Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

"Ο αριθμός που καλέσατε δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή".

Πού το βρήκες αυτό;

Μου το έβγαλε στο google δίπλα στην αναζήτηση σαν εταιρία

Πάντως το 5ψήφιο λέει οτι δε χρεώνεται , δεν είμαι σίγουρος , ούτε ξέρω απο κινητό τι παίζει

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Οι τιμη της κιλοβατωρας στην ΔΕΗ αλλαζει απο το νεος ετος?

λογικά θα επαναφέρουν την κλίμακα των 2000Kw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Μου το έβγαλε στο google δίπλα στην αναζήτηση σαν εταιρία

Πάντως το 5ψήφιο λέει οτι δε χρεώνεται , δεν είμαι σίγουρος , ούτε ξέρω απο κινητό τι παίζει

Αστική χρέωση έχει. Άρα χρέωση με το λεπτό, ανάλογα τον πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εννοεις αυτο που ειχε καταργηθει μεχρι τελος του χρονου.

Ναι

Ειδικότερα για την περίοδο 26.3.2020 έως και 31.12.2020 η ΔΕΗ υλοποιεί δέσμη μέτρων στήριξης, εξισώνοντας τις χρεώσεις ενέργειας μεταξύ των δυο κλιμάκων κατανάλωσης.

https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/07-10-2020-TIMOLOGIA/TIMOK-XT-2020-G1-OCT2020.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Ναι

Ειδικότερα για την περίοδο 26.3.2020 έως και 31.12.2020 η ΔΕΗ υλοποιεί δέσμη μέτρων στήριξης, εξισώνοντας τις χρεώσεις ενέργειας μεταξύ των δυο κλιμάκων κατανάλωσης.

https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/07-10-2020-TIMOLOGIA/TIMOK-XT-2020-G1-OCT2020.pdf

 

Ναι καταλαβα.

Υπολογισα τωρα στο excel το προγραμμα του elta συμφωνα με τις δικες μου καταναλωσεις και σε συγκριση για παραδειγμα με την volterra η διαφορα που εχω στον χρονο ειναι 85 ευρω.

Σιγουρα η διαφορα αυτη μειωνεται εφοσον ενεργοποιηθει η ρητρα και μπορει να ξεπεραστει κιολας.Ακομα κι αν πουμε οτι η ρητρα θα ειναι 5 ευρω μεσο ορο καθε μηνα παλι δεν θα επελεγα ΕΛΤΑ για τοσο μικρη διαφορα.Για τα δικα μου δεδομενα παντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου απαντήσανε απο τη Ζενιθ για το ερώτημα της υπερχρέωσης ΟΤΣ οτι.....

"ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΖΕΝΙΘ" 😛

email τους έστειλα, όχι επιστολή με tracking.....

12 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ναι καταλαβα.

Υπολογισα τωρα στο excel το προγραμμα του elta συμφωνα με τις δικες μου καταναλωσεις και σε συγκριση για παραδειγμα με την volterra η διαφορα που εχω στον χρονο ειναι 85 ευρω.

Σιγουρα η διαφορα αυτη μειωνεται εφοσον ενεργοποιηθει η ρητρα και μπορει να ξεπεραστει κιολας.Ακομα κι αν πουμε οτι η ρητρα θα ειναι 5 ευρω μεσο ορο καθε μηνα παλι δεν θα επελεγα ΕΛΤΑ για τοσο μικρη διαφορα.Για τα δικα μου δεδομενα παντα.

 

Αφού Solar θα πας , τα έχουμε ξαναπεί..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, windglider είπε

Μετά τη μελέτη, χρειάζομαι και εγώ την ομαδική σοφία σας!

Έχω ετήσια κατανάλωση ημέρας 10500 kWh και νύχτας 3500 kWh σε τριφασικό. Αρχικά σκεπτόμουν για ΗΡΩΝ UP/1N, επειδή δεν έχει χρονική δέσμευση και έχει άνω όριο ΟΤΣ στα 50€/MWh.

