Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, doll είπε

Μετά από 4 μήνες θα είμαστε πλέον στην καλοκαιρινή περίοδο. Ρισκάρουμε ΟΤΣ και πάμε για σεπτέμβρη ή στο 4-μηνο για να είμαστε ήσυχοι?

ποτέ δε ρισκάρεις με ΟΤΣ . Βασικά 4Ε/μήνα είναι μπακαλίστικα*  ,πχ για Φεβρουάριο ~285 κιλοβατώρες. Αν καις λιγότερες το μήνα ίσως οκ 

Συνήθως Απρίλιος - Ιούνιος είναι περίοδοι με χαμηλότερη ζήτηση ρεύματος άρα και μικρότερη ΟΤΣ

Η nrg έχει πλέον σαν τύπο 1,18*MCP + 8 - 53

*Αρκεί το MCP να μη θεωρεί το σύνολο αλλά μόνο την ΟΤΣ (ΑΓΟΡΑ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΗΜΕΡΑΣ )

1 ώρα πριν, COSTAKISMIKROS είπε

Οταν κανεις αναζητηση στη google  nrg και διαβασεις τις αξιολογησεις  εεε με αγχωνουν λιγο τα σχολια και οι κριτικες τους.

το ανέφερα και πριν , η Ελιν που θεωρείται απο τις καλύτερες , καθυστέρησε αρκετά τους λογαριασμούς στις αρχές του έτους. Εκεί φαντάζομαι οτι θα την μαυρίσαν σε αξιολογήσεις . Καλά κάνεις και τις κοιτάς εννοείται , αλλά συνήθως την αξιολόγηση την κάνει κάποιος για να κράξει ....

Εγώ δεν έχω καιρό στην NRG οπότε δε μπορώ να εκφέρω άποψη , άλλωστε καθαρά δική σου απόφαση είναι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

ποτέ δε ρισκάρεις με ΟΤΣ . Βασικά 4Ε/μήνα είναι μπακαλίστικα*  ,πχ για Φεβρουάριο ~285 κιλοβατώρες. Αν καις λιγότερες το μήνα ίσως οκ 

Συνήθως Απρίλιος - Ιούνιος είναι περίοδοι με χαμηλότερη ζήτηση ρεύματος άρα και μικρότερη ΟΤΣ

Η nrg έχει πλέον σαν τύπο 1,18*MCP + 8 - 53

*Αρκεί το MCP να μη θεωρεί το σύνολο αλλά μόνο την ΟΤΣ (ΑΓΟΡΑ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΗΜΕΡΑΣ )

Μήπως πρέπει να κάνουμε και κανένα πινακακι με τα πραγματικά όρια των εταιρειών με τον εκάστοτε τύπο που τα υπολογίζει(κατά προσέγγιση),μην ακούει ο κόσμος όριο πχ  40-60 στην Nrg, αισθάνεται ασφαλής και μετά του έρχετε δωράκι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Μήπως πρέπει να κάνουμε και κανένα πινακακι με τα πραγματικά όρια των εταιρειών με τον εκάστοτε τύπο που τα υπολογίζει(κατά προσέγγιση),μην ακούει ο κόσμος όριο πχ  40-60 στην Nrg, αισθάνεται ασφαλής και μετά του έρχετε δωράκι.

ρώτα τον @vsk 😛

πάντως δεν είναι και δύσκολο να υπολογίζει κάποιος τη ρήτρα αν ξέρει τον τύπο

το ρεαλιστικό πρόβλημα είναι αυτά που αναφέρω στο sticky για την ΟΤΣ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, korakios είπε

Μαζί τα λέγαμε, επικοινωνία δεν υπάρχει σε αυτή την εταιρία...

ίσως να περιμένεις να εκδοθεί λογαριασμός πρώτα. Νομίζω σου ήρθε ειδοποίηση οτι η παροχή σου είναι στα ΕΛΤΑ, αυτό έχει σημασία

Τα ΕΛΤΑ θα φύγουν από την Ενέργεια και κακώς μπήκαν βέβαια. Δεν έχουν καμία σχέση με όλα αυτά.

Επεξ/σία από teller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, teller είπε

Τα ΕΛΤΑ θα φύγουν από την Ενέργεια και κακώς μπήκαν βέβαια. Δεν έχουν καμία σχέση με όλα αυτά.

η τιμή που έχουν καλή είναι πάντως (μέχρι στιγμής χωρίς ρήτρα) . τώρα αν θα φύγουν ή θα μείνουν δε μας απασχολεί σαν καταναλωτές άμεσα ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα.

Επειδη εχω ζαλιστει με ολες αυτες τις προσφορες θα ηθελα τη γνωμη σας . Τελευταια καταναλωση μου στη ΔΕΗ.

Πάγια Χρέωση                           2 ,75
kWh 1197X0,11058€/kWh      132 , 37
Πάγια Χρέωση Νύχτας            1,15
kWh 597X0,07896€/kWh         47 , 14

Αξιζει να παω σε καποια εταιρεια ?? Σκεφτομαι την protergia για μεγαλυτερη ασφαλεια ...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Ερώτηση σχετικά με τον 1ο λογαριασμό της nrg (save 40, κλπ), αν γνωρίζει κάποιος:

για ποιο λόγο ο λογαριασμός αναγράφεται ως "έναντι" κι όχι ως "εκκαθαριστικός" τη στιγμή που έχουμε στείλει (σε συγκεκριμένη ημερομηνία, όπως μας ζητήθηκε) την ένδειξη του μετρητή (ημερήσια και νυχτερινή);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ovelix11 είπε

καλημερα.

Επειδη εχω ζαλιστει με ολες αυτες τις προσφορες θα ηθελα τη γνωμη σας . Τελευταια καταναλωση μου στη ΔΕΗ.

Πάγια Χρέωση                           2 ,75
kWh 1197X0,11058€/kWh      132 , 37
Πάγια Χρέωση Νύχτας            1,15
kWh 597X0,07896€/kWh         47 , 14

Αξιζει να παω σε καποια εταιρεια ?? Σκεφτομαι την protergia για μεγαλυτερη ασφαλεια ...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Συμπλήρωσε τις κιλοβατώρες σου στο excel του sticky και θα έχεις μόνος σου συνολικότερη εικόνα του τι σε συμφέρει. Πρόσεξε να συμπληρώσεις στη σωστή καρτέλα ανάλογα αν έχεις μονοφασικό ή τριφασικό και νυχτερινό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Joe22 είπε

Καλημέρα.

Ερώτηση σχετικά με τον 1ο λογαριασμό της nrg (save 40, κλπ), αν γνωρίζει κάποιος:

για ποιο λόγο ο λογαριασμός αναγράφεται ως "έναντι" κι όχι ως "εκκαθαριστικός" τη στιγμή που έχουμε στείλει (σε συγκεκριμένη ημερομηνία, όπως μας ζητήθηκε) την ένδειξη του μετρητή (ημερήσια και νυχτερινή);

Στην ουσία εκκαθαριστικος είναι απλά το γράφει έτσι γιατί ο τελικός 4μηνου με την μέτρηση της ΔΕΔΔΗΕ θεωρείται εκκαθαριστικος

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα από Θεσσαλονίκη. Μένω μόνη και προσπαθώ να δω πώς μπορώ να τη βγάλω πιο οικονομικά. Δοκίμασα τη Σύγκριση Τιμών και βγαίνουν διάφορα ωραία αποτελέσματα (πχ με ΗΡΩΝ κέρδος 265€ το χρόνο και ακόμη περισσότερα, αν επιλέξω με ελάχιστη παραμονή) αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι όλ'αυτά γίνονται στην πράξη. Γιατί; Γιατί πχ τώρα είχα μεγάλη κατανάλωση την οποία όμως δεν έχω και άνοιξη/καλοκαίρι. Να μην τα πολυλογώ, είμαι ένα άτομο, καίω ρεύμα για θέρμανση και η κατανάλωσή μου είναι περίπου 1500KW το τετράμηνο για όταν έχω θέρμανση και γύρω στα 700 το τετράμηνο δίχως θέρμανση. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ένας μέσος όρος στον εκκαθαριστικό να μην πληρώνω πάνω από 150 στη χειρότερη και το πολύ 90 σε μια νορμάλ κατανάλωση. Είναι αξιόπιστες όλες οι εταιρείες; Μένεις χωρίς ρεύμα; Κάνουν τη μέτρηση αυτοί, όπως με τη ΔΕΗ; Αν επιλέξω με ελάχιστη παραμονή για πιο φθηνά, τι γίνεται σε περίπτωση που χρειαστεί να διακόψεις; Ή, αν αλλάξεις σπίτι, συνεχίζεται το ίδιο συμβόλαιο ή πληρώνεις ρήτρα; Ποια εταιρεία προτείνετε; Παρακαλώ όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα είμαι ευγνώμων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kzaxas είπε

Στην ουσία εκκαθαριστικος είναι απλά το γράφει έτσι γιατί ο τελικός 4μηνου με την μέτρηση της ΔΕΔΔΗΕ θεωρείται εκκαθαριστικος

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ίσως να είναι έτσι.

Πάντως σε λογαριασμό του αδερφού μου με αντίστοιχα χρονικά διαστήματα κλπ, ο λογαριασμός ήρθε ως "εκκαθαριστικός" κι όχι ως "έναντι".

Επίσης οι kWh που φαίνονται να έχουν καταναλωθεί είναι πολλές. Δεν προλαβαίνει το σπίτι να τις καταναλώσει σε 14 μέρες...

Επίσης δεν αναγράφονται οι kWh στην "τελευταία καταμέτρηση"... 

