Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Μαζί τα λέγαμε, επικοινωνία δεν υπάρχει σε αυτή την εταιρία...

ίσως να περιμένεις να εκδοθεί λογαριασμός πρώτα. Νομίζω σου ήρθε ειδοποίηση οτι η παροχή σου είναι στα ΕΛΤΑ, αυτό έχει σημασία

Ναι μωρέ, προετοιμασμένος ήμουν. Στην πραγματικότητα δε με πειράζει. Απλά τα μεταφέρω για όσους ψάχνονται. Και να κάνουμε και λίγο χαβαλέ.😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα

Μπήκα και εγώ στη διαδικασία να ψάξω εναλλακτικό πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας.

Είδα αρκετές εταιρείες με χαμυλή τιμή κιλοβατώρας, άλλα όσο περισσότερο διάβασα άλλες σελίδες, και topic σαν αυτό εδώ, κατάλαβα πως υπάρχουν διάφορες χρεώσεις, κυρίως κρυφές οι οποίες θέλουν ψάξιμο και δεν αναφέρονται παρα μόνο στα ψιλά γράμματα του εκάστοτε συμβολαίου. Δεν κατέληξα κάπου μιας και οι τύποι που υπολογίζουν ορισμένες χρεώσεις, τα διάφορα είδη χρεώσεων και γενικότερα το χάος που επικράτει στο πως προκύπτει ένας λογαριασμός ηλεκτρικής ενέργειας είναι τουλάχιστον overwhelming.

Να σημειώσω πως βρίσκομαι στη δεη εδώ και πολλά χρόνια με τιμολόγιο Γενικού Προσωπικού (που πλέον σχεδόν καμία έκπτωση δεν έχει), το σπίτι είναι περίπου 35-40 τ.μ. και μηνιαία κατανάλωση περίπου 700kw, χωρίς νυκτερινό ρολόι.

Προσπαθήσα να πληρώνω κάτι λιγότερο βάζοντας μηνιαίο λογαριασμό στη Δεη, άλλα για κάποιο λόγο κατάληξα να πληρώνω και παραπάνω. (Να προσθέσω πως οι τελευταίοι λογαριασμοί έρχονται έναντι με οφειλή 220 ευρώ το μήνα)

Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις, οποιαδήποτε γνώμη θα φανεί χρήσιμη , αν και έχω αρχίσει να σκέφτομαι το Dei my home enter μιας που όπως γράφουν παραπάνω είναι το πιο "ξεκάθαρο" σχετικά με τις χρεώσεις του. 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, korakios είπε

@shadowlensδιάβασε το sticky και δώσε κιλοβατώρες στo excel

Νεράκι θέλεις; Ή δώρο κανένα μασάζ δακτύλων;

Sweating Vivica A Fox GIF by VH1

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Νεράκι θέλεις; Ή δώρο κανένα μασάζ δακτύλων;

όχι το κάνω copy paste αν δεν το έχω ξαναγράψει στην ίδια σελίδα για να κάνω παράθεση στον εαυτό μου 😁

πάντως είναι πολύ καλύτερο απο το να λέμε τα ίδια και τα ίδια ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, korakios είπε

@shadowlensδιάβασε το sticky και δώσε κιλοβατώρες στo excel

Παντως απο ενα οριο κιλοβατωρων και πανω το Save 40 δεν εχει αντιπαλο.

Αν το διαφημιζε η NRG και το ηξερε πολυ κοσμος το συγκεκριμενο προγραμμα θα επαιρνε μεγαλο μεριδιο απο την αγορα.Αλλα δεν ειναι και πολλοι αυτοι που γνωριζουν βεβαια μιας και ο περισσοτερος κοσμος κοιταει μονο την ταμπελα του παροχου το ποσοστο της εκπτωση και την πολυ χαμηλη κιλοβατωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Παντως απο ενα οριο κιλοβατωρων και πανω το Save 40 δεν εχει αντιπαλο.

Αν το διαφημιζε η NRG και το ηξερε πολυ κοσμος το συγκεκριμενο προγραμμα θα επαιρνε μεγαλο μεριδιο απο την αγορα.Αλλα δεν ειναι και πολλοι αυτοι που γνωριζουν βεβαια μιας και ο περισσοτερος κοσμος κοιταει μονο την ταμπελα του παροχου το ποσοστο της εκπτωση και την πολυ χαμηλη κιλοβατωρα.

δε νομίζω να βγάζει και αρκετό κέρδος απο το save 40% γιαυτό και το έχει ως προωθητικό

Ουσιαστικά κράχτης είναι και στηρίζεται στο οτι

μπορεί να ξεχαστεί κάποιος να βάλει το fixed,

όταν περάσει η διετία τέλος η προσφορά (είναι μόνο για νέους πελάτες) και ο πελάτης θα μπει σε κάποιο άλλο πρόγραμμα της NRG,

μπορεί να τσιμπήσει πελάτες για double energy

κάνει όνομα σαν NRG (σε κουβέντα λέει άλλος "έχω NRG είναι πάμφθηνη" )

 

Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος και αύριο να υπάρχει στην ιστοσελίδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Παντως απο ενα οριο κιλοβατωρων και πανω το Save 40 δεν εχει αντιπαλο.