Με όσα διάβασα εδώ τείνω πλέον προς συμβόλαιο χωρίς ρήτρα ΟΤΣ. Στα συγκριτικά τόσο του korakiou, όσο και στα allazorevma.gr και energycost.gr βγαίνει ως οικονομικότερη λύση η NRG Electricity 4U σε συνδυασμό με τα πρόσθετα 4€/μήνα της συνδρομής NRG fixed. Είναι κάτι κατά τη γνώμη σας που μου συνιστάτε να προσέξω στο συγκεκριμένο ή κάποιο καλύτερο πρόγραμμα;

Έχει βγει και το NRG Save 40%, το οποίο δεν υπάρχει ακόμα στην ιστοσελίδα τους. Συνδυάζεται με το NRG fixed. Έχει πάγιο σταθερό 2,5€/μήνα και κόστος 0,06265€/kWh μέρα/νύχτα (αντί 0,0638). Αντί 50€ καύσιμο Shell δίνει επιστροφή 25€ στον 1ο λογαριασμό. Δεν έχει κάποια αλλαγή χρέωσης σε υψηλές καταναλώσεις. Μου βγάζει στο excel του korakiou κάπου -300€ από MyHomeEnter (λαμβάνοντας υπόψιν και τα 100€ που δίνει η ΔΕΗ). Αν υπάρχει καλύτερη ιδέα είμαι ανοικτός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, windglider είπε

Έχει βγει και το NRG Save 40%, το οποίο δεν υπάρχει ακόμα στην ιστοσελίδα τους. Συνδυάζεται με το NRG fixed. Έχει πάγιο σταθερό 2,5€/μήνα και κόστος 0,06265€/kWh μέρα/νύχτα (αντί 0,0638). Αντί 50€ καύσιμο Shell δίνει επιστροφή 25€ στον 1ο λογαριασμό. Δεν έχει κάποια αλλαγή χρέωσης σε υψηλές καταναλώσεις. Μου βγάζει στο excel του korakiou κάπου -300€ από MyHomeEnter (λαμβάνοντας υπόψιν και τα 100€ που δίνει η ΔΕΗ). Αν υπάρχει καλύτερη ιδέα είμαι ανοικτός.

Μήπως έχει ρήτρα ΟΤΣ ? Γιατί 99% χαμηλή κιλοβατώρα και χαμηλό πάγιο έχει ΟΤΣ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, windglider είπε

Έχει βγει και το NRG Save 40%, το οποίο δεν υπάρχει ακόμα στην ιστοσελίδα τους. Συνδυάζεται με το NRG fixed. Έχει πάγιο σταθερό 2,5€/μήνα και κόστος 0,06265€/kWh μέρα/νύχτα (αντί 0,0638). Αντί 50€ καύσιμο Shell δίνει επιστροφή 25€ στον 1ο λογαριασμό. Δεν έχει κάποια αλλαγή χρέωσης σε υψηλές καταναλώσεις. Μου βγάζει στο excel του korakiou κάπου -300€ από MyHomeEnter (λαμβάνοντας υπόψιν και τα 100€ που δίνει η ΔΕΗ). Αν υπάρχει καλύτερη ιδέα είμαι ανοικτός.

Μακάρι βέβαια, αλλά δύσκολο να είναι χωρίς ΟΤΣ με τόσο χαμηλή χρέωση κιλοβατώρας. Κάτι θα έχει στα ψιλά γράμματα.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, korakios είπε

Μήπως έχει ρήτρα ΟΤΣ ? Γιατί 99% χαμηλή κιλοβατώρα και χαμηλό πάγιο έχει ΟΤΣ

Είναι πολύ ωραίο για να είναι αληθινό.

Στον παρακάτω συνδεσμο, αναφέρει όλα τα ωραια πράγματα που θέλουμε να ακούσουμε όλοι, έχει και λινκ για να πληροφορηθούμε για τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις ( που είναι παντού ιδιες, άρα δεν χρειάζεται καν να τις κοιτάξουμε) αλλά για τους ορους συμβασης του συγκεκριμενου προγράμματος δεν υπάρχει τίποτα.

https://mbc.gr/home-2/nrg-mbc/mbc-nrgsave/

Επεξ/σία από stsp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Με την εμπειρια που εχουμε τωρα ξερουμε πριν διαβασουμε τους ορους αν εχει ΟΤΣ η οχι ενα προγραμμα.😜

 

Σωστά.

Πήρα μόλις τηλεφωνο για επιβεβαίωση  και μου ειπαν ότι οντως υπάρχει ΟΤΣ και ισχυει οπως στα άλλα προγράμματα της NRG!

Eπίσης  συνδιαζεται και με to φιξ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον υπολογισμό όπως είπα τον έκανα με μηνιαίο πάγιο 2,5+4 € για το fixed που σε απαλάσσει από ΟΤΣ. Ανεβάζω και τους όρους για περεταίρω ξεψάχνισμα.2071603722_1.jpg.1b63b80e4c3d045ab0fa201810a13246.jpg1254904581_2.jpg.9e89a66b67b1d32c1d5d225a61e5fd58.jpg

Επεξ/σία από windglider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...