Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, greengr21 είπε

 τι εννοεις δεν επιστρεφεται η εγγυηση?καταρχην ο πινακας ειναι παλιος εδω και 2-3 χρονια η εγγυηση στη ΔΕΗ ειναι 130 ακατεβατα,η εγγυηση επιστρεφεται(βασικα γινεται συμψηφισμος στο τελευταιο λογαριασμο) παντα με τη ληξη του συμβολαιου/συμβασης,μερικες εταιριες απλως επιστρεφουν πισω την εγγυηση σε 1-2 μηνες και δεν εχουν καθολου αν βαλεις παγια εντολη πληρωμης

Για τους ιδιώτες παρόχους ξέρω τι παίζει.

Ωραία ας το πω με ένα παράδειγμα για να γίνει κατανοητό το ερώτημα:
Έστω ότι γυρίζει πελάτης στη ΔΕΗ από τον ιδιώτη πάροχο που ήταν. Υπογράφει το 24μηνο συμβόλαιο ΔΕΗ myhome enter και βάζει πληρωμή με πάγια εντολή. Υπάρχουν δύο σενάρια αν καταλαβαίνω καλά: α) Στη λήξη του 24μήνου φεύγει πάλι και λογικά του επιστρέφουν την εγγύηση των 130€ τότε. Σωστά εδώ; Ή με πάγια εντολή πληρωμής την επιστρέφουν νωρίτερα; β) Δε φεύγει μετά το 24μηνο και παραμένει επ' αόριστο. Σε αυτή την περίπτωση θα λάβει ποτέ εγγύηση εφόσον παραμένει; Γιατί αν είναι να τη λάβει μόνο εφόσον φύγει αλλά ουσιαστικά δε φύγει ποτέ ξανά, είναι σα να μην την παίρνει πίσω. Άλλο σε 1-2 μήνες που έχουν οι ιδιώτες, άλλο σε 24 μήνες (έστω) και άλλο σε 10-20-30 χρόνια που πρακτικά σημαίνει ποτέ.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Το τσεκαρες καθολου που λενε οτι δεν εχει ΟΤΣ?

Όχι μιας και δεν ψάχνομαι με ΚΟΤ αλλά παίζει και να έχει μιας και

https://volton.gr/wp-content/uploads/2020/09/Συνοδευτικό-Έντυπο-Οικογένεια-Προγραμμάτων-Volton-Unique-1.pdf

3)Για τα προγράμματα VoltonUniqueFlat, VoltonUniqueFlatN, VoltonUniqueFree&VoltonUniqueFreeN δενι σχύουν οι χρεώσεις ΟΤΣ όπως αυτές περιγράφονται στα άρθρα 6.2&6.3 των ΓενικώνΌρων

Έλεγα να βάλω κάποιο απο τα παραπάνω στο excel που δεν έχουν ΟΤΣ αλλά είναι φαρμακείο!

Για το ΚΟΤ ,απλά είδε καλές τιμές και σκέφτηκε οτι θα πάρει και έκπτωση αλλά παίζει να είναι τελικές μιας και δε γίνεται να βγαίνει αρνητική κιλοβατώρα ,άσε που επίσης δε θα δικαιούται λόγω κατανάλωσης και αν μπαίνει και ΟΤΣ θα πάει κανα 2ευρω η κιλοβατώρα !!!
 

17 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Θα μένδιεφερε γιατι κι εγω με ΚΟΤ ειμαι κι αν ισχυουν οι τιμες αυτες τοτε ειναι καλη περιπτωση.

Ελιν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Ελιν?

Στην Ελιν ηταν να παω με το παλιο το προγραμμα αλλα δεν ειχα την δυνατοτητα να καταχωρω τις ενδειξεις του μετρητη μου ωστε να μην μου ερχεται εναντι λογαριασμος και αυτος ειναι ενας απο τους λογους που δεν ειχα παει τοτε.Δεν γνωριζω βεβαια αν εχει αλλαξει κατι σχετικα με αυτο γιατι μου ειχαν πει οτι μεχρι τελος του χρονου θα εβαζαν εφαρμογη που να καταχωρεις την ενδειξη,

Θα δω τι θα γινει με την Volterra αφου σου απαντησουν κι εσενα κι αν χρειαστει θα μιλησω κιολας μαζι τους αυριο κι εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Για τους ιδιώτες παρόχους ξέρω τι παίζει.

Ωραία ας το πω με ένα παράδειγμα για να γίνει κατανοητό το ερώτημα:
Έστω ότι γυρίζει πελάτης στη ΔΕΗ από τον ιδιώτη πάροχο που ήταν. Υπογράφει το 24μηνο συμβόλαιο ΔΕΗ myhome enter και βάζει πληρωμή με πάγια εντολή. Υπάρχουν δύο σενάρια αν καταλαβαίνω καλά: α) Στη λήξη του 24μήνου φεύγει πάλι και λογικά του επιστρέφουν την εγγύηση των 130€ τότε. Σωστά εδώ; Ή με πάγια εντολή πληρωμής την επιστρέφουν νωρίτερα; β) Δε φεύγει μετά το 24μηνο και παραμένει επ' αόριστο. Σε αυτή την περίπτωση θα λάβει ποτέ εγγύηση εφόσον παραμένει; Γιατί αν είναι να τη λάβει μόνο εφόσον φύγει αλλά ουσιαστικά δε φύγει ποτέ ξανά, είναι σα να μην την παίρνει πίσω. Άλλο σε 1-2 μήνες που έχουν οι ιδιώτες, άλλο σε 24 μήνες (έστω) και άλλο σε 10-20-30 χρόνια που πρακτικά σημαίνει ποτέ.

α)με παγια εντολη δεν την επιστρεφουν νωριτερα αλλιως θα το εγραφαν ξεκαθαρα

β)ναι με το χρονο ουσιαστικα εξανεμιζεται το ποσο της εγγυησης,εχω δει λογαριασμο ΔΕΗ με εγγυηση 80 λεπτα του ευρω να καταλαβεις,φαντασου ποσες δεκαετιες πισω εβαλε ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, greengr21 είπε

β)ναι με το χρονο ουσιαστικα εξανεμιζεται το ποσο της εγγυησης,εχω δει λογαριασμο ΔΕΗ με εγγυηση 80 λεπτα του ευρω να καταλαβεις,φαντασου ποσες δεκαετιες πισω εβαλε ΔΕΗ

Άρα εννοείς ότι σου γυρνάνε πίσω λίγο-λίγο με κάθε λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Άρα εννοείς ότι σου γυρνάνε πίσω λίγο-λίγο με κάθε λογαριασμό;

Όχι.

Εννοεί πως κάποτε κάποιος πλήρωσε εγγύηση στη ΔΕΗ 272.60 δραχμές, όταν το ποσό αυτό ήταν υπολογίσιμο. Δεκαετία 70 ίσως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Άρα εννοείς ότι σου γυρνάνε πίσω λίγο-λίγο με κάθε λογαριασμό;

Εννοει οτι επιστρεφεται την ημερα που θα φυγεις απο την ΔΕΗ.

Αν εχεις πληρωσει τον τελικο λογαριασμο πριν φυγεις σου τα βαζουνε στην τραπεζα τα χρηματα.

Αν δεν τον εχεις πληρωσει και ο λογαριασμος σου για παραδειγμα ειναι 200 ευρω θα σου αφαιρεσουν το ποσο της εγγυησης που ειχες δωσει π.χ. 130 ευρω και θα πληρωσεις εναν τελικο λογαριασμο 70 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ, επομένως παίζει το σενάριο που φοβόμουν. Ουσιαστικά την εγγύηση την ξεχνάς, εκτός αν φύγεις από τη ΔΕΗ σε αυτή τη ζωή.:D

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greengr21 είπε

α)με παγια εντολη δεν την επιστρεφουν νωριτερα αλλιως θα το εγραφαν ξεκαθαρα

β)ναι με το χρονο ουσιαστικα εξανεμιζεται το ποσο της εγγυησης,εχω δει λογαριασμο ΔΕΗ με εγγυηση 80 λεπτα του ευρω να καταλαβεις,φαντασου ποσες δεκαετιες πισω εβαλε ΔΕΗ

Εγγύηση 0.09€ έχεις δει ?

