Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, doll είπε

Δηλ. Και fixed OΤΣ να βάλουμε πάλι δεν θα έχουμε σταθερή χρέωση; Πάλι θα πρέπει να ελέγχουμε τους άλλους 4 παραμέτρους; Είμαστε στα καλά μας;

αν έχεις fixed δεν εφαρμόζεται ρήτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 24/2/2021 στις 1:03 ΠΜ, korakios είπε

Για τσεκάρετε για ΚΟΤ (μονοφασικό-νυχτερινό) να μου πείτε λάθη. Θα ενσωματωθεί σε άλλη σελίδα-φύλλο στα υπάρχον excel .

https://drive.google.com/file/d/1Ag_WeyIxUCbdnPMhvM3bB0ODaKPHoayF/view?usp=sharing

Κρατάμε ΚΟΤ απορίες που αφορούν αποκλειστικά άλλους πάροχους και όχι περι ΚΟΤ γενικότερα και κάνουμε αναφορά άκυρα ποστς

Έβαλα και ΕΛΤΑ να υπάρχουν και τη voltera αν και η τελευταία δε δείχνει πρόθυμη για πελάτες με ΚΟΤ

συμπληρώνουμε τα πορτοκαλί κελιά

την έκπτωση 0,045 για ΚΟΤ Β ή 0,075 για ΚΟΤ Α

το όριο που δικαιούται κάποιος πχ 1400

και τα τετράμηνα ημέρας νύχτας

Δεν έχει ακόμα υπολογισμό για περίπτωση μηχανική υποστήριξης

Απορίες συζήτηση για υπολογισμούς-όρια, 10% , πως υπολογίζονται μέρας νύχτας κτλ στο άλλο θέμα που αφορά για ΚΟΤ (ήδη έχω μια απορία)

 

260 οφελος το χρονο not that bad ,καπως ετσι τα υπολογιζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εχεις νυχτερινο?

Απο ΔΕΗ νυχτερινο σε Efa νυχτερινο , πιθανον θα ειναι και παραπανω γιατι μεχρι προτινως δεν μετρουσε ο μετρητης και πηγαιναν ολες στον ημερησιο , αλλα αφου φτιαχτηκε ολα καλα. Εννοειται εβαλα τις τιμες με τη συνεπεια στα αντοιστιχα κελια . Solar kai Efa στα ιδια ηταν .

Ετσι στην πλακα εβαλα τη Nova Energy μιας που θυμηθηκαν μετα απο 2 μηνες και με πηραν τηλεφωνο . Ειχα 320 οφελος / ετος 😬

Επεξ/σία από Incepted
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Incepted είπε

Απο ΔΕΗ νυχτερινο σε Efa νυχτερινο , πιθανον θα ειναι και παραπανω γιατι μεχρι προτινως δεν μετρουσε ο μετρητης και πηγαιναν ολες στον ημερησιο , αλλα αφου φτιαχτηκε ολα καλα.

Οποτε μια χαρα εισαι κομπλε.

Νυχτερινο οποιοι μπορουν θα πρεπει να βαζουν σιγουρα μιας και θα εχουν αρκετο οφελος ανα ετος στον λογαριασμο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οποτε μια χαρα εισαι κομπλε.

Νυχτερινο οποιοι μπορουν θα πρεπει να βαζουν σιγουρα μιας και θα εχουν αρκετο οφελος ανα ετος στον λογαριασμο τους.

Κατι τρελο δεν ειναι γυρω στο 40αρι αν θυμαμαι καλα μου εβγαζε το Excel χωρις το ΥΚΟ που ετσι κ αλλιως δεν πληρώνουμε στο Κοινωνικό Τιμολόγιο , αλλιως ναι στις 7500kwh/ετος εβγαιναν 160 ευρω οφελος με 20% νυχτερινο. Οπως και να χει κατι ειναι κ αυτο 260 + 40 , εγιναν στρογγυλα .

