ετών.. Αυτό σημαίνει και δέσμευση για 2 έτη;
ELPEDISON:  Θα μπορούσατε να μου αναφέρετε το όνομά σας και το ΑΦΜ σας ;
ΕΓΩ:..ΑΦΜ............
ΕΛΠΕΝΤΙΣΟΝ: Το πρόγραμμα που έχετε τώρα παύει να είναι εμπορικά διαθέσιμο. Ουσιαστικά οι χρεώσεις παραμένουν ίδιες και γίνεται αλλαγή παγίου σε 3,5 € ανά 30 ημέρες.Πλέον το πρόγραμμα fixed έχει δέσμευση διετή, σε περίπτωση που αποχωρήσετε εντός των δύο χρόνων ισχύς του, θα υπάρξει χρεώση ρήτρας 4 € επί τους υπόλοιπους μήνες. 

ΕΓΩ: Να σας θυμίσω ότι στην σύμβαση που έχω, άρθρο 9.3 αναφέρει ότι «η παρούσα θα ανανεώνεται αυτόματα για χρονικό διάστημα (1) ετους» ενώ εσεις μου λέτε για 2 χρόνια και μάλιστα με ρητρα αποχώρησης!

ΕΛΠΕΝΤΙΣΟΝ: Μάλιστα, το συμβόλαιο αυτό δεν είναι πλέον εμπορικά διαθέσιμο. Θα θέλατε να προωθήσουμε τα στοιχεία σας ώστε να σας καλέσει εκπρόσωπός μας για αναλυτική ενημέρωση των επιλογών;
ΕΓΩ:  Ναι στο τηλ ...................Θα ηθελα να γνωρίζω την ωρα που θα καλέσει
ΕΛΠΕΝΤΙΣΟΝ: Δεν μπορώ να σας ενημερώσω ακριβώς, δεν γνωρίζω τον χρόνο διαχείρισης του τμήματος. Θα λάβετε κλήση μας εντός των επόμενων ημερών.
ΕΓΩ:  οκ . Σε καθε περιπτωση το προιον που μου λετε παύει να ειναι ανταγωνιστικό και η elpedison οδευει προς μη αποδεκτά μονοπάτια, σχεδον στα ορια του ανεντιμης συμπεριφορας. Σας Ευχαριστω πολύ.Αυτονόητα, εντος των επόμενων ημερων θα διακόψω τη συνεργασια μου. Να ειστε καλά και καλές γιορτες να έχετε.» 

 

ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ:

Με τη δικαιολογία ότι το πρόγραμμα δεν είναι πλέον εμπορικά διαθέσιμο, ουσιαστικά σε διωχνουν με το να βαζουν  όρους και δσμεύσεις. 

Η εν λόγω συμπεριφορά της εταιρίας ασφαλώς δεν μπορεί να είναι αποδεκτή από κανεναν .

Αγνοούν και αδιαφορούν για τους λόγους που ο πελάτης  είχε επιλέξει το συγκεκριμένο πρόγραμμα προ ενός ετους και τον «σπρώχνουν»  να συνάψει νεα σύμβαση με  όρους που τους βολεύουν. Αν επιθυμώ την τηλεφωνική επικοινωνία ή θα χρεωνομαι σε 5ψήφιο ή    θα μου τηλεφωνήσουν με την ηρεμία τους « εντος των επομενων ημερων», χωρί να με ρωτήσουν αν βιάζομαι!.

Για αυτό επιμένω προγράμματα χωρίς δεσμεύσεις. Για να τους λέω αντίο όχι μόνο όποτε οι όροι που μου θέτουν δεν με συμφέρουν οικονομικά αλλά και όποτε  δεν  ανέχομαι άλλο την πονηριά τους.

Αν είναι να εχω δεσμευση καθομαι και στη ΔΕΗ που την εμπιστευομαι πιο πολύ .

Οποτε τωρα ψαχνω και εγω για αλλαγή παρόχου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@stsp

Αν δεν κανω λαθος στα προγραμματα που ειναι χωρις δεσμευση μπορουν οποτε θελουν να κανουν αλλαγες αλλα θα πρεπει να σ'ενημερωσουν πρωτα οπως κι εκαναν.Οταν λεω αλλαγες εννοω οπως αυτη που σου εκαναν εσενα η αλλαγη της τιμης της κιλοβατωρας για παραδειγμα.