3 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Οκ, επομένως παίζει το σενάριο που φοβόμουν. Ουσιαστικά την εγγύηση την ξεχνάς, εκτός αν φύγεις από τη ΔΕΗ σε αυτή τη ζωή.:D

Και στην σταθερή τηλεφωνία, το ΙΔΙΟ δεν γίνεται ?

Απλά, το βαπτίζουν ΑΛΛΙΩΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Και στην σταθερή τηλεφωνία, το ΙΔΙΟ δεν γίνεται ?

Απλά, το βαπτίζουν ΑΛΛΙΩΣ.

Απλά στην τηλεφωνία είναι πιο πιθανό να αλλάξεις πάροχο. Στη ΔΕΗ μερικοί δεν αλλάζουν ποτέ. Άρα τα λεφτά της εγγύησης είναι χάρισμα σε αυτές τις περιπτώσεις.

Για νέα ρευματοδότηση είναι σημαντικό μειονέκτημα πάντως όταν ο ανταγωνισμός μετά από 1-2 μήνες στα έχει επιστρέψει. Αλλά ΔΕΗ είναι αυτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Απλά στην τηλεφωνία είναι πιο πιθανό να αλλάξεις πάροχο. Στη ΔΕΗ μερικοί δεν αλλάζουν ποτέ. Άρα τα λεφτά της εγγύησης είναι χάρισμα σε αυτές τις περιπτώσεις.

Για νέα ρευματοδότηση είναι σημαντικό μειονέκτημα πάντως όταν ο ανταγωνισμός μετά από 1-2 μήνες στα έχει επιστρέψει. Αλλά ΔΕΗ είναι αυτή...

καλα μη νομιζεις τα τελευταια χρονια ασχολειται ο κοσμος με τους εναλλακτικους και τις εγγυησεις κτλπ παλια κανεις δεν εδινε σημασια γιατι βασικα δεν ειχε και λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Απλά στην τηλεφωνία είναι πιο πιθανό να αλλάξεις πάροχο. Στη ΔΕΗ μερικοί δεν αλλάζουν ποτέ. Άρα τα λεφτά της εγγύησης είναι χάρισμα σε αυτές τις περιπτώσεις.

Για νέα ρευματοδότηση είναι σημαντικό μειονέκτημα πάντως όταν ο ανταγωνισμός μετά από 1-2 μήνες στα έχει επιστρέψει. Αλλά ΔΕΗ είναι αυτή...

ΣΥΜΦΩΝΩ.

Είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ μειονέκτημα !!!

Τους δίνεις 130€, ισόβια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greengr21 είπε

καλα μη νομιζεις τα τελευταια χρονια ασχολειται ο κοσμος με τους εναλλακτικους και τις εγγυησεις κτλπ παλια κανεις δεν εδινε σημασια γιατι βασικα δεν ειχε και λογο

Ε μα αυτό υποννοώ. Εκεί ελπίζω. Κάποια στιγμή να αναγκαστεί και η ΔΕΗ να δίνει την εγγύηση πίσω μέσα σε εύλογο διάστημα. Γι' αυτό χρειάζεται ο ανταγωνισμός στην αγορά. Είναι απαράδεκτο ουσιαστικά να τσεπώνουν 130€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Οκ, επομένως παίζει το σενάριο που φοβόμουν. Ουσιαστικά την εγγύηση την ξεχνάς, εκτός αν φύγεις από τη ΔΕΗ σε αυτή τη ζωή.:D

Εκανες τιποτα με Solar?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...