Επεξ/σία από Incepted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Incepted είπε

Κατι τρελο δεν ειναι γυρω στο 40αρι αν θυμαμαι καλα μου εβγαζε το Excel χωρις το ΥΚΟ που ετσι κ αλλιως δεν πληρώνουμε στο Κοινωνικό Τιμολόγιο , αλλιως ναι στις 7500kwh/ετος εβγαιναν 160 ευρω οφελος με 20% νυχτερινο. Οπως και να χει κατι ειναι κ αυτο 260 + 40 , εγιναν στρογγυλα .

Γενικοτερα το αναφερω και δεν ειναι μονο ενα 40αρι τον χρονο.

Εκτος απο τις ρυθμιζομενες ειναι και αυτα που γλιτωνει καποιος καθε χρονο απο την χαμηλοτερη κιλοβατωρα σε περιπτωση που ειναι σε προγραμμα με χαμηλοτερη την νυχτερινη.

Οπως και να'χει παντως συμφερει γιατι και η αποσβεση γινεται πολυ γρηγορα μιας και ειναι μικρο το κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Γενικοτερα το αναφερω και δεν ειναι μονο ενα 40αρι τον χρονο.

Εκτος απο τις ρυθμιζομενες ειναι και αυτα που γλιτωνει καποιος καθε χρονο απο την χαμηλοτερη κιλοβατωρα σε περιπτωση που ειναι σε προγραμμα με χαμηλοτερη την νυχτερινη.

Οπως και να'χει παντως συμφερει γιατι και η αποσβεση γινεται πολυ γρηγορα μιας και ειναι μικρο το κοστος.

Ναι ναι μιλαω για τη δικη μου περιπτωση που εχω ΚΟΤ και δε θα ξεπερασω το οριο σχεδον ποτε , οποτε χρεώνομαι με το ημερησιο. Για τα κανονικα οικιακα προγραμματα σιγουρα συμφερει πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

χμμμμ...τι εννοείς ?????!

A την ειχες περασει στον υπολογισμο τη συνεπεια τωρα το ειδα χαχα , ε κατι λιγοτερο τοτε απο 260

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim επειδή την ξέρεις την κατάσταση πάνω κάτω με τα κλιματιστικά εσύ ποιον πάροχο έχεις;

Είναι η ώρα μου να αλλάξω από protergia που στα 2 χρόνια παίζει ναχω πληρώσει ρητρα στο 90% των λογαριασμών και αν έχω κερδίσει κάτι σε σχέση με ΔΕΗ είναι που δεν άλλαζε η κλίμακα για την τιμή της κιλοβατώρας.

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

@liakjim επειδή την ξέρεις την κατάσταση πάνω κάτω με τα κλιματιστικά εσύ ποιον πάροχο έχεις;

Είναι η ώρα μου να αλλάξω από protergia που στα 2 χρόνια παίζει ναχω πληρώσει ρητρα στο 90% των λογαριασμών και αν έχω κερδίσει κάτι σε σχέση με ΔΕΗ είναι που δεν άλλαζε η κλίμακα για την τιμή της κιλοβατώρας.

Διαβασε και το sticky φιλε αν θελεις θα σε βοηθησει πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Διαβασε και το sticky φιλε αν θελεις θα σε βοηθησει πολυ.

Σωστός, μόλις το τελείωσα και κατέβασα και το excel να κάνω τους υπολογισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

@liakjim επειδή την ξέρεις την κατάσταση πάνω κάτω με τα κλιματιστικά εσύ ποιον πάροχο έχεις;

Είναι η ώρα μου να αλλάξω από protergia που στα 2 χρόνια παίζει ναχω πληρώσει ρητρα στο 90% των λογαριασμών και αν έχω κερδίσει κάτι σε σχέση με ΔΕΗ είναι που δεν άλλαζε η κλίμακα για την τιμή της κιλοβατώρας.

Έχω elpedison electricity home night fixed. Το έβαλα όμως πέρυσι με πιο ευνοϊκούς όρους από το τωρινό πρόγραμμα. Επίσης έχω άλλες καταναλώσεις από εσένα . Θα πρέπει να δεις τα τωρινά προγράμματα για τις ανάγκες σου απ'το excel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...