Αν το διαφημιζε η NRG και το ηξερε πολυ κοσμος το συγκεκριμενο προγραμμα θα επαιρνε μεγαλο μεριδιο απο την αγορα.Αλλα δεν ειναι και πολλοι αυτοι που γνωριζουν βεβαια μιας και ο περισσοτερος κοσμος κοιταει μονο την ταμπελα του παροχου το ποσοστο της εκπτωση και την πολυ χαμηλη κιλοβατωρα.

Το κοίταξα, και πράγματι με βάση το excel όπως έγραψαν παραπάνω υπάρχει όφελος σε εμένα προσωπικά 320 ευρώ/έτος.Απλά αφού δεν υπάρχει το πρόγραμμα στο σαιτ τους, δεν μπορώ να δω και τις έξτρα χρεώσεις του. 

Παράλληλα κοιτούσα και τη βόλτον που υπόσχεται 0,05500 με έκπτωση συνέπειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, shadowlens είπε

Απλά αφού δεν υπάρχει το πρόγραμμα στο σαιτ τους, δεν μπορώ να δω και τις έξτρα χρεώσεις του. 

δεν έχει κρυφές χρεώσεις, κάνε αίτηση να δεις το συμβόλαιο (chat, τηλ, αναφέρεται στα σχόλια στο excel)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, shadowlens είπε

Το κοίταξα, και πράγματι με βάση το excel όπως έγραψαν παραπάνω υπάρχει όφελος σε εμένα προσωπικά 320 ευρώ/έτος.Απλά αφού δεν υπάρχει το πρόγραμμα στο σαιτ τους, δεν μπορώ να δω και τις έξτρα χρεώσεις του. 

Παράλληλα κοιτούσα και τη βόλτον που υπόσχεται 0,05500 με έκπτωση συνέπειας.

Αρχικα πρπεει να βαλεις νυχτερινο και τελικα να πας στο Save 40 , δεν εχει εξτρα χρεωσεις και με 2800/τετραμηνο σιγουρα ειναι το πιο συμφερον για σενα. 

Υ.Γ Θα νομιζει κανενας οτι ειμαστε και τιποτα κραχτες της NRG μετα απο τοσες προτασεις για το προγραμμα

Επεξ/σία από Incepted
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Incepted είπε

Αρχικα πρπεει να βαλεις νυχτερινο και τελικα να πας στο Save 40 , δεν εχει εξτρα χρεωσεις και με 2800/τετραμηνο σιγουρα ειναι το πιο συμφερον για σενα

Από ότι μου είπε ο ηλεκτρολόγος, έχει αρκετό κόστος η εγκατάσταση νυχτερινού μετρητή και θα πάρει καιρό για να βγάλει την αξία του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@shadowlens Τώρα είδα οτι δεν έχεις νυχτερινό με τέτοιες καταναλώσεις ???!!!!

Δες στο excel πόσο κερδίζεις απο τις ρυθμιζόμενες , κάνε αίτηση στη ΔΕΔΔΗΕ άμεσα. (αναφέρεται και αυτό στο sticky)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, shadowlens είπε

Από ότι μου είπε ο ηλεκτρολόγος, έχει αρκετό κόστος η εγκατάσταση νυχτερινού μετρητή και θα πάρει καιρό για να βγάλει την αξία του.

 

Τι κόστος ?

42€ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, shadowlens είπε

Από ότι μου είπε ο ηλεκτρολόγος, έχει αρκετό κόστος η εγκατάσταση νυχτερινού μετρητή και θα πάρει καιρό για να βγάλει την αξία του.

όλα αναφέρονται στο sticky (και άλλαξε ηλεκτρολόγο....)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, shadowlens είπε

Από ότι μου είπε ο ηλεκτρολόγος, έχει αρκετό κόστος η εγκατάσταση νυχτερινού μετρητή και θα πάρει καιρό για να βγάλει την αξία του.

 

Με τη  ΔΕΔΔΗΕ θα επικοινωνησεις ο ηλεκτρολογος δεν εχει να κανει κατι με αυτο, 42 ευρω που λενε και τα παιδια. Αν βαλεις στο ημερησιο excel την καταναλωση σου κατω σου λεει με 20% νυχτερινο τι οφελος εχεις / ετος . Με 8400 το χρονο σου βγαινει 180 ευρω οφελος μονο με την αλλαγη σε νυχτερινο

Επεξ/σία από Incepted
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...