Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, atrias είπε

Αν κατάλαβα καλά αυτό που λέει το xls για volterra είναι το πρόγραμμα που αναφέρει εδώ

https://www.volterra.gr/wp-content/uploads/2020/06/FORM.085-58_ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ_ΟΙΚΙΑΚΟΥ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ_V1_V1N_2020.pdf

σωστά ?

είναι το link "τιμοκατάλογος" από τη σελίδα αυτή

https://www.volterra.gr/gia-to-spiti/ilektriki-energia/spiti-mou-v1-v1n/

αυτό είναι αυτό που αναφέρεις χωρίς ρήτρα ?

Ναι ,αυτό μου στείλανε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, vasilis001 είπε

Βάλε "ΕΛΤΑ Ενέργεια" χωρίς επιπλέον κρυφές χρεώσεις. Με 0,084€/kwh αν καις περισσότερο από 2000 κιλοβατώρες/4μηνο ή 0,086€/kwh αν καις λιγότερο από 2000 κιλοβατώρες/4μηνο 

Έχει κανονικά νυχτερινό με 0,061 κιλοβατώρες και δεν έχει ποινές στο συμβόλαιο. Δυστυχώς δεν διαφημίζεται. 

Καλυτερα θα ειναι οταν προτεινουμε ενα προγραμμα να ενημερωνουμε αν το προγραμμα αυτο εχει ΟΤΣ η οχι διαφορετικα οι τιμες αυτες δεν θα εχουν σχεση με τον τελικο λογαριασμο εφοσον ενεργοποιηθει η ρητρα.

2 ώρες πριν, atrias είπε

Επίσης αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει να βρω πληροφορίες για επιλογή για αέριο (πχ αν είναι καλή κι εκεί η Ελιν 'ίσως εξυπηρετεί να πάω εκεί για έκπτωση dual energy)

 

Για φυσικο αεριο καλυτερα να το συζηταμε ξεχωριστα στο παρακατω θεμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, atrias είπε

Αν κατάλαβα καλά αυτό που λέει το xls για volterra είναι το πρόγραμμα που αναφέρει εδώ

https://www.volterra.gr/wp-content/uploads/2020/06/FORM.085-58_ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ_ΟΙΚΙΑΚΟΥ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ_V1_V1N_2020.pdf

σωστά ?

είναι το link "τιμοκατάλογος" από τη σελίδα αυτή

https://www.volterra.gr/gia-to-spiti/ilektriki-energia/spiti-mou-v1-v1n/

αυτό είναι αυτό που αναφέρεις χωρίς ρήτρα ?

πάντως και σε μένα τέτοιο mail μου στείλανε! αυτόν τον τιμοκατάλογο αλλά στην σύμβαση που πέφτουν οι υπογραφές αναφέρει ρητά τον τύπο ΟΤΣ. έστειλα mail για περαιτέρω διευκρίνιση αλλά επειδή ακόμα δεν έχουν απαντήσει, θα τους πάρω τηλέφωνο σήμερα.

αν όντως αυτό το πρόγραμμα δεν έχει ρήτρα θα πάω εκεί. πάντως επειδή ήμουν πελάτης για 3 χρόνια της volterra (αλλά λόγω μετακόμισης ψάχνομαι...) ήμουν ήδη σε κάποιο παρόμοιο πρόγραμμα αλλά συνολικά στα 3 χρόνια μου έχουν έρθει 3 εκκαθαριστικοί με ρήτρα μέσα...μικρά ποσά της τάξεως των 2€ αλλά δεν έχει σημασία και ποτέ δεν ασχολήθηκα αφού θα άλλαζα σπίτι άρα και παροχή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, pananton είπε

σχολήθηκα αφού θα άλλαζα σπίτι άρα και παροχή....

Δηλαδή εγώ που είμαι σε ενοίκιο άμα μετακομίσω δεν μπορώ να πάρω το υπάρχων προγράμμα που έχω στην επόμενη παροχή? Είχα ρωτήσει τότε που το έκανα τηλεφωνικά και μου είχαν πει  ότι γίνεται..Τώρα δεν βάζω το χέρι στην 🔥.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, TheLordOne είπε

allazorevma.gr και θα βρεις τον πιο φθηνό!

Μπορώ να σου φτιάξω πρόγραμμα με 0 πάγιο, τιμή kWh 0,01€ και ρήτρα ΤΕΑ = 1,5*ΤΕΑ+50 και να βγαίνω ο φθηνότερος στο allazorevma...θα είμαι όμως?