Επεξ/σία από Joe22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, melie είπε

Καλημέρα από Θεσσαλονίκη. Μένω μόνη και προσπαθώ να δω πώς μπορώ να τη βγάλω πιο οικονομικά. Δοκίμασα τη Σύγκριση Τιμών και βγαίνουν διάφορα ωραία αποτελέσματα (πχ με ΗΡΩΝ κέρδος 265€ το χρόνο και ακόμη περισσότερα, αν επιλέξω με ελάχιστη παραμονή) αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι όλ'αυτά γίνονται στην πράξη. Γιατί; Γιατί πχ τώρα είχα μεγάλη κατανάλωση την οποία όμως δεν έχω και άνοιξη/καλοκαίρι. Να μην τα πολυλογώ, είμαι ένα άτομο, καίω ρεύμα για θέρμανση και η κατανάλωσή μου είναι περίπου 1500KW το τετράμηνο για όταν έχω θέρμανση και γύρω στα 700 το τετράμηνο δίχως θέρμανση. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ένας μέσος όρος στον εκκαθαριστικό να μην πληρώνω πάνω από 150 στη χειρότερη και το πολύ 90 σε μια νορμάλ κατανάλωση. Είναι αξιόπιστες όλες οι εταιρείες; Μένεις χωρίς ρεύμα; Κάνουν τη μέτρηση αυτοί, όπως με τη ΔΕΗ; Αν επιλέξω με ελάχιστη παραμονή για πιο φθηνά, τι γίνεται σε περίπτωση που χρειαστεί να διακόψεις; Ή, αν αλλάξεις σπίτι, συνεχίζεται το ίδιο συμβόλαιο ή πληρώνεις ρήτρα; Ποια εταιρεία προτείνετε; Παρακαλώ όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα είμαι ευγνώμων

 

1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

Συμπλήρωσε τις κιλοβατώρες σου στο excel του sticky και θα έχεις μόνος σου συνολικότερη εικόνα του τι σε συμφέρει. Πρόσεξε να συμπληρώσεις στη σωστή καρτέλα ανάλογα αν έχεις μονοφασικό ή τριφασικό και νυχτερινό.

Δε μένεις χωρίς ρεύμα

Τη καταμέτρηση την κάνει πάντα ο ΔΕΔΔΗΕ

Σε περίπτωση πρόωρης αποχώρησης σε συμβόλαιο με δέσμευση πληρώνεις ρήτρα

αν αλλάξεις σπίτι δε γνωρίζω τι παίζει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2018 στις 7:48 ΜΜ, Hamurabi είπε

Παιδιά καλησπερα.δεη πληρώνω σε κάθε λογαριασμό γύρω στα 130-150 ευρώ. Μένω σε δικό μου σπίτι 120 τμ εχω νυχτερινό ρεύμα και πληρώνω πάντα στην ώρα μου. 

Ποιον εναλλακτικό λέτε να προτιμήσω;ευχαριστω

Εγώ protergia έχω και θα σου πω τι έχω καταλάβει στις δικές μου ημερήσιες κιλοβατώρες (περίπου 12 την ημέρα). Η διαφορά δεν είναι μεγάλη (άντε να είναι 50€ το χρόνο) όμως στις δικές σου που φαίνεται να είναι περισσότερες τότε ίσως δεις μεγαλύτερη διαφορά. Δηλαδή όσο περισσότερο ρεύμα καις τόσο μεγαλύτερη η διαφορά. Όμως και πάλι έχουν διάφορα ξαφνικά κόστη. Π.χ. εμένα μου ήρθε ένα ξαφνικό χαράτσι επειδή το 6μηνο μου βγήκε λίγο παραπάνω από όσο έπρεπε να είχα κάψει(!). Επειδή είναι μικρό το περιθώριο κέρδους βάζουν διάφορα "ξαφνικά" χαράτσια. Και μένα η γνώμη μου είναι να κάτσεις στη ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, antirix024 είπε

Εγώ protergia έχω και θα σου πω τι έχω καταλάβει στις δικές μου ημερήσιες κιλοβατώρες (περίπου 12 την ημέρα). Η διαφορά δεν είναι μεγάλη (άντε να είναι 50€ το χρόνο) όμως στις δικές σου που φαίνεται να είναι περισσότερες τότε ίσως δεις μεγαλύτερη διαφορά. Δηλαδή όσο περισσότερο ρεύμα καις τόσο μεγαλύτερη η διαφορά. Όμως και πάλι έχουν διάφορα ξαφνικά κόστη. Π.χ. εμένα μου ήρθε ένα ξαφνικό χαράτσι επειδή το 6μηνο μου βγήκε λίγο παραπάνω από όσο έπρεπε να είχα κάψει(!). Επειδή είναι μικρό το περιθώριο κέρδους βάζουν διάφορα "ξαφνικά" χαράτσια. Και μένα η γνώμη μου είναι να κάτσεις στη ΔΕΗ.

 

2 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Συμπλήρωσε τις κιλοβατώρες σου στο excel του sticky και θα έχεις μόνος σου συνολικότερη εικόνα του τι σε συμφέρει. Πρόσεξε να συμπληρώσεις στη σωστή καρτέλα ανάλογα αν έχεις μονοφασικό ή τριφασικό και νυχτερινό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...