Σε ολα τα προγραμματα χωρις δεσμευση το εχει δει αυτο να το γραφουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

@stsp

Αν δεν κανω λαθος στα προγραμματα που ειναι χωρις δεσμευση μπορουν οποτε θελουν να κανουν αλλαγες αλλα θα πρεπει να σ'ενημερωσουν πρωτα οπως κι εκαναν.Οταν λεω αλλαγες εννοω οπως αυτη που σου εκαναν εσενα η αλλαγη της τιμης της κιλοβατωρας για παραδειγμα.

Σε ολα τα προγραμματα χωρις δεσμευση το εχει δει αυτο να το γραφουν.

κατανοητο και αναμενομενο.

Απλα το ανεφερα για να δειξω οτι η εταιρια εχει παντα σκοπο το κερδος και ο πελατης ειναι παντα πελατης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, stsp είπε

κατανοητο και αναμενομενο.

Απλα το ανεφερα για να δειξω οτι η εταιρια εχει παντα σκοπο το κερδος και ο πελατης ειναι παντα πελατης

Aυτο ειναι νομος και απολυτα λογικο.

Δεν φιλανθρωπικα ιδρυματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

@stsp πόσο καιρό έχεις αυτό το πρόγραμμα;

Λογικα θα το εχει απο 10 μηνες και πανω γιατι αν θυμαμαι καλα το fixed ηταν τοτε με 1,5 ευρω τον μηνα παγιο.

Οι επιλογες του παντως χωρις δεσμευση και χωρις ΟΤΣ ειδικα ειναι αυτες που υπαρχουν στο excel.Η μενει στην volterra με το αλλο το προγραμμα διαφορετικα  Solar και Ελιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και η ΔΕΗ είναι εταιρια. Η οποία ναι μεν έχει υψηλότερα τιμολόγια αλλά προς τιμην της αποφευγει να ακροβατει μεταξυ νομιμου και κοροιδιας, εφευρισκοντας τροπους για αλλαγη ορων εις βαρος  του πελατη.

Για τις υπόλοιπες ασφαλώς και δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα αλλά  να το έχουν υπόψη όμως και οι ίδιες και να μην έχουν διπλό προσωπείο.

Οταν δηλαδή βγαίνουν σεριάνι «προς άγραν πελατών» εμφανίζονται -μέρες που είναι- σαν τον καλό Αγιο ΒΑσίλη που δίνει παντού δωρα του στυλ «σας προσφερουμε δωρεαν εκπτωση 45%» , αλλά όταν είναι για την παρτη τους αρκούνται στο «αλλαξε η πολιτικη της εταιριας» και σταματουν τη συζητηση. .

Από τα πρωτα πραγματα που ειχαμε μάθει ως εκπροσωποι σε διαφορα πόστα ήταν ότι οι Ελληνες γενικώς, δεν ανεχονται την προσβολή, στο οποιο βεβαίωςως περιλαμβάνεται και η περιπτωση να θεωρείται από  τον άλλο ηλίθιος.

36 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

@stsp πόσο καιρό έχεις αυτό το πρόγραμμα;

Τον Ιανουαριο κλεινει χρονο.

Επεξ/σία από stsp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, stsp είπε

Και η ΔΕΗ είναι εταιρια. Η οποία ναι μεν έχει υψηλότερα τιμολόγια αλλά προς τιμην της αποφευγει να ακροβατει μεταξυ νομιμου και κοροιδιας, εφευρισκοντας τροπους για αλλαγη ορων εις βαρος  του πελατη.

Για τις υπόλοιπες ασφαλώς και δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα αλλά  να το έχουν υπόψη όμως και οι ίδιες και να μην έχουν διπλό προσωπείο.

Οταν δηλαδή βγαίνουν σεριάνι «προς άγραν πελατών» εμφανίζονται -μέρες που είναι- σαν τον καλό Αγιο ΒΑσίλη που δίνει παντού δωρα του στυλ «σας προσφερουμε δωρεαν εκπτωση 45%» , αλλά όταν είναι για την παρτη τους αρκούνται στο «αλλαξε η πολιτικη της εταιριας» και σταματουν τη συζητηση. .

Από τα πρωτα πραγματα που ειχαμε μάθει ως εκπροσωποι σε διαφορα πόστα ήταν ότι οι Ελληνες γενικώς, δεν ανεχονται την προσβολή, στο οποιο βεβαίωςως περιλαμβάνεται και η περιπτωση να θεωρεις τον άλλο ηλίθιο.

Για ποια παρανομια μιλας οτι εγινε παρανομια και για ποια κοροιδια?

Αφου ολες οι εταιριες το γραφουν στου ορους αυτο το πραγμα.

Ακομα και συμβαση ορισμενου χρονου να υπογραψεις παλι αν θελουν μπορουν να την καταγγειλουν οπως και γινεται σε πολλες περιπτωσεις τωρα τελευταια.

Δεν βλεπω πουθενα καποια παρανομια ουτε καποια κοροιδια για αθετηση των ορων του συμβολαιου.

Δεν μας βαζει κανεις με το ζορι να υπογραψουμε οτιδηποτε.Αν συμφωνουμε με τους ορους υπογραφουμε αν οχι αντε γεια.

Ας μην μιλησουμε για την ΔΕΗ καλυτερα γιατι θα φαω κανενα ban.

 

Επεξ/σία από HERTHAN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, stsp είπε

Και η ΔΕΗ είναι εταιρια. Η οποία ναι μεν έχει υψηλότερα τιμολόγια αλλά προς τιμην της αποφευγει να ακροβατει μεταξυ νομιμου και κοροιδιας, εφευρισκοντας τροπους για αλλαγη ορων εις βαρος  του πελατη.

Η ΔΕΗ οτι ωρα θελει παει στις τραπεζες που εσυ κεφαλαιοποιησες και παιρνει οσα λεφτα θελει και κανει και προσληψεις διοικητικων αμα λαχει.

Ο ιδιωτης πρεπει καποια στιγμη να βγαζει κερδος,δεν εχει μεσο να στα παρει απο αλλου οπως η ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Η ΔΕΗ οτι ωρα θελει παει στις τραπεζες που εσυ κεφαλαιοποιησες και παιρνει οσα λεφτα θελει και κανει και προσληψεις διοικητικων αμα λαχει.

Ο ιδιωτης πρεπει καποια στιγμη να βγαζει κερδος,δεν εχει μεσο να στα παρει απο αλλου οπως η ΔΕΗ.

Ασφαλώς και ο ιδιώτης οφείλει να βγάζει κέρδος, αλίμονο δεν είμαστε η οικονομία της Σοβιετίας,  αλλά οφείλει παράλληλα να είναι και ξεκάθαρος στους ορους του, γιατί εάν δεν είναι, το   κέρδος θα μετακομίσει από αυτόν.

IMG-6112.jpg.b61ec7d698f8aeb8b25cf095bd1529e2.jpg.

H Σύμβαση λέει ότι « ...θα ανανεώνεται αυτόματα γι αχρονικό διάστημα (1) έτους , ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΡΧΙΚΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ...ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΜΒΑΛΛΛΟΜΕΝΑ ΜΕΡΗ ΔΗΛΩΣΕΙ ΜΕ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ, ΚΟΙΝΟΠΟΙΟΥΜΕΝΗ ΣΤΟ ΑΝΤΙΣΥΜΒΑΛΛΟΜΕΝΟ ΜΕΡΟΣ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ. Στην περίπτωση....., γεγονός που θα επάγεται αυτομάτως αντίστοιχη τροποποίηση της παρούσας...».

1. Στο sms  μιλάνε για αυτοματη ανανεωση της συμβασης για 2 ετη. Εδω ομως προβλέπεται αυτοματη ανανεωση για (1) ετος.

2. Δεν μου δηλωσαν με επιστολη ότι δεν επιθυμουν την ανανέωση της συμβασης 15 μέρες πριν. Μου εστειλαν ενα sms  60 μερες πριν στο οποιο δεν αναφερουν οτι δεν επιθυμουν την ανανεωση αλλά ότι επιθυμουν την αυτοματη ανανεωση όχι για 1 ετος που προβλεπει η συμβαση μου αλλα γι α 2 ετη επειδή ετσι θελουν.

Πουθενα αλλου στη συμβαση δεν προβλεπεται κατι αλλο.

Με βαση τα παραπάνω επιμένω ότι η συμπεριφορα τους κινειται μεταξυ νομιμου και κοροιδίας. Δεν θα ασχοληθω αλλο ομως γιατί ψάχνω για΄ άλλο παροχο.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ή ευτυχως στην αγορα ενεργειας στην Ελλαδα γινεται μια σφαγη

Ειναι περισσοτεροι απο οσους αντεχει η αγορα και πολλοι χανουν χρηματα σκοπιμα για να κερδισουν μεριδιο ή για να επιβιωσουν μεχρι να εξαγοραστουν

Το καλο ειναι οτι ο καταναλωτης δεν κινδυνευει οπως στο παρελθον, το προβλημα του παροχου ειναι προβλημα του παροχου

Σε καθε περιπτωση, ο καταναλωτης δεν εχει να κερδισει πολλα αλλαζοντας παροχους, εγω ασχοληθηκα μονο γιατι ηταν πακετο με το αεριο 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...