Στις 28/12/2020 στις 12:00 ΠΜ, korakios είπε

Σώθηκες ...Σήμερα μετά απο μήνα βρήκα τις μηνιαίες ΤΕΑ, γιατί νομίζεις έφτιαξα excel χωρίς ΟΤΣ ?!!!

@MasterBlaster?? Υπάρχει site που να έχει μέσο όρο ΛΠ ?

Καλημέρα...στο site του ΑΔΜΗΕ

https://www.admie.gr/sites/default/files/attached-files/type-file/2020/12/202011_-_Mesostathmiki_Timi_Agoras_Ilektrikis_Energeias_sto_Diasyndedemeno_Systima_v1.pdf

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Δηλαδή εγώ που είμαι σε ενοίκιο άμα μετακομίσω δεν μπορώ να πάρω το υπάρχων προγράμμα που έχω στην επόμενη παροχή? Είχα ρωτήσει τότε που το έκανα τηλεφωνικά και μου είχαν πει  ότι γίνεται..Τώρα δεν βάζω το χέρι στην 🔥.

εμένα μου είπανε ακριβώς πως από την στιγμή που δεν είναι εμπορικά διαθέσιμο το πρόγραμμα που είχα τότε δεν γίνεται να το “ξαναεπιλεξω”...

μόλις επικοινώνησα με volterra και μου είπανε πως στην σύμβαση είναι οι Γενικοί όροι κάθε προγράμματος. Ωστόσο αυτό που αναφέρει ως βασικό πρόγραμμα δεν υπάρχει κάποια ρήτρα ΟΤΣ. Σε αυτό το σημείο να αναφέρω πως υπογραφές για αίτημα στην volterra βάζεις και στους όρους σύμβασης και στον τιμοκατάλογο. τώρα γιατί είναι έτσι δεν γνωρίζω αλλά πιστεύω και πάλι θα έρχεται πιο οικονομικά από ΔΕΗ οπότε με βλέπω για volterra και πάλι ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις εκδόθηκε ο νέος εκκαθαριστικός στην Volterra και μου χρέωσαν για πρώτη φορά "Ρήτρα αναπροσαρμογής". Στο τηλέφωνο η υπάλληλος μου είπε ότι το τελευταίο διάστημα όλες οι εταιρείες έχουν χρεώσει ρήτρα, γιατί ο ΑΔΜΗΕ τους ανέβασε το ΟΤΣ πάνω από τα 70 €/MWh και προσπαθούν να κάνουν κι αυτοί ότι μπορούν. "Ίσως πιστώσουμε κάποιο ποσό σε επόμενο λογαριασμό", είπε χαρακτηριστικά.

Να θυμίσω ότι έχω από τον Μάρτιο του 2019 το πρόγραμμα Σπίτι Μου V1 Ν, αορίστου χρόνου, με μηδενικό πάγιο, 0.076415 €/ΚWh ημερήσιο και 0.056185 €/KWh νυχτερινό (συμπεριλαμβάνεται 15% έκπτωση εμπρόθεσμης πληρωμής από μία προσφορά στο allazorevma που έτρεχε τότε) και όρια ΟΤΣ 40-60 €/MWh, χωρίς συντελεστές.

Πάντως, ακόμα και με την ρήτρα, η Volterra είναι πιο φθηνή από τα νέα προγράμματα της ΔΕΗ, μάλλον γιατί ο τρόπος υπολογισμού στην περίπτωση μου είναι ο παλιός, χωρίς τους συντελεστές αναπροσαρμογής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , θα ηθελα την γνωμη σας. Για διαμερισματα που χρησιμοποιουνται σε airbnb που εχουν το πολυ 1000 με 1500 kwh το χρονο (και πολλες βαζω) , βαζω στα excel που υπαρχουν εδω και βλεπω οτι το ΔΕΗ Γ1(Ν) με το ΔΕΗ MY HOME ENTER ειναι μια η αλλη στο κοστος. Διαφερουν μονο στα 50 ευρω το χρονο απο την προωθητικη ενεργεια. Πιστευεται οτι θα βγει κατι καλυτερο? Επισης αξιζουν τα 50 ευρω διαφορα το χρονο για να δεσμευτεις για 2 χρονια , να εχεις μηνιαιο λογαρισμο και να κανεις παγεια εντολη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Κανεις καποιου τυπου δηλωση η αναφερεσαι καπου συγκεκριμενα?

Απαντάω στην ερώτηση του θέματος! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, FLIMIT είπε

Καλησπερα , θα ηθελα την γνωμη σας. Για διαμερισματα που χρησιμοποιουνται σε airbnb που εχουν το πολυ 1000 με 1500 kwh το χρονο (και πολλες βαζω) , βαζω στα excel που υπαρχουν εδω και βλεπω οτι το ΔΕΗ Γ1(Ν) με το ΔΕΗ MY HOME ENTER ειναι μια η αλλη στο κοστος. Διαφερουν μονο στα 50 ευρω το χρονο απο την προωθητικη ενεργεια. Πιστευεται οτι θα βγει κατι καλυτερο? Επισης αξιζουν τα 50 ευρω διαφορα το χρονο για να δεσμευτεις για 2 χρονια , να εχεις μηνιαιο λογαρισμο και να κανεις παγεια εντολη?

Αν είναι πολλά ,τότε είναι 50 επί (*Edit: ίσως να μη γίνεται στο ίδιο όνομα πολλαπλά, δε γνωρίζω) ,οπότε ίσως αξίζει
Αν η κατανάλωση είναι χαμηλή λόγω πτώσης τουρισμού και πρόκειται να αυξηθεί τότε θα κοιτούσα σε volterra που έχει και μηδενικό πάγιο

4 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Βάζω και λινκ .Ευχαριστώ :)

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

 

Το ΛΠ είναι "ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΩΝ" ?

Επειδή ψάχνω και τον όρο " προσαυξημένο κατά τον εκάστοτε ισχύοντα συντελεστή απωλειών δικτύου (εφεξής το «Μέσο  Προσαυξημένο  Άθροισμα»)"

αυτός μεταβάλλεται μηνιαία ? Στο pdf λογικά δεν είναι σε κάποια στήλη ,έτσι ?

2 ώρες πριν, vsk είπε

Μόλις εκδόθηκε ο νέος εκκαθαριστικός στην Volterra και μου χρέωσαν για πρώτη φορά "Ρήτρα αναπροσαρμογής".

Πόσο βγήκε ? (ρήτρα δια συνολικές κιλοβατώρες). Σε άλλον τον αφαίμαξαν γιαυτό ρωτάω
 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Μπορώ να σου φτιάξω πρόγραμμα με 0 πάγιο, τιμή kWh 0,01€ και ρήτρα ΤΕΑ = 1,5*ΤΕΑ+50 και να βγαίνω ο φθηνότερος στο allazorevma...θα είμαι όμως?

Καλημέρα...στο site του ΑΔΜΗΕ

https://www.admie.gr/sites/default/files/attached-files/type-file/2020/12/202011_-_Mesostathmiki_Timi_Agoras_Ilektrikis_Energeias_sto_Diasyndedemeno_Systima_v1.pdf

Ευχαριστώ για το link
Με δεδομένο ότι ο μ.ο. ΛΠ είναι στα 5,665€ και σε συνάρτηση με τη σύμβαση προμήθειας του ηλεκτρικού ρευματος του φ.α. ο οποίος αναφέρει " ...το άθροισµα (Ι) της µέσης ΤΕΑ,(ΙΙ) και των µέσων µοναδιαίων χρεώσεων για τους ΛΠ προσαυξηµένο κατά τον εκάστοτε ισχύοντα συντελεστή απωλειών δικτύου..."
Τότε ο τύπος πρέπει να είναι :
Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα=( ΟΤΣ + ΛΠ  ) * ( Συντελεστής Απωλειών Δικτύου  ) σωστά; 

 

πχ Μ.Π.Α.=(60+5,665)*1,1348
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, korakios είπε

Πόσο βγήκε ? (ρήτρα δια συνολικές κιλοβατώρες). Σε άλλον τον αφαίμαξαν γιαυτό ρωτάω

Ρήτρα 24,54 ευρώ για συνολικά 1280 κιλοβατώρες. Βγαίνει 0,01917 ευρώ ανά κιλοβατώρα. Πολύ είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vsk είπε

Ρήτρα 24,54 ευρώ για συνολικά 1280 κιλοβατώρες. Βγαίνει 0,01917 ευρώ ανά κιλοβατώρα. Πολύ είναι;

Καλά είσαι . Τελικά άλλο πρόγραμμα είχε
https://www.adslgr.com/forum/threads/393259-Έχετε-αλλάξει-πάροχο-ηλεκτρικού-ρεύματος?p=6955388#post6955388

Αλλά ή κάνανε λάθος ή έχει άλλο τύπο ΟΤΣ και του βγήκε 0,